K24 / Accord upgrades

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by maharvey View Post
    Am reusit intr-un final sa fac si modificarea asta. Asadar, volanta EP3 facelift, kit ambreiaj EP3 Exedy, final drive 4.764 si rapoarte cutie EP3, totul OEM in afara de ambreiaj. Masina s-a transformat in mod clar, accelereaza mult mai usor din orice treapta la orice turatie, se tureaza mult mai usor, foarte misto senzatia. Dezavantajul ar fi ca schimbi mai des la mers normal prin oras, ajung sa dau si a 5-a, ceea ce inainte nu se intampla decat foarte rar noaptea.
    Mi se pare ca e upgrade-ul care s-a simtit cel mai mult pana acum.

    Atentie pentru cei ce vor sa faca treaba asta cu rapoartele de EP3, se potrivesc toti rumentii din cutia de CL9 cu exceptia unuia singur, care fie e folosit din cutia de EP3 fie il cumparati nou, eu l-am cumparat nou deoarece iese greu de pe carcasa si exista riscul sa se strice cand e extras.

    In momentul asta masina se apropie foarte mult cred de performantele unui CL7 Euro R, puterea fiind cam pe acolo, iar transmisia e identica mai putin LSD-ul. Evident Euro R urca ceva mai mult in ture, dar acum Type S face puterea aia mai devreme. Nu stiu care ar fi diferenta de greutate intre masini. Evident diferentele intre cele doua sunt mai multe, dar cred ca te poti apropia destul de mult de Euro R cu un Type S, mai ales ca si arata la fel, si nu conduci pe partea cealalta, iar ca bani poti iesi chiar putin mai ieftin.
    Frumos, felicitari! Ai cumparat o cutie de EP3 facelift si ai folosit tot ce ti-a trebuit? Ma gandesc ca este mai eficient decat sa cumperi piesele separate.

    Sent from my SM-A530F using Tapatalk

    Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

    Comment


    • Merci. Da, am cumparat cutia de EP3 si separat rulmentul nou de care ziceam
      ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
      '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

      Comment

      Working...
      X