Page 1 of 7 12345 ... LastLast
Results 1 to 15 of 98

Thread: Impresii ECU reflash K24

Senior Member VTEC
    Marca
    -
    Model
    -
    Motorizare
    -

Thumbs up Impresii ECU reflash K24

Am mers cu masina lui dinoc. Pe mine m-a convins. Trage foarte bine. Pur si simplu se misca intr-un mod aparte, pentru un k24. Cine are k24, sa discute cu el. Cred ca va surprinde multa lume in trafic.

Littlebo, dinoc's car pulls very nice. Congrats and keep in touch! Thumbs up!

Sent from my Nexus 4

Senior Member PGM-FI georgem's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord CU2 AT
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Am facut test cu masina lui dinoc, fara cuvinte, este o nebunie curata cat de repede urca in ture si trage ca cele din filmele postate, sunt pentru si o sa-i fac acest reflash (din pacate nu acum datorita unor probleme personale dar o sa vada si japoneza mea acest soft), este o bestie in adevaratul sens al cuvantului. Felicitari dinoc si multumesc frumos pentru test.

Numai bine.
    Honda Accord CU2 2.4 AT
    Mazda 3 Rev Top 2.0 AT
    "Never drive faster than your angels can fly"

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4
    Im happy that my magic was strong enough to impress you. Thanks all for feedback. Now you convinced that k24a3 is the most powerful i4 honda ever made, it must be just prepared with a special sauce. Add a good tranny like ep3 and you can tease and dust lots of turbo buckets like vw, opel , bmw and so on.

Still see noone who wanna bet with me ! 10k EUR , almost for free ! Cmon guys )

Senior Member PGM-FI
    Marca
    HONDA
    Model
    ACCORD
    Motorizare
    2.0 i-VTEC M/T
    Am o imensa frustrare dupa testdrive-ul de aseara pe care l-am facut cu masina lui Dinu. Mi-am dat seama ca un CL7 ca al meu, chiar si dopat, nu se va putea apropia de performantele... dar hai sa incepem cu inceputul:
    Aseara, cand am plecat de-acasa, spre punctul de intalnire cu Dinu, ma pregatisem sufleteste pentru ce urma sa se intample si mi-am propus sa nu reactionez in niciun fel, oricat de mare ar fi fost tentatia.
    Ei bine, n-am reusit sa ma stapanesc dupa acel test drive, iar daca ar fi sa descriu intr-un singur cuvant ce-am vazut/simtit aseara as exclama: fenomenal!
    Masina aia se comporta ca un sportiv dopat, plin de muschi si nerabdator sa-ti arate de ce este in stare
    Ei bine, am simtit cum trage napraznic in toate vitezele si nu reuseam sa fac diferenta intre a 3-a si a 5-a, can u f*****g believe it?
    Nu mai vorbesc ca in viteza a 6-a, masina inca are chef de joaca si suficienta forta sa te propulseze fara sa fie nevoie sa retrogradezi.
    Este aproape frustrant ca urca in ture nebuneste, nu apuci sa te dezmeticesti ca ajunge repede in limitare si trebuie sa fii pregatit sa schimbi viteza
    M-a surprins in mod foarte placut lipsa lagului din pedala de acceleratie: masina raspunde instant atunci cand vrei sa-i dai gaz.

Asa cum se prezinta acum masina lui Dinu, nu are absolut nicio legatura cu un CL9 stock, fapt ce poate fi confirmat de George, unul din colegii de pe forum
    care a participat la test drive aseara. Este adevarat, masina are si alte modificari in afara de acest reflash, insa am vazut cum se misca masina si consider ca
    softul asta e destept si reprezinta mai buna investitie ce poate fi facuta pe bani putini. De altfel, suma mi se pare ridicola pentru ceea ce primesti in schimb.
    Cuvintele sunt de prisos, vorbiti cu Dinu, testati- garantez ca dupa test drive veti avea acel ranjet- o sa intelegeti atunci la ce ma refer

In concluzie, conduceti un CL9 si nu stiti ce decizie sa luati in privinta achizitiei reflash-ului oferit de Dinu?
    Eu va sugerez sa nu-l luati
    Cu alte cuvinte, NU faceti reflash-ul daca:
    - v-ati simti vinovati ca un sedan de familie plin cu pasageri si bagaje o sa bata la fund masini cu pretentii de sportive;
    - va displace adrenalina la volan;
    - va sperie valoarea amenzilor de depasire a vitezei si gandul ca ati putea ramane fara permis;
    - va place sa conduceti "la consum";
    - va place sa mergeti in coloana si aveti senzatia ca e imposibil sa depasiti cate 7-10 masini o data.
    HONDA Accord

Senior Member VTEC S O R I N's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type-S CL9
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Am mers si eu astazi cu masina lui Dinu, eram curios, mai ales dupa ce am citit pe aici, dar si sa fac o diferenta intre ce are el si ce am eu ( soft Doc, filtru KN, short shifter -eu si soft, serpi + ceva pe la catalizator, el stie mai bine, ar putea sa ma completeze) . Diferenta este vizibila sa fiu sincer in favoarea lui, urca bine de tot in ture, te smuceste in 3 si 4, la mine nu se intampla acest apect, 5 trage de zici ca-i 4. Mi-a placut si merita ! Probabil cu evacuare mai permisiva cum am avut eu inainte, Skunk2, test pipe si serpi (headere) rezultatul ar fi si mai bun.. Dar varsta nu ne mai permite galagie si o sa apelam probabil la soft si maxim header plus test pipe ! Acestea fiind zise, astept ca Dinu sa mi spuna oferta pe care am discutat-o !

P.S. Thanks for drive test man !
    Honda Accord Type S 2.4 190 CP, Touareg 3.0 V6 240 CP
    epitesti.ro
    anunturi.epitesti.ro

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Just got reflashed for a second time @ 162k km. First impression after a short drive with Dinu is wow, the car is pulling significantly harder than before with Dimsport software, especially above 4k rpm. Pedal response is not observably far from the previous status. All in all, the outcome is fantastic. I need more time to get acquainted with my new toy and afterwards I can provide you with a more relevant feedback. My only mods are dc headers (bought'em 4 years ago since I was afraid of comptech's vibrating&resonating issue back at that time, full of crap and cheap otherwise), flp hfc and hondata gasket. The only mod I envisage for the future is a bloody decent piece of headers.
    Nice job done, Dinu & Serghei or the other way around.

P.S.: Rumors say some Toda look like headers will go on production in the near future. Keep us posted on this aspect, who knows who might be interested.

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Honestly, I observed the rocket feature of my vehicle immediately after he dropped off. JK, Dinu. Actually he used to be a slender some time ago.
    What is your best estimate in terms of producing and shipping the "snakes", beginning of next year?

Senior Member VTEC S O R I N's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord Type-S CL9
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Azi am luat decizia sa fac aceasta remapare dupa ce duminica testasem pe masina lui Dinu si ma convisese. Am facut repede rost de un test pipe, tot al meu dar il vandusem (se pare ca va ramane tot la mine). Am zis ca daca tot fac o nebunie, s-o fac pana la capat. Am dat repede catalizatorul jos la un service, am pus teava cu evacuarea stock a masinii (nu se aude nimic,doar se simte ca respira mai bine) si am fugit spre Bucuresti la Dinu. Precizez ca pana acum am avut soft de la Doc. Toate bune si frumoase, am ajuns, i-am lasat cheia si am plecat spre mall cu gandul sa ma intorc in 2 ore maxim sa plec spre Pitesti. Surpriza insa neplacuta...cand eram prin mall ma suna Dinu si mi spune ca, calcutorul masinii mele are 2 pini buliti si nu prea stie daca o sa poata sa l faca. Bineinteles ca m au apucat dracii...la el nu a umblat nimeni decat Doc ! Asta este situatia si nu stiu cat de normal este, nu vreau sa acuz dar in pana mea nu e normal asa ceva, daca tot facem un remap pai haide sa l facem cum trebuie,fara sa stricam lucrurile oamenilor ! In fine...speram in sinea mea ca poate sa l faca sa mearga, am stat cat am putut de mult sa trag de timp la mall si Dinu nu suna...deja m-a luat capu'..intr-un final am plecat spre masina sa l astept pe Dinu sa vedem ce a facut. Pana la urma a venit,mi a spus ca spera sa mearga, mi a aratat totodata in poze problema cu pinii si ce lucrase Doc pe acolo, mi a explicat cum a reusit sa fenteze acei 2 pini care nu prea mai erau pe acolo, (saracu' deja isi facea ganduri ca ma lasa fara calculator),dar s-a terminat cu bine totul..

Acum e acum, plec eu de la Dinu frumusel cu masina, cuminte prin Bucuresti, oricum nu prea am reusit sa ma abtin sa nu i dau si de fiecare data eram numai WOW...WOW, ce sa zic, trage intr un mare fel, nu mai are lag-ul pe care-l avea, trage bine de tot 1-2-3-4 de te baga in scaun de fiecare data, ce sa zic : talent mare de tot ! Sunt foarte multumit de ce a iesit si recomand cu caldura ! Masina mea in momentul actual are decat soft-ul, filtru sport KN, short-shifter, test pipe in loc de catalizator si cam atat la motor, intr un viitor apropiat mai pun decat header si cam gata...

In ziua cand voi implinii 33 de ani, type s -ul meu va face 6 ani, 6 ani de dragoste, cine zicea ca iubirea nu dureaza decat 2 ani ? 6 ani in care eu nu m-am saturat sa merg cu ea, 6 ani in care ma uit tot cu admiratia la ea, 6 ani de implinire si uimire totodata !
    Last edited by S O R I N; 30-08-13 at 03:07.

Senior Member VTEC Dan101's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    After 3 days, here is my review after the reflash, all I can say is HOLLY F*CK! The car is very aggressive now, it revs all the way to 7.600 rpm like a freak, some other guys here said that you don't feel the vtec kick because it's very low at 4.600, NOT, with a moderate intake you can definitely hear the mad growl (comptech icebox here) on WOT , it feels more linear now and pulls really hard, over my expectations ( It's an NA engine ) , littleboo & dinoc convinced me that the k24 is a tuning bomb! Like SORIN said, my car this year has 9 YEARS! Yes 9!!! And it feels now more better than the first day it was NEW! My love for her grows every day I push it to the redline. Yesterday I pushed it really hard , something like 35-45 min of 5.000-7.000+ rpm, in the same corners with the reflash when i pinched the throttle like I did all the time the car pulled soo hard that it lost traction for the FIRST TIME out some hard corners(lil bit understeer ), don't get me wrong, I play on this road for 6-7 Years.... and have Oem sport suspension + good tyres AVON Zv5, seems like i need to upgrade at least the tires , something like yokohama advan Ad08 :d HAT OFF for Littlebo & Dinoc , they did a great job, and I recommend them to all Honda Fan's which have K24 , the software will work good also with stock cars ! Thanks guys, you're the best in the bussines, waiting the final power upgrade - Header , and I'll keep it that way for a good period of time, but littlebo's engine upgrades remain one of my dreams for the car(AT ALSO)! something like 300HP! 8.400 rpm! N.A. POWER! Hope one day I will make my baby run like that!
    P.S. to remain on-topic some FUN :

Accord Cl9 AT 2004 VS Audi A5 2.7 TDI MT 2-0
    Mercedes CLS 320CDI AT 7tronic 1-1, after header i think the car will pull a little faster, will write review!
    For fun civic type S 1.8 2-0 )) 3 cars + at 120-130!

All the cars where stock 101%, only the civic had an injen intake, my car HAS : Reflash, icebox comptech , FLP hfc, Skunk 2 catback! & a heavy foot ) Like littlebo said when i was asking about reliability after the reflash '' Trust me Its extremely reliable! SO DONT MIND AND PUSH DA PEDAL!!! ''
    Thx guys for everything!Next year I will do the brakes, tsx nissin calipers!! they felt more tired yesterday , than without reflash after 30min+ of hard driving!
    One more thing, hope it's normal, i feel like my car now eats MUCH LESS gas )) , will keep this updated i had betwen 11%-12% in city normal driving(before reflash) , maybe sometimes lil' pinched!
    Last edited by Dan101; 31-08-13 at 18:58.
    Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
    '04 Accord 2.4 A/T CL9

Senior Member IMA cata_mahu's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord 2009
    Motorizare
    2.4 i-VTEC M/T
    Mi-am pus si eu softul de la Dinu, totul a decurs bine fara nicio problema.
    Masina merge mai fluent, este mai reactiva si trage liniar pe toata plaja de turatii. Are mai multa verva pe ture medii si nu mai are senzatia aia de usoara plafonare spre 7500. Trebuie sa ma uit la turometru ca sa vad cand ajung la limita superioara ca nu mai da "semne".
    Eu unul sunt foarte multumit de schimbare, este o imbunatatire clara dupa parerea mea.
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

Junior Member CVCC
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4
    Hey Mr. Customer ! Thanks for feedback. Dinu said you had minor problems with detonation ( engine pinging\knocking ) before. Have my reflash solved this ?

Senior Member IMA cata_mahu's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Accord 2009
    Motorizare
    2.4 i-VTEC M/T
    I don't know for sure if it was pinging or I just had the impression I heard that a few times when I used doubtful quality fuel in Greece. Anyway, after the reflash I didn't hear anything like and I was paying much attention to the engine sound. Dinu also checked this with his OBD reader during the test drive after the reflash.
    Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
    http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

Senior Member VTEC
    Marca
    Honda
    Model
    Accord
    Motorizare
    2.4 i-VTEC
    Au trecut cateva luni bune de cand masina mea merge cu reflash ucrainean littlebo style, sunt mai mult decat happy de alegerea facuta, cea mai buna treaba pe care-o poti face pe un CL9. Masina trage foarte bine de jos, dupa 4500 RPM e nebunie curata. Pe langa reflash, mai am un header DC luat in urma cu 4-5 ani care s-a tinut binisor pana acum si un high flow cat FLP. Intrucat anu asta mi-am propus sa schimb header-ul cu unul mai corpolent, m-am intalnit ieri cu Dinu sa vad ce stie al sau Weapon-R + test pipe in combinatie cu softul. Am fost de-a dreptul impresionat de cuplul disponibil de la turatii joase si cat de repede urca in ture in comparatie cu a mea. In consecinta chiar azi o sa comand un Weapon-R pe care vreau sa-l imperechez cu HFC-ul din dotare, nu de alta da' sa nu raman cu angoase existentiale si regrete prin omisiune pe termen lung.
    Intrucat de mult timp masina mea nu mai e stock, dupa ce montez si headerul as fi foarte curios sa mai conduc o data un CL9 nemodificat, sa percep mai bine de la ce am plecat si unde am ajuns cu o investitie decenta. Asta, binenteles, daca mai exista masini stock sau cu modificari usoare gen intake si este cineva dispus sa-mi ofere ocazia prilejului.

Member Hondamatic TM-20-FOX's Avatar
    Marca
    Honda / Honda
    Model
    Prelude / Accord
    Motorizare
    2.0i / 2.4 i-vtec
    Multumesc Vlad , am chat-uit putin pe FB , si a ramas ca undeva prin martie sa ma rezolve , THX
    Si daca tot sunt pe aici , poate reusesc si eu sa ma flash-uiesc cu noua achizitie (http://www.hondafan.ro/forum/showthr...ve-Black-Pearl), la tovarasul Dinoc.

Senior Member VTEC vladtns's Avatar
    Marca
    Honda
    Model
    Civic
    Motorizare
    K20A2
    Cu placere man !
    '01 Honda Civic Type R EP3

Page 1 of 7 12345 ... LastLast

Tags for this Thread

Bookmarks