Carlig remorcare

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Carlig remorcare

    Salut,

    Am deschis acest thread pentru ca nu am gasit mare lucru legat de acest subiect pe forum.
    Ma intereseaza un carlig de remorcare pe care sa pun un support pentru biciclete si ocazional sa mai trag si o remorcuta (ATV & stuff) dupa mine.

    Momentan sunt in dubiu de unde, ce sa achizitionez si mai ales unde se montez asa ceva.
    Am gasit ceva pe net pret 560 RON (carligeauto.ro) dar nu prea ma inspira.
    In plus, mi se spune ca mai trebuie sa achizitionez unalt modul:
    La autoturismele de generatie noua, cu sistem electric: CAN Bus, multiplex, check-control, sisteme cu tensiune pulsatorie etc...este nevoie de un modul electronic 270 lei

    Astept sa-mi ziceti si mie care aveti montat, cat, unde, ce si cum
    Last edited by JCar; 21-10-13, 14:06.

  • #2
    Eu mi-am montat in primavara, carlig Honda, cu tot cu instalatie electrica a fost 2100 lei, iar manopera la CM 820 lei. Forta de apasare verticala este de 100kg, fiindca CR-V-ul are 1600kg pot trage remorca cu sistem de franare de 1500kg, fara sistem de franare 750kg.
    '12 Honda CR-V Executive 2.0 A/T, Gri
    Ex: '05 Nissan Micra 1.4 benzina, '01 Ford Focus 1.6 A/T, '84 VW Passat, '84 Dacia 1310

    Comment


    • #3
      Originally posted by cvl_75 View Post
      Eu mi-am montat in primavara, carlig Honda, cu tot cu instalatie electrica a fost 2100 lei, iar manopera la CM 820 lei. Forta de apasare verticala este de 100kg, fiindca CR-V-ul are 1600kg pot trage remorca cu sistem de franare de 1500kg, fara sistem de franare 750kg.
      Nice, dar cam scump.

      Comment


      • #4
        Eu mi-am montat asta:http://www.carlig-remorcare.ro/honda...ord-h0785.html

        Comment


        • #5
          Vreau sa-mi montez carlig pe accord CL7. Imi poate recomanda cineva un atelier pentru montaj?
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • #6
            Montaj la Asko = 600 Ron cu kit electrica

            Astept si eu niste referinte, la niste preturi decente...

            Comment


            • #7
              Mi-am pus eu intr-un final. Foarte mult de munca, asta ca sa iasa bine. Pentru ca cele aftermarket nu sunt tocmai la fix. Dar a iesit bine si functioneaza. Ca bani am dat 500lei, dar pun remorca linistit si masina e intreaga, fara decupaje aiurea.
              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

              Comment


              • #8
                Ce carlig ai montat ? Niste poze?

                Zici ca n-ai decupat nimic prin spate?

                Comment


                • #9
                  Mi-am montat de aici: http://www.carlig-remorcare.ro/honda...ord-h0785.html, de unde si-a pus si colegul @mirobo.

                  Decupat a fost un plastic de sub oala de la roata de rezerva, dar destul de putin. Oricum, daca trebuia decupat ceva, renuntam la el.

                  Poze n-am din timpul montarii, dar a durat cam o zi, pentru ca e ceva de munca. Nefiind oem nu vine chiar gaura/gaura. Singurul lucru care a mai ramas de facut, dar asta din vina mea pentru ca ma grabeam este sa fac un sistem de inchidere/deschidere pentru "+"-ul instalatiei electrice, deoarece nu vreau priza alimentata tot timpul.

                  L-am pus pentru remorca cu care car atv-ul, si cat m-am fatait prin oras si putin pe afara, a fost in regula.
                  Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                  Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                  Comment


                  • #10
                    Este fiabil si nu rugineste deloc. Eu l-am montat acu 1 an si jumate la Hachi.

                    Comment


                    • #11
                      Mi-am luat Bosal cu kit electrica 7 pini, 600 ron.
                      Multumesc Adilau!

                      Va tin la current si cu montajul, am inteles ca la eletrica e mai tricky in rest n-ar fi probleme.
                      Eu am si sensori de parcare pe spate, banuiesc ca e un avantaj.

                      Comment


                      • #12
                        Nu prea e un avantaj, cu senzori ca s-ar putea sa urle ca disperatii cand vrei sa dai cu spatele si ai remorca atasata.
                        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by Sindrom View Post
                          Nu prea e un avantaj, cu senzori ca s-ar putea sa urle ca disperatii cand vrei sa dai cu spatele si ai remorca atasata.
                          Cred ca ai dreptate. Eu m am gāndit doar la montaj īn sensul ca e mai ușor sa tragi firele

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by JCar View Post
                            Cred ca ai dreptate. Eu m am gāndit doar la montaj īn sensul ca e mai ușor sa tragi firele
                            Dar nu te obliga nimeni sa tii senzorii activati.
                            O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by ro861 View Post
                              Dar nu te obliga nimeni sa tii senzorii activati.
                              Pai si cum ii dezactivezi cand pui remorca ?

                              Comment

                              Working...
                              X