Feedback: cei mai rai asiguratori, cele mai bune polite asigurari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Florin traieste cu iluzia (utopica, as putea accentua) ca ii pacaleste pe asiguratori... ha, ha, ha!
    Asa ceva n-a reusit NIMENI, NICIODATA!
    De aceea asigurarile sunt una din cele mai tari afaceri din lume.
    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

    Comment


    • #32
      @cci. Hai sa zic poate la vopsitoria dupa leasing 8500 ron, a fost ok si pentru firma asigurare. Dar restul...in nici un caz pe banii mei nu ieseam mai bine.
      A doua vopsitorei a fost si aia o poala de bani....parbriz...spalator far. Plafonul la GROUPAMA a fost vreo 2000 ron. Nu am fugit de la nici o firma de asigurari. Nu au mai vrut sa ma asigure in conditiile mele nu am mai facut asigurarea, am dreptul sa aleg. Ca e mai scump...asta e.... In plus de asa nu-mi fac nici un fel de probleme...sunt acoperit. La cate se pot intampla in ziua de astazi . Atata timp cat voi putea asigura CASCO FULL fara franciza o voi face .
      Ti-ar fi convenit sa dai din buzunarul tau aprope o suta si ceva de milioane la daunele de dupa leasing...???? Cred ca nu...
      Aici cred ca nu m-am exprimat corect " cu o plata trimestriala de 1288 EU"....este vorba de plata anuala....sorry.

      Originally posted by ro861 View Post
      Florin traieste cu iluzia (utopica, as putea accentua) ca ii pacaleste pe asiguratori... ha, ha, ha!
      Asa ceva n-a reusit NIMENI, NICIODATA!
      De aceea asigurarile sunt una din cele mai tari afaceri din lume.
      Imi pare rau sa vad ca ma crezi traind cu iluzii de genul asta...nu am impresia ca pacalesc pe cineva si nici nu incerc asa ceva.
      Cum ar fi sa-mi ia foc masina si sa nu am asigurare..????...cine ar fi ala cu paguba...???
      Am mai spus-o si mai sus..cat timp voi putea sa o asigur o voi face indiferent ca voi folosi sau nu asigurarea.
      ramm
      omu cu warnu'
      Last edited by ramm; 13-01-14, 14:31.
      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

      Comment


      • #33
        @Florin - da, mi-ar fi convenit sa dau. Platind tu si nu CASCO - devizul ar fi fost semnificativ mai mic.
        Eu ma CASCO de multi ani, nu ma intelege gresit, dar nu am avut nevoie de asigurare (deci clar am iesit si mai in pierdere decat tine).
        Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


        Comment


        • #34
          @cci. Nu te contrazic se poate sa fie cum spui tu. Nu am incercat si nu am de gand sa incerc pe buzunarul meu o paguba, sa zicem, de 8000 de lei...daca nu chiar mai mare. Ti-as spune mai multe..dar nu se pot spune........
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #35
            Deci ajungem de la "cei mai rai asiguratori" la "cei mai rai asigurati"?

            Domnu' Florin, va rog din suflet sa nu va mai reparati masina pe CASCO cat sunteti asigurat la Allianz, ca imi creste si mie polita la anul, si eu sunt asigurat tot acolo.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #36
              Bine spus..cei mai rai asigurati....
              Allianz abia am semnat cu ei in decembrie si pana acum nu am nici o problema la masina. Dar va veni si iarna...si poleiul... si din aceia care circula fara roti de iarna la 1 metru de masina din fata....si cate si mai cate. Acu' 1/2 de ora un idiot, sub ochii mei, in parcare la bloc a dat cu spatele si s-a oprit in roata mea de rezerva. Noroc ca a fost roata de rezerva si relativ usor. Ma mai si intreaba ca bou'..am lovit-o...???. Ce sa-ti spun mai mult...???. Pentru astia dam bani la asigurari.
              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

              Comment


              • #37
                Din punctul meu de vedere, topul ar fi astfel:
                1. Allianz
                2. Groupama
                3. Generali
                4. Uniqa
                5. Omniasig
                6. Gothaer
                7. Asirom
                8. Astra
                9. Carpatica
                10. Euroins
                11. restul (City Insurance, ABC Asigurari, ASITO Capital, Credit Europe Asigurari, etc).
                IB
                Senior Member
                Last edited by IB; 13-01-14, 19:51.

                Comment


                • #38
                  nu vad generali...
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #39
                    I-am uitat...

                    Comment


                    • #40
                      Ce stiti despre Credit Europe Asigurari? Din cate stiu sunt destul de noi pe piata si deja ii vad pe ultimul loc.
                      (@IB) Care e motivul?
                      Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                      Comment


                      • #41
                        Topul l-am facut luand in seama cota de piata, produse, seriozitate, timp scurt de instrumentare a dosarelor de dauna, parerile generale ale asiguratilor, parerile service-urilor in relatia cu asiguratorii si nr de reclamatii.

                        Comment


                        • #42
                          Pai tocmai, la un nou intrat pe piata abia poti lua in calcul 2 din criteriile pe care le-ai mentionat.
                          Sau insusi faptul ca sunt noi pe piata poate fi un motiv care sa te tina la distanta?
                          Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                          Comment


                          • #43
                            Piata asigurarilor este in cadere libera la noi in Romania pe partea de auto. Iar pentru a intra pe piata in conditiile actuale si a spera sau a crede ca o astfel de companie va avea o strategie care sa intoarca lucrurile in favoarea sa, este cel putin o nebunie. Sunt o gramada de asiguratori pe piata, exista un soi de casco si prin ING, deci despre ce vorbim aici? Nu spun ca nu vor plati, sau ca nu sunt seriosi... nu am de unde se stiu, dar in clipa asta nu-mi pare o treaba sustenabila.

                            Comment


                            • #44
                              Mda, la urma urmei pe noi nu ne intereseaza decat sa nu se intoarca lucrurile in defavoarea noastra. Ca ei se lupta pentru cota de piata, profit sau mai stiu eu ce, pe mine ma lasa destul de indiferent. CASCO e necesar intr-un oras precum Bucuresti, cred ca service-urile ar trebui sa inceteze sa ceara aceste sume exorbitante pentru reparatii iar asiguratorii sa regleze corespunzator primele de asigurare. Ce zici de strategia asta?
                              Accord CL9 Type S CB 600 FA Hornet

                              Comment


                              • #45
                                O prima de 10% din VA la asigurare e mult, ca sa nu mai zic ca am primit oferte si cu 17%. E drept in Buc, primele sunt mai mari pentru ca si riscul e mai mare, dar totusi 10% e mult. Pana-n 6% ar fi ok, macar din "punctul meu de vedere" asiguratorii nu au iesit pe minus cu mine deci de ce sa-mi maresti prima cu 30%? pentru ca am avut o dauna, dar care totusi a fost sub prima? Ca sa nu mai zic ca sunt genul care folosea Casco doar in cazuri "mai grave" nu pentru orice zgarietura.
                                '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                                '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                                ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                                ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                                Comment

                                Working...
                                X