Scartait geamuri fatza

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartait geamuri fatza

    Ma ajutati si pe mine cu un sfat/uri legat de problema aceasta?

    Scartaie la greu cand las geamul in jos, cand il ridic nu face. Mi-au zis unii dintr-un service sa iau ceva silicon si sa dau pe chedere... ce silicon sau unde anume sa dau, ioc.

    Am cumparat un silicon dar... nu stiu daca e bun, din cate stiu e cam uleios asa si o sa se vada pe geam.

    Tin sa precizez ca am folie pe geamuri... nu cred ca este o problema.

    Va multumesc anticipat.
    "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

    The Power of Dreams

  • #2
    este de la macara in combinatie cu praf acel scartait infernal.
    data viitoare la spalatorie roaga-i pe baieti sa insiste pe chedere, viata se schimba.
    referitor la silicon....poate te ajuta altcineva.

    Comment


    • #3
      Lasa geamul jos si sterge chederul.

      Comment


      • #4
        Nu silicon nu nu. Ar fi cea mai mare prostie. Se aduna si mai mult dupa. Solutia e curatarea chederelor prin suflare. Alta solutie nu stiu , o fi dar eu unul nu stiu.
        Honda Accord - 2006 2.0 Executive

        Comment


        • #5
          va multumesc o sa urmez sfaturile... chestia este ca atunci cand am fost la carpati mi-au zis chestie de silicon si ca domne mai bine te duci si iti iei tu decat sa dai la noi 35-40 de lei pe al nostru" destul de ciudat....
          "In 30 years, Honda has made 15 million V-Tec System and they have never, not even once single failure" - Jeremy Clarkson Top Gear.

          The Power of Dreams

          Comment


          • #6
            Originally posted by Adrian Octavian View Post
            va multumesc o sa urmez sfaturile... chestia este ca atunci cand am fost la carpati mi-au zis chestie de silicon si ca domne mai bine te duci si iti iei tu decat sa dai la noi 35-40 de lei pe al nostru" destul de ciudat....
            Cu spray cu silicon am rezolvat la mine. Problema nu e se la lamela orizontal, ci chiar de la chederul vertical - cel de pe inaltimea geamului, spre spatele masinii. As spray-at in partea de sus a cheserului, in interiorul U-ului prin care gliseaza geamul (cu geamul deschis la maxim), am lasat cateva secunde sa se scurga lichidul cat mai bine, apoi sus-jos cu geamul de mai multe ori. Am repetat operatia de inca de doua-trei ori (spray-at si glisat geamul) si a disparut scartaitul. A reaparut "simbolic" la cateva zile dupa (pe vreme ploioasa), am reaplicat tratmentul si pana la urma a cedat. De atunci nu mai am probleme si sunt vreo 6 luni.

            Sent from my P8_Energy using Tapatalk

            Comment


            • #7
              Ne poti spune exact ce tip de spray ai folosit?

              Comment


              • #8
                Originally posted by happa View Post
                Ne poti spune exact ce tip de spray ai folosit?
                Cred ca l-am cumparat fin Hornbach sau Leroy

                Comment


                • #9
                  Cu geamul deschis la maxim introduceti o laveta in golul pe unde culiseaza geamul si curatati foarte bine chederull cu orice solutie care curata cauciucul...
                  '08 Fn1 - Invidia Catback, CAI Injen w hydroshield, Omp front braces, Eibach prokit springs, Ferodo ds2500, Oz ultraleggera w Michelin Ps3, GP kit-front/rear

                  Comment

                  Working...
                  X