Probleme furtun pompa de servo

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut, am avut si eu problema asta. La acura s-a facut o rechemare a masinilor in service din cauza furtunului (schimbare gratuita cu un alt model). Cica temperaturile de operare sunt prea ridicate si se pierde rezistenta materialului. Din pacate acest gen de rechemari functioneaza doar in tarile civilizate. La noi e un motiv in plus sa faci bani.
    Am renuntat si eu repede la optiunea sertizare si mi l-am luat de la asko cu 1500 ron cu tot cu manopera (dar am card black - nu-mi mai amintesc dara era inclus discountul sau nu).
    Sfatul meu este sa iei piesa de la reprezentanta si sa nu incerci imprivizatii - pompa de servo e prea scumpa ca sa te joci cu ea.
    B 63 UWG , Accord 2.0, A/T, Ex, Royal Blue

    Comment


    • #17
      Revin cu noutati. Am reusit sa comand furtunul din state. A ajuns in 2 saptamani . Am mai platit la vama inca 200 de ron...multumesc pe aceasta cale statului roman. L-am montat...si sunt foarte multumit.
      Totul e ok acum, pompa de servo functioneaza fara sunete ciudate. Mi-era dor de linistea care e acum in masina! Multumesc inca odata Black Magic pt ajutor. Va sfatuies, daca patiti asa ceva sa comandati direct din S.U.A, pt ca acolo e recunoscuta problema si furtunele sunt intarite in zona cu probleme. Drumuri bune tuturor!
      cl_cezarr
      Junior Member
      Last edited by cl_cezarr; 18-10-13, 16:55. Reason: gramatical error

      Comment


      • #18
        Furtun Pompa Servo Accord 2.2 iCDTI 2006

        Salutare!

        Recent am descoperit ca furtunul de la pompa de servo are o fisura pe traseu (acolo unde se indoaie si coboara in spatele blocului motor), prin care se scurge lichidul de servo. Am vorbit cu cei la Carpati Motor si oferta lor este de 1300 de ron, doar pentru furtun, piesa OEM. Aveti idee de unde as putea cumpara mai ieftin, un aftermarket?

        Citind sticky-urile, am vazut ca este o problema recurenta la Accord, insa la modelele 2008 - prezent.

        Multumesc frumos!

        PS. De asemenea o alternativa pentru lichidul servo, in afara de cel de la Honda? Carpati Motor mi-au spus ca nu au alternative.

        Comment


        • #19
          Colegul Blackmagic a comandat de afara mai ieftin decat la reprezentanta.
          '04 Honda Accord 2.4 i-VTEC M/T

          Comment


          • #20
            Originally posted by Lambrin View Post
            Salutare!

            Recent am descoperit ca furtunul de la pompa de servo are o fisura pe traseu (acolo unde se indoaie si coboara in spatele blocului motor), prin care se scurge lichidul de servo. Am vorbit cu cei la Carpati Motor si oferta lor este de 1300 de ron, doar pentru furtun, piesa OEM. Aveti idee de unde as putea cumpara mai ieftin, un aftermarket?

            Citind sticky-urile, am vazut ca este o problema recurenta la Accord, insa la modelele 2008 - prezent.

            Multumesc frumos!

            PS. De asemenea o alternativa pentru lichidul servo, in afara de cel de la Honda? Carpati Motor mi-au spus ca nu au alternative.
            Salutare! Eu am avut aceeasi problema la Accord 2.0 benzina. Un sfat prietenesc este sa nu incerci alte chestii pt ca eu am facut asta si mi-am luat teapa. Am scapat ok
            comandand din state furtunul, pt ca cei de acolo recunosc problema si au facut furtune intarite in zona cu probleme. Black Magic m-a ajutat si pe mine cu linkul. Bineinteles ca la tine va fi alt furtun, pt diese. Bafta!

            Comment


            • #21
              Salut,

              Si eu am avut aceiasi problema si pana la urma l-am luat de la reprezentanta. N-am vrut sa risc sa se strice si pompa pana gasesc ceva aftermarket....

              Oricum, avand in vedere ca nu ar trebui sa se mai intample fenomenul in urmatorii ani, 1300 nu mi se pare o suma asa mare....

              Your choice!

              Multa bafta,

              Adi

              Comment


              • #22
                Originally posted by adimsr View Post
                ... 1300 nu mi se pare o suma asa mare....
                For a hose?
                Mazda 6 Kombi, 2.5l, 192 CP, Soul Red


                Comment


                • #23
                  Salariul mediu in Romania e vreo 1600 de lei, eu zic ca nu e mult, e foarte mult 1300 lei ptr un furtun de servo. Mai ales ca il poti lua din USA parca pe la jumate de pret.
                  http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                  Comment


                  • #24
                    Mersi frumos pentru sugestii. Si mie mi se pare foarte mult 1300, care cu manopera si schimb de lichid se duce la 1600. Am incercat sa gasesc furtunul pe site-urile din state - am cautat pentru Accura TSX - si nu gasesc decat versiunea benzina. Americanii nu au avut modele diesel nici la Accord si nici la TSX...

                    Comment


                    • #25
                      Imi cer scuze, n-am vrut sa jignesc pe nimeni.

                      Ce vroiam sa spun este faptul ca este o suma care se plateste o data la 100.000+ Km. Pastrand proportiile trebuie sa recunoasteti ca nu e chiar o suma mare.
                      In plus, daca luati furtunul de la Honda, o sa aveti garantie 2 ani incuzand si manopera.

                      Numai bine,

                      Adi

                      Comment


                      • #26
                        Se pot duce aceste posturi in topicul cu problema generala sesizata de mine, e un topic deschis de cezar_cl. Piesa o gasesti pe site la carpartsdiscount.com, cred ca e acelasi furtun de servo si pentru diesel. Cost 900 lei, cu tot cu vama si tva, livrare in aprox 1 saptamana.
                        Bafta !

                        So, one more down ! Hai, ca se strang.

                        mod : edit : rezolvat
                        Vali_lj
                        Tech Geek
                        Last edited by Vali_lj; 24-10-13, 16:37.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • #27
                          +1...furtun crapat astazi... ...se aduna destul de mult ulei prin motor...sigur e doar de la servo? Oricum o sa o duc la reprezentanta...mai ales daca e vorba si de garantie...multumesc tuturor...credeam ca sunt singurul ghinionist...

                          Poate au mai scazut preturile de anul trecut...

                          La cat mai putine ghinioane...

                          Comment


                          • #28
                            E vreo 1400-1500 Ron pe original. Eu l-am sertizat pe al meu si se comporta bine (200lei) dar am comandat si unul din state..
                            '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

                            Comment


                            • #29
                              Originally posted by ploiesti View Post
                              +1...furtun crapat astazi... ...se aduna destul de mult ulei prin motor...sigur e doar de la servo? Oricum o sa o duc la reprezentanta...mai ales daca e vorba si de garantie...multumesc tuturor...credeam ca sunt singurul ghinionist...

                              Poate au mai scazut preturile de anul trecut...

                              La cat mai putine ghinioane...
                              e vremea furtunurilor crapate ... l-a luat dracu si pe al meu.... am si ramas si aproape fara ulei de servo in borcanul ala ....

                              Comment


                              • #30
                                Eu l-am sertizat pe al meu si e totul ok. Cost operatiune: 200 lei. Fata de 700-1300 lei cat e un furtun nou(depinde de unde il iei, 1300 e unul nou OEM luat din Romania) eu as zice ca merita.

                                Atentie insa, daca ati ajuns la stadiul in care nu mai aveti lichid in vas, cum e colegul Herion, eventual ati si mers cativa km asa, e destul de probabil sa fi stricat si pompa servo, eu asa am patit.
                                Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                                Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                                ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                                Comment

                                Working...
                                X