TAZ: '09 Honda Civic TypeR+ Nighthawk Black

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • My bad referitor la balance shaft delete, n-am observat că nu-i și pompa inclusă (ref oportunitate/preţ).
    -------------------
    There is no point of having if you can't share.

    Comment


    • Revin cu erata la balance shaft delete. Mi-a scris Manuks ca BSD e kit complet, cu tot cu pompa, lant, etc.
      @Alex: una noua e 360GBP pe Tegiwa, nu 600EUR
      '17 Civic TypeR FK8 Championship White
      '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
      ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
      ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

      Comment


      • Era mai scump, iti zic sigur ca m-am uitat fiindca voiam sa pun si eu pompa de fd2. Daca e asa, ar merge, mie personal mi s-a parut FN2-ul foarte ok pe partea de putere, as fi facut alte chestii inainte (LSD si geometrie in special), dar e o modificare foarte buna. Depinde si ce faci cu masina, am inceput sa fiu fanul curbelor, nu prea mai ai unde sa alergi pe drept pe la noi, cu alte masini nu ma compar etc.

        LE: Destul de tricky faza cu balance shaft delete. E discutata si in cazul ATR, dar eu nu as scoate balance shaft-ul, cel putin nu la H22. El are un rol de echilibrare dinamica a crank-ului si nu stii ce strici daca il dai jos. Teoretic se vorbeste doar de niste extra vibratii la relanti si cumva rolul lui ar fi doar cresterea confortului, din pacate tehnic nu e chiar asa. Totusi la K20 e posibil sa fie ok, de vreme ce EP3 nu avea, sau asa inteleg. Asta ca o completare in vederea deciziei tale.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • Salutare

          Scriu din ce in ce mai rar pe topic vad ca a trecut aproape un an, dar presupun ca e si din cauza faptului ca nu am prea avut update-uri. Am avut un an foarte agitat si de masina nu prea m-am ocupat. Dupa ce am cautat anul trecut un LSD ok, au aparut alte cheltuieli mari si nebugetate si astfel am amanat orice investitie.

          Azi masinuta a facut 80.000 de km si astfel a mai trecut un prag fara incidente

          Luna aceasta avem revizia, nu ma astept la surprize (doar franele par sa faca un zgomot din cand in cand, dar sper ca e doar mizerie si nu s-au dus placutele in <10k km , ca le-am schimbat anul trecut). Ptr revizie am luat un Amsoil Racing 10W30 la recomandarea lui Tudor. Din ce am citit e ok. Plus un SI ptr injectoare, am decis sa folosesc macar o sticla pe an, poate chiar 2.

          Ieri au venit si noii galosi de vara, Dunlopurile RT vechi pareau la limita in toamna cand am schimbat rotile, si am luat Dunlop RT2. RT-urile s-au dus destul de repede, 3 veri si undeva pe la 22-24k km, dar cel mai mult le-am uzat anul trecut (erau parca pe la jumatate la inceputul anului si eram sigur ca le folosesc si anul acesta) prin 4 drumuri pe Cheia, un drum dus intors Buc-Sibiu-Alba-Turda (misto drumul intre Alba si Turda), etc. Iar eu nu tin cauciucurile pana dau de martor, la 1-2mm de martor le schimb, ptr ca e vorba de siguranta mea si nu am un stil batraneste de a conduce.
          RT2 au rezultate bune in teste si am fost foarte multumit de RT-uri dpdvd al aderentei, se lipesc bine de asfalt, de asta am mers pe varianta upgradata. Sunt XL si au 9kg (din ce am gasit pe net, nu am apucat sa cantaresc una)

          Pentru viitor inca am pe lista LSD si o vopsire integrala sau o relacuire.

          Sper ca nu o sa mai scriu peste 1an si ca o sa o fac mai des
          '17 Civic TypeR FK8 Championship White
          '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
          ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
          ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

          Comment


          • Anul trecut (aproape fix 1 an, inceputul lui Martie) am schimbat discuri si placute fata-spate cu Blade+Yellow...azi aud cum imi scartaie rotile fata la mers incet 10-20km/h. Dupa ce am parcat m-am uitat la placute, spate arata gen 1/2 dar pe fata (unde nu pot sa vad foarte bine) par duse. WTF? Am consumat placutele pe fata in 8-10k km?

            Sunt Yellow mai moi decat Green? sau ATE si se duc mai repede?

            Bine ca am revizia luni pe 27, sa reusesc sa ma uit bine la ele si sa comand daca e nevoie.
            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

            Comment


            • Permisul si actele masinii, va rog!

              Comment


              • Da si mie mi se duc foarte repede de la mers in oras (tot Blades + yellow) ~ 10-12k au tinut pe fata.
                Cred ca-i combo-ul de vina, discuri dure cu striatii + placute moi ...
                dinoc
                Senior Member
                Last edited by dinoc; 20-03-17, 19:40.

                Comment


                • Asta ar fi explicatia, placutele mai moi si discurile mai dure. Ca poate merg mai entuziasmat si franez mai des si mai tare decat in trecut, dar totusi se duc prea repede.

                  Nu stiu daca se schimb cu altceva...

                  @Vtin : good one si cam ai avea dreptate daca m-ar prinde baietii in albastru
                  '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                  '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                  ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                  ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                  Comment


                  • Eu folosesc Blade-uri in combinatie cu Ferodo DS2500 si se comporta exemplar. Am 16.000 km cu aceasta combinatie si placutele nici macar nu au ajuns la jumate.
                    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
                    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
                    1000 Locuri de vizitat in Romania

                    Comment


                    • Hai că vin și eu cu ceva info, tot Blade cu Yellow. Au deja 30k km, și pe față cred că-s la jumătate sau puțin sub, pe când pe spate nu-s decât la jumătate.
                      Mers normal, frâne normale în oraș, mai puternice la ieșirile la drum lung, când a fost nevoie.
                      Concluzia mea ar fi că frânatul puternic și repetat le vine de hac repejor.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • Vin cu update, cu intarziere de o luna jumatate

                        Am avut revizia, schimbat placutele tot cu Yellow, ca mi-a fost mai usor sa fac achizitia in timp scurt. Am pus ulei Totul merge ok la masinuta, doar ca de ceva timp am un zdranganit metalic (gen tabla) pe spate stanga si cred ca e de la evacuare (poate s-a rupt un suport si loveste evacuarea in triunghi).

                        Baietii de la Asko mi-au atras atentia asupra ambreiajului, mie nu mi se pare ca ar patina inca, dar da e in calcul in max 1an.

                        Stiu ca a scris Alex (Xander), daca nu ma insel, cam acum 1 an despre proiectul unui francez de a scrie o carte despre Honda TypeR. Am "urmarit" proiectul dar am uitat sa ma inscriu in primii 500 asa ca zilele trecute am vrb cu tipul si am virat banii ptr un exemplar.

                        https://www.ulule.com/type-r-livre/

                        A costat 73E, prin paypal, cu tot cu livrare sau mai era optiunea de 71E prin transfer bancar.
                        Din imagini arata foarte bine si ar avea 300pg.
                        '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                        '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                        ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                        ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                        Comment


                        • Cred ca va avea numar dublu de pagini. Echipa care se ocupa de proiect a amanat foarte mult aparitia cartii, dar au introdus chestii super faine. Va contine multe, multe informatii, date, statistici, comparatii, poze, teste de pe circuit etc. Eu fiind in primii 500 am avut de ales si coperta (si culmea nu am ales cu ATR, desi exista posibilitatea asta). Din ce am inteles acum ar fi vorba de 2 volume fiindca informatia e super consistenta. In fine, vom vedea rezultatul final, eu unul abia astept.
                          '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                          Comment


                          • Da am vazut ca e vorba sa se ajunga si la 600pg, dar prespun ca o sa fie proiect 2
                            '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                            '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                            ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                            ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                            Comment


                            • Se pare ca ambreiajul meu e pe duca...sau cred ca ala e...sau o roata infranata (nu se simte la condus). Ideea e ca ieri dupa ce am calcat-o destul de rau pe coada, am crezut ca iau foc se simtea in masina...dar nu mirosul normal de ambreiaj, care nu am simtit sa patineze, ci miroase a cauciuc ars si cel mai mult in fata dinspre roata stg (din privirea soferului)
                              si roata stg pare sa se incinga mai tare decat dr, de asta ma gandesc la frana.

                              Incerc sa ajung la Asko cat pot de curand, dar ultima data mecanicul mi-a zis de ambreiaj...asa ca daca ar fi ambreiajul, ce sa cumpar ca sa tina si la un eventual upgrade?
                              '17 Civic TypeR FK8 Championship White
                              '08 RAV4 2.0 VVTi 4WD
                              ex : 06' Civic 5d 2.2 i-CTDI 140cp
                              ex: '09 Civic TypeR Nighthawk Black

                              Comment


                              • exedy stage 1?
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X