DOC: '07 BMW X3 X-Drive 35d M-Sport, Black Sapphire

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu aud de Opel. Daca nu am bani de Viano mai bine aleg Multivan sau ceva Ford Connect, decat orice de la Opel.

    Momentan facem discutie pentru ca nu prea imi vine sa dau X3-ul dupa ce l-am revigorat.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • Bun Opelu', fiabil, dacă ignorăm că se strică cam des și mult
      Cel puțin cel adus în discuție aici.
      -------------------
      There is no point of having if you can't share.

      Comment


      • Originally posted by fbogdan View Post
        Salut!
        Eu am minibus, Zafira B -2.0 Turbo benzina - 200 CP.
        Ca si feedback despre ea, iti spun ca daca motorul e in mintile lui, nu o sa ai probleme decat pe articulatii, care cedeaza mai repede ca la Astra (e aceeasi platforma). Partea buna e ca sunt ieftine, chiar si cele OEM. Mai sunt unele probleme tipice modelului Astra/Zafira cu modulul CIM de sub volan si cablajele de la usile spate care cedeaza dupa o vreme, insa sunt ieftin si usor de reparat/schimbat.
        Anul trecut am fost la mare cu sotia, 2 copii, mama si sora mea + bagaje pentru 4 zile si am avut loc suficient, fara sa ne inghesuim.
        Sharan e mai scump la intretinere, l-am luat in calcul cand am cumparat Zafira.
        Poti proba o Zafira C, care e ceva mai spatioasa decat B si la care au rezolvat inteligent problema stalpilor fata, care blocheaza usor vizibilitatea. In mod cert e mult mai ieftina ca un Multivan, atat ca achizitie cat si ca intretinere ulterioara.
        Acum mi s-a mai nascut un copil, asa ca balesc si eu la un Multivan, insa bugetul nu e suficient, deci raman cu balele momentan.
        Bafta!
        Problema e ca zafira nu trage 2T ) pe cand sharan-ul da

        Mie unu imi place de la ford connect-u asta nou, si se misca foarte bine. Oricum dintre toate cea mai cea e v-class, in care chiar stai ca intr-o masina.
        BTW si eu zic sa tii x3-ul
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • Lasa ca nici grupul VAG nu este departe.

          Comment


          • Originally posted by Doc View Post
            Mai degrabă Multivan sau Viano. Măcar sa fie ceva util.
            Mai bine aranjeaza X3-ul si foloseste-l cu placere, decat sa experimentezi diverse cazane pe roti...
            Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

            Comment


            • Pai V-class-ul a luat multe de la Chrysler Grand Voyager, pana sa-l vanda catre Fiat. O sa vedeti ca seamana cu unele din modelele anterioare de Chrysler Grand Voyager (aveau si modele de AWD cu Torsen).

              Acum Grand Voyager este Pacifica: http://www.caranddriver.com/chrysler/pacifica

              Comment


              • Originally posted by Wagner View Post
                Mai bine aranjeaza X3-ul si foloseste-l cu placere, decat sa experimentezi diverse cazane pe roti...
                Ca spatiu chiar n-am ce sa ii mai fac. Bagaje pot cara fara probleme, iau cutie Thule cu mine si am rezolvat problema. La interior nu am cum sa pun 3 scaune de copil. Merg doar 2 si al 3-lea copil sta intre ele. Nu este prea safe in varianta asta.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • Mda, nu te contrazic, dar copiii cresc (foarte repede, daca ma intrebi pe mine), iar X3-ul in varianta de motorizare si dotari pe care il detii poate fi numit chiar masina (confortabil la drum lung si cu o rezerva de putere suficienta).
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • Aici ai dreptate in ambele privinte: copii si masina "misto" (sotia nu vrea sa o dau). Eu am mai luat in calcul a 3-a varianta, iesirile pe care le fac la circuit si alte evenimente din motorsport. Un VAN mi-ar fi mai util sa car dupa mine atelierul cu scule si roti, dar si deplasarile pe care le-as face la clientii cu camioane si utilaje agricole pentru resoftari.

                    Oricum, astept sa treaca si vara asta (deja sunt in concediu cu X3-ul) poate apare altceva la orizont. Nu e graba ca si asa nu am cum sa merg cu toate. Daca gasesc o masina buna si utila, o cumpar si pun X3-ul la vanzare.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Bine cu un Vito de 163 sau 190cp, nu s-ar pune problema de rezerva de putere. Eu zic ca indiferent de cum cresc copii, trebuie si ei sa se bucure de confort!
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • https://suchen.mobile.de/fahrzeuge/details.html?id=246973073&damageUnrepaired=NO_DAMA GE_UNREPAIRED&isSearchRequest=true&

                        Da asta ce are sau ce n'are! Ca doar suntem pe hondafan
                        Toti Oamenii sunt Trecatori
                        Nu toti Trecatorii sunt Oameni !

                        Comment


                        • Trebuie sa va anunt ca X3-ul s-a vandut. O sa-mi fie dor de el, mai ales de puterea motorului. Cred ca unii hondari de aici se bucura ca l-am dat. A plecat la un fost posesor de CRV si sper sa mi-l mai imprumute din cand in cand.

                          Acum trebuie sa-mi caut o alta masina de familie. Nu stiu daca este o decizie buna sa ma indrept spre un van premium, gen Mercedes V250 sau sa caut un suv un pic mai mare. Momentan am o problema de spatiu atunci cand trebuie sa am 3 scaune de copil in masina. Cel mare sufera din cauza lipsei de spatiu. Mi-ar trebui o masina cu 3 scaune in spate, dar care in acelasi timp sa-mi ofere si confort la drum lung. Daca as alege varianta de van nu cred ca as face foarte multi km pe an pentru ca nu este asa de fun sa mergi cu microbuzul prin oras. Greu de ales.

                          Voi ce variante ati mai folosit?
                          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                          Comment


                          • Renault Espace are scaune individuale, confortabile, si se scot usor, la caroserie rugineste mult mai greu ca sharan sau vito/viano, si spatiul interior e mai mare, singurele probleme sunt electrice ca au tot felul de optiuni, dar se rezolva daca esti priceput. Si la ce preturi se gasesc eu sunt multumit. Generatia noua are si garda la sol marita.
                            ex skateboard, sosete flausate alunecatoare pe parchet, masinute de fier, tenisi Dragasani

                            Comment


                            • Chrysler Grand Voyager (modelul 2017 se numeste Pacifica). Daca prinzi una cu AWD e si mai si. Inainte de CRV am tot cautat cu AWD, dar nimic care sa-mi convina mie. Alea mai vechi aveau Torsen pe ele. Eu aveam scaune plausate, super confort la drum lung.

                              Comment


                              • Daca nu cauti fite, un FR-V bine ingrijit e perfect pt 3 copii in spate.
                                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X