TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

    Intr-un final m-am decis sa deschid si eu topicul, initial am asteptat sa am toate actele si apoi eram prea suparat pentru a-l mai deschide.

    Povestea mea cu Civicul, primul, a fost pe scurt dragoste la prima vedere. In detalii a fost asa, in 2006 eram pe la Slobozia si am vazut un Civic din spate. Ma tot gandeam oare ce masina e, am zis initial ca e Mercedes C ( e unul cu spatele asemanator cu Civicul, cu hayonul din 2 bucati), si am inceput sa caut...am gasit Civicul si mi-a placut enorm. Apoi la cateva luni am vazut una rosie in parcare la munca, era a unei colege si daduse undeva pe la 30k EUR ( erau taxele mari pe atunci). De atunci am avut doar Civic in cap si a trebuit sa trec de fraze gen " Honda face masini? Astia nu fac doar motociclete?" si altele de genul ala din partea lui frate-miu. A venit SIAB-ul din 2007 si tocmai aparuse noul Lancer, foarte dragut pe afara, dar dupa ce am urcat in el a fost "no go". Am ajuns la standul Honda si am vazut Civicul, masina pentru care ma dusesem la SIAB. Am vrut sa urc in masina, dar nu puteam, era o hostesa la volan ( se furase bricheta si nu mai lasau oameni in masina). Am vorbit cu reprezentantul HTR si am fost lasat in masina. Cand am urcat in masina am inceput sa rad ca un copil care primise o jucarie noua, a urcat si sotia in dreapta si din priviri am primit ok-ul.

    A urmat o perioada de calcule si cam dadeau cu " ," . Nou Civicul era 24.5k 2.2-ul si 25-26k TypeR-ul, nu vroiam 1.8, iar eu aveam doar 20k disponibili. Leasing-ul nu intra in calcul . Si am inceput sa ma uit dupa altceva, dar nimic nu era precum Civicul, nu trezea sentimentul ala de trebuie sa o am. Atunci a venit sotia cu idea salvatoare, "oare in Germania nu sunt mai ieftine ?" Asa am ajuns sa-l cumpar pe Taz, 2.2-ul pe care l-am avut timp de 5ani si jumatate. As fi vrut TypeR-ul dar avea un singur defect 3 usi. In momentul ala aveam un 206 si era nevoie de o masina mai mare si cu portiere pe spate.

    Taz a fost ca un prieten, cu defecte dar cu calitati mai mari decat toate minusurile la un loc, si am avut grija unul de celalalt. Dar dupa ceva ani, mi-a revenit gandul la TypeR. Poate ca simteam nevoia de mai multa putere... Si cum mereu am zis ca pe Taz nu-l schimb, decat...cu un TypeR. Astfel s-a ivit o oportunitate, am schimbat 206-ele cu un RAV4 anul trecut si aveam masina de familie. Am facut rost de niste banuti pe care nu prea aveam in ce sa-i investesc, din anumite motive vroiam ceva pentru mine. Si asa am ajuns sa cumpar TypeR-ul, scuze pe Bagheera.

    Masinuta a fost a lui Teo ( Run/TenTen) si era/e intr-o stare foarte buna, cu 52.5k km in bord. Fata de stock are arcuri H&R, admisie Injen si evacuare Milltek.

    Supararea de care vorbeam la inceput... Marti am primit toate actele de la masina si cand m-am dus in parcare... Am gasit masina lovita. Nici nu se punea problema de Casco, nu apucasem sa-i fac...si cum nu era prima daca cand imi gaseam o masina lovita, surpriza a venit din faptul ca a fost prima data cand am gasit un bilet in geam... Pe care l-am vazut dupa 10min de draci si evaluare a daunelor, cand am urcat in masina am zis sa ma uit totusi dupa in bilet... Si vad unul in parbiz, dar era un anunt si dau sa-l arunc nervos, dar totusi il intorc si vad scris ceva si un nr de telefon.

    Acum incepe o noua alergatura, RCA-ul e la Astra, bine ca nu e la EuroIns sau Carpatica, cu cei din urma am avut belele cand m-a lovit unul in spate. Dar stim ca nici Astra nu e cheie de biserica. Evaluarea mea a pagibelor se ridica la ~500Eur. In poza nu se vede ca ar fi rau, dar in realitate e putin mai rau dar nu la fel de rau cum am vazut-o eu in seara incidentului, la lumina telefonului.
    - bara zgariata
    - janta zgariata
    - bandou roata rupt si zgariat
    - aripa putin indoita si zgariata
    Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1381657002.154726.jpg
Views:	1
Size:	70.7 KB
ID:	728181Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1381657015.953028.jpg
Views:	1
Size:	54.2 KB
ID:	728182

    O sa urmeze un post cu micile modificari pe care le am in plan, chestii minore.


    Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 13-10-13, 12:19.
    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

  • #2
    Si pe mine m-a lovit un taximetrist la semafor, in spate, cu RCA la Carpatica, o gluma proasta..... noroc cu CASCO. Bafta cu jucaria si sa nu mai ai evenimente neplacute de-acu inainte !
    Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
    "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
    "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

    Comment


    • #3
      Totul raul spre bine. Exista o karma cu CTR-urile si poate de acum incolo scapi de belele mai mari.

      Spor la bagat benzina si ture cat mai multe.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #4
        de ce TAZ? semnifica ceva?
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Hey sa o stapanesti sanatos si la multi km Aspteam parerile tale dintre 5d si type r:P

          Comment


          • #6
            TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

            Originally posted by InjectoR View Post
            de ce TAZ? semnifica ceva?
            Taz vine de la diavolul tasmanian din desene, 2.2-ului i-am pus numele asta din cauza caracterului violent in acceleratii dat de cuplu plus cateva alte chestii, dar in principal motivul de mai sus

            @ doc : lasa ca nici cu 2.2-ul nu imi era rusine, cred ca eram singurul care scotea 11% in Buc e drept era maximul pe care-l puteai atinge si in afara aveam maxim 7.5% oricat de mult alergam

            cu CTR-ul mers la consum am scos cel mai putin 11.5% in Buc, acum am 16.7%. Inca nu am iesit in afara Buc

            @ ionut: prima diferenta care am obervat-o a fost cand am luat o curba mai tare, si daca la 2.2 ma asteptam sa-mi fuga spatele ( si distributia greutatii e alta, 60-40) , CTR-ul s-a agatat super bine de astfalt. Plus senzatia de cart

            Edit: senzatia de accelerare nu difera mult fata de 2.2, sotia a si zis ca accelereaza la fel. Vorbesc de senzatie, ca e clar mai rapid CTR-ul
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos!Multa bafta si cat mai multe plinuri mai ales ca se ieftineste benzina din cate vad eu)

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos!
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Sa ai noroc de ea!
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc tuturor pentru urari.

                    Dupa cum ziceam am inceput cu schimbari minore si astfel:
                    - comandat cap schimbator Mugen, mi-a placut foarte mult acest model
                    - cablu USB
                    - carcasa cheie TypeR Mugen
                    Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1381670150.999196.jpg
Views:	1
Size:	152.9 KB
ID:	716770Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1381670165.083215.jpg
Views:	1
Size:	29.3 KB
ID:	716771Click image for larger version

Name:	ImageUploadedByTapatalk1381670174.949823.jpg
Views:	1
Size:	114.0 KB
ID:	716772

                    Urmeaza sa schimb si eu burduful de la schimbator saptamana care vine si apoi pana la anul nu cred ca mai fac nimic. Poate pielea de la cotiera sa o schimb si sa mai dau din stickere jos anul asta. La anul prima schimbare o sa fie un set de anvelope Dunlop RT.


                    Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
                    '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                    '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                    ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                    ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari pentru schimbare....si eu as vrea sa trec la un type-r dar momentan ma tine leasingul in loc....poate dupa ce il termin o sa mai gasesc un type-r cu km putini)

                      Comment


                      • #12
                        Stie cineva de unde sa cumpar un set de covorase de cauciuc? Ca vine iarna totusi, si chiar daca nu intentionez sa merg cu CTR- ul iarna, e bine sa le am.


                        Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • #13
                          Eu le-am luat pe cele originale de Civic de la Asko. Stiu ca n-au fost o avere....
                          Le-am vrut ca au alea 2 gauri de fixare si am preferat asa
                          ex-FN2 owner
                          Loved it every second!

                          Comment


                          • #14
                            TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

                            Si eu la 2.2 le aveam tot de la Asko, 200Ron facute la Piatra Neamt si au fost foarte bune, dupa 5 ani jumatate cred ca mai merg inca 3 lejer. De fapt uzat era doar cel de la sofer

                            Dar nu cred ca mai au romanesti :P

                            Edit : aveau loc de gauri pentru fixare, dar nu erau date.

                            Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Taz View Post
                              - cablu USB
                              De curiozitate, cablul USB unde se conecteaza si ce rol va avea?

                              Aramis

                              Comment

                              Working...
                              X