Feedback: cei mai rai asiguratori, cele mai bune polite asigurari

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Feedback: cei mai rai asiguratori, cele mai bune polite asigurari

    Intrucat nu am gasit unul, deschid un topic despre asigurari si asiguratori (unde putem consolida si alte posturi pe tema asta). Puteti detalia ce experiente (bune/rele) ati avut cu ce asiguratori din piata romaneasca.
    Puteti preciza informatiile si intr-un format fix, de genul:
    Asigurator - valoare prima an_I/an_II/etc - valaore asigurata - fransiza - numar consecutivi de ani fara bonus malus.

    Incep eu:

    Allianz - 550EUR/489EUR/421EUR/830EUR - 12000EUR/8600EUR/9525EUR/8500EUR - 100EUR - 3 ani
    Nu am avut pana acum probleme cu dosarele sau decontarea, dar nu am reusit sa-i conving sa puna 2 daune minore pe acelasi dosar (nu erau provenite din acelasi eveniment, dar eu am incercat ).
    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

  • #2
    Ca sa-ti spun sincer, nu am notat sumele exacte si nici n-am luat de la acelasi asigurator in fiecare an; cea mai buna oferta a castigat. Un lucru este cert - sumele au crescut constant. Adica stiu cat am dat aproximativ, dar am mai fost plecat din tara si atunci am facut RCA doar pe 6 luni, desi in majoritatea cazurilor am luat pe 12 luni. Iau politele online, ce e mai ieftin aleg; folosesc calculatorul de la http://rca-ieftin-online.ro/ mi se pare ca l-am mai recomandat o data aici pe site. Broker serios si calculator care da peste 6 oferte. Am avut si de la Allianz - astia au oferta buna la pachetul cu Casco. Acum am de la Euroins. De ce? Era cel mai ieftin Nu m-a afectat scandalul din vara, cand n-au mai avut voie sa elibereze RCA-uri si oricum li s-a ridicat interdictia intre timp. O sa mai iau la anul de la ei? Nu stiu. Depinde cum stau cu banii atunci, ce oferte au ceilalti - in principiu m-a cam speriat scandalul din vara; nu m-a afectat, dar m-a speriat. Valori, degeaba dam daca nu mentionam si locatia, vechimea ca sofer etc, pentru ca politele difera. De exemplu, la tine vad Bucuresti si Brasov - unde stai pana la urma?

    Comment


    • #3
      Sa fim seriosi, nu varsta si nici locul pe unde te plimbi nu fac diferenta. Este, dar nu atat precum cea intre diversi asiguratori. (vorbesc de Casco, aici e banu' gros).
      Eu asigurarea o fac pe Bucuresti.
      Tu, imi dau seama, vorbesti de RCA. Care, la mine, chiar a scazut 2 ani la rand. E si o problema de morala aici: ce te faci daca esti lovit de unul cu RCA la Astra sau Carpatica - ieftine rau?
      "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

      '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

      Comment


      • #4
        Cred ca o face pe casco cu regres. Asta chiar daca o sa creasca polita in urmatorul an.

        Dar de ce sa dau eu la allianz cand jumate costa mai mult decat intreg anul la ceilalti ? Asta ca sa ma simt eu bine ca daca si cu parca.
        Teoretic nu ma intereseaza ca aia ietini nu isi fac treaba bine. E problema statului ca le tin deschise si nu aplica sanctiuni.

        Mi se pare putin dubios sa dau pe RCA juma de casco, ceva e putred rau.

        Exemplu :
        Attached Files
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

        Comment


        • #5
          Problema la noi e ca RCA-ul e mult prea ieftin si CASCO mult prea scump. Presupunand ca regulatorul nostru o sa devina un pic mai activ pe viitor si n-o sa mai lase toti tristii sa faca dumping pe RCA pentru cota de piata cand ei nu platesc daunele, o sa intram si noi in normalitate. RCA-ul o sa ajunga peste tot la sute multe de euro pentru soferi fara istoric, respectiv istoric dubios. In completare mai iei de 500 de euro own damage, furt si altele (nu mai e nevoie de overlapping pe third party liability) daca te simti mai vulnerabil, insa cel putin stii ca daca te arde unu stai linistit. Asta presupune o piata ceva mai matura si asiguratori care sa nu plateasca daunele ocazional, respectiv sa nu le inregistreze in contabilitate intr-un mod discretionar.
          _________________________
          2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

          Comment


          • #6
            @bubu_salcie, nu vreau sa te condamn insa ai mare grija cu Euroins. Tocmai i-am executat ca urmare a unei daune neplatite si dupa ce ca l-au tarat prin procese pe cel vinovat (care avea asigurarea la ei) se pare ca vor sa-l dea in judecata ca sa-si recupereze paguba. Am mai auzit de un caz in care vinovatul, tot asigurat euroins, a fost acuzat de tentativa de frauda.
            Asa ca roaga-te sa nu faci accident.
            In rest si eu folosesc calculatorul online de la emag.
            '08 Honda CR-V 2.2 i-CTDi Executive, Nighthawk Black Pearl

            NU mai folositi luminile de ceata atunci cand nu trebuie!

            Comment


            • #7
              Sa fie sanatosi cu Eurioins-ul lor daca au ajuns sa procedeze in halul asta. Cine este dat in judecata de propriul asigurator RCA, n-are decat sa-si angajeze un expert tehnic bun, ca avocatii in cazul asta nu-si prea au rostul, decat ca aspect formal.

              Dar ca idee, e foarte tare!

              Comment


              • #8
                Originally posted by merluciu View Post
                Problema la noi e ca RCA-ul e mult prea ieftin si CASCO mult prea scump. Presupunand ca regulatorul nostru o sa devina un pic mai activ pe viitor si n-o sa mai lase toti tristii sa faca dumping pe RCA pentru cota de piata cand ei nu platesc daunele, o sa intram si noi in normalitate. RCA-ul o sa ajunga peste tot la sute multe de euro pentru soferi fara istoric, respectiv istoric dubios. In completare mai iei de 500 de euro own damage, furt si altele (nu mai e nevoie de overlapping pe third party liability) daca te simti mai vulnerabil, insa cel putin stii ca daca te arde unu stai linistit. Asta presupune o piata ceva mai matura si asiguratori care sa nu plateasca daunele ocazional, respectiv sa nu le inregistreze in contabilitate intr-un mod discretionar.
                Dupa cum vezi, "moda" este de a se renunta la casco, pe motiv ca e prea scump. Sa vezi cand or face toti asiguratorii lobby precum petrolistii de pe la noi, si vor urca preturile la RCA-uri pana la nivel de casco, atunci sa te ti bine si sa te feresti de aia care nu-si vor mai permite nici obligatorie.

                Comment


                • #9
                  Originally posted by bubu_salcie View Post
                  Iau politele online, ce e mai ieftin aleg; folosesc calculatorul de la http://rca-ieftin-online.ro/ mi se pare ca l-am mai recomandat o data aici pe site. Broker serios si calculator care da peste 6 oferte.
                  Salut! Da, la mine l-ai recomandat si pot confirma si eu ca e in regula brokerul de la rca-ieftin-online.ro. Tot prin el am incheiat si eu. Am rezolvat cu masina pana la urma. La mine fiind prima data cand inchei polita, am facut-o la Carpatica si am dat aprox. 600 lei

                  Originally posted by octi_b View Post
                  E si o problema de morala aici: ce te faci daca esti lovit de unul cu RCA la Astra sau Carpatica - ieftine rau?
                  Daca te loveste cineva, vei avea dureri de cap si va trebui sa dai mult din coate ca sa nu o repari "pe barba ta", indiferent de asigurator. Crezi ca daca te loveste unul care are RCA de la Groupama si plateste o groaza o sa te ajute cu ceva? Ma indoiesc....

                  Comment


                  • #10
                    Eu nu am auzit pe nimeni care a fost lovit de cineva cu RCA la Allianz sau altii decenti sa aiba probleme, dar de povesti horror cu RCA de la Carpatica sau Astra e plina tara.
                    "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                    '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                    Comment


                    • #11
                      nu iau apararea nimanui, doar expun experientele de pe propria piele, daca sunt offtopic nu ma luati in seama.

                      omniasig - casco full - vandalizare masina ( zgariata de pe capota pana pe aripa spate ) - cu o vizita la asigurator, politie, imputernicire persoana care a vopsit masina a durat 2 luni dintre care 6 saptamani birocratie.
                      euroins - rca - pe dn1 acum o luna bara spate a fratelui meu a zburat la o franare - saptamana viitoare vine bara, merge la vopsitorie si apoi pe masina.

                      poate, poate, am avut noroc sau am gasit persoanele care stiu sa se descurce foarte bine in astfel de situatii.
                      sau cele experiente sunt soft vs alte povesti / experiente de pe net.

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by nicu13 View Post
                        Daca te loveste cineva, vei avea dureri de cap si va trebui sa dai mult din coate ca sa nu o repari "pe barba ta", indiferent de asigurator. Crezi ca daca te loveste unul care are RCA de la Groupama si plateste o groaza o sa te ajute cu ceva? Ma indoiesc....
                        Stai ca m-ai pierdut. Adica toti asiguratorii sunt rau platnici? Adica nu exista diferenta intre Allianz si Carpatica? Vad ca deja esti obisnuit cu astfel de probleme si mai mult conteaza un pret mic pe un RCA si apoi mai vezi tu ce faci in caz de necaz, decat sa platesti un pret corect, dar nici sa nu creezi probleme altora si nici sa nu ti se puna bete-n roate.

                        Deci daca Groupama plateste o groaza de bani si te scapa de birocratie/stres/timp pierdut, pt tine chiar nu conteaza?

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by skakiur View Post
                          nu iau apararea nimanui, doar expun experientele de pe propria piele, daca sunt offtopic nu ma luati in seama.

                          omniasig - casco full - vandalizare masina ( zgariata de pe capota pana pe aripa spate ) - cu o vizita la asigurator, politie, imputernicire persoana care a vopsit masina a durat 2 luni dintre care 6 saptamani birocratie.
                          euroins - rca - pe dn1 acum o luna bara spate a fratelui meu a zburat la o franare - saptamana viitoare vine bara, merge la vopsitorie si apoi pe masina.

                          poate, poate, am avut noroc sau am gasit persoanele care stiu sa se descurce foarte bine in astfel de situatii.
                          sau cele experiente sunt soft vs alte povesti / experiente de pe net.
                          Imputernicire persoana care a vopsit masina? La ce-i trebuie lui asa ceva? Sau te-ai dus la un service fara deconstare cu Omniasig?

                          Ca idee, Omniasig vor iesi de pe piata in cativa ani, de aici si politica lor de a tine preturile cat mai sus concomitent cu reducerea cheltuielilor la maxim. Cu alte cuvinte, teapa pt cei care-si vor mai face la vig vreo asigurare. In scurt timp urmeaza si fuziunea cu Asirom.

                          Comment


                          • #14
                            eu am facut un singur drum la omniasig, mai exact la constatare.
                            in rest depunere dosar complet, sunat dupa accept, etc, etc, birocratie, nu am avut batai de cap.
                            l-am imputernicit pe om ( firma avea decontare directa cu Omniasig ) ca tot ce tine de vopsitorie de la acte la raspundere el se ocupa.
                            omul a venit, a facut poze, am vorbit, mi-a spus ce pasi trebuie sa urmez si masina a fost gata in timp.
                            pentru mine unul a fost foarte comod.

                            practic: un drum la omniasig, un drum la politie, un drum sa duc masina si un drum sa iau masina.

                            Originally posted by IB View Post
                            Imputernicire persoana care a vopsit masina? La ce-i trebuie lui asa ceva? Sau te-ai dus la un service fara deconstare cu Omniasig?

                            Ca idee, Omniasig vor iesi de pe piata in cativa ani, de aici si politica lor de a tine preturile cat mai sus concomitent cu reducerea cheltuielilor la maxim. Cu alte cuvinte, teapa pt cei care-si vor mai face la vig vreo asigurare. In scurt timp urmeaza si fuziunea cu Asirom.

                            Comment


                            • #15
                              Am avut CASCO la CertAsig si Groupama, n-am mare lucru de reprosat, poate valoarea primelor, dar cum n-aveam obligatii schimbam imediat asiguratorul. Cu Groupama am rezolvat si cand vinovatul avea RCA la Carpatica. Tocmai am renuntat la CASCO. La RCA am mers pe Asirom si platesc minimum posibil, n-am avut niciodata probleme. As prefera o prima putin mai mare (mai mica decat la un CASCO) la un fel de asigurare care sa ma ajute in toate situatiile, esti vinovat o dai celuilalt, esti nevinovat, o folosesti pt tine, nu depinzi de a vinovatului...plus vandalism, copaci rupti etc...dar nu stiu daca exista asa ceva !
                              WillyCR-VFAN
                              Senior Member
                              Last edited by WillyCR-VFAN; 24-11-13, 02:32.
                              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                              Comment

                              Working...
                              X