RAHAN: '08 Honda Accord 2.0 I-VTEC SSE M/T, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Iaca si o poza cu rotile de CU1 pentru cei care sint curiosi cum ar arata CL7 cu astfel de roti.ET-ul este 50 si nu cred sa fie vreo problema.Din cate am vazut, o abatere de 5 mm +/- a offset-ului este acceptata de majoritatea producatorilor, banuiesc ca si de Honda.
    Attached Files
    "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

    Comment


    • #17
      Jantele pe 16 arata bine pe Accord-ul 2003-2008, pe cel nou insa parca e din alt film. Acolo minim 17!
      '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

      Comment


      • #18
        Sunt si eu curios de unde ai luat jantele astea de 16 de CU.M-ar interesa si pe mine si caut de cateva luni ceva sh...Arata foarte bine pe masina.

        Comment


        • #19
          Jantele le-am luat de aici de pe forum, de la user-ul bigfoot23ro, caruia ii acord inca un feedback pozitiv si cu ocazia asta.S-ar putea sa le vand pe celelalte tot de 16, varianta de CL7 executive.Daca esti interesat, iti dau de veste cand ma hotarasc.
          "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

          Comment


          • #20
            Si asa au trecut 2 ani de la achizitie, fara nici un incident neplacut(exceptand senzorul de acceleratie, dar pe care l-am spalat si s-a rezolvat) .Acum ma intreb ce ulei sa pun, ca se apropie urmatorul schimb.Sa raman la Eneos 0w20 sau sa pun Sustina 5w30?
            Pot spune ca am fost multumit de 0w20, si ca in vreo 9000 km nu a cosnumat.
            Aveti vreo parere?
            Multzam.
            "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

            Comment


            • #21
              M-am decis, dintre cele doua am ales de data asta Red Line 0w30, pe care l-am si varat inauntru.Deocamdata am facut prea putini km ca sa-mi fac o parere completa, dar ca prim efect, mi se pare ca zgomotul motorului s-a diminuat.
              Alt efect ar fi ca acum pot baga a 2-a de la 15 km/h fara sa tremure.Inainte (cu 0w20 Eneos Premium Ultra, cand incetineam asa mult, trebuia bagat a 1 a.
              Sper sa fie inspirata schimbarea, ca vreau sa gasesc un ulei sigur si de calitate, la care sa raman. Sa scap de zbuciumul dinaintea fiecarui schimb de ulei.

              La Reno' - urile dinainte era simplu: Elf si gata.
              La Honda in schimb... e veselie mare cu uleiul...Cel mai nasol e ca si recomandarile din manual sint extrem de sumare, si totodata foarte largi.
              "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

              Comment


              • #22
                Alte impresii despre RedLine, dupa aproximativ 1000 km, urban si extraurban, este ca intr-adevar, zgomotul motorului s-a diminuat si suna mai infundat (nu stiu inca daca asta imi place sau nu)
                In viteza a 2-a la 60 km/h, zgomotul motorului este mult diminuat fata de 0w20.Se poate merge turat pana pe la 5000, fara zgomot pregnant .Aici imi placea mai mult cu 0w20, dar daca e sa pun protectia motorului pe prim plan, renunt la placerea asta.

                Mai e o treaba, o fi din cauza benzinei (ca intamplator am pus de la alta statie decat de obicei), sau schimbarea de vascozitate de la w20 la w30 poate sa atenueze putin ritmul cu care se tureaza?
                Parca inainte urca ceva mai repede.Oricum, mi-e greu sa verific, ca n-am etalon.

                Altfel, salutari lui Tudor si multumesc inca odata pentru informatiile furnizate la telefon si pentru promptitudinea precesarii comenzii.Un om de isprava.
                "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                Comment


                • #23
                  Cred ca totusi a fost din cauza benzinei.Plinul cu benzina dubioasa (de la un Rompetrol nou) s-a dus, iar cu noua tura s-a inviorat la loc.E prima data cand experimentez asa o diferenta evidenta intre combustibil.
                  In alta oridne de idei, aveti experiente cu Michelin PS3 pe 16? 205/55 ?
                  "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                  Comment


                  • #24
                    Am eu PS3 -uri 205/55/16 pe jantele originale ale masinii. Au 30 000+ km si mai duc inca pe-atitia fara griji. Sint foarte multumit de ele si pe uscat si pe ud. Au fost foarte scumpe cind le-am luat eu, acum vad ca si pretul lor e atragator.
                    "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                    Comment


                    • #25
                      Si eu am tot 205/55 R16, le-am luat la o oferta cu pana in 1000lei. As fi dat si mai mult pentru ca merita.
                      Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                      Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                      Comment


                      • #26
                        Va multumesc pentru raspunsurile prompte!
                        Merg inainte atunci si le iau.S-a ivit oportunitate, si tot pana in 1000 lei pot sa le iau.
                        "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                        Comment


                        • #27
                          Gata , am pus Michelin PS3, si sint foarte incantat.M-am dat cu ele ceva mai tare pe o ploaie marunta,(pana au zis pasagerii ca daca nu merg mai usor vomita).Am mers pe niste curbe inspre Intorsura Buzaului, si s-au comportat tare bine.N-am avut nici un moment senzatia de nesiguranta sau lipsa de control.E fain si talonul cu o zona mai moale, si care creeaza un confort sporit la trecerea peste denivelari, dar nu prea da senzatia de balans.Presiune am bagat 2,4, ca citisem pe undeva ca e recomandat in PS3 sa se bage +0.2 - 0.3 fata de presiunea recomandata de producatorul masinii.La 2, 4 , pare in regula.Zgomotul la rulare mi se pare foarte OK, cel putin acum cat sint noi.O sa vad cum evolueaza odata cu trecerea timpului.

                          Aveti idee de o astfel de indicatie legata de presiune?
                          Last edited by Rahan; 24-06-15, 18:13. Reason: ortografie
                          "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                          Comment


                          • #28
                            Vezi nu exagera, ca la cat de "curate" sunt drumurile noastre, prinzi o pacla de pietris, nisip, noroi eventual si ud, nici mama PS3-ului numai tine masina pe asfalt.
                            Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                            Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                            Comment


                            • #29
                              Ai dreptate cu pietrisul sau noroiul, e nasol.A fost doar un test, ca tocmai ce le pusesem si am vrut musai sa le testez pe ud.In mod normal sint responsabil.
                              Dar imi place sa stiu ca ma pot baza pe ceva, daca e cazul.
                              "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                              Comment


                              • #30
                                Eu le tin pe-ale mele la 2.3-2.4. Am incercat si mai sus dar mi s-a parut prea rigid si asta e compromisul potrivit pentru mine ca drumurile noastre sint cum sint (si cu-o groapa toti sintem datori).
                                Bine zice Sindrom, vezi la nisip/pietris. Si frunze!
                                "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                                Comment

                                Working...
                                X