RAHAN: '08 Honda Accord 2.0 I-VTEC SSE M/T, Dark Mocha Pearl

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RAHAN: '08 Honda Accord 2.0 I-VTEC SSE M/T, Dark Mocha Pearl

    Salutare tuturor,

    cu toate ca citesc forumul de ceva vreme, odata cu achizitionarea unei Honda am decis ca este momentul de a deveni si membru.

    Dupa 2 'Reno'-uri, am sarit gardul si am intrat in gradina japonezilor.Aveam in considerare 3 optiuni japoneze, Accord, Avensis si Mazda 6.Am zis ca o iau pe cea care rasare prima, evident, tinand cont de stare, pret, proprietarul anterior, etc.A castigat Accordul, care era si pe primul loc in preferinte.
    Modelul este Accord 2.0 SSE / 2008 si avea vreo 61.000 km cand am luat-o, iar dupa 7000 km parcursi, si vreo 4 luni, inca in caut diverse motive sa plec cu ea.
    In primele zile, imi venea sa merg sa iau paine de la Lugoj (eu sint din Brasov).

    Incantarea la volan este majora in continuare, iar ca interior si ca dotari, singurul lucru al carui lipsa o simt, este o mufa de intrare auxiliara pt. partea audio.Am inteles ca se poate face cate ceva in privinta asta, asa ca o sa mai sap prin forum.Altfel, din punctul meu de vedere,plansa de bord este ideala.Simpla si cu gust, fara sclipiciuri si inox din plastic.

    Micile neajunsuri sint aceleasi ca la orice Accord din cate am citit aici, aceleasi vibratii de la AC, mai mult sau mai putin accentuate, care mi s-a parut ca sint si in functie de cat de cald e afara, bateria (pa care am si schimbat-o), si cea mai buna prietena a naturii, vopseaua.La cum s-a facut vopseaua sub un rahat de pescarus, parea ca daca il lasam inca 2 zile pe capota, tindea sa ajunga gainatzu' pe bancheta, eventual pe asfalt.

    Suspensia mi se pare a fi destul de ferma, iar in combinatie cu talon de 45/R17, nu pare a fi cea mai vesela alaturare pentru plaiurile noastre.Dar totusi, nu e ceva de speriat, chestie de obisnuinta.
    Consumul mi se pare civilizat (comparabil cu un motor de1.6), si direct dependent de modul in care e fugarita.
    Sa vedem cum se va comporta pe viitor, ca de altfel, lasa impresia de robustete.
    Revin curand si cu 2-3 poze.

    Sambata cred ca voi da si eu o fuga pana la Tarlungeni la intalnire, daca tot sint in zona, sa vedem cum se prezinta Hondele tzarii.

    Numai bine.
    ticker
    Administrator
    Last edited by ticker; 04-04-15, 12:13. Reason: Schimbare username din hondu in rahan
    "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

  • #2
    Sa o stapanesti sanatos si fara evenimente!
    Te asteptam la intalnire!
    Honda Civic 5D 2008 - 1.8 M/T Galaxy Gray
    sigpic
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/bgdsta/

    Comment


    • #3
      sa o stapanesti sanatos!
      cat priveste partea audio, se poate pune un xcarlink (e un tutorial pe forum pas cu pas) si ai rezolvat-o.
      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

      Comment


      • #4
        Sa o stapanesti sanatos !
        I don't care about other cars , i just love my Honda

        Comment


        • #5
          pozeeee !!! ...si s-o stapanesti sanatos ! :-))
          '07 Honda Accord 2.0 i-Vtec A/T, Executive

          Comment


          • #6
            Felicitari de achizitie si bine ai venit printre noi!
            2007 Honda Accord 2.0 M/T LS NHB
            2008 Honda CR-V 2.0 M/T EX NHB
            2000 Honda S2000 Berlina Black
            http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/nolty/

            Comment


            • #7
              Felicitari de achizitie am vorbit azi la intalnire.Frumoasa masina.
              2017 DACIA Sandero stepway 0.9Tce + easy r
              EX-2007 CIVIC 1,8 I-VTEC 140CP

              Comment


              • #8
                sa ai noroc de ea!
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Sa o alergi si sa te bucuri de ea cat mai mult !
                  Iubesc Bmw-urile.....japoneze ! http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=13001

                  Comment


                  • #10
                    Va multumesc frumos de urari!
                    "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                    Comment


                    • #11
                      Felicitari pentru achizitie! Sa o alergi sanatos si fara probleme!
                      Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                      http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                      Comment


                      • #12
                        Ca sa mai completez putin vastul meu topic, revin cu cateva impresii dupa un an jumate de la achizitie si 20.000 km.
                        Impresia despre Accord ramanea aceasi, adica una buna.Cei 20 000 km s-au scurs fara nici nu incident, mai putin o gluma cu senzorul de acceleratie, care a inceputa sa faca figuri exact in seara si in momentul plecarii in concediu si m-a facut sa transpir considerabil.(imediat ce am terminat de incarcat masina, si am imbaracat familionul, dau sa plec si cucu, bordul se luminase si safe-mode.)Am zis ca merg pana la Predeal, si daca nu se linisteste, ma intorc si iau cealalta masina, dar s-a linistit, si vreme de 1000 km n-a mai zis nimic. Dupa care iar a aparut, dar in final s-a rezolvat.Dar datorita informatiilor de pe forum,(cu multumiri lui Cornel ca mi-a salvat 1100 RON) l-am inecat in aclool si s-a inistit.

                        Recent i-am schimbat din nou uleiul, si am zis sa incerc Eneos premium ultra 0w20.Inainte am avut LM Top Tec 4300 5w30.
                        Ca prime impresii si care pot sa spun ca nu sint placebo, este ca se incalzeste mult mai repede motorul, in sensul ca acul incepe sa se ridice la max. 1 km de la plecarea de pe loc, si dupa inca 2 km e aproape la parametrii.
                        Al dolilea efect evident si care m-a surpins cel mai tare, este faptul ca s-a diminuat considerabil acel mic soc si usoare trepidatii care apareau la pronirea AC.
                        Depre cresterea mai rapida a turatiilor, scaderea consumului, nu ma pot pronunta.Iar despre zgomotul motorului, cred ca cam la fel, sau cu diferente insesizabile.
                        Per total pare a fi o schimbare in bine, personal ma incanta foarte tare faptul ca motorul se incalzeste considerabil mai ieftin.

                        In alta ordine de idei, m-am convins pe pielea mea ca jantele usoare conteaza enorm.
                        Am avut initial jantele de 17 de SSE, grele rau, dupa care unele de Acc. executive de 16 (alea cele mai urate, dar tzapene si de vreo 9,6 kg daca nu ma insel) iar acum tocmai ce am montat niste jante de Accord 2009 de 16, luate de pe forum.
                        Mi s-au parut cam usoare cand le-am manevrat, si am zis sa le cantaresc. Daca cantarul mergea bine, au cam 7,8 kg si care impreuna cu cauciucul Pirelli P7 au sub 16- 17 kg / roata, fata de ~22 cat aveau cele de SSE cu anvelope.
                        Astfel, consumul mendiu a ajuns sub 9%.Mers 70% in oras la ora de trafic, 30% in afara orasului-trafic lejer.Lucru care m-a uimit teribil, tinand cont ca precedent Laguna 2 de 1.9 diesel consuma cam tot pe acolo, in exact acelasi regim.Iar cu jantele SSE era in jur de 10,5-11, acelasi traseu zilinic.
                        Benzina folosita Rompetrol 95, iar schimbatul vitezelor pe la 3500-4000.Motorul in mers il tin pe la 3000, foarte rar mai jos, ca mi se pare ca reactioneaza cel mai bine si se merge optim la turatia asta.
                        Probabil si uleiul are o oarecare contributie, dar s-a suprapus cu schimbul jantelor, si nu stiu ce sa cred.
                        "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                        Comment


                        • #13
                          Retrag afirmatiile referitoare la consumul ala uimitor de sub 9 in conditii de mers mai mult urban, ca se pare ca e invers raprotul :70% afara 30% oras.Asa mai merge, aproape ca ma speriasem ca consuma prea putin.Restez si contorizez din nou.Totusi, nu cred ca aproape 6 kg in minus la roata sa nu se simta si la consum.
                          "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                          Comment


                          • #14
                            Se simte iti zic eu.inainte aveam niste jante de civic 5d pe 17.aveau 21.3kg cu tot cu cauciuc.acum am unele pe 16 care au in jur de 16 kg si se simte la consum.cel putin 0.5l/100
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              S-a confirmat.Dupa o luna de contorizari ale consumului, a devenit certitudine faptul ca rotile usoare au tras consumul in jos.Media actuala este de 9,3-9,5. Cu ceva mai mult de 1 l mai putin decat cu rotile grele. Un efect secundar placut.
                              "Un om fara vicii, este un om fara virtuti" A. Lincoln

                              Comment

                              Working...
                              X