XANDER: '10 Honda Civic Type-R GT LSD, Milano Red

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • XANDER: '10 Honda Civic Type-R GT LSD, Milano Red

    Salut,

    This is it! Am schimbat Accordul cu o alta Honda - un Civic Type-R din dec. 2010, echipare GT si LSD.

    M-am despartit greu de Accord, chiar cu lacrimi in ochi. A fost masina mea de suflet, si perfecta din (foarte) multe puncte de vedere. Cred ca il mai tineam minim 3 ani daca nu se ivea acest FN2 de care stiam tot istoricul. Avea ceva care te facea sa nu iti poti lua ochii de la el (mai ales cu jantele SSE), era comfortabil dar si agil, foarte fiabil - drept dovada ca la 6.5 ani inca merge perfect... In fine, ce a fost a fost, sper ca noul proprietar (care pare un om de toata isprava) sa se bucure la fel de mult de el, si sa aiba la fel de putine (daca nu chiar 0) probleme. O sa o revad de fiecare data cu placere, am petrecut alaturi de ea atata timp.

    Accord-ul avea plusuri pe toate planurile, singura chestie enervanta era aerul cond - e foarte puternic si desi face rece in masina in 30 de sec vara, se simte prea rau dpdv pierdere de putere, plus ca induce niste vibratii semi-enervante (stiu ca pot sa apara de la nu stiu ce rulmenti, dar asa a facut de nou, nu e nimic defect la el si nimic grav, doar un pic enervant).

    Acum despre Type-R: e faina rau masina, pe zi ce trece ma obisnuiesc cu ea tot mai mult. Nu are probleme cu AC pentru ca baga mult mai greu/ putin. ))

    E mai puternica, mai stabila de Accord-ul, arata mai bine la interior, ceva mai slab la exterior in opinia mea totusi, dar cu ceva tuning (jante in special, poate si pachet sport GP - chestiile alea de vin peste bara fata/spate) cred ca va arata brici.

    Am cumparat-o de la un prieten (Draq aici pe forum, al carui thread il puteti inchide), care la randul lui o cumparase la recomandarea mea in 2010.

    Are km putini - 22.000 si inca 3 luni de garantie.

    Am dat pe ea mai mult decat mi s-a recomandat pe forum dar am vrut sa fie impacat si vanzatorul, cum e normal.

    Nu a suferit vreun accident, si tehnic este in stare buna, optic acceptabil...

    Pe scurt, ar fi meritat sa fi fost ingrijita mai bine, dar e ok, nimic care nu se poate remedia.

    Se vor rezolva pe CASCO micile (dar multele) zgarieturi de pe usi, bara fata-spate, montanti etc. Trebuie schimbate minim 2 cauciucuri (cele de pe fata, care au galme) si indreptate (sau schimbate) 2 jante. Mai trebuie un polish, a fost spalata cu buretele de cateva ori (amicul Draq e nabab mare si are angajati care ii spala masina ) - drept urmare vopseaua e plina de panze de paianjen... Sincer la capitolul vopsea Accord-ul meu de 6 ani jumatate arata mult mai bine.

    Tehnic exista problemele clasice - cilindru ambreiaj, agata in treapta 3. In plus cred ca flansa de amortizor stanga fata e dusa, la capat de cursa se aude o pocnitura. Sper ca alte probleme sa nu mai existe, dar totusi galmele alea de pe cauciucuri ma sperie un pic... Vom vedea.

    Are multe dotari, mai multe decat aveam la Accord, doar ca unele mi se par useless, eu nu sunt fan masini echipate top etc. La Accord daca ii mai puneam un volan de piele avea cam tot ce imi trebuia, desi era LS ca si echipare.

    E acceptabila ca suspensie, desi initial mi se parea mega dura, acum mi se pare f ok. Nasol e ca are tot felul de zgomote (greierasi) pe drumuri mai putin bune - se aude hayonul, se aude orice ai in cotiera, se aud centurile cum se bat de stalp, ceva prin bord etc. Poate si suspensia e de vina, dar cred ca si calitatea asamblarii este sub Accord... Acolo nu auzeam absolut nimic pe orice fel de drum si avea km mai multi.

    Eu fiind ceva mai dezvoltat (in special in coapse de la sport) scaunele ma cam tin in partea din fata - spre genunchi. Am inceput sa ma obisnuiesc, tot caut sa imi schimb pozitia in care conduc - sa stau cu picioarele mai intinse, scaunul tras mai in spate.

    Gumele stock sunt praf (Potenza RE050a), nu stiu cum unor proprietari li se par ok... Nu poti sa pleci blana cu ele oricum ai lua-o. Daca pleci in ture, dau in gol ca la balamuc (si totusi am si LSD), iar daca pleci lejer apoi apesi pedala la capat pe tr I si II sar in 8000, intra in limimtare apoi prind din nou aderenta, scad in 6000 etc, nici nu poti sa ii dai treapta superioara... Pe curbe sunt ok, mai ales datorita peretilor duri, la fel si dpdv feeling directie. Pe ploaie sunt vai de ele, stiu ce le-am avut si pe Accord.

    Anyway, daca tot trebuie sa schimb 2 cu galme, o sa fac un efort sa iau 4 si gata - cel mai probabil Michelin Pilot Super Sport (sunt un soi de PS3 la superlativ, cu perete lateral mult mai dur). Michelin FTW, pe Accord PS3 erau maxime.

    Mai am in plan un rand de jante de vara bune, in primul rand ca design, apoi ca performanta - greutate. Asta la primavara.

    Cam atat!
    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

  • #2
    sa ai noroc de ea!

    Din ce vad o sa ai ceva cheltuieli in viitorul apropiat
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      sa o stapanesti sanatos si sa ai parte de ea fara evenimente neplacute!

      Comment


      • #4
        Gumele au imbatranit si de asta sunt asa de rele. In plus de asta, trebuie sa le incalzesti inainte sa ii dai goarna.
        Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
        Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

        ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
        ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

        Comment


        • #5
          Sa fie intr-un ceas bun!

          Comment


          • #6
            Si cu Michelinurile alea o sa dai in gol la plecarea de pe loc, mai repede problema e ce a zis Doc. Oricum, sa pui te rog un review la gume daca le iei.
            In rest sa o stapanesti sanatos si sa o alergi cum iti face placere mai tare.
            Iar de zgomote si greierasi: radioul mai tare, nu scapi altfel
            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

            Comment


            • #7
              Sa o stapanesti sanatos! E misto ca are si LSD.
              Asa, asa, sa iei PSS, sa vad si eu cum e. Ti'am spus ca le am in vedere.
              sigpic

              HONDA - THE POWER OF DREAMS
              Honda Civic Type-R FN2

              Comment


              • #8
                Va multumesc pentru urari!

                Cum schimb semnatura?
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • #9
                  Sus in dreapta "Settings" apoi in stanga "Edit signature"
                  sigpic

                  HONDA - THE POWER OF DREAMS
                  Honda Civic Type-R FN2

                  Comment


                  • #10
                    Senchiu.
                    '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                    Comment


                    • #11
                      Originally posted by Den1GRator View Post
                      Si cu Michelinurile alea o sa dai in gol la plecarea de pe loc, mai repede problema e ce a zis Doc. Oricum, sa pui te rog un review la gume daca le iei.
                      In rest sa o stapanesti sanatos si sa o alergi cum iti face placere mai tare.
                      Iar de zgomote si greierasi: radioul mai tare, nu scapi altfel
                      Le-ai folosit/ ti-a zis cineva care le-a folosit asta? Intreb pentru ca sunt in dilema dar din ce am vazut pe net, sunt cam cele mai bune pana in semi-slick etc.
                      '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                      Comment


                      • #12
                        Nu le-am folosit, insa asa presupun deoarece eu numai cu semislickuri am putut pleca fara patinat de pe loc (zic plecat tare tare, din ture). Oricum ca sa pleci tare dpdv al vitezei pleci din 3500-400 ture, si acolo nu ar trebui sa ai scartz. Iar de PSS-uri am auzit lucruri foarte bune si eu, de-asta te-am rugat sa pui un review dupa ce le iei.
                        http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                        Comment


                        • #13
                          Sa o alergi sanatos .
                          Ex:CRX VT '91 / Ex:PRELUDE H22A '93 / Ex:CIVIC TYPE R FN2 '08 / EX: ACCORD CL7 '07
                          Ex:S2000 AP1 '01 / Accord CN1'07 / CIVIC TYPE R FK2 '16

                          Comment


                          • #14
                            Xander, sper sa te multumeasca cel putin la fel de mult ca Accord-ul!
                            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
                            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
                            2000 Honda S2000 Berlina Black
                            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

                            Comment


                            • #15
                              si nu in ultimul rand, sa pui ceva poze
                              '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                              Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                              Comment

                              Working...
                              X