IONUT.BALASA: '08 Honda Civic Type R Race+AC, Alabaster Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IONUT.BALASA: '08 Honda Civic Type R Race+AC, Alabaster Silver

    Salutare Honda FAN
    Mi-am facut putin timp sa imi prezint si eu masina.
    Un Type R FN2 08'
    Am achizitionat-o in Iunie 13' la 19000km. Este varianta race + clima.
    Ca si idee prima luna a fost un vis...cand veneam de la munca dadeam fuga la garaj sa mai o sterg putin si sa o scot la o tura in oras.
    Acum am acumulat 2500km si mi-am format o idee despre ea. Este o nebunieeee masina asta) Sunetul la motor face toti bani pur si simplu cand il auzi adrenalina iti invadeaza corpul si spune sa ii dai mai mult mai mult.
    Am avut in plan urmatoarele:
    Golf GTI
    Seat Cupra
    Skoda RS (dar nu ma atragea deloc interiorul)
    Civic Type R (nu am avut in plan din cauza pretului mai ridicat) dar cand am fost sa o vad si m-a dat o tura cu masina am ramas masca
    Zic ca am facut cea ma buna alegere.
    Cat despre consum nu ma asteptam sa consume atat de putin, Estimam undeva la 15-16% in oras si 10% in afara. Dar adevarul a fost departe de ce am estimat eu: in oras mers chill plus cateva sinfonii 8000RPM 11.3% in afara am facut, Bucuresti, Bistrita Nasaud, Cluj, Sibiu, Bucuresti mers regulamentar in mare parte 7.1%
    Ce pot sa zic per total sunt extra super duper multumit
    Am fost ex proprietar de peugeot 407 2.0 HDI foarte multumit si de aceasta masina.
    Attached Files
    ionut.balasa
    Member
    Last edited by ionut.balasa; 20-08-13, 08:17.

  • #2
    Simfonie curata cand trece pe VTEC
    FN2-ul papa:

    Comment


    • #3
      S-o stăpâneşti sănătos!
      Am 2 observatii: suntem HONDAFAN, nu Honda FUN iar a doua observaţie este legată de regulament şi de titlul topicului.
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #4
        Multumesc multumesc
        KMR ms de observatie:P Cum ar trebui sa arate titlul?
        Astazi ma interesez sa ii iau niste ulei si placute de frana fata sapte: ma gandeam sa merg pe eneos 5w40 am auzit ca motul 300v consuma prea mult, sau sa iau ulei de la Honda? Voi ce folositi? Cat despre placute de frana am sa merg pe Textar.

        Comment


        • #5
          Sa ai noroc de ea! E pasare rara pe Silver.

          P.S. Cum nu ma pricep la motorul de Type R mi-am sters remarca despre ulei referitoare la gradatie (0w20)
          ticker
          Administrator
          Last edited by ticker; 20-08-13, 09:37.
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Have fun, Hondafan!
            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
            2000 Honda S2000 Berlina Black
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

            Comment


            • #7
              Frumoase sentimente, mi-aduc si eu aminte de cand era noua ! Multa distractie impreuna, sa te bucuri si peste ani de ea, ca acum !
              Cat despre ulei, un 0-20 nu are ce cauta in motorul ala, prea subtire pentru talpa si tipul motorului.

              La multe zambete pe fata dupa fiecare plimbare !
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #8
                Salutare si sa te bucuri de masina 'j de mii de kilometri
                Sunt tare curios cum ai reusit consumul ala de 7.1 (probabil fara AC?). Eu am PB 7.5%, Bucuresti-Arad, insa nu cred ca voi mai repeta acea experienta, e prea boring.
                In ceea ce priveste ulei, in niciun caz 0W20. Motorul e de turatie, iar un ulei atat de subtire nu va asigura o ungere suficienta. 0W30 e limita inferioara a acceptabiltatii, dar majoritatea (inclusiv subsemnatul) foloseste 5W40 pt typer. Eu, personal, in ultimii 40.000 de km am folosit exclusiv Motul 300V, luat de la adilau, de aici, de pe forum si nu am avut absolut nicio problema (in afara faptului ca l-am completat cu regularitate )
                Not so bored owner of the last FN2 in Romania

                Comment


                • #9
                  sa o stapanesti sanatos! Baga Motul 300V 5W40 sau...eu am mai folosit Millers CFS tot 5W40; iti recomand Ferodo DS 2500 la capitolul placute....nu vei fi dezamagit si cat mai repede sa iti cumperi furtunase de frana metalice de la Goodridge...franele stoc la Type R sunt slabe

                  Comment


                  • #10
                    Corect, 0W-20 e prea subtire, e pentru motorul de 1.8. In K20Z4 se baga 0W-30.
                    5W-40 e prea gros, am vazut ca multi folosesc aceasta vascozitate.
                    Personal de la primul schimb am mers pe Motul X-lite 0W-30, nu a consumat mai deloc, am completat in 10000km o singura data, vreo 150ml.
                    Pe piata, la un pret rezonabil (cca 40lei/litru) gasesti Total 0W-30, care e de asemenea un ulei excelent, PAO, grupa IV.

                    Distractie placuta cu jucaria!
                    sigpic

                    HONDA - THE POWER OF DREAMS
                    Honda Civic Type-R FN2

                    Comment


                    • #11
                      Asa asa, zic foarte bine colegii mai sus, Motul 300V 5W40 folosesc si eu, la placute tot DS2500 recomand, furtunasele metalice imbunatatesc franarea si eu as mai adauga si lichidul de frana Motul RBF600 si sa ii faci un powerbleeding (eu am consumat 1l jumatate de lichid pentru o aerisire calumea, iarasi s-a imbunatatit franarea).
                      http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                      Comment


                      • #12
                        Uhuuu
                        Multumesc pt urari si recomandari dragi camarazi
                        Si eu am simtit de prima data cand am mers cu masina ca sunt franele cam slabe...am zis ca poate mi se pare mie dar ma asteptam la niste frane f bune din partea ei.
                        Cat despre placute am sa merg pe Textar momentan, daca nu voi fi multumit voi incerca si DS2500. Astazi le voi monta.
                        Uleiul clar voi merge pe 5w40/30 dar nu sunt decis ce firma. Cand s-a facut revizia la asko cei de acolo au pus castrol 5w30, masina are 6000km de la schimb. Am citit si despre Sustina cum ca nu ar fi un ulei extraordinar, alti ca nu au avut probleme cu el si il recomanda. momentan este un mister ce voi lua

                        Comment


                        • #13
                          Honda recomanda un 0-30 sau un 5W-40. A doua varianta pare mai buna, in conditii de talpa serioasa.
                          -------------------
                          There is no point of having if you can't share.

                          Comment


                          • #14
                            Sa o stapanesti sanatos. Am avut ocazia sa ma alerg cu masina ta (sunt prieten cu fostul proprietar) si mere chiar bine.
                            '01 Honda Civic Type R EP3

                            Comment


                            • #15
                              Eu i-am pus Sustina 5w40 - pare ca merge mult mai bine decat cu ce avea inainte in ea. N-a papat mare lucru pana acum din el. Tind sa recomand.
                              FN2-ul papa:

                              Comment

                              Working...
                              X