XANDER: '10 Honda Civic Type-R GT LSD, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Felicitari pentru achizitie si multi km fericiti impreuna!
    Nu stiu cum a mers cu ea fostul proprietar, dar eu am avut 2 ani cu jantele de CTR cu aceleasi gume (BP 050A) si in afara de uzura nu au avut nici un fel de problema.
    Caliatea slaba a materialelor la interior si diversele troncaneli care ma obsedau au fost decisive in decizia de a-mi vinde civicul
    Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
    In cautare de altceva

    Comment


    • #17
      Super tare pana la urma te-ai decis si ai luat-o! Felicitari si sa o alergi cu mare grija
      Bine ca eu nu am INCA greierasi in interior.
      Asteptam pozele, poate vii diseara la intalnire.

      Comment


      • #18
        O sa ma ocup si eu sa ii "ucid", stai linistit. Sunt prea disperat cu chestiile astea sa ii las asa sa isi faca de cap! )

        LE: Am uitat de frane pe lista de cheltuieli. Stock sunt slabute, mai slabe decat setup-ul facut de mine pe Accord. Nu mi se pare normal. O sa schimb macar placutele cu Yellowstuff sau DS2500 + furtunase metalice si lichid serios (un RBF600 sau 660 mai vad).
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #19
          Da...au omis grav franele la Type R nu stiu la ce se gandeau

          Comment


          • #20
            Aratati-mi voi mie Honda care franeaza decent.
            "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

            '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

            Comment


            • #21
              Sa o stapanesti sanatos Xander!

              2002 - 2008 Peugeot 405, 1989, 1.6
              2008 - 2010 Hyundai Pony, 1994, 1.5i
              2010 - 20?? Honda CRX Del Sol, 1995, 1.6 ESi
              2016 - 20?? Honda CiviC 5D 2009 1.8 i-VTEC

              Comment


              • #22
                Nu mai comparati Civic-ul 5D cu FN2 cand e vorba de zgomote si materiale interior. Nu au nicio legatura una cu alta. Eu am avut FN2 si nu am intalnit zgomotele pe care le auzeam intr-un 5D, lucru confirmat si de catre Asko.
                Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                Comment


                • #23
                  FN2 franeaza decent chiar si cu franele (placutele) stock. Feelingul insa e slab rau, ai impresia ca nu va frana. Insa ia apasati tare simuland o situatie de urgenta si sa vedeti ca chiar si niste gume incinse rup aderenta si incepe ABS-ul sa'si faca treaba..
                  Xander, Ferodo DS2500 clar. Va scartai, dar feelingul va fi mult mai ferm.

                  Despre furtunase racing nu stiu ce sa zic, la motoreta nu am simtit nicio diferenta, maxim ceva placebo.
                  sigpic

                  HONDA - THE POWER OF DREAMS
                  Honda Civic Type-R FN2

                  Comment


                  • #24
                    Legat de zgomote, am mai mers cu masina azi (vreo 25 km prin Bucuresti, inclusiv drumuri mai nasole) si nu mai pare asa nasoala situatia. Adica am impresia ca de fapt nu se auzea hayonul ci era o cutie de Motul aruncata in portbagaj, centura poti sa o lasi pe scaun (pe sustinerea laterala) si nu va mai atinge de montant etc. Adica incep sa fiu ok cu masina din ce in ce mai tare.

                    Am observat insa ca nu imi merge cum trebuie butonul de deschis geamul sofer: uneori nu actioneaza oricat l-as apasa, alteori ii dau sa ridice complet (pe auto) si vreau sa il opresc la jumatate sa zicem (adica ii dau un impuls in jos), o ia in jos, mai coboara 10 cm, apoi se opreste singur... E clar ca ceva nu e ok. Noroc ca am garantie.

                    Legat de frane, la fel era si la Accord. Masina frana ok sa zicem, dar feelingul era slab. Totusi cu setup complet EBC si Michelin PS3 situatia s-a schimbat radical. Ciupeai frana si masina deja se apleca de bot.

                    La furtunase ma mai gandesc, sunt totusi ca noi astea originale (20k km are masina). La Accord s-a vazut diferenta, dar avea 62000 km si probabil avea si alt tip de furtune.

                    EBC Yellowstuff sunt geniale, am vazut ca multi le lauda si pe Civic UK pt FN2. Franeaza ff bine si cat le-am folosit pe Accord (3000 km) nu am auzit zgomote, nu au eliminat mult praf etc, spre deosebire de ce am auzit de DS2500. In fine, voi vedea, dar cred ca am sa testez Yellowstuff prima data.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #25
                      Poate trebuie sa reprogramezi inchiderea geamului. Pune contactul, inchide geamul complet din buton si mai tine apasat cateva secunde. Aceeasi operatiune o faci si pentru deschidere.
                      Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                      Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                      ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                      ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                      Comment


                      • #26
                        Felicitari s-o conduci fericit!

                        Comment


                        • #27
                          S-o alergi cu placeresi eu mai pateam la geam asa,dar bine la mine a fost si din cauza chederului ca este indoit putin la geam si nu il urca bine...dar am rezolvat la honda la service....a refacut cursa geamului,ma rog a strans el niste suruburi pe acolo....

                          Comment


                          • #28
                            Si eu am citit despre EBC Yellowstuff dupa ce mi-am pus deja placute...clar urmatoarea alegere asta va fi
                            Ce ulei ai acum in motor? Si ce ulei ai vrea sa ii pui?

                            Comment


                            • #29
                              sa te poarte sanatos !

                              Comment


                              • #30
                                Multumesc!

                                @Ionut: Abia s-a facut revizia. Ulei Redline 0w40 si filtre Honda de la ASKO. Sunt curios daca va papa acest Redline. In Accord in 5 luni si 3500 km nu a mancat mai nimic si era Redline 0w30, deci mai subtire.
                                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                                Comment

                                Working...
                                X