Probleme furtun pompa de servo

Collapse
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Nu e cumva furtunul care pe aliexpres costa 50 de dolari?

    Comment


    • Am patit-o si eu...

      Oare a luat cineva de pe aliexpress? Cateva links puse pe aici cu 80-90 USD (non priginale) par la fel.
      Avand in vedere efectul pe care il are o defectiune serioasa aici, nu stiu daca e ceva cu care sa risc dar, pe de alta parte, e un furtun...
      '07 Honda Accord DOHC 2.0 i-VTEC, M/T, Executive, Indigo Blue Pearl

      Comment


      • A luat cineva pentru 2.4, de aici: https://www.aliexpress.com/item/Powe...5-aee3f3a71fcf

        Nu ştiu dacă a apucat să-l monteze, dar vizual (ambalaj, etichetă, piesă, marcaje etc.) părea a fi piesa originală.
        '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

        Comment


        • Arata foarte bine, dar personal nu stiu daca interiorul e la fel. Cel original are niste lamele de metal in interior, ceva gen ca un circuit. Probabil sa evite socurile din pompa.
          Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
          Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

          Comment


          • OEMACURAPARTS.COM
            De pe siteul asta am luat eu furtunul, e din state, fara vamă m-a costat 820 ron. L-am ridicat de la posta vamei... E original, era ambalat cam aiurea cu ziare intr-o cutie mare...
            Sper sa il fi schimbat cum trebuie că l-am pus la un nea caisă unde am făcut și ITP-ul. Omul nu cred că a mai umblat la Honda dar...e doar un furtun.
            53713-SDA-A52 asta e codul, am īnțeles că e un Update, are manșon de protecție īn plus față de cel de pe mașină.initial comandasem alt cod găsit aici pe forum dar nu se mai produce sau nu il au ei și mi-ai spus că mi-l dau pe asta și că e cu 20 de dolari mai scump...
            Am 1600 km făcuți cu el, totul e ok.

            Comment


            • salutare, am intrat si eu in cercul celor cu furtunul stricat chiar langa pompa.
              Initial l-am sertizat pe cel original, insa efectele tremuratului in volan la turatii mici ale motorului m-au facut sa dau comanda pe ebay in state.
              Cel original are in interiorul tevii de cauciuc 2 tevi din otel care se intalnesc chiar in zona unde e pus pe deasupra inelul de metal.
              Probabil, la sertizare, nu se aliniaza bine cele 2 tevi si astfel is probleme cu presiunea/debitul de lichid servo de la pompa catre servodirectie.

              Am folosit unul din link-urile recomandate prin posturile anterioare (link ebay) cand am dat comanda.
              Nenea are la vanzare atat furtun Nichirin cat si OEM...eu am luat de primul fel ca era 102$ la care am mai platit 60$ (transport + vama)...mult mai putin decat 275lire la Cox sau 1350Ron la noi.
              A venit impachetat in punga si in final cutie.
              Comanda a fost data pe 19.10 si a ajuns pe 31.10 cu fexEx in state si UPS in EU.
              Ma declar multumit.
              Cum gasesc ceva timp il si pun pe masina.

              Comment


              • Mai nou e o problema maximă cu coletele, in București aștepți 2 luni...nu stiu cum e cu FedEx...cam trist daca ești cu masina pe tușă. Eu am scos OEM in 1000 de lei cu tot cu transport. La vama am scăpat fara taxe cu putin ajutor

                Comment


                • Asta e celalat cod la furtun ?

                  53713-SDA-A5

                  O sa imi trebuiasca si mie unul.

                  Nu stiu ce probleme sunt cu coletele. Eu din Taiwan am comandat ceva ptr masina -pus Marti la avion de catre chinezoi, Vineri era deja in Otopeni -comanda pe EBAY.
                  Tot cu FEDEX (asta in noiembrie 2017)

                  Acasa mi l-a adus TNT_ul.
                  Am mai platit in plus TVA.

                  @RemusMihai bun site, cu poze si tot ce ai nevoie (+ cod-uri piese)

                  Ar trebui pus la sticky site-ul acela.
                  M4V3RiCk
                  Senior Member
                  Last edited by M4V3RiCk; 07-12-17, 05:13.

                  Comment


                  • Pentru ca m-ati facut curios, am gasit asta (daca 53713-SDA-A52 e codul furtunului): https://www.hondapartsnow.com/genuin...3-sda-a52.html.

                    Comment


                    • Pai da, dupa ce au crapat si-au fost inlocuite 60-70% dintre furtunurile de servo pina si Lings au coborit pretul la ele. De pe la 280 de lire la 22 azi. Bun.

                      https://www.lingshondaparts.com/hond...4&block_05=hcr
                      "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                      Comment


                      • Sigur? Eu īl văd 300 pounds, reperul nr 4.
                        -------------------
                        There is no point of having if you can't share.

                        Comment


                        • Originally posted by BlackMagic View Post
                          Sigur? Eu īl văd 300 pounds, reperul nr 4.
                          Ai dreptate, my bad
                          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                          Comment


                          • Np, cred că a fost confuzia cu cel mic de retur, care e vreo 20 de lire.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • https://www.amayama.com/en (acuma 3 zile mi-am comandat eu de aici ceva maruntisuri) ....baga mare daca vrei ceva...din 1 ianuarie baga tva si astia
                              Polish Sibiu
                              Senior Member
                              Last edited by Polish Sibiu; 07-12-17, 18:38.

                              Comment


                              • TVA-ul ţi-l bagă vama cu māna poştei, nu Amayama. Şi nu de la 1 ianuarie, ci de cānd lumea...
                                '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                                Comment

                                Working...
                                X