DUIU: '97 Honda Prelude 2.2 VTi, 4WS, M/T conversion, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #76
    cele ceramice disipeaza caldura
    Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

    '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

    Comment


    • #77
      Dă-mi și mie un link cu plăcuțe ceramice pentru Prelude că mă tentează și pe mine. Mulțumesc

      Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #78
        cele cu nucleu de aluminiu probabil... ceramicele fac cat juma de masina

        Comment


        • #79
          google.com sau ebay.com
          Jante si Anvelope --> www.gumebune.ro

          '02 Stream - http://www.hondafan.ro/forum/showthr...-0-i-VTEC-Grey

          Comment


          • #80
            Originally posted by KMR View Post
            Păi ventilate sunt toate, perforate se crapă. Rămān īn discuție cele cu striații și plăcuțe mai bune ( deși căldura nu se disipă prin plăcuțe ). Eu, de exemplu, aș pune discuri mai mari și mai ușoare.

            Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
            desi vad ca e mai mult intre voi, ma bag si eu. majoritatea motocicletelor de performanta sau de viteza au discuri "perforate" (au gauri si goluri de diverse forme si marimi). Presupun totusi ca nu crapa, sau n-am auzit sa crape in folosirea normala.
            FN2-ul papa:

            Comment


            • #81
              Incearca EBC Blade Sport cu placute DS2500.. eu am combo-ul asta pe masina si franeaza chiar onest.
              '01 Honda Civic Type R EP3

              Comment


              • #82
                Originally posted by mika View Post
                desi vad ca e mai mult intre voi, ma bag si eu. majoritatea motocicletelor de performanta sau de viteza au discuri "perforate" (au gauri si goluri de diverse forme si marimi). Presupun totusi ca nu crapa, sau n-am auzit sa crape in folosirea normala.
                Discurile de moto nu sunt ventilate, din cate stiu eu, deci altfel suporta presiunea placutelor. Apoi, nici fortele din pompa de frana nu stun cele necesare pentru a opri o masina de peste o tona. Si, nu in ultimul rand, daca sunt perforate din turnare, asa cum sunt discurile perforate care se respecta (Brembo, dba, AP racing), atunci sunt mult mai rezistente decat cele gaurite cu burghiul dupa.
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • #83
                  Am un necaz mare. Ma necajeste 4WS. Cam la vreo 10-15 zile mi se decupleaza. Problema e ca nu stiu de ce. Nici n-am observat exact cand. Inclin sa cred ca dupa cate un derapaj al spatelui. Am volanul reglat astfel incat colacul este exact intre ochii mei si locul unde e semnalizat in bord 4WS. M-am uitat pe cateva forumuri si majoritatea spun ca e vorba de niste contacte in "cutia"care-mi comanda 4ws. Cica sa ii curat contactele (unii au si desfacut cutia cu"electronica" si au refacut cateva lipituri. Urmeaza sa ma duc iar la reprezentanta ( desi m-am cam saturat sa ma tot duc pt. asta la ei ) sa-mi reactiveze 4ws si cu pozitia volanului nitel modificata, sa stau cu ochii pe martor si sa vad in ce conditii se decupleaza. Culmea e ca de fiecare data dupa ce l-am activat la reprezentanta am facut vreo 50 de opturi mai in forta fara sa se dezactiveze. De fiecare s-a decuplat dupa mai mult de o saptamana. Daca intamplator s-a mai lovit cineva de chestia asta ( desi am slabe sperante) sau are idee ce e de facut ? Deocamdata, pana se duce iarna o las asa..ca oricum pe zapada n-am nevoie sa mi se miste si rotile din spate...chiar ar derapa mai repede. Sau poate chiar ma invartesc de programul pe care-l au aia lam, reprezentanta NUMAI ca sa-mi pot singur activa 4WS. Ma dispera si cand vad becul ala galben aprins in bord. In rest.....mananca jar. Am cronometrat-o la sange (cu gume de iarna) si a prins suta in 6,67 s Abia astept sa-i pun gume de vara si sa vad ce timp scoate. Pana vine caldura poate mai si slabesc vreo 8 - 10 kg. )) Daca as da de cap la trasnaia asta de 4ws sa nu ma mai lase ...as fi fericit. Si inca ceva. Unde sa ma uit sa vad codul cutiei de viteze ? Am aflat cam tarziu ca am cutie de pe un prelude de 2 l , cu acelasi raport final dar totusi alta cutie decat cea de pe 2,2. Nu prea inteleg cum e posibil sa scooata suta sub 7 sec. cand masina e stock aproape..cu exceptia cutiei de viteze si a ambreiajului exedy.

                  Comment


                  • #84
                    poate te ajuta fisierul asta sa indetifici si sa rezolvi problemele

                    4ws Writeup.pdf
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • #85
                      Ce ai tu e pentru generatia a IV-a. Prelude-ul meu e gen a V-a. Din cate am inteles s-ar parea ca difera chiar si modul de functionare al sistemului 4ws. la gen a V-a fata de cea precedenta. Merci oricum. Si am mai incercat o chestie cu punerea sigurantei de la 4ws in scurt si apoi cu o serie de rotiri ale volanului la anumite intervale de timp si cu un anumit unghi..toate astea pt. resetare..sa nu mai ajung la reprezentanta pt. asta..N-a mers la mine.

                      Comment


                      • #86
                        Copii! A venit primavara ! A venit chiar si la Galati ! N-am mai vazut un Prelude pe strada circuland...nu mai tin minte de cand. Mai iesiti cu Hondele la aer. Pe a mea o fugaresc minim 1-2 ore zilnic prin oras. Pe asta mica. Aia mare nu vede asfaltul decat cand plec din localitate, in week-end. De fapt am vazut asta iarna un Prelude frumos, generatia penultima, de 2l, grena. Am dat drumul la cai amandoi in paralel, pe Brailei, prin Tiglina...S-a auzit frumos ! (mai mult a mea). In rest, banal...Civicuri si Accorduri fara numar. Sa nu uit. Tipul de la care am luat Prelude-ul a adus o splendoare de Accord coupe, de 2 l, modelul de state. E o minunatie..negru, piele, 2l, impecabil exterior si interior. Bara spate proeminenta...si stopurile ca la nsx...sunt grozave . Iar din lateral...linia e splendida ! Daca nu eram casatorit sau daca voiam divort, o luam si pe asta. Dar nevasta-mea a mirosit pericolul, dupa cum ma uitam la ea (la masina). Ca ajunge sa dau peste 30 milioane numai pe impozite si asigurari la honde doar ca sa ma fatai eu cate o ora pe zi prin oras. Are si ea un dram de dreptate. In rest, numai de bine. Cum se aude motorasul de 2,2 l si cum accelereaza sub 7 sec ( mai exact in 6,67 )? Pe you tube. Am facut o postare imediat dupa schimbarea cutiei automate cu manuala, special sa vada un amic de-al meu de afara care era curios. V-o spun si voua cu ocazia asta..La cautare : duiuliu .

                        Comment


                        • #87
                          M-am distrat vazand clipurile tale. Circula aia ca cizmele dar si cum mergi tu cu masina nici n-au timp sa te vada Foarte tare masina!
                          _41_
                          Senior Member
                          Last edited by _41_; 15-01-15, 01:00.
                          No signature

                          Comment


                          • #88
                            Duiu. Preludul l-ai cumparat de la arad de la prietenul meu ,eram cu el cānd cānd vanduto .am si eu unul 4ws dar am probleme cu ras mi s-a dezactivat de la denivelari pe drum pavat.conduceam si dintr-o data adio 4ws ,ce pot face ?as si mai ceva pe autostradă in germania cand prind stau imi urca apă la 90 repede si termostatu functioneaza l-am probat ,dar termocupla e scoasă din mufa nu stiu ce modificari i-a facut fosti proprietar .cand bag mufa inapoi merge termocupla dar merge pe direct .nu se decupează .ce sfaturi imi poți da

                            Comment


                            • #89
                              Din păcate cred că voi vinde prelude-ul deşi am mai căpătat īntre timp pt. el ca piese de rezerva f multe : capota, bară faţă, bară spate, trapă cu tot cu mecanism şi motor, o portiera completă, stopuri spate, faruri faţă, radiator, scaune faţă şi spate de piele, volan cu air bag, etc. Vreau să iau o Integra şi e prea mult să ţin 3 honde. Cel mai mult regret după sistemul 4ws.

                              Comment

                              Working...
                              X