MARIAN88: '02 Honda Jazz 1.3, Royal Blue

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Am primit confirmarea MTF III este original Honda- 85 de lei litrul.
    M-am hotarat la Eneos 0W30, filtru ulei Purflux, filtru aer Jakoparts(il schimb odata la 5000 de km), filtru polen Nipparts(il schimb odata la 5000 de km), cureaua de la Contitech, si Bujii NGK, ulei frana/ambreiaj DOT 4.

    Toate astea 491 de lei fara manopera.

    Multumesc de sfaturi.

    Comment


    • #17
      Bun....am sa va povestesc si o intamplare cu Jazz-ul care s-a petrecut anul trecut(2012) in noiembrie, la 2 luni dupa ce mi-am cumparat masina.

      Pe vremea aceea eram student, si stateam in campus in Iasi, parcare luminata dar nah...

      Intr-o dimineata imi gasesc bara spate scoasa dintr-o clema, undeva langa roata pe partea dreapta. M-am invartit in jurul masinii, nu era nici o zgarietura, am zis ca a agatato vreun destept. Am pus bara la loc, nu prea s-a potrivit dar era ok.

      La vreo 2 zile am spalat masina si ce sa observ, haionul de la portbagaj are o indoitura, ca si cum un colt al lui ar fi fost ridicat/fortat. M-am uitat mai atent si am observat 2 urme, una pe bara si una pe haion, exact pe muchie era sarita vopseaua. Un baiat mai curios a bagat o ranga intre bara si haion in ideea sa vada ce tin in portbagaj.

      Asa a reusit sa-mi scoata bara de la loc, sa-mi strambe haionul, sa zgarie si haion si bara dar fara sa reuseasca sa deschida portbajul. Oricum nu aveam mare branza in el, roata, cheie de roti, cric si alte nimicuri care le tin in roata de rezerva....dar ce a zis ca daca am folie si chestia din interior ce acopera portbagajul, tin vreo comoara.

      Comment


      • #18
        mai frate schimba naibii si tu uleiul ala. vascozitatea trebuie sa fie mai mica si daca tot pui castrol ia un edge, masina are un motor mai nervos care este de turatie. Producatorul recomanda ulei mobil 1. Daca cauti un calculator ulei mobil 1 sau castrol o sa iti iasa o vascozitate de 5w40 sau 0w40 3,6 litri (daca iti pui 0w30 sau 5w30 pretul uleiului este mai mare) in functie de temperaturile mediului ambiant. Ai grija putin de motor ca-i inima masinii, cea mai importanta piesa. Sonda lambda se schimba la 120 000 km si este cea din fata motorului. Ar trebui sa schimbi si bujiile (sunt 8 bucati - 4 pe admisie si 4 pe evacuare - NGK din fabrica) si din cand in cand mai poti pune aditiv de benzina. Nu stiu frate cum ai scos tu consumul asta, am mai auzit in bucuresti consum de 5,5 , dar probabil ca eu am talpa mai mare!
        Masina asta am constat ca nu e facuta pentru ierni reci ca la noi. Pentru un consum optim ar trebui sa mergi la un drum mai mult de 5 km pentru a se incalzi motorul. Consumul care il ai tu este unul mai mult decat decent. Pentru anumite erori nu prea este bine sa scoti borna de la baterie ca si cum le-ai reseta. Orice pana de curent se inmagazineaza in calculatorul masinii. Pentru a le reseta trebuie sa intri cu un tester si sa le stergi ca altfel masina nu va functiona la parametri normali.
        Lichidul de frana se scimba la trei ani. Iti recomand sa-ti iei ATE pentru 3 ani nu pentru unul, este in jur de 45 lei litrul - DOT4. Daca nu ma insel la 120000km ar trebui sa schimbi si lichidul de racire si uleiul cutiei de viteze.
        Daca mai te intereseaza cate ceva scrie-mi pe piesebrasov@gmail.com si pot sa-ti fac copie de pe cartea de intretinere a masinii.
        o zi buna si sa o stapanesti sanatos fara evenimente !

        Comment


        • #19
          Hello,

          Am verificat acasa si uleiul ce il folosesc acum este 5W40, dar cum am zis ca veni uleiul 0W30 si il voi schimba in maxim 500 Km.

          Lichidul de racire s-a schimbat anul trecut in iarna.

          Si restul de ce precizezi voi schimba cat de recent(lichid frana/ambreiaj, ulei cutie de viteze, bujii, ulei motor, si restul de filtre).

          Oricum inafara de voi de pe forum toti care aud ca vreau sa schimb uleiul din cutie zic ca-s nebun, ca ala doar se completeaza sau se schimba daca am schimbat planetara dinspre cutie si s-a murdarit....oricum il voi schimba ca am gasit si cartea de mentenanta(online) si era mentionat ca la 120000 se schimba.

          Ms de sfaturi.

          Comment


          • #20
            Uleiul Eneos 0W30 nu-i ACEA C3? Asta-i recomandat pt. motoarele Diesel cu DPF. Mai bine-i pui un Sustina 5W30.
            Attached Files
            ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

            Comment


            • #21
              Hello,

              Sincer nu stiu, am sa intreb pe cel la care l-am comandat. I-am zis doar 0W30 pentru Jazz, I-am dat nr de caroserie...sper sa fie bun.

              Pe site-ul: http://www.eneos.ro/produse/uleidemo...0-pu-motorolaj la descrierea la ce tip de carburant se foloseste scrie benzina.

              Cei de mai sus mi-au recomandat toti 0W30 sau in cel mai rau caz 5W30...sper sa fie bun.

              Ms de sfat.

              Comment


              • #22
                Mda, si mie mi l-au recomandat pt. motorul meu si acum ma intreb ce sa fac cu el; este un ulei LOW-SAPS, nu are rost sa-l pui intr-un motor pe benzina cu specificatii A3/B3 sau A5/B5, de la ENEOS doar SUSTINA 5W30 sau 5W40 se recomanda pt. aceste motoare. In cartea JAZZ-ului ce ulei recomanda (A?/B?)?
                ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

                Comment


                • #23
                  Nu mai gasesc site-ul cu manualul de service, dar am intrat pe site la Castrol si ei recomanda Castrol Edge 0W30, A5/B5.

                  Comment


                  • #24
                    http://www.hondatrading.ro/uploads/m...a_Jazz_old.pdf
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #25
                      Ms de carte, este cea de la modelul nou, dar nu cred ca s-a schimbat decat design-ul.

                      Ei recomanda A5/B5 dar putem alege conform graficului de temeperatura la care se foloseste motorul.

                      Tipul are pe stoc uleiul deci nu cred ca ar fi o problema daca l-as schimba spre Sustina 5W30 avand in vedere ca e si mai scump...dar cred ca voi merge pe 0W30.

                      Multumesc de sfat.

                      Comment


                      • #26
                        Hello,

                        Privind uleiul....am dat un mail celor de la Honda Cluj...si ei mi-au dat ca si recomandare Repsol 5W30 Fuel economy care este A5/B5. Voi ce parere aveti despre acest ulei.


                        Multumesc,

                        Marian.

                        Comment


                        • #27
                          Hello,

                          Am reusit sa port o discutie cu cei de la Honda Cluj-ei initial mi-au recomandat Repsol 5W30..i-am rugat sa-mi spuna ce recomandat producatorul si in cartea masinii nu apare nimic...decat cum sa iti alegi gradul SAE in functie de temperatura...aceasi info care am gasit-o si eu aici: http://www.hondafitjazz.com/manual.htm .

                          Bun...mi-am dat in ultima sapt foarte mult interesul sa aleg uleiul potrivit pentru masina cu teama sa nu fac o eroare grava in alegerea lui (dupa ce acum 10000 de km am pus 5W40 Castrol Magnatec C3).

                          Forumuri peste forumuri din toate regiunile posibile si am descoperit un mic ajutor care compara diferite standarde pentru uleiurile de motor: http://sas-origin.onstreammedia.com/.../PC/index.html

                          Voi merge pe ENEOS 0W30- C3 sa vad cum evolueaza si se comporta...daca va place la Jazz voi incerca si Motul 8100 Eco-nergy 0W-30 care ar fi A5.

                          Comment


                          • #28
                            Hello,

                            Am primit ieri Ulei motor Eneos 0W-30, ulei cutie viteze Honda MTF 3, filtru ulei si filtru aer....urmeaza bujiile, filtru polen, si lichid frana/ambreiaj.

                            Foarte de treaba Adilau, recomand 100%, a venit in zona in care locuiesc si mi-a adus cele comandate...cu siguranta voi mai apela la el in caz de nevoie.

                            Comment


                            • #29
                              eu zic ca tu exagerezi schimband la 5000km, Schimbul la 10mii deja prevede ca utilizezi masina in conditii grele, altfel se pot schimba si la 20mii km (hai 15mii daca crezi ca 20 e mult) Acuma te uiti si tu cum si pe unde mergi mai mult, daca mergi mai mult pe afara cu 90 max. cum ai scris, inseamna ca utilizezi masina in conditii normale. Ti-as recomanda sa pui bujii de iridiu (cele mai ieftine sunt Denso, oricum vor fi mai bune decat "clasicele" NGK, mai ales ca NGK-ul care il gasesti in comert e made in france si parearea mea subiectiva ca e mai prost decat made in japan)

                              consumul de benzina e absolut normal pe timp de iarna, desi e posibil sa scada un pic daca schimbi si tipul de ulei
                              InjectoR
                              Senior Member
                              Last edited by InjectoR; 02-10-13, 14:27.
                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • #30
                                Hello,

                                filtrele de aer si polen prefer sa iau ma ieftine..in jur de 23 lei/buc si sa le schimb mai des...se infunda la cat praf este la noi.

                                Bujii am gasit NGK made in Japan...cele de iridiu sunt destul de scumpe...undeva la 60-80 de lei in functie de marca si cum am 8 bucati nu prea as da 500-600 de lei doar pe bujii.(pe ebay un set de 8 bujii de iridiu Denso, cele mai ieftine sunt aprox 100 $). Din cate am citit cele de iridiu rezista undeva la 70-80000 Km, in timp ce cele normale cam 25-30000 Km..

                                Cat te-a costat instalatia de gaz pentru Jazz-ul tau si cum se merge masina pe GPL, ce diferente de consum sunt?

                                Oricum multumesc de sfat

                                Comment

                                Working...
                                X