WESTPOINT: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • WESTPOINT: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

    Am luatooo ....
    Multumesc celor de pe forum pentru ajutor , mai ales d-lui Florin Cristea ( sfaturi pana la achizitie : la ce sa fiu atent , etc ) .
    Concluzii : sunt bucuros ca o am si imi place la nebunie .
    Am gasit-o la Weltauto Baia Mare , masina este ok , azi i-am facut verificare completa cu mecancii mei - unde repar masinile firmei , totul pare ok , masina nu a fost lovita . Piese de schimbat ( recomandat de schimbat nu obligatoriu ) : 3000 ron , pivoti , bucse, parbriz , vopsit capota , fluide in totalitate , etc .) .

    Masina am verificat-o la dealerul Honda Baia Mare , foarte de treaba dar, m-am temut de concluziile lor deoarece era clar ca-i cunosc pe cei de la Weltauto din localitate .

    Eu care am condus numai berline , pe drum Baia Mare - Brasov am auzit un "uruit" spate , mecanicii spun ca nu ar fi un defect ci un zgomot firesc al unei asemenea masini , aveti vreo parere referitor la acest aspect ?

    Am optat pentru varianta 2006 deoarece imi place modelul comparabil cu cel dupa 2007 , fireste ca si bugetul m-a limitat dar nu a fost decisiv.

    Am luat masina pe rosu combustibil , am alimentat 200 ron si am rulat 350 km , mai am inca cateva liniute pana la aprindere bec. Consum aratat de computer 7,2 l % . Am mers cu 80-110 km/h.

    Ma bucur sa fiu printre cei cu aceasta masina . Multumesc inca o data pentru sfaturi si rog pe cei pe care i-am stresat sa ma scuze.
    westpoint
    Senior Member
    Last edited by westpoint; 07-09-13, 13:06.

  • #2
    sa ai noroc de ea!

    Presupun ca e asta: http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/L...c=list.htm&ml=
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Originally posted by ticker View Post
      sa ai noroc de ea!

      Presupun ca e asta: http://www.weltauto.ro/weltauto/ro/L...c=list.htm&ml=
      da , asta e ...

      Comment


      • #4
        Bafta mare si bun venit!

        uruitul poate fi de la transmisia spate - se schimba uleiul si de obicei dispare - sau de la un rulment, ceea ce ar fi de mirare, dar nu imposibil. masina este exceptionala si mie personal mi se pare o prostie ca au decis ca la modelele urmatoare sa coboare garda la sol... deci e ultima masina CR-V mai de teren, astea mai noi sunt cam joase.
        Cati KM avea? Ce jante aveti?
        Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
        Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
        Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

        Comment


        • #5
          S-o stapanesti sanatos!
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            WESTPOINT: '06 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Silver

            Ulei dif in primul rand . Avand in vedere ca ai planetare si pe spate controleaza si acolo. Atentie la ulei pune de la Honda uleiul de origine ca altfel ai necazuri. E 100 ron si ceva litrul dar avand in vedere ce paguba ar fi daca nu l-ai schimba eu zic ca nu este f scump. Consumul pentru media de viteza e ok..ala e. Cat priveste ce ai de schimbat -mai putin parbriz- de sfatuiesc sa cumperi piesele de origine si daca manopera este mare la Honda fa lucrarea in alt service. Nu lua after market pivoti sau bucsi sunt de tot căcatul. Poți să ma crezi am experienta pieselor si alea si alea. Filtre ia after ca nu-i nici o problema. Eu personal la fiecare schimb de ulei , nu mai mult de 10 mii km schimb tot ce inseamna filtru aer+ulei , inclusiv la transmisie. Ulei motor poate fi si altul decat HONDA dar , repet, la trs spate numai HONDA.
            Eu in locul tau cand am inspectat-o la HONDA schimbam pe loc uleiul la cutia spate. Vezi ce anvelope ai , si la mine se aude ceva, dar e de la anvelope. Folosesc pt vara Michelin Cross si au un profil usor offroad si de aceea se aude.
            In rest baftă cu mașina. Daca si sa o bagi in seama asa cum trebuie n'ai sa ai probleme.
            Se pare ca cel care a avut-o nu prea a bagat ce trebuie in ea. Nu trebuie sa bata sau sa huruie.
            Inca o data îți recomand o inspecție totală la ASKO București...mecanic Alin e doc in CRV 2006, la el îmi dac mașina, un tip serios si f documentat. Oricum îți spun că ai mai multe de făcut la ea, mergi la mecanic și ai sa vezi. Obligatoriu ia-ți un scut metalic pt motor ai nevoie. Chiar in BV este cineva de pe forum care are de vânzare.
            Succes , să o stapânesti sănătos si ma bucur ca ti-am fost de folos.



            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #7
              Distractie placuta cu noua jucarie !
              Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
              "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
              "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

              Comment


              • #8
                Originally posted by WillyCR-VFAN View Post
                Distractie placuta cu noua jucarie !
                Jucărie e a ta...aici vorbim de mașini adevărate...:-)))


                Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #9
                  Originally posted by cerevelu View Post
                  Bafta mare si bun venit!

                  uruitul poate fi de la transmisia spate - se schimba uleiul si de obicei dispare - sau de la un rulment, ceea ce ar fi de mirare, dar nu imposibil. masina este exceptionala si mie personal mi se pare o prostie ca au decis ca la modelele urmatoare sa coboare garda la sol... deci e ultima masina CR-V mai de teren, astea mai noi sunt cam joase.
                  Cati KM avea? Ce jante aveti?
                  104000 km
                  Jante pe 16.

                  Luni schimb toate uleiurile si lichidele , pivoti ( crapate burdufurile ) , bucse , etc . Rulmentii sunt ok.
                  Am depistat o problema :
                  Weltauto mi-a montat anvelope 205 55 R16 noi si mi-a scos si ochii cu ele la negociere pret .
                  Pe talon am 215 65 R16 ... am facut scandal printr-un e-mail dar nu cred ca o sa rezolv ceva , totusi am luat de la Weltauto ( stiti sloganul : garantie sase luni etc .... siguranta la achizitie , bla bla ... rahat ... mi-au dat masina cu parbrizul crapat , benzina cu becul aprins si cel mai haios fara un stergator ... cica l-a furat cineva ... intrebare : la ce dau ei garantie ? ). Traim in Romania .... nici nu mi-a trecut prin cap ca anvelopele noi cu care se laudau erau puse la intamplare , cele mai ieftine fireste . daca cumparam din piata masina mi-o asumam dar, aici e vorba de o firma de vanzari auto asta ma enerveaza , nu mergi la Weltauto cu gandul ca o iei la prima neatentie ...
                  215 65 R16 sunt dimensiunile standard ? Fac o gafa undeva ?

                  Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                  Jucărie e a ta...aici vorbim de mașini adevărate...:-)))


                  Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                  nici nu stiti cat de amabil ati fost .....

                  Dl Florin , va dati seama ca as vrea sa o repar si sa o intretin aici in Brasov , mi-e greu sa ma deplasez in Bucuresti (nu am timp si .... consum mare la masina )))) .... glumesc ).

                  Va rog ceva : eu am discutat cu mecanicii pe care ii cunosc de cativa ani sa punem totul original . Acum eu de unde stiu , sau ei de unde stiu , ca este piesa originala ? Scrie Honda pe cutia piesei ?
                  Va dau un exeplu : pivot 350 ron tva inclus ... cum pare ?
                  Ulei diferential era 100 ron litru.
                  Ulei motor Mobil 1 0w40
                  Filtre , mi-a ramas in minte filtru polen undeva mai scump la 120-130 / buc .

                  Piesele nu mi se par scumpe sunt chiar ok comparabil cu alte masini pe care le-am condus .

                  Vopsire volan :

                  Deoarece am vazut ca majoritatea masinilor Honda au o problema cu uzura prematura a volanului - piele, cu modesta pricepere, va explic ce am facut eu:
                  - am cumparat VOPEL ( vopsea pe baza de apa speciala pentru piele si fixator ) www(.)vopel(.)ro/ro/
                  - am degresat volanul
                  - am aplicat vopseaua in doua straturi prin tamponare cu buretele tubului de vopsea astfel incat vopseaua sa fie absorbita de pielea uzata .
                  - am lasat 10-20 minute sa se usuce intre aplicari.
                  - am aplicat fixator in doua straturi.
                  - o scurta "polisare" cu carpa din bumbac.

                  Volanul a iesit ca nou ( exagerez fireste ) sau aproape ca nou .

                  Nu stiu cat va tine , vopseaua nu se ia si o sa va tin la curent daca e ok in timp .

                  Am aplicat si pe pielea scaun sofer sezut ( uzura redusa ) .
                  ramm
                  omu cu warnu'
                  Last edited by ramm; 08-09-13, 12:58.

                  Comment


                  • #10
                    Sa o stapanesti sanatos!

                    Comment


                    • #11
                      1. 215 65 R16 este singura dimensiune data de cartea masinii.
                      2. Piesele pentru articulatii si in general cele neconsumabile te sfatuiesc sa le cumperi OEM HONDA PARTS...GENUINE...etc..etc.
                      3. Ai cartea masinii..??? Owner's Manual...??
                      4. Volanul asa cum ti-am spus, l-am imbracat intr-o husa de piele..50 ron ..excelent.
                      5. In principiu un pivot se schimba cu tot cu fuzeta...asa zice documentatia si asa mi-au spus si cei de la ASKO, dar se poate si numai pivot separat. Nu stiu preturi nu am avut ocazia...si sper sa nu o am prea curand. Daca sunt protectiile sparte la pivoti e cam najpa. Cel care a avut-o l-a cam durut in cur de masina. Nu lasi sa se intample asa ceva. O protectie este mult mai ieftina ca un pivot.
                      6. http://www.lingshondaparts.com/ aici poti vedea fiecare piesa in parte si preturi pentru ea..in Anglia. Inclusiv dimensiuni lame stergator....etc..etc. Cele pe fata le gasesti mai usor..pe spate numai OEM. Eu am schimbat pe spate..tot ce am incercat nu s-a potrivit..am luat lama de origine pana la urma.
                      Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                      Comment


                      • #12
                        Acum vin de la vulcanizare .... cei de la Weltauto nu numai ca mi-au dat anvelope mai mici dar ........ dar ....... sunt trei tipuri de anvelope pe masina . Doua identice fata si doua diferite spate ( marci diferite - profil diferit ) .

                        Scriu aceste randuri nu ca sa ma descarc ci doar sa trag un semnal de alarma : feriti-va de Weltauto . Le fac reclamatie chit ca nu castig nimic ... sunt indignat . Nici prin cap nu mi-a trecut asa ceva ...

                        Nu am cartea masinii ... urmeaza sa soseasca cu fiscalul celor de la Weltauto ... oare o sa o primesc ? Sau va fi falsa
                        ramm
                        omu cu warnu'
                        Last edited by ramm; 08-09-13, 12:59.

                        Comment


                        • #13
                          [QUOTE=westpoint;488258]Acum vin de la vulcanizare .... cei de la Weltauto nu numai ca mi-au dat anvelope mai mici dar ........ dar ....... sunt trei tipuri de anvelope pe masina . Doua identice fata si doua diferite spate ( marci diferite - profil diferit ) .

                          Ce'a facut...????...
                          Pai acum n'ai decat sa bagi mana la buzunar si sa-ti cumperi 4 bucati la fel....abia dupa aia mai vezi....
                          Daca te opreste police e najpa..mai ales ca ai si parbriza spart, si daca se uita si la anvelope nu e bine, cunosti aceste amanunte in mod sigur.
                          Oricum ai de investit in masina.
                          FLORIN CRISTEA
                          Senior Member
                          Last edited by FLORIN CRISTEA; 08-09-13, 11:25.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                            1. 215 65 R16 este singura dimensiune data de cartea masinii.
                            2. Piesele pentru articulatii si in general cele neconsumabile te sfatuiesc sa le cumperi OEM HONDA PARTS...GENUINE...etc..etc.
                            3. Ai cartea masinii..??? Owner's Manual...??
                            4. Volanul asa cum ti-am spus, l-am imbracat intr-o husa de piele..50 ron ..excelent.
                            5. In principiu un pivot se schimba cu tot cu fuzeta...asa zice documentatia si asa mi-au spus si cei de la ASKO, dar se poate si numai pivot separat. Nu stiu preturi nu am avut ocazia...si sper sa nu o am prea curand. Daca sunt protectiile sparte la pivoti e cam najpa. Cel care a avut-o l-a cam durut in cur de masina. Nu lasi sa se intample asa ceva. O protectie este mult mai ieftina ca un pivot.
                            6. http://www.lingshondaparts.com/ aici poti vedea fiecare piesa in parte si preturi pentru ea..in Anglia. Inclusiv dimensiuni lame stergator....etc..etc. Cele pe fata le gasesti mai usor..pe spate numai OEM. Eu am schimbat pe spate..tot ce am incercat nu s-a potrivit..am luat lama de origine pana la urma.
                            O sa cumpar numai piese originale .. va garantez . Mecanicii sunt ok , repar la ei de mult timp , nu vor sa -mi bage pe gat piese proaste in mod sigur .

                            De exemplu plivotii ii schimb pentru ca vreau eu , ei sustineau ca mai pot rula ceva timp cu ei .

                            [QUOTE=FLORIN CRISTEA;488260]
                            Originally posted by westpoint View Post
                            Acum vin de la vulcanizare .... cei de la Weltauto nu numai ca mi-au dat anvelope mai mici dar ........ dar ....... sunt trei tipuri de anvelope pe masina . Doua identice fata si doua diferite spate ( marci diferite - profil diferit ) .

                            Ce'a facut...????...
                            Pai acum n'ai decat sa bagi mana la buzunar si sa-ti cumperi 4 bucati la fel....abia dupa aia mai vezi....

                            Azi o sa si cumpar , stiu cat fac , 500-650 ron / buc .. mi-o asum .

                            Indignarea mea provine din faptul ca eu nu m-am comportat cu ei ca si cu un samsar . Nici in piata de masini nu patesti asa ceva .

                            Am gasit unele second , in stare acceptabila pentru 1-2 luni pana in iarna si cumpar noi pentru zapada . Investitia pentru noi vara o sa o fac la anu .

                            Traim in Romania .....

                            Am de bagat in masina , dar mi-am asumat acest lucru , nu-mi pare rau de parbriz , stiam ... eu am cumparat asa , dar sa ma fenteze la negociere cu anvelope noi si sa-mi puna 3 tipuri , toate in afara dimensiunilor ..... pfu nici prin bila nu mi-a trecut . Si sotia tot imi repeta ... mai ai rotile cam mici la masina asta ))) , eu fireste tantos replicam .... asa este ea draga .... cica sa nu asculti de nevasta ..... acum dau cu mopu' sa-mi aprobe bugetul suplimentar de anvelope ....
                            ramm
                            omu cu warnu'
                            Last edited by ramm; 08-09-13, 13:00.

                            Comment


                            • #15
                              Legat de anvelope tu stii mai bine ce vrei sa faci.
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X