Cutie de viteze de Type S pe Accord 2.0

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Costul a fost de 2100 de lei, in pret a intrat timoneria, schimbatorul si un stop pe spate. Piesele au fost de la dezmembrari pe olx, iar mecanicul la care am schimbat cutia, e un prieten foarte bun, asa ca nu stiu ce cost ar avea manopera pentru asa ceva. Probleme a intampinat la cadrul motorului, multe suruburi erau intepenite, a durat foarte mult desfacerea lor. BlackMagic are dreptate, imi place senzatia si merg mult mai turat. Dinoc, as lua acel dispozitiv, sau altul de genul, numai daca imi va rezolva si CC pe a 6-a treapta, asta ma intereseaza mai mult decat +-5% la viteza. Apropo, cutia este de pe modelul de Anglia, cred ca se merita mai mult sa cumperi CL9 de Anglia in caz in care ai nevoie de mai multe piese si accesorii, chiar si pe viitor. Eu vreau sa pastrez mult timp masina asta si nu ma voi opri aici.

    Comment


    • #32
      Interesanta povestea cu senzorul ala de viteza de pe treapta a 3-a. M-a "speriat" si pe mine Dragostan cu el, fiindca vreau sa schimb FinalDrive-ul la ATR si nu stiu cat de usor gasesc astfel device-uri sa faca "corectia" necesara, daca sunt dependente de model.

      Totusi, daca intereseaza pe cineva, nu la toate modelele de Honda senzorul este plasat pe treapta a 3-a, la TypeR-uri e cumva pe diferential, si nu e afectat de inlocuirea rapoartelor sau a FD-ului. Va functiona corect in continuare.
      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

      Comment


      • #33
        Da, la K-uri este pe tr 3-a. Dragos si altii la fel, si-au correctat viteza tot cu Dakota tool.

        CC-ul nu-ti merge cel mai probabil din cauza diferentei mari de semnal intre VSS si speedo, daca-l corectezi cel mai probabil iti va merge si CC_ul.

        Comment


        • #34
          Originally posted by dinoc View Post
          CL8 era AWD, si s-a vandut in Japan doar, parca
          Nu stiam ca exista CL8, facusem doar o figura de stil vis a vis de faptul ca se apropie de CL9 sensibil mai mult decat CL7-ele acum cu acest upgrade.
          ....

          Comment


          • #35
            bravos! felicitari pentru conversie!
            parca sunt mai tentat acum sa o fac si eu )
            Hoping for a better future
            2009 Kawasaki Z750 Diablo Black
            2008
            Honda Accord SSE Dark Mocha Pearl
            Ex: 2004 Renault Clio 1.5 dci 65 Refrigerator White

            Comment


            • #36
              Am cumparat si instalat pana la urma Dakota Digital SGI-5E luat de pe ebay. Dupa vreo doua ore de calibrat dispozitivul, am reusit sa fac sa functioneze CruiseControl-ul pe treapta 4,5 si 6. Acum viteza in bord este 99.5% din viteza pe care o arata un GPS, cand merg cu 100km/h indicata de bord in CC, pe gps imi arata 101 si cateodata 100 pentru o fractiune de secunda. Din cate stiu, viteza din bord este cam cu 4% mai mare decat viteza indicata de un GPS la o masina fara modificari. CC functioneaza doar daca viteza indicata de bord nu este mai mare decat cea reala indicata de GPS. Daca mai este cineva interesat, pot ajuta la instalarea dispozitivului. Din pacate nu am facut poze la operatiune, l-am instalat si pastrat in torpedou, am identificat exact firul de pe cutie si apoi pin-ul care intra in ECU, taiat si mufat prin dispozitiv apoi luat faza si nul de la bricheta, eram panicat de ce nu primeste curent dar aveam siguranta arsa de la bricheta. Teste de consum tot nu am facut, voi astepta sa treaca iarna sa trec la anvelopele si jantele de vara. Pentru operatiune este nevoie neaparat de Multimetru digital, sa fiti sigur ca nu faceti ceva ce veti regreta(era sa tai alt fir daca ma luam doar dupa culoarea lui).

              Comment


              • #37
                Alternativ se poate alimenta de la firul accesoriilor de la contact, astfel se va alimenta de fiecare dată cānd se pune contactul.
                Diferența īntre vitezometru și viteza reală īn mod normal din fabrică e undeva īntre 4-5 km/h. Teoretic īl poți regla și fix pe fix fără a afecta CC-ul, care trebuie să funcționeze de la 40km/h īn sus.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • #38
                  La 120 Km/h ce turatia ai in a 6-a ?
                  Sau la 140 km/h

                  As face si eu conversia, dar daca e sub 400 RPM diferenta intre treapta V si VI, la aceeasi viteza - nu stiu daca merita.

                  Comment

                  Working...
                  X