DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
    Asa e, nu-mi place X3, ti-am spus deja. M-as plimba, de fiecare data cand as avea ocazia, cu X5, e altceva, dar n-as cumpara. Nu-mi mai plac masinile mici, dar nervoase da. Daca as avea banii, i-as da, fara sa clipesc, pe un Acura MDX, pe un ML sau pe un viitor CR-V, am mai facut treaba asta cu CR-V si o s-o repet,.....dar niciodata pe un SUV de la BMW, Audi sau VW,....gusturile nu se discuta !
    Asa am zis si eu, ca nu merita un SUV, pana nu m-am urcat azi in x3-ul lui doc.
    Exceptand pozitia putin mai inalta la volan, bordul da impresia de masina inchegata, nu de barca, mai totul fiind compact. Jantele pe 19 cu talon de 40 in combinatie cu suspensia dura, numai de suv nu dau impresia, iar accord-ul e barca pe langa x3-ul lui doc. De motor nu am ce spune, doar ca e tipic bmw. Ceva mai salbatic si naravas.
    Per total e o masina sport inaltata.
    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #32
      Originally posted by Sindrom View Post
      Asa am zis si eu, ca nu merita un SUV, pana nu m-am urcat azi in x3-ul lui doc.
      Exceptand pozitia putin mai inalta la volan, bordul da impresia de masina inchegata, nu de barca, mai totul fiind compact. Jantele pe 19 cu talon de 40 in combinatie cu suspensia dura, numai de suv nu dau impresia, iar accord-ul e barca pe langa x3-ul lui doc. De motor nu am ce spune, doar ca e tipic bmw. Ceva mai salbatic si naravas.
      Per total e o masina sport inaltata.
      Cea mai buna masina din lume e cea pe care ti-o permiti la un moment dat, dar asta e o amagire, mi s-a intamplat cu primele masini, in tinerete. Cand iti permiti ceea ce-ti doresti, atunci ai o mare satisfactie, in cazul meu, CR-V-ul actual....si sper sa mi se mai intample, Doamne ajuta ! X3 nu e rau deloc, motorul sunt convins ca e deosebit, dar mie nu-mi place. Doc si l-a dorit, si l-a permis, l-a luat, bravo lui, sa se bucure sanatos de el mult timp de-acu' inainte, desi am o banuiala ca o sa-l "marite" repede, poate ma insel ! Daca as primi cadou asa ceva,........ l-as vinde si as lua ce spuneam in postul anterior !
      WillyCR-VFAN
      Senior Member
      Last edited by WillyCR-VFAN; 25-10-13, 00:37.
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #33
        X3-ul pentru mine este un compromis, masina de familie cu valente sportive. Nu m-as vedea intr-un X5 sau CRV-ul actual (un pic mai mare decat generatie anterioara) pentru ca sunt SUV-uri care isi cara inutil caroseria prin oras. La X3 am ales motorul + cutia si restul au venit la pachet. Am luat in calcul si nevoile pe care le-am eu in familie. Un portbagaj practic, spatiul interior mare pentru copii (nu ii mai dau cu capul de plafon pe cei mici cand il pun in scaunel), un sistem de prindere pentru Thule usor de folosit (chiar si la seria 3 era ok), siguranta mai buna si garda la sol mai mare fata de o berlina, sistemul 4x4 facut special pentru onroad.
        Daca n-as fi luat in calcul cateva chestii enumerate mai sus, poate acum ma orientam catre alta masina. Am fost tentat sa iau un Type-R, dar as fi fost egoist.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #34
          Buna si frumoasa. Sa o stapanesti sanatos...

          Originally posted by BV26CAT View Post
          ..o rugaminte daca se poate...sper sa nu te vad vreodata vara la 35 de grade cu gluga in cap in BMW...
          Nu se poate..la "gluga" trebuie si numere de BG....ochelari de soare noaptea....o minune de salam din boxe....nu merge..nu se potriveste...Doc are alte standarte...
          ramm
          omu cu warnu'
          Last edited by ramm; 25-10-13, 06:32.
          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

          Comment


          • #35
            Doc recunoaste iti trebuia o masina sa treci iarna .
            ....

            Comment


            • #36
              De abia astept sa vina zapada...
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #37
                Sa o conduci cu placere Doc. In 1-2 ani Honda va lansa pe CRV un motor 1.6 diesel biturbo de 190 CP, in combinatie cu o cutie dublu ambreiaj de 8 viteze. Poate te va face sa te intorci la Honda... :-)
                2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                Ex:
                2014 Honda Civic Executive
                2011 Honda Civic GT

                Comment


                • #38
                  Peste 2 ani o sa am copiii suficient de mari incat sa nu mai am nevoie de foarte multe bagaje si ma voi intoarce iar la masini sport compacte. Vedem la ce pret se claseaza Type-R in perioada respectiva, daca ne putem atinge sau nu el. Pentru mine urmatoarele masini care merita sa le incerc sunt: Honda Type-R (2015), BMW E90 335i/d sau seria 5 F10 si Mitsubishi EVO X.
                  Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                  Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                  ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                  ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                  Comment


                  • #39
                    ramane de vazut ce va lansa honda peste 2-3 ani
                    la fel cum ramane de vazut ce va lansa bmw peste 2-3 ani
                    plus
                    peste 2-3 ani va incepe sa devina ceva mai accesibila - la mana a doua - generatia actuala de BMW-uri

                    CRV-ul se simte si conduce ca un SUV, adica destul de putin agil si neaparat superprecis; totusi chiar si dieselul 2.2 cuplat la automata actuala a honda mi se pare destul de lenes; abia astept viitoarea cutie pe care o promit ei pentru ca mi se pare ca din ansamblul motor-transmisie, aceasta din urma poate face cel putin jumatate din dinamismul unei masini

                    iar beemerele chiar au la ora actuala una dintre cele mai bune combinatii ... dar exorbitanta
                    imi doresc foarte foarte mult ca H sa vina cu ceva la fel de competitiv din urma
                    "Ethics. That's always so inconvenient."
                    Cal Lightman

                    Comment


                    • #40
                      Se baga cineva la un pariu ca peste 3 ani viitoarea generatie de Civic va avea...1.8 aspirat 144 cai si 180Nm cuplu?
                      Scuze Doc de off-topic.

                      Comment


                      • #41
                        Originally posted by BV26CAT View Post
                        Se baga cineva la un pariu ca peste 3 ani viitoarea generatie de Civic va avea...1.8 aspirat 144 cai si 180Nm cuplu?
                        Scuze Doc de off-topic.
                        N-ai zis care este miza. În funcție de miză mă bag eu.

                        Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                        I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                        My cars:

                        '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                        '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                        '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                        '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                        EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                        EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                        EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                        EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                        EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                        EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                        Comment


                        • #42
                          Era doar in gluma spus (sper sa nu am si gura aurita si chiar sa se intample). Cred ca pentru Honda ii evident ca actualul Civic e "ultimul tren" pentru motorul de 1.8 in configuratia actuala. Daca nu vor avea si un 1.6 sau 1.8 turbo de 180-200 de cai in oferta nu-i vad prea bine.

                          Comment


                          • #43
                            Nevăzând niciun emoticon am crezut că vrei să faci pariu nu să tragi un semnal de alarmă celor de la Honda ( care sunt foarte interesați de părerea noastră, de pe hondafan, altfel n-ar ști ce să facă ).

                            On topic: arata foarte bine masina, am vazut-o aseara la intalnire.

                            Sent from my GT-N7100 using Tapatalk
                            KMR
                            Super Moderator
                            Last edited by KMR; 26-10-13, 10:58.
                            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                            My cars:

                            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                            Comment


                            • #44
                              Apreciez critica ta. Mi-au trecut multe masini prin mana, nu doar ale mele si pot sa spun ca mi-am facut o idee cam cum trebuie sa arate o masina sh ce merita cumparata. Nu sunt fan seria X de la BMW, dar masina asta arata prea bine interior/exterior. Dotarile pe care le are sunt de bun gust si motorul, pai motorul este de vis si valoreaza cam 90% din planul de achizitie. Aseara, dupa ce am plecat de la intalnire, a fost o placere drumul spre casa. Un pic mai liber ca in timpul zilei, de mi-am permis sa am cateva demaraje intre semafoare si unii soferi nu au inteles ce se intampla cu aceast camion de fuge asa de rau si nu face niciun pic de zgomot. Senzatia pe care ti-o da cuplul mare de la turatii joase nu are termen de comparatie cu una lasata de un motor aspirat.
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • #45
                                Doc, ce pret de lista a avut masina la momentul achizitiei din 2007? A trecut de 50K EUR?

                                Comment

                                Working...
                                X