SINDROM: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi Executive, Black Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • SINDROM: '07 Honda Accord 2.2 i-CTDi Executive, Black Pearl

    Prin ianuarie-februarie a aparut prima discutie de inca o masina. Primul lucru am zis gata imi iau Honda. Fiind posesor de peugeot(206 ce e drept, dar cu un 2.0 hdi), ma batea gandul la 407, dar stiindu-le problemele am zis pas oricarui sentiment si sper sa nu fi gresit.

    Ei si de atunci tot caut, am inceput initial sa caut civic, de ce nu type R. Consoarta a avut doleanta de a avea usi in spate, eu am zis ca pot sa traiesc fara asta, dar tinand cont ca a fost cam singura ei dorinta, am respectato. Asa ca adio typeR.
    Am inceput dupa sa ma uit si dupa ceva mai mare, pentru ca civic-ul in afara de interior nu prea ma incanta, iar motorul, parca prea putin pentru mine. Ei bine asa a inceput aventura cu accord-uri, cr-v-uri(m-am linistit repede, e totusi prea mare).
    Multe rupte in doua, reparate foarte urat, la preturi mici intradevar, echipate bine, dar am zis ca vreau ceva intreg. Initial am vrut benzina, dupa care am renuntat, pentru ca m-am saturat sa merg 500km si sa alimentez iar.

    Apoi am dat de masina lui @doc, frumoasa neagra, cu trapa(e un pitic de-al meu). Am tot urmarit topic-ul pana cand a spus ca nu se poate acomoda cu diesel. Atunci am zis sa incerc si sa-i propun s-o cumpar. Ei bine, eu eram ocupat, el la fel, vorbeam din 3 in 7 zile. Intr-un final, ma intorc si eu din vacanta, sun, vad masina pe o vreme de numa vizionat masina nu era, am discutat vreo juma de ora prin ploaie, ne-am vazut la o saptamana, am luat-o si de atunci ma plimb si butonez la ea.

    Ca si mici probleme sacaitoare, ar fi bara fata, care a fost reparata si nu prea imi place, ceva legat de anvelope, maine poate ajung la autosoft sa vad ce-i cu ele si pana acum, cam atat.
    Intentionam sa-i fac CASCO, dar la ce preturi am primit mi se pare destul de mult in sensul ca de banii aia o pot repara si singur.

    Planuri de viitor (nu or sa fie prea multe modificari, o sa continui cu peugeot-ul ce am inceput):
    - folie pe geamuri (50%) , e destul de luminoasa masina si nu imi place
    - camera pentru dat cu spatele
    - folie galbena pe proiectoare
    - un polish la primavara si un tratament pentru piele acum
    - in viitorul foarte indepartat niste jante pe 17" usoare.

    Cam atat pana acum. Mai jos poze:











    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

  • #2
    Sa ai noroc de ea!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Sa te bucuri de ea !
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #4
        Spor la lustruit si facut km.

        Bara fata trebuie inlocuita, dar la primavara dupa ce trec zapezile. De asta nici nu am fost curios sa vad cum a fost reparata si nu m-am atins de ea. Jantele sunt drepte, dar la gumele Dunlop merita sa faci o verificare la alta vulcanizare. Ori nu sunt echilibrate, ori au fost depozitate gresit de fostul proprietar.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Sa fiti fericiti impreuna!

          Sent from my GT-I9505 using Tapatalk HD
          Curajul este virtutea care face posibile celelalte virtuti. Winston Churchill

          Comment


          • #6
            S-o stăpâneşti sănătos!

            Sent from my GT-N7100 using Tapatalk now Free
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #7
              S-o alergi sanatos si fara probleme!
              Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

              http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

              Comment


              • #8
                Multumesc tuturor de urari.

                Azi am zis sa trec pe la autosoft ca era in drum. Dupa cum am observat anvelopele erau ovale si 2 destul de imbatranite. Cum eram deja pregatit, am luat 4 BFGoodrige G-Grip si le-am urcat pe masina. Dupa am facut o proba pana la km 16. Concluziile sunt urmatoarele:

                -masina numai vibreaza
                -atinge 220
                -sta foarte bine la franari bruste
                -barele transversale nu fac asa multa galagie cum ma asteptam, dar pana la primavara o sa le dau jos.
                -motorul silentios.

                N-am reusit astazi sa sincronizez telefonul cu masina, nu stiu de ce, dar mai citesc.
                Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                Comment


                • #9
                  acum poti schimba si masina de la profil (Kangoo-ul)
                  '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Am facut update-ul la profil.

                    Azi am iesit cu ea din oras mai serios, mai mult fortat. Deh, la munca duminica fiecare ajunge cum poate
                    Asadar, mi-a placut ca nu se comporta ca o barca, consum mic(6.3%), acceleratie sustinuta pana unde poate. Momentan atat. Probabil va vedea o cheia prin noiembrie, dar destul de linistit pentru inceput. Suntem la inceput si tre sa ne mai cunoastem.

                    Si pentru inceput, tre sa fac un update la statie, pentru maxon-ul nu intra pe nicaieri.
                    Sindrom
                    Senior Member
                    Last edited by Sindrom; 13-10-13, 21:16.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #11
                      Cateva impresii dupa primii ~1300km.
                      -Se confirma asteptarile. Consum-ul a mai scazut putin, ieri chiar am ajuns la 5.9% (n-a ramas mult asa ca tocmai intram in oras).
                      -Cum nu se putea la mine masina fara ciobituri in parbriz, tot ieri le-am facut pe primele. Destul de mici, dar sesizabile.
                      -Schimbat si statia si luat alan52(in afara ca n-are squelch auto, e foarte faina).
                      -N-am reusit inca sa configurez agenda telefonului cu masina.


                      Saptamana viitoare 100% intra la schimbat de placute+discuri pentru ca deja imi incerc norocul cu ce e acum pe masina, mai ales pe fata. apoi sa vad cand o fi timp si pentru restul, pentru ca ailalta mica e prin service-uri si nu-i de facut naveta zi de zi.

                      Cam atat, voi reveni cu poze cand spal masina.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #12
                        Nu este greu de configurat telefonul, dar prima oara iti da batai de cap daca nu stii exact etapele. Cand ne vedem sa-ti dau hartiile, te ajut cu configurarea telefonului pe bluetooth. Daca ai consumul asta in afara orasului, inseamna ca media de viteza nu este chiar mica.
                        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                        Comment


                        • #13
                          Viteza medie era undeva la 68km/h.
                          In principiu merg aproape 80% din timp pe cruiser cu viteza intre 110-120.

                          La 206 sub 6.8 nu scot decat daca merg cu 90-100. Bine e si alta senzatia.
                          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                          Comment


                          • #14
                            Am prins o zi libera si am bagat masina in service.
                            Asadar, am schimbat discurile+placute. Am mers pe ATE, pentru ca au fost singurele de care am fost multumit la masinile anterioare. Totodata am schimbat si lichidul de frana.

                            Daca tot m-am dus pentru frane, profitand ca am si restul zilei libere si masina isi astepta placutele si discurile am zis sa fac si revizia. Ca ulei am mers pe Castrol dupa vreo 5 ore de citit (n-am fost singurul), filtru ulei mann si filtru aer jakoparts.

                            Cum aveam in gand sa-mi pun carlig, m-am agitat putin si l-am cumparat, dus la service si s-a montat pe masina. Putin mai dificil pentru ca nu era oem. Dar functioneaza si e ok.

                            Sunt in dubii daca sa fac CASCO sau nu, azi am spalat masina si in soare are o groaza de semne micute ce in umbra nu se vad, dar parca i-ar prinde bine o vopsire totala dupa iarna. Plus ca masina sta intre 2 masini ai caror proprietar tin mai tot timpul neaparat sa loveasca masinile din jur cu portierele.
                            Mai jos cateva poze.






                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #15
                              super!!! sa o stapanesti sanatos

                              Comment

                              Working...
                              X