Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567
Results 91 to 103 of 103

Thread: Impresii ECU reflash K24

Junior Member
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4
    Salut, am facut si eu softul la Dinoc la recomandarea unui prieten care are si el soft. Este vorba de o honda accord 2005 2.4 automata

Softul este foarte bun softul se simt următoarele:

1. Cuplu mai mare pe toată plaja de turații
    2. Putere mai mare in ture
    3. Nu știu dacă e placebo dar am impresia ca și consumul a scăzut ceva la regim de mers normal. Cu cât nu stiu sa spun
    4. Cutia acum schimba perfect vitezele, inainte avea niste probleme pe care nu am reusit sa le dau de cap.
    5. Motorul se simte mult mai degajat, respira mai bine si sunetul s-a ingrosat un pic

Oricum pentru un motor aspirat este mult peste așteptări softul, spun asta pentru ca nu sunt novice in domeniul modificarilor, mai am o alfa romeo diesel careia i-am adus ft multe modificari atat hardware cat si software.
    Așa ca o tema de gândire pentru viitor cred ca ar fi interesant sa se poată modifica ca și cutia in mod D sau D3 sa schimbe la noua limitare de 7500rpm

Mulțumesc Dinoc, am fost foarte încântat de colaborare.
    Inca nu stiu daca vreau sa ma apuc si de modificari hardware pentru ca mi-am facut deja toate damblalele cu alfa, iar pe aceasta vreau sa o mentin intr-o forma cat mai de fabrica ca sa zic asa.

Junior Member
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC/K24a3
    Salut!

Stau si ma gandesc acum, ca in urma cu putin timp eram curios cum e posibil ca toata lumea de pe forum sa fie super incantata de un soft.
    Nu prea am crezut eu treaba asta si m-am hotarat sa "arunc" niste bani pentru o curiozitate.
    Pot spune ca am facut cea mai buna investitie! (Da, nici mie nu-mi vine sa cred ca am ajuns sa postez si eu un mesaj la fel de "incredibil" ca toate de pe aici! ) )
    Nu am cunostinte tehnice ca sa explic clar care e diferenta asa ca o zic mai pe romaneste:

Masina trage mult mai de jos, din ture.
    In urcare de la 5000, fata de cum era ea inainte, acum urca foarte liniar si am fost uimit de diferenta cu care trage.
    Sunetul motorului imi place mult mai mult. E putin mai gutural, iar in 7000 de ture... E nebunie!

Atentie!

Treaba cu consum mai mic nu am putut sa o confirm. ) Nu am putut sa mai merg "frumos" de cand cu softul. O simti cum trage si stii ca poate mai mult si pur si simplu nu o poti lasa! (consum de 15-16% in bucuresti cu mers "tampit", vede foarte des 7000 de ture.)

Asa ca... Multumesc din suflet Dinu! Genial softul!

Member Hondamatic
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type-S
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Salut.la toti. De azi mandru posesor al ecu eflash. Operatiunea a durat ~25 min, pe accord cu2 type s. Deocamdata am facut buc-sinaia cu noul ecu,urmeaza restul concediului sa vad la drum mai lung cum se prezinta masina.pana acum dupa 120 km ce am observat e ca masina are cuplu la ture mult mai joase si schimba cutia altcumva,masina raspunde mult mai bine la comenzi. Partea de consum nu ma intereseaza la aia nu ma pronunt si nici la sunetul motorului nu pot face aprecieri pentru ca oricum evacuarea imi era modificata dinainte si urla tare.dinoc a putut observa )) nu stiu cum se comporta k20 dar pe k24 se simte diferenta. Mersi dinu!

Senior Member VTEC YoZ's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.0 i-VTEC
    +1 CL7 softat

Sunt foarte multumit cum se misca.
    Pro: cuplu mai mare in ture mici si medii , putere mai mare, raspuns prompt pe accelerare indiferent de viteza in care esti. masina se simte mult mai vioae.
    Mai placuta la condus, senzatia este ca a devenit mai smooth. Daca o calci, este 'nervoasa' si urca mult mai usor in ture - indubitabil. Nu mai exista senzatia de agatare in 1 si 2
    Contra: nu te poti abtine sa nu o calci incontinuu si creaza dependenta....
    I don't care about other cars , i just love my Honda

Super Moderator
    FCX Clarity
    KMR's Avatar
    Marca
    Accord '09/Del Sol '96/CR-V '11
    Model
    Executive ADAS/ Sir Motegi Edition/4WD
    Motorizare
    2,4 i-VTEC/1,6 VTEC/2,2 i-Dtec
    Așa cum ziceam, mi-am luat un Accord CW2 adică 2,4, automat, Tourer. Primul lucru pe care l-am făcut a fost să-i fac reflash cu toate că încă nu făcusem actele de vâmzare-cumpărare
    Modificările în comportamentul mașini sunt evidente dar n-am apucat să ies cu ea din oraș încă și nici nu m-am dat prea tare la ea pentru că sunt cu anvelope de iarnă
    Un upgrade foarte bun, dovadă că sunt la a doua mașină pe care am soft de la Dinoc!
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

'09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

Senior Member
    FCX Clarity
    maruta's Avatar
    Marca
    Acura / Honda
    Model
    '08 RDX / '07 Civic / '08 Jazz
    Motorizare
    2.3 i-VTEC Turbo / 1.8 i-VTEC / 1.4 i-DSi

K23A1 reflash - Acura RDX

Salutare!

Trebuie sa recunosc ca am fost destul de sceptic sa fac vreodata reflash la vreuna dintre masinile mele, mai ales datorita faptului ca nu stiam cat de agresiva va fi schimbarea pentru ca motorul sa lucreze safe in continuare. Se pare ca am avut noroc ca Serghei sa se ocupe si de K23A1 si sa faca o treaba foarte buna.

Am parcurs (doar) vreo 1000 km de la reflash, dar sunt extrem de multumit de ce a iesit.
    Dupa cum au spus si ceilalti in feedback-urile lor, se simte o imbunatatire pe intreaga plaja de turatii, la mine fiind putin mai spectaculos si datorita faptului ca K23A1 este ajutat de o turbina, pe langa clasicul i-VTEC.

Se simte o crestere a cuplului in turatii joase - turbina nu ar parea ca intra mai devreme, dar are mai multa vlaga (probabil un 1-2 PSI in plus fata de stock), precum si un raspuns mai bun al pedalei de acceleratie.
    In zona mediana nu este nimic spectaculos, dar se simte o diferenta in bine fata de cum era inainte.
    Cea mai mare schimbare se poate observa intre 5000 si 6500 RPM, unde trage foarte liniar si foarte puternic, iar limitarea turatie a crescut undeva la 7200 RPM, fata de 6800 RPM. In varianta stock, pe la 5500 RPM RDX-ul incepea sa piarda evident din putere.

Consumul pe autostrada a scazut cu 1-1,5%. In localitati si in afara localitatilor nu am reusit sa ma conving cu scaderea consumului, deoarece am avut in acesti 1000 de km stiluri foarte diferite de condus, concentrandu-ma mai mult pe performantele reflash-ului.
    Partea mai putin buna este ca trebuie sa bag cea mai buna benzina daca vreau sa profit din plin de aceste modificari. Am descoperit ca benzina cea noua de la OMV (100+) este excelenta.

Multumesc Dinu si multumesc Serghei.
    JAZZ GD1 CVT
    ACURA TB1
    CIVIC FD1

Ex - JAZZ GD1
    Ex - ACCORD Type-R
    Ex - DEL SOL EH6

Dreptul tău se termină acolo unde începe dreptul meu.

Senior Member PGM-FI mig's Avatar
    Marca
    honda
    Model
    civic eg3
    Motorizare
    b16
    Salut, ma adaug si eu pe lista clientilor multumiti..
    ACCORD CL9, k24a3, 2004, non facelift..
    Nu am facut decat 100 de km deocamdata cu noul soft, dar e evidenta schimbarea in bine
    Pedala raspunde prompt, fara lag, turatia creste putin mai rapid, si parca a slabit masina instant cu cel putin 100 de kg..
    E foarte placuta la drum acum..nu mai e frustranta ca stock..
    Dupa cum o simt si consumul va scadea..urmeaza sa probez..
    Doar un singur minus am gasit..pentru mine cel putin e minus..rev limit-ul e prea brutal, e hard cut, parca avea nevoie de un soft cut, sau softer.. Dar asta e doar nebunia din capul meu..nu pot sa ma abtin sa o consider "race ready", chiar daca e ditamai animalul de masina, cu piele
    si clima "bizonica" 😂😂😂
    In concluzie, nota 10 pentru soft, si nota 11 pentru Dinoc..il admir de cata rabdare si pasiune poate da dovada..
    Revin cu impresii dupa mai multi kilometri.. 🙋🙋
    Cool cars run faster...that's a scientific fact...

Senior Member VTEC Punk's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    CRX
    Motorizare
    1.6 VTEC
    Daca marti seara cumparam masina, miercuri o duceam la revizie, joi o ridicam si ma prezentam la Dinu pentru tratament si vineri plecam de nebun prin tara. Timpul petrecut cu masina stock a fost minim tocmai pentru a evita un preludiu mai putin necesar. Cand atat de multi "cobai" iti recomanda un upgrade consider ca nu are rost sa te minti si sa prelungesti inevitabilul.

PRO:

- acceleratia este mult mai rapida si raspunsul pedalei s-a imbunatatit considerabil. Ironia face ca masina sa alunece pur si simplu de sub tine si inainte sa realizezi viteza ta poate ajunge lejer subiect de discutie pt stirile de la ora 5.
    - comportamentul motorului este in continuare liniar iar fereastra de VTEC este tradata in mare parte de acul vitezometrului. Un stil de sofat linistit este posibil dar destul de greu de atins in urma acestui upgrade.
    - apreciez de fiecare data cand o persoana este dispusa sa faca "that extra step" si aici trebuie sa ii acord lui Dinu un mare plus pentru rabdarea de care a dat dovada si pentru disponibilitatea de a ma ajuta cu alte subiecte adiacente

Contra:

- fara sa vreau am descoperit ca vibreaza ceva usor la 2xx km/h .. probabil a sarit un plumb.
    - pentru siguranta pasagerilor si satisfacftie maxima se recomanda o investitie in anvelope de calitate

Unrelated: Cochetez cu ideea unui header in viitor impreuna cu un decat tocmai pt a vedea unde este limita acestui upgrade.
    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

Senior Member FCX Clarity dinoc's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type-S CL9
    Motorizare
    k24
    - Reflashed inca 2 k24 (un CL9 si un CU2)
    - Reflashed 3 J35 (3 Legend-uri)

Legat de feedback de la useri, ne-am mutat si pe FB : https://www.facebook.com/dinoc/posts...48215385375713
    Last edited by dinoc; 16-03-18 at 13:40.

Senior Member PGM-FI ciprian75's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Legend
    Motorizare
    3.5 VTEC
    Balena a primit reflash de la Dinu, thx a lot .
    Honda Legend KB1, pentru cine nu stie, AT, AWD(SH-AWD), 295 HP, aproape 2t
    Dupa soft, a slabit vreo 2-300 kile , accelereaza mult mai usor, schimba mai sus in ture, raspunsul la pedala este aproape instant, V-tecul se face simtit mult mai jos. Am dus-o in modul secvential de cateva ori in redline la 7000+ture, senzatia este....este . Consumul a scazut pe exterior cu circa 1l, in oras nu-mi dau seama, este irelevant...
    Desi puterea si cuplul au crescut cu circa 10%, adevaratul castig este din managementul cutiei AT si al DBW-ului. In concluzie, extrem de multumit
    '08 Honda Legend Graphite Pearl 3.5 A/T
    Ex. Accord '06 2.0 M/T ES Silver
    The power of dreams

Junior Member lauversusrolex's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 I-VTEC AT
    17:00 cumpărat mașina: CL9 AT
    20:20 întâlnit Dinu
    21:15 reflash ready
    21:20 talpa
    Desi nu pot face o comparație before/after, înotând doar vreo câțiva Km, înainte de reflash într-un București sufocat de trafic, pot sa spun ca după reflash, mașina trage într-un mare fel, ușor și din ture joase. Urmează CT Icebox (îl am în portbagaj) și headerele de la Dinu, curând.
    Legat de consum: De la ultima alimentare (când consumul mediu s-a resetat singur), 53,9 km parcurși 20 oraș (Constanta) mers relaxat în D, 33,9 km DN mers relaxat (maxim 150/160 km/h) în M, îmi arata un consum mediu de 8.4.
    Concluzie:
    SuperDinu
    SuperMod
    Recommended
    Name:  viber image8.jpg
Views: 196
Size:  37.6 KB

Junior Member
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Va salut.

In urma cu cateva zile m-am intalnit cu Dinu pentru reflash ECU la Honda Accord CL9 2.4i - cutie manuala. Am constatat ca Dinu e un tip prompt, amabil, respectuos si corect. A efectuat reflash-ul, intre timp oferindu-mi informatii legate de diverse modificari pentru a imbunatati performanta masinii. In scurt timp operatiunea de reflash a ECU-ului a luat sfarsit si m-a indemnat sa fac niste teste, dorind sa se asigure ca totul e in regula si ca sunt multumit. Nu am avut timp pe moment asa ca am testat masina pe drum si in urmatoarele zile, pana acum. Sunt multumit de decizia luata, masina se misca mult mai bine, avand putere si cuplu mai mari in plaja de turatii joase si medii, unde inainte existau probleme, destul de frustrante, mai ales in trafic. Cel mai semnificativ pentru mine este faptul ca acum i-vtec-ul actioneaza pe o plaja de 3000 rpm, de la 4600 la 7600 rpm in loc de 1000 rpm (6000 - 7000 rpm) de inainte de reflash. Daca inainte, dupa ce intra i-vtec-ul, schimbai treapta de viteza in treapta superioara, ajungeai la o turatie unde vtecul nu era activ, efectul fiind resimtit ca o infranare, Acum dupa ce intra vtecul (de la 4600 rpm) si schimbi treapta, vei ajunge la o turatie cu vtec-ul activ si vei continua sa avansezi cu putere (folositor pentru scurtarea timpului la depasiri de ex.). De altfel, limitatorul de turatie actioneaza la 7600 in loc de 7000 inainte.

In concluzie, sunt multumit de noile aptitudini ale masinii si va recomand sa nu ezitati sa faceti reflash-ul daca aveti o Honda si o doriti mai sprintena (in 20 de minute), fara a face compromisuri.

*Editez aceasta postare deoarece mi-am adus aminte ca am ajuns la Dinu cu o eroare de VSA din cauza inlocuirii unui senzor pentru masurarea vitezei rotii dreapta fata, care trebuia recalibrat dupa inlocuire. Dinu s-a oferit sa ma ajute pentru a scapa de eroare si implicit de a reactiva functiile VSA (controlul stabilitatii) fara a avea vreo pretentie de la mine. Eroarea nu a mai aparut si VSA-ul functioneaza cum trebuie.

Multumesc Dinu,

Numai bine sa aveti.
    Last edited by MaliBu; 16-04-18 at 07:32.

Senior Member VTEC maharvey's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type S CL9
    Motorizare
    K24A3
    Accord Type S CL9 2008 fara alte modificari pe partea de putere, reflash facut ieri. Confirm cam tot ce s-a spus pana acum. Masina trage clar mai bine la orice turatie, urca mai liniar in ture, pur si simplu e mai vioaie. A mai disparut si lag-ul pedalei. Intr-adevar kick-ul de vtec nu se mai simte la fel, dar nu prea ma intereseaza atat timp cat merge mai tare. Nu stiu ce sa zic de consum, ca nu e relevant deocamdata, am mers mai agresiv ca de obicei. Sunt foarte multumit de rezultat, merita din plin.
    Multumesc Dinu si Sergey pentru tot.
    Deja am dat comanda de header 4-1 cu test pipe, abia astept sa ajunga si sa il montez. Revin atunci cu un feedback si pentru aceasta combinatie de reflash plus header.
    ex '92 Civic VTi EG6
    ex '97 Prelude BB9
    '05 Civic Sport EP2
    '08 Accord Type S CL9

Page 7 of 7 FirstFirst ... 34567

Tags for this Thread

Bookmarks