SINDROM: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi Executive, Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Masina intre timp a ajuns aproape de 74.000km, 90% in afara orasului. Sper totusi sa nu ajung la 80.000 anul acesta pentru ca sincer n-am chef de revizie.

    Ca si concluzii, mi se pare extrem de dificila in oras, unde lipsa unei cutii automate in conditii de trafic intens se simte destul de tare. In schimb in afara ma fascineaza la fiecare drum. Pana acum nu mi-a dat impresia ca ar avea nevoie de mai multa putere. Depasirile se fac cu lejeritate in functie de chef, ceea ce-mi place ca nu trebuie sa frec intr-una cutia de viteze. Tinuta de drum este buna, ce sa mai pana acum este ceea ce cauta. In decembrie o scot din tara, sper sa apuc sa-mi fac dvd-ul de navigatie.

    Ca si minus pana acum este faptul (presupunerea mea) ca n-am reusit sa conectez telefonul la ea. Daca in trecut reuseam sa mai fac ceva, acum e mort. La anul o sa ma ocup si de el, momentan nu e prioritate si nici nu ii simt lipsa foarte tare.

    Per total masina o sa fie destul de putin folosita in oras, pentru asta am pregatit putin 206-ele de iarna. In schimb honda tre sa-si primeasca stickerul de familie(ori suntem ori nu suntem fani), dar nu m-am hotarat la culoare


    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

    Comment


    • #17
      Deci nu sunt eu nebun cand spun ca nu ai ce cauta cu un diesel 2.2 i-CTDI manual in oras. Pe CR-V cutia manuala avea alta etajare decat la Accord si n-am simtit ca ar fi o problema asa de mare in oras. Insa la drum lung cutia de pe Accord este mult mai placuta decat la CR-V.
      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

      Comment


      • #18
        Daca e liber orasul, e ok si manuala, dar la o aglomeratie de dimineata cum am prins azi dimineata iti blestemi zilele. Noroc ca o am si p'asta mica si merg cu ea prin oras.
        Cu bateria stii cumva cum sta, nu de alta dar sa fiu pregatit pentru iarna.
        Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
        Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

        Comment


        • #19
          Din cate stiu, nu foarte rau. Dar nici nu am prins vreo iarna cu ea sa-ti spun daca tine tensiune sau nu.

          Pacat ca nu au pus pe modelul acesta o cutie AT.
          Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
          Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

          ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
          ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

          Comment


          • #20
            Originally posted by Doc View Post
            Deci nu sunt eu nebun cand spun ca nu ai ce cauta cu un diesel 2.2 i-CTDI manual in oras. .
            Spui asta doar despre modelul asta de Accord cu manuala , sau cam despre orice diesel cu MT pentru oras ? Cu ce este mai prejos decat un 2.0 manual , in oras?
            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

            Comment


            • #21
              Acum vorbeam despre modelul acesta de Accord. Etajarea cutiei este un pic ciudata si se vede ca nu a fost facuta pentru oras. Cu benzina este altceva, cutia are alte rapoarte si nu trebuie sa mesteci atat de mult in ea.
              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

              Comment


              • #22
                La diesel mesteci in mod normal pana la 3 in oras (pentru 4 te duci la 80 deja), la benzina pana la 4. Deci unde e mestecatu mai apasat?
                _________________________
                2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

                Comment


                • #23
                  La benzina daca nu mesteci minim 4 trepte in oras, consumul sare cu 2% in plus poate.
                  Eu la 2.2 ii dau tr 4 daca am spre 70-80. Deja la benzina cred ca mergi pe tr 5 la 80, la un mers relaxat nu alergat.
                  alex2680
                  Senior Member
                  Last edited by alex2680; 26-11-13, 11:24.
                  ex.Civic i-CTDi ; Accord i-DTEC & X6 3.0d

                  Comment


                  • #24
                    Daca e chestia doar de "mestecat" in cutia de viteze, nu vad sa fie aici o problema neaparat .
                    Unora le place sa schimbe vitezele mai sus, altora invers .. daca ma intrebati pe mine singura problema ar fii iarna ca nu se incalzeste la fel ca o benzinara , in rest...
                    '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                    Comment


                    • #25
                      Cu 2.o mergi lejer cu 60-70 intr-a 3-a si consumul e chiar decent

                      Sent from my GS 4
                      Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                      Comment


                      • #26
                        La dieselul de 2.2 i-CTDi nu poti sa stai in a 2-a la 40-50km/h, dar nici in a 3-a ca ajungi sub 1500rpm sau prin zona si se misca rau. La benzina poti merge lejer cu a 2-a sau a 3-a in oras, in plus urca altfel in ture.
                        Actualul diesel cu care merg are cutie AT 6 rapoarte si cand merg cu 50-60km/h in oras sta si sub 1500rpm, dar avand 6 cilindri si capacitate mare nu sughite cand ii cer sa traga la turele astea.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #27
                          Sa o stapanesti sanatos, si la cati mai multi km in siguranta.

                          Referitor la consum mie mi se pare ok, avand in vedere ca in Romania nu sunt multe sosele unde sa poti merge constant, sau cel putin peste a patra viteza la peste 2000rpm. Eu incarcat cu 5-600kg, doar pe autostrada am scos 5.9l%, fara sa reduc sub 130km/h, media in 3000 de km fiind undeva la 145km/h, iar in oras consumul este ~7l%.
                          Se stie ca dieselul este pentru drum intins, nu pentru oras asa cum bine ai zis si tu.

                          A doua treaba: Carligul. Intotdeauna am urat masinile cu carlig, iar anul asta a trebuit sa inchid ochii la acest detaliu cand am cumparat masina. In timp m-am mai obisnuit cu el, si culmea, acum cateva zile s-a dovedit a fi chiar util: rulam cu 5km/h in coloana din spatele unui carute, si odata ce am oprit la trecere, am fost izbit de cel din spate. Cuiul de remorcare multifunctional si-a facut datoria, strambandu-i numarul si crapandu-i spoilerul. Nu i-a dat-o foarte grav, dar cel putin m-a ferit pe mine.

                          Te salut!

                          Comment


                          • #28
                            Originally posted by balaurul View Post
                            Daca e chestia doar de "mestecat" in cutia de viteze, nu vad sa fie aici o problema neaparat .
                            Unora le place sa schimbe vitezele mai sus, altora invers .. daca ma intrebati pe mine singura problema ar fii iarna ca nu se incalzeste la fel ca o benzinara , in rest...
                            Hehe Nu stiu de ce, dar dupa maxim 5 min baga aer cald, iar in combinatie cu scaunele incalzite nu se simte. Iar motorul in mers se incalzeste ca o benzinara. Asta m-a surprins putin sincer sa fiu. Intradevar, daca stau n-am nici o sansa sa se incalzeasca motorul.

                            Cat despre mestecat in cutie, nu asta e problema. Pentru ca 206 tot diesel e si mai e si de 2L si prin oras merge ca o benzinara cu consum mic. Dar dupa parerea mea, masina nu tinde sa mearga sub 80-90 sau eu nu am simtit-o ca as putea merge in treptele 1-2-3 cat de cat normal in oras, mereu ma trezesc cu 90, schimb treapta 4 si parca merg cu alta masina.


                            @Florinakke- carligul l-am pus de nevoie, pentru ca trebuie sa car atv-ul de colo-colo si il tin si pentru orice eventualitate(as putea sa dau doar cuiul jos), ca e bun la o parcare cu spatele, sau cum ai patit si tu.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #29
                              Masina a vazul prima zapada cu mine, vsr-u isi face treaba cum trebuie, singurul inconvenient ar fi consumul ridicat de lichid de parbriz:P


                              Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                              Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                              Comment


                              • #30
                                Ce bine ii sta in natura dupa o zi de munca. 😎

                                Sent from my GS 4
                                Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

                                Comment

                                Working...
                                X