INJECTOR: '06, Honda Jazz, 1.3 i-DSi CVT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Dupa ce o antifonezi nu mai apar greieri. Unele plastice nu se mai misca dupa ce pui material absorbant sub ele.

    @InjectorR: good job. Am avut si eu o perioada cand timpul liber nu era problema si atunci imi faceam de lucru pe la o masina. Acum prefer sa cumpar masina direct antifonata.
    Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
    Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

    ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
    ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

    Comment


    • #32
      Felicitari pentru lucrare! Nu te bagi si la altii?
      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
      My cars:

      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

      Comment


      • #33
        Ar merge o mica afacere pe persoana fizica!
        O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

        Comment


        • #34
          Originally posted by KMR View Post
          Felicitari pentru lucrare! Nu te bagi si la altii?
          -Ma bag...astept pe PM dorintele si capriciile voastre pe persoana fizica desigur

          Originally posted by octi_b View Post
          ..Acum nu mai merita deranjul, nu stiu cat o mai tin.
          Intr-adevar fiecare decide cat va mai tine masina sa. Eu sunt un pic "oldfag" (cu explicatia http://dexonline.ro/definitie/fag/370453 )
          ….si nostalgic dupa Hondele produse in perioada ...2002-2008... precum dupa Gillette-ul cu 3 lame, deoarece:
          -n-o sa mai avem Civic 5D cu evacuare dubla (cu sunet pe masura, neconstipat de Euro 6), UFO look si nici versiune type S (in 3 usi)
          -n-o sa mai avem Civic sedan made in Japan
          -n-o sa mai avem Accord CL de dimensiuni corecte si comportament sportiv
          -n-o sa mai avem Jazz cu motoare i-dsi (cuplu mare la turatii mici, cum ii sta bine unei masini de oras)
          -n-o sa mai avem armonia exterioara a lui CRV3
          -n-o sa mai avem S2000 cu vtec atmosferic….si aici autorului acestor randuri i s-a strecurat o lacrima pe obraz...

          Din 2010 am intrat in era uleiului 0w20, acum intram in era turbo, a mai ramas ca Honda sa ridice temperatura de actionare a termostatului de la 85-90 la 105-111 grade celsius precum BMW-ul contemporan pentru a satisface ecologistii si atunci o sa vedem distractie...

          Originally posted by octi_b View Post
          Partea care ma sperie e demontatul tuturor plasticelor. Chiar, ai reusit sa le pui la loc fara sa apara greieri sau sa-ti ramana piese ?
          ..Si pe mine m-a speriat, tocmai de aia am apelat la cineva cu experienta sa-mi desfaca masina, dar pe parcurs am redesfacut singur pentru a corecta unele chestii... Iti inteleg ingrijorarea cu greierii dar oare chiar crezi ca unu care a ajuns la plafon si la podea, etc. ar fi lasat greierii sa-si faca de cap??? Nu i-am avut inainte, n-au aparut nici dupa!!!
          InjectoR
          Senior Member
          Last edited by InjectoR; 07-04-15, 00:43.
          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

          … Jazz do it ...

          Comment


          • #35
            Cam cat ar dura la un Del Sol?Ma gandesc la partea in laterale ( adica fara plafon si podea ).
            I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
            My cars:

            '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
            '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
            '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
            '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
            EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
            EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
            EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
            EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
            EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
            EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

            Comment


            • #36
              asa estimativ... ma gandesc ca o zi ar fi suficienta daca lucram in doi (eu si prietenul meu ce lucreaza la Honda, caruia i-as incredinta oricand, sa desfaca orice Honda)
              InjectoR
              Senior Member
              Last edited by InjectoR; 07-04-15, 14:14.
              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

              … Jazz do it ...

              Comment


              • #37
                Aha! Bun! Dezvoltam subiectul
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #38
                  Cotiera

                  Dupa ce v-am terorizat retina cu niste poze unde masina era dezmembrata, si mi-am expus punctele de vedere privind confortul Fonic si Termic,
                  vreau acum sa ma revansez si sa va arat cum arata interiorul dupa Antifonare si sa-mi exprim ideile privitor si la alte tipuri de confort.

                  Confortul cromatic (multipriza de 12V, parktronic)

                  Am inlocuit ledul albastru din multipriza cu unul rosu. Costul ledului a fost de 50 de bani dintr-un magazin de componente electronice
                  din multele din strada Maica Domnului sector2

                  Before:



                  After:





                  N-am nimic cu lumina albastra decat ca nu se integra in peisaj, in schimb am cautat-o pentru
                  Civic hybrid cand am inlocuit "parktronicul" obosit after market care era montat deasupra oglinzii
                  cu ceva mai proaspat (fata/spate, 8 senzori, indica vocal si grafic distanta ramasa, fundal albastru)
                  Este si asta aftermarket, made in China, unde a costat $70. Insa ce-mi place foarte mult este nu doar culoarea
                  care a coincis dar si cifrele albe, fontul carora este foarte asemanator cu ce am eu pe bord.




                  Sper ca ati prins ideea: modificarile nu trebuie sa sara in ochi, si sa nu para organe straine pentru intregul organism!

                  Foarte important !!!: Cromul din jurul "parktronicului" este dublat de manerul cromat de pe consola,
                  .... totul este dupa Feng Shui.




                  Confortul vizual (textura mochetei)

                  In Jazz am mocheta din aia naspa, urata, greu de curatat si cel mai deranjant e ca daca incerci s-o curati
                  "mecanic" ....prin frecare, face scame. In civic, in portbagaj e la fel de naspa, dar deja e altceva in interior.
                  Am zis in postarea precedenta ca am spalat mocheta, decizia a venit in urma imposibilitatii de a sterge ceva cu carpa.
                  Daca ati varsat ceva lichide in portbagaj, va recomand sa scoateti acea bucata din clipsuri si s-o bagati sub dus
                  (testat pe jazz si civic!!!), La jazz in portbagaj e doar o bucata mochetata, la civic sedan sunt 3,
                  nu mi-a fost lene sa le bag sub dus, uscat suficient la balcon si pus la loc.
                  Jetul de apa fierbinte si sampon, fara frecare face minuni (si nu conteaza ce ati varsat: vin, miere, ulei de motor sau lichid de frana)
                  nu raman pete nici scame. Nu recomand Karcherul (aka jetul sub presiune de la spalatorii)…e prea puternic,
                  au fost cazuri cand se dezlipea de pe suportul de plastic si chiar se rupea mocheta
                  Daca tot aveti inesteticele scame, am gasit metoda de a renova mocheta ca sa arate ca noua



                  In prealabil eliminand niste piese:



                  Confort ergonomic (cotiera)

                  Aici am vrut sa ajung, ce ati citit pana acum a fost incalzirea
                  Dupa ce am antifonat masina, viata in Jazz a prins alte culori si am hotarat ca-mi trebuie neaparat cotiera originala.



                  Bine inteles este reglabila:





                  Compartimentul din fata este modulabil





                  Iar la o simpla miscare puteti obtine un spatiu mult mai mare decat cel initial





                  Privirea de ansamblu:







                  Montajul e foarte simplu doar ca sunt momente cand e nevoie de o mana de ajutor.

                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 04-05-15, 15:33.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #39
                    Felicitari pentru insonorizare, de mare clasa!


                    Sent from my iPhone using Tapatalk

                    Comment


                    • #40
                      INJECTOR: '06, Honda Jazz, 1.4 i-DSi, A/T CVT, Milano Red

                      In orasul meu natal e plin de Jazz-uri, sunt atat de multe incat cand m-am apucat sa dau jos stickerul publicitar pus de autohausul din Germania, Tata m-a rugat sa-l las deoarece astfel masina e "mai personalizata" Intr-un final, de comun acord stickerul a fost inlocuit cu urmatorul, insa nici acest sticker nu s-a retinut mult pe masina deoarece intre timp am regandit personalizarea masinii lui tata astfel incat pe o raza de vreo 2000km cel putin (sper ) sa nu existe un jazz identic (al meu nu se ia in considerare )



                      si anume cu asta:


                      Sper ca ati observat deja ca postul nu este despre stickere, desi cred ca stickerul de mai jos se incadreaza perfect in peisaj


                      Ci despre ultima versiune de stopuri LED puse pe jazzul JDM (aka FIT)


                      Probabil sunt cele mai reusite LED Tail Lamp de la M5 E60 incoace


                      Forma fagurelui este geniala (in natura permite utilizarea optima a spatiului si a resurselor limitate, in plus asigura rigiditate constructiei),
                      Geniu a fost si designerul care a implimentat-o in aceste stopuri, in cazul nostru utilizand optim spatiul, umplandu-l cu lumina necesara si textura placuta









                      Din pct. meu de vedere aspectul este modificat dramatic…rezultatul imi place enorm de mult.


                      PS: Lasati Jazzurili sa vina la mini !!!
                      InjectoR
                      Senior Member
                      Last edited by InjectoR; 06-07-15, 10:30.
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #41
                        Felicitari si din partea mea pentru munca depusa, am mai vazut ceva la baiatul cu tutoriale logan dar tu esti la nivelul urmator...m-as apuca si eu dar a mea e cat 2 jazz-uri si mi-e ca imi pierd rabdarea inainte sa o termin, multumiri pentru poze si explicatii

                        Comment


                        • #42
                          Spuneam in prima postare ca Jazzul GD devine doar mai bun cu trecerea timpului…
                          Urmeaza un proof link: Atentie la rubrica 10-11 ani unde Jazzul GD ocupa un loc onorabil, si anume 5.
                          Iar la 8-9 ani locul 14.
                          Deja la 6-7 ani, statistica jazzul-ui GD este diluata de GE, altfel nu cobora GD la locul 27 (sau nu urca GE?! )
                          Din pacate la categoria 2-3 si 4-5 ani Jazzul GE (GD n-are cum sa apara) imparte/ocupa locul 51

                          ..a doua coloana ne arata % defectiunilor, a treia coloana: numarul mediu de km, in mii.
                          http://www.tuv.com/media/germany/tue...ierer_2015.pdf

                          Din pacate tendinta este valabila si pentru alte modele Honda.
                          InjectoR
                          Senior Member
                          Last edited by InjectoR; 12-07-15, 23:18.
                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #43


                            Implantul de GPL va suferi schimbari, despre care am scris AICI.
                            Poza serveste pentru captarea atentiei
                            InjectoR
                            Senior Member
                            Last edited by InjectoR; 14-04-16, 04:03.
                            Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                            … Jazz do it ...

                            Comment


                            • #44
                              Salut frate mason !

                              Sunt interesat si eu de un kit GPL care merge ok pe Jazz CVT (identica cu a ta cea rosie).
                              Din propria experienta ce recomanzi? As specifica faptul ca se circula mai mult in oras si nu cred ca masina sa faca mai mult de 10-15 k km pe an.
                              Eu mai am 2 autoturisme cu GPL, insa doar la unul din ele sunt multumit de instalatie (un Tomasetto Stag 300 parca), cealalta avand o instalatie CanGas (turceasca), cu care am numai probleme (insa asa am cumparat masina).
                              Cat de pretentios ar fi Jazz CVT in alegerea instalatiei? Nici n-am vazut Honda Jazz prin autoturismele pe care se lauda site-urile ca monteaza GPL.
                              Multumesc anticipat de suportul acordat intre fratiorii masoni, promit sa transmit si eu know how si experiente proprii!
                              Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                              Comment


                              • #45
                                Anvelope de iarna

                                Nu lungi mi-au fost cautarile deoarece am doar cuvinte de lauda pentru WR-urile din generatiile anterioare.

                                Acest articol deloc nu m-a oprit, deoarece imho cu asta se ocupa toti producatorii, doar ca nu toti sunt prinsi!

                                In concluzie avem:

                                Nokian WR D4 (cica prima anvelopa cu indicele de aderenta A),
                                atentie!!! ale mele, in marimea ....R14 au indicele de aderenta pe umed B, am observat ca A-ul il au anvelopele de la R15 in sus,
                                {Apropo cand cautati teste cu anvelope, cautati teste in care sunt folosite anvelopele in marimea care va intereseaza, deoarece pentru alta marime sunt sanse mari sa iasa castigator alt brand/model.}
                                dar nici asta n-u m-a oprit pentru ca, repet, WR D3 au fost extraordinare, iar D4 sunt cam peste la toate capitolele.....inclusiv la zgomot, parametru de care nu mai fac rabat.





                                d.p.m.d.v "miroase" a high-tech:



                                Se spune ca daca privesti timp indelungat poza de mai jos, poti vedea infatisarea lui Optimus Prime

                                InjectoR
                                Senior Member
                                Last edited by InjectoR; 30-11-17, 11:20.
                                Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                                … Jazz do it ...

                                Comment

                                Working...
                                X