TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Doc View Post
    De ce nu incerci lichid ATE Blue Racing ? Tine la temperaturi de 360 grade, mai mari decat RBF si nu ataca garniturile.

    Legat de frane, nu comparati franarea pe strada cu cea de pe circuit. Pe strada nu prea ramai fara frane, dar pe circuit cu siguranta poate fierbe lichidul de frana de la temperaturile inalte.
    Pai asta am zis si eu, ca pe strada nu cred sa ramai fara frane, cel putin nu asa usor. Acum ca stau sa ma gandesc, pe FN2 am avut ATE Blue Racing ca asa mi-au recomandat cei de la Coasta. Eu dupa experienta aia de care tot am scris aici cu ATE am renuntat complet la vreo intentie de a cumpara ATE, dar am zis sa merg pe mana lor atunci cu Blue Racing.
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Imi aduc aminte de la o INH, coborare pe Trans de la Balea Lac cu 2.2-ul...la un moment dat, pe la jumatatea traseului, au inceput sa miroasa franele si cauciucurile de ziceai ca ai luat foc in masina...pana jos nu am mai atins frana, doar frana de motor
      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

      Comment


      • Am fostul ATE Blue Racing in Evo si pe circuit nu am facut cooling down pentru frane cum faceau restul dupa 1-2 ture.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • Originally posted by Doc View Post
          Pe strada nu prea ramai fara frane, dar pe circuit cu siguranta poate fierbe lichidul de frana de la temperaturile inalte.
          Daca mergi ca omu normal la cap pe drumurile publice nu ramai fara frane, dar daca nu, ai sanse destul de mari pe o coborare sa constati ca degeaba pui frana.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • Păi lichidul de frānă nu fierbe singur, de nebun. Dacă frānele ( discuri, plăcuțe, etrieri ) nu se īncălzesc foarte tare ( sau se răcesc eficient ) atunci nu va fierbe lichidul de frānă. Deci nu datorită lui ATE Blue Racing nu ți-a fiert. Cooling down răcește discurile, nu lichidul de frānă și e bine să-l faci īnainte de ieși de pe circuit.
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • Cred ca lichidul de frana fierbe pe circuit din cauza presiunii mari pe care o suporta in mod repetat, la intervale foarte mici (franezi des si foarte puternic), nu din cauza ca se transmite caldura din discuri si placute.

              Si sunt de acord cu Doc, ATE Super Blue este (era) foarte bun. Acum l-au inlocuit cu ATE Typ 200.
              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

              Comment


              • Pentru stradă și mers īn forță tot pe drumuri publice, am găsit foarte potrivit ATE SL6 DOT4, care e cu foarte puțin sub Typ200 ca puncte de fierbere, īnsă cu avantajul că este mai fluid, ceea ce face ca frāna să răspundă mai ușor iar ABS-ul asemenea.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Originally posted by Delphi View Post
                  Cred ca lichidul de frana fierbe pe circuit din cauza presiunii mari pe care o suporta in mod repetat, la intervale foarte mici (franezi des si foarte puternic), nu din cauza ca se transmite caldura din discuri si placute.

                  Si sunt de acord cu Doc, ATE Super Blue este (era) foarte bun. Acum l-au inlocuit cu ATE Typ 200.
                  Fenomenul de fierbere a lichidului de frānă se manifestă doar la etrieri și doar cānd frānele sunt īncinse. N-am auzit de etrieri și discuri de frānă reci și lichidul de frānă să fiarbă și nici să vezi că fierbe lichidul īn rezervorul lichidului de frānă.
                  I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                  My cars:

                  '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                  '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                  '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                  '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                  EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                  EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                  EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                  EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                  EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                  EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                  Comment


                  • Pai atunci de ce au mai facut astia lichid de frana cu punct de fierbere mai ridicat, daca nu mai conteaza decat racirea sistemului de franare? Si totusi vorbim aici de masini sport, adica de Type R care are un sistem de racire al franelor (rudimentar) ce ar avea nevoie de un lichid de frana mai bun decat cel pe care-l pui la o masina de strada.
                    Fata de RBF, ATE Blue Racing sau mai nou Typ 200 este DOT4 ataca mai putin elementele de cauciuc si este hidrofob.
                    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                    Comment


                    • Cine a zis că nu contează punctul de fierbere? Eu n-am zis asta. Am zis doar că explicația că ție nu ți-a fiert lichidul de frānă este și dimensionarea corectă a frānelpr (discuri, etrieri, etc). Sper că nu crezi că ești singurul care folosești lichidul ăla de frānă și care e făcut de tine după vreo rețetă misterioasă. Nu, e un lichid de frānă banal, care se găsește pe toate drumurile dar care pe TypeR de exemplu, fierbe repede. Și vezi că ai ceva stricat ceva la Google Search, altfel ai fi văzut că și RBF 600 este tot DOT4 și calitățile hidrofobe sunt caracteristice standardului DOT4, nu caracteristice ATE Blue .
                      Dacă tot vrei un lichid de frănā care să fiarbă greu, etc , pune lichid DOT 5 .1.

                      RBF 600:
                      Dry Boiling point : 312 C
                      Wet Boiling Point : 205 C

                      ATE Typ 200

                      Dry Boiling point : 280 C
                      Wet Boiling Point : 198 C

                      Ambele DOT4. Care zici tu că fierbe mai greu? ATE?

                      Uite, ca să te lămurești un pic mai mult ce e cu lichidul de frānă, īn general, citește aici: http://www.stoptech.com/technical-su...rs/brake-fluid
                      KMR
                      Super Moderator
                      Last edited by KMR; 19-02-16, 07:36.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • Nu va infierbantati .
                        Eu am pus Castrol SRF, am fost 2 sesiuni pe Adancata in aceeasi zi, intr-o alta zi Cheia / Poiana si retur... nu mi-a fiert lichidul nu am avut fade in pedala etc. E drept ca anul trecut in August (adica in urma cu 8000 km) am facut rebuild al franelor, toate supapele, furtunasele (am pus tot OEM de cauciuc), etc. Mie franele de Type R mi se par in regula fata de cele de pe 1.8 care tot timpul cedau dupa 10-15 min de joaca.
                        O sa trec si eu pe DS2500 sa vad ce si cum, cele Street mi se par slabe, scartaie si s-au si consumat repede. Gumele sunt Nokian zLine.
                        '07 Civic 5D Executive, 2.0 I-VTEC M/T, Audi Ipanema Brown

                        "Binele o duce rau in Romania"

                        Comment


                        • Nu mă īnfierbānt doar că e bine să dăm informații corecte
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • @GUR : si DS2500 scartaie si se consuma repede, vezi ca am scris ca le-am terminat in ~12k km
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • Eu folosesc ds2500 pe fn1 de 50.000 km si nu au scartait niciodata. Ale mele au tinut mai mult decat cele oem.
                              Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                              Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                              1000 Locuri de vizitat in Romania

                              Comment


                              • lichidul fierbe daca franezi violent, traziu si nu e timp de racire. nu toata lumea franeaza la fel. e o vorba aia, daca n-ai cazut cu mobra in viraj, n-ai mers tare. asa si aici, n-ai fiert lichidul, n-ai mers tare
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X