Bujii NGK sunt la fel sau pur Marketing!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Bujii NGK sunt la fel sau pur Marketing!

    hi,
    este vorba despre bujiile NGK si nu inteleg urmatorul fapt.

    se dau 3 motoare bineinteles cu specificatii diferite...

    1. honda civic 1.8i cu bujiile NGK IZFR6K-11S cu part number 5266 care daca dam o cautare pe net ne duce la pagina http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9848

    2. honda accord 2.0i cu bujiile NGK IZFR6K-11 cu part number 6994 care e diferit de ceea de mai sus ca denumire si part number dar la aceiasi cautare pe net ajugem a aceiasi pagina si aceleasi specificatii.. http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=9848

    3. honda accord 1.850 cu bujiile NGK ZFR6FIX-11 cu part number 6441 care de asemnea e diferit decat cele 2 de mai sus ca denumire si part number si la cautarea pe net a specificatiilor ne duce la pagina http://www.ngk.com/product.aspx?zpid=10221

    bun si acum diferenta dintre ele:
    - din ce am gasit pe net 1&2 ar fi la fel doar numele si part number difera-marketing? sau chiar sunt niste specificatii care nu dau de ele sau nu sunt?
    - 1=2=3 cu aceasi diferenta de denumire si part number & diferenta la gound electrod unde la 3 este din nickel iar la 1&2 din platinium

    fiind spuse acestea de mai sus , as dori sa vad niste specificatii adevarate altfel 1=2=3, infara de dif de 3 fata de 1&2 dar pretu este diferit intre ele cu dif majore

    adica de ce nu am putea sa schimbam 1 pe 3 sau 3 pe 2...unde sunt diferentele?

    multumesc ptr atentie.

  • #2
    Poate te ajuta linkurile de mai jos in a decoda bujiile

    http://www.ngk.de/fileadmin/template...en_code_en.pdf
    http://www.ngksparkplugs.com/docs/te...bols_plugs.pdf
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #3
      vali mersi de informatii...
      azi-noapte le-am analizat si nu am gasit alte diferente intre 1/2/3 decat cele specificate de mine...
      daca mi-a scapat ceva astept lamuriri...
      stie sau vede altcineva alte diferente intre bujiile de mai sus? daca nu,inseamna ca e marketing...mai ales 1 care este identic cu 2 numai part numberul fiind diferenta...
      va rog care stie mai multe despre bujii aduceti precizari.
      la 1 nu stiu ce inseamna acel S dupa 11... NGK IZFR6K-11S in rest 1=2 inafara de acest S care nu ii gasesc semnificatia...
      si tot din informatia data de vali pot spune ca pot pune 3 pe 1/2 sau sa le amestec cum doresc ca is la fel...oare chiar e diferenta in mers a motorului...imi miroase a marketing plus am senzatia ca sunt denumite dupa motoare...
      multumesc
      jonyyybe
      Senior Member
      Last edited by jonyyybe; 02-10-13, 11:09.

      Comment


      • #4
        Nu vad cum sa fie marketing, cred ca daca sunt niste litere in plus inseamna ca ne semnaleaza niste diferente chiar daca bujiile pot fi perfect substituibile pentru anumite conditii
        Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

        … Jazz do it ...

        Comment


        • #5
          Diferentele sunt urmatoarele :


          1. IZFR6K-11S ( unde S : special gasket) bujie iridium- platinium
          2. IZFR6K-11 bujie iridium- platinium
          3. ZFR6FIX-11 bujie high performace iridium

          Si hai sa intelegi exact :

          IZ - iridium/platinium electrodes and extended gap
          F - 14 ø x 19 mm, 16.0 mm Hex
          R- rezistor type
          6 - heat-cold range
          K - 2 ground electrodes
          11- gap 1,1 mm
          S - special gasket

          Z - exteded projection
          F - 14 ø x 19 mm, 16.0 mm Hex
          R- Rezistor type
          6 - heat-cold range
          F - Special design (Tapered seat or conical seat)
          IX - high performace irdium
          11 - gap 1,1 mm
          Touge is what we live for

          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

          Comment


          • #6
            da vali mersi...
            uite:http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.d...:X:RTQ:GB:1123 acestea vreau sa le pun pe un K20A6 care are ca referinta de bujii nr.2 eu zic ca nu sunt diferente, tu ce crezi?

            bujiile nr.1 de mai sus sh=6lire-P&P-inclus;
            bujiile nr.1 noi sunt 4buc=35lire
            bujiile nr.2 noi sunt 4buc=50lire
            bujiile nr.3 noi sunt 4buc=25lire

            si atunci fiind date mai sus specificatille tale mai sus de ce nu as merge 3 in loc de 2 sau 1 in loc de 2 ptr K20A6 si motoarele din primul post.

            eu zic ca 1 poate substituii pe 2 si invers chiar daca are acest special gasket, ca doar taote NGK ca bujii si cele 3 buiji au gasket...insemnand ca 1 mai bun ca 2 doar prin acel special gasket?

            si in acelasi timp cred ca 3 poate substituii pe 1/2 chiar daca nu are acel special gasket care (poate ma insel , dar nu cred) este doar o simpla saiba care de fapt o au toate bujile ngk...
            jonyyybe
            Senior Member
            Last edited by jonyyybe; 02-10-13, 16:51.

            Comment


            • #7
              nimeni?

              Comment


              • #8
                Salut
                poate te lamureste linkul de mai jos

                http://www.ngksparkplugs.com/product...x.asp?mode=nml
                2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                Comment


                • #9
                  nu dragos nu m-a lamurit...

                  sau de ce nu as putea sa pun NGK BKR6EIX-11 IRIDIUM IX SPARK PLUGS (3764) pe motorul K20A6 varianta 4 in loc de 2 sau 1/3...

                  adica in loc de 2 care sunt cele mai scumpe bujii as dori sa pun 1/4/3 si nu situ daca se potrivesc si relationeaza bine cu motoru...

                  Comment


                  • #10
                    @jony : iti mai explic odata , diferenta intre 1/2 si 3 este pe langa cea evidenta ( platinium vs iridium) si de constructie , primele doua variante folosesc cate 2 poli negativi ( daca pot spune asa) fata de unul singur la iridium. Daca primele 2 sunt variante OEM imbunatatite , varianta iridum este peste cerintele de OEM. Deci in cazul asta ai o alternativa la ceva mai bun de cat OEM.
                    Acum diferenta intre cele doua variante poate fi sesizabila sau nu. Depind multi factori ca prin simpla folosire a unei bujii rezistor sa fie atat de mult perceptibila. Al doile cod este tot bujie iridium constructia difera si este destinata unor anumite tipuri de motoare ( specificate de NGK).
                    Am explicat destul de bine cred in primul post cu diferenta intre ele. Nu ramane decat sa faci tu singur alegerea.

                    Diferentele dintre ele atat din punct de vedere al costurilor , eficientei , longevitate etc le gasesti la tipul de metal folosit : cele pe iridium sunt longevive , cele pe cupru sunt mai ieftine cu o durata de viata intre 20 si 35 mii km etc.
                    Touge is what we live for

                    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                    Comment


                    • #11
                      vali mersi de interes, dar...
                      toate bujiile de mai sus folosesc iridium, adica cupru placat cu iridum si/sau platina...am inteles ce vrei tu sa zici numai ca nu cred ca intelegi tu intrebarea mea....

                      se pot schimba intrele ele fara a fi vreo diferenta? ca eu unul nu vad...decat caracteristicele, iar aceste sunt la fel la diametru,hex,rezistor, design...etc..., dar presupun ca ar merge la fel in motor...a pus/a facut altcineva asa...

                      sau de ce nu as putea sa pun NGK BKR6EIX-11 IRIDIUM IX SPARK PLUGS (3764) pe motorul K20A6 varianta 4 in loc de 2 sau 1/3...

                      adica in loc de 2 care sunt cele mai scumpe bujii as dori sa pun 1/4/3 si nu situ daca se potrivesc si relationeaza bine cu motoru...

                      LE: dragos recomnadate ptr k20a6 sunt bujiile nr.2; iar eu in loc de nr2 as vrea sa pun 4/1/3; se poate, vor fi diferente?
                      jonyyybe
                      Senior Member
                      Last edited by jonyyybe; 06-10-13, 19:49.

                      Comment


                      • #12
                        Ori care dintre bujiile recomandate de NGK pentru masina ta o sa mearga bine. Credema ca nu o sa simti nici o diferenta daca pui una sau alta atata timp cat o sa le schimbi la timp.
                        Uite eu pe masina mea am am tot iridiu si a venit din fabrica tot cu iridiu.
                        In carte zice ca se schimbala 90.000 eu le-am tinut 125.000 si nu am simtit diferente notabile du efectuarea schimbului.
                        In schimb electrodul era consumat la jumate fata de cele noi.
                        Acuma daca ai bani iale pe cele mai scumpe daca nu ori ce ai alege o sa mearga ok.
                        2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
                        EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

                        Comment


                        • #13
                          Va rog sa maajutati si pemine, am nevoie sa cumpar URGENT bujii NGK IZFR6K 11S si nu gasesc pe nicaieri.
                          Dar preferabil de la noi din tara vreo sursa,nu ebay ,amazon sau altceva nu stau bine cu paypalul.

                          Comment


                          • #14
                            to delete

                            http://www.ebay.co.uk/itm/NEW-NGK-LA...item2a40645426

                            era asta linkul, dupa care am vazut ca nu preferi ebay.
                            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                            Comment


                            • #15
                              pai poti gasi pe la magazinele online de piese auto, de exemplu autokarma, elit, epiesa, samd. Mai poti gasi la augsburg, la al padrino, etc.

                              eu am gasit aici: http://bg.elit.ro/Spark-Plug-NGK-IZF...Q9SVpGUjZLLTEx si aici: http://www.mister-auto.ro/ro/bujii/n..._a0155266.html
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment

                              Working...
                              X