K24 / Accord upgrades

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Am sa scriu eu un review cand montez peste 2 saptamani, gruppe M-ul + toda headers cu test pipe... am reflash-ul si cat back HKS cauta la gruppe M part number : FR0507, http://www.xposed.com.au/honda-accor...7-and-cl9.html , pt daily drive iti recomand OEM sport suspension ( accesoriul ) + H&R sway bars ! best combo for daily drive
    Anyone can go fast in a straight line. It takes skill to go fast around corners.
    '04 Accord 2.4 A/T CL9

    Comment


    • Hy i own a 97 prelude 2.2 vtec i am also looking for a soft to my car .is there anything for me and for what price ?

      Comment


      • This is a k24 engine topic , you have a H22 engine I believe. Not sure about upgrades for that particular engine, have you tried hondata website?

        Comment


        • Vreau sa cumpar banda termoizolanta pentru galeria de evacuare. Aveti vreo recomandare cu privire la ce sa cumpar si de la cine sa cumpar?

          La o prima cautare, sunt destule magazine ce vand asa ceva, iar oferta pare destul de variata (benzi din carbon si tot felul de insertii, cu/fara adeziv, latimi si grosimi diferite etc). Din cate inteleg, unele nu rezista atat de bine in timp, iar montajul trebuie facut intr-un anumit fel. La cine as putea apela pentru "montaj"?
          Multumesc.

          Comment


          • https://www.youtube.com/watch?v=hkkJYoMv1N8&t=68s iata accord stock cu accord reflesh )

            Comment


            • nice

              Comment


              • Aș fi tare interesat de un review pentru header-ul ăla 4-1. Eu am versiunea 4-2-1 tot de la Serghey.
                Cu test pipe nu l-aș pune oricum, miroase mult prea tare a benzină fără CAT (am avut). BTW, Mercedes folosește catalizatoare HFC 200 cell īn mașinile lor sport (de stradă) My 2 cents.
                BlackMagic
                Senior Member
                Last edited by BlackMagic; 23-04-18, 11:11.
                -------------------
                There is no point of having if you can't share.

                Comment


                • Initial si eu tot la 4-2-1 ma gandeam, mai ales ca masina e daily si vroiam maxim de cuplu mai jos in ture. M-a convins pana la urma Sergey ca 4-1 e peste 4-2-1 la orice turatie, sper sa fie asa.
                  ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                  '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                  Comment


                  • Aștept cu interes. M-ar mai interesa īn mod deosebit și nivelul de zgomot (NVH mai bine zis) comparat cu 4-2-1 (īn cazul de față, doar impresii directe, neputānd compara cu 4-2-1), mașina eu o folosesc pentru daily și drumuri lungi cu familia.
                    BlackMagic
                    Senior Member
                    Last edited by BlackMagic; 23-04-18, 11:23.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • Voi folosi catback-ul stock, si in plus test pipe-ul va fi resonated, deci ma astept ca sunetul sa nu fie deranjant. Va tin la curent.
                      maharvey
                      Senior Member
                      Last edited by maharvey; 23-04-18, 11:36.
                      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                      Comment


                      • Revin cu feedback pentru serpii 4-1 littlebo. In primul rand par foarte bine lucrati, destul de gros materialul. Pachetul contine tot ce e nevoie pentru montaj, exact bolt-on. Acum, legat de putere, e diferenta clara, de jos pana sus in ture. Daca inainte de reflash, vtec-ul se simtea cat de cat la 6000, dupa reflash, nu prea il mai simteam la 4700 (atat mi l-a setat mie sergey, pentru ca urma sa pun si serpii astia). Acum cu serpii sus, vtec-ul se aude si se simte mai bine. Cel mai mare plus de putere e in ture mari evident. Ca si galagie, sunt mai silentiosi decat as fi crezut (test pipe resonated), doar cand o calci se aude un sunet putin mai gros, dar nimic deranjant sau comparabil cu un catback. Singurul minus sesizabil ar fi mirosul de benzina. Asadar cu reflash si serpi, masina trage mult mai bine, e foarte placuta la condus, atat de placuta incat parca sunt in dubii daca sa mai umblu si la cutie. Asta era urmatorul pas, rapoarte si final drive de EP3, am si cumparat cutia, urma sa o desfac, dar acum nu prea stiu ce sa fac. Stiu ca merita si ca masina va fi mai rapida, dar sunt si ceva aspecte negative (sta mai turata la drum lung si schimbari mai dese in oras) care inclina balanta. Stiu ca senzatia asta placuta acum se va mai estompa in timp, si ca voi simti la un moment dat dorinta de accelerare si mai mare (in acelasi timp sunt constient ca pentru daily drive, e mai mult decat suficient cum merge acum), asa ca upgrade-ul la cutie ramane in carti, mai vad. Urmeaza sa scot rezonatorul de la filtrul de aer si cam atat.
                        In concluzie, recomand cu totul acesti serpi.
                        Am pus si o poza cu monstrul
                        Attached Files
                        maharvey
                        Senior Member
                        Last edited by maharvey; 09-07-18, 15:00.
                        ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                        '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                        Comment


                        • Felicitari pentru upgrade!

                          Comment


                          • Merci Dinu
                            ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
                            '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

                            Comment


                            • foarte tare.cred si eu ca sunt tari serpii la cat de lungi sunt bratele pana se unesc
                              daca umbli la cutie pastreaza ti macar tr a 6-a de la accord pt drum lung.e enervant la ep3 4000 ture tr a 6-a la 130 km/h pe autostrada
                              sigpic

                              Comment


                              • Pentru cutie, poți păstra FD-ul stock și să folosești doar treptele 1-4 sau 1-5 de la EP3, și o să fie foarte OK atāt pentru oraș, cāt și pentru autostradă.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X