Probleme furtun pompa de servo

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Mi-ati facut pofta de pitipoance...
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

    Comment


    • Corect, dacă te contrazice cineva ai īși susțne parerea, īncepi și īl iei la mișto... Logic
      Asta nu scuză jignirile și folosirea cuvintelor aiurea.
      Pentru mine e un subiect īncheiat. La următoarea ieșire de genul ăsta voi aplica regulamentul.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • Salutare.
        Las un feedback aici...daca nu e necesar, se poate sterge.
        am montat furtunul servo (povestea la #156) si totul a revenit la normal...nu mai vibreaza volanul, pompa servo tace cand lucreaza (inainte aveam un mic bazait in sarcina).
        Daca mai schimba cineva, sfatul meu, la montaj sa se inceapa cu conectarea la casetapeti si apoi sa se umple furtunul cu lichid servo inainte de a-l lega la pompa...asa scapati de zgomotele din pompa cand face partea de amorsare si o sa va fie mai usor la scosul aerului din instalatie.
        Bafta si zile faine.

        Comment


        • Are cineva un furtun gaurit/subred pt motoare pe benzina? Ofer bere rece

          Comment


          • Ma poate ajuta si pe mine cineva pentru iCDTI 2,2 ?

            Va salut,

            Am si eu nevoie de niste sfaturi. Este vorba despre furtunul de servo care este gaurit pe undeva si pierde lichid. Masina este Honda Accord Tourer An 2008 2,2 icdti, codul OEM de la furtun este 53713-SEF-G02 Daca ajuta cu ceva, VIN-ul masinii este JHMCN27308C202381.

            Varianta sa il cumpar nou este din cate am intetes 1300 de lei (fara manopera)
            Varianta sa il resertizez este din cate am inteles ~200-250 de lei.

            Va intreb daca intre timp a aparut vreo solutie after-market pentru un furtun nou pana in 200 usd. Am vazut ca SUA si CHINA nu servesc diesel, iar in UK sunt mai scurte pentru volanul pe dreapta :-) Va multumesc anticipat pentru orice informatii/sfaturi !

            Comment


            • Daca e graba mare, eu vad ca singura solutie sertizarea, undeva la 100Ron + manopera schimbare si umplere. Dar vine cu riscurile deja spuse mai sus.
              Atentie sa nu ramai fara lichid servo ca e jale cu pompa...
              Colegii de au masina diesel te mai pot ajuta. Altfel de luat de nou de pe Cox, http://www.pieseautoradacini.ro/Part...G0553713SEFG02

              Comment


              • Nimeni nu a schimbat furtunul cu unul nou si i-a ramas cel vechi?

                Comment


                • salut, ma ajuta cineva va rog cu un sfat . Am o Honda CRV 2008 diesel 2.2 si recent pierd ulei pe la furtunul tur servodirectie si nu stiu unde sa gasesc asa ceva..pierd pe langa colierul acela de metal ..multumesc...

                  Comment


                  • Incearca la un service, cum ar fi Asko.
                    O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

                    Comment


                    • A pus cineva furtun Gates? Cat timp a trecut fara probleme?

                      Comment


                      • Stiu un CL9 cu furtun Gates montat acum vreo 5 ani. Merge fara probleme.
                        "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                        Comment


                        • Sunt sanse sa tremure volanul la viteze de peste 100km/h de la acest furtun ?
                          Pierd undeva la 50/60ml ulei servo pe an si nu prea m-am deranjat cu el.
                          Sunt momente cand dupa 1/2 ore de mers nu mai terpideaza iar dupa un timp aleatoriu iar terpideaza volanul.
                          La vulcanizare am inteles ca rotile sunt ok insa nu pot bag mana in foc.

                          Comment


                          • Nu, tremuratul nu poate fi de-acolo. Roti sau mai degraba bucsaraie, pe-acolo. Bucsele mari pe fata in primul rind. Pe patite!
                            Rezolva pierderea aia ca altfel exista riscul sa distrugi pompa si e scumpa rau.
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • La diesel 2.2, codul furtunului este 53713-SEF-G02dar nu se gaseste nicaieri aftermarket, doar la 300$. Furtunul pentru benzina SDA cel care era mentionat pe paginile anterioare am inteles de la unii ca l.ar fi montat si pe diesel, dupa ce au indoit capatul ce intra in pompa servo, pentru ca la benzina e dreapta teava dar la diesel vine serpuita. Eu am comandat 53713-SDA-Q02 dp aliexpress cu 20$ DAR se gaseste doar versiunea cu tubul de fier mai scurta, pentru volan dreapta. Asa ca partea de cauciuc a furtunului nou a fost lipita la restul furtunului vechi la un servis hidraulice in cazul meu.
                              Zic toate a estea ptr ca nu s.a discutat prea bine despre pb aceasta la diesel.
                              La mine de jumatate de an pierdea ulei printr.un por subtire pe furtun si arunca pe capacul motorului. Am completat dintr.un litru de castrol atf dex II rosu pana am ramas fara si apoi am comandat furtun. Sg nelamurire ce o mai am e ca nu mai stiu ce culoare avea uleiul de servo inainte sa inceapa scurgerea, si nu stiu daca e bun sau nu casteolul asta, si daca nu, dc nu e bun si ce altceva trebuie bagat?

                              Comment


                              • Colegi, ajutati-ma cu o sursa de cumparare ieftina pentru furtunul servo Accord 2007 motor diesel 2,2 volan stanga. Am citit forumul, dar nu am idee cum sa iau

                                Comment

                                Working...
                                X