INJECTOR: '06, Honda Jazz, 1.3 i-DSi CVT, Milano Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Unde sunt facute?

    Comment


    • #47
      Originally posted by IB View Post
      Unde sunt facute?
      Made in FINLANDia
      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

      … Jazz do it ...

      Comment


      • #48
        Asa da!

        Comment


        • #49
          Sa ne spui maestre cum se comporta pe suprafete cu zapada moale si flescaiala cand vei avea ocazia sa le probezi...
          Eu am avut contact ieri cu o asemenea zapada (pe la SV a nins toata noaptea) si sunt putin dezamagit de ale mele Continental TS860 noi incaltate de 1 luna.
          Adevarat este ca autoritatile au cam uitat sa dezapezeasca la timp (cica sunt cam nepregatiti ).
          ...
          I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

          Comment


          • #50
            @sebysebastian: Le-ai facut rodajul? Stii ca in primii 7-800 km nu sunt chiar la parametrii maximi.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #51
              Da @Delphi stiu ca nu sunt dar am facut cu ele deja 1 drum la Bucuresti, vre-o 2 la Vatra Dornei, ma rog cred ca am deja peste 2k km.
              Dar pentru mine mai e si un alt aspect: e prima iarna cu Jazz-ul (ca l-am luat in martie) si nu are VSA modelul meu si cred ca este sichestie de obisnuita.
              Pe de alta parte insa sa pierd controlul la 50 la ora pe un drum national de 2 ori in 20km fara franari aiurea si fara accelerari bruste nu e tocmai ok, parerea mea.
              Iarna e lunga, mai discutam si pe alt fel de zapada.
              ...
              I know nothing about Honda engines, but simply I love it!

              Comment


              • #52
                Atunci nu pot decat sa-ti dau dreptate.
                "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                Comment


                • #53
                  winter is coming...

                  Pregatind masina pentru iarna am decis sa pun in Jazz uleiul de motor Redline, un mix mai bine spus, cu un HTHS de 3.65 si vascozitate de 2,5w30
                  din simplu motiv ca @tudorart nu avea pe stoc Redline 5w30 (hths 3.7) la momentul achizitiei.

                  .....calculele sunt "contabile", nu ingineresti !!! pls. nu aruncati cu pietre in caz ca am spus mai sus prostii!!!




                  pe langa asta am pus si filtru sintetic Amsoil cu denumirea de Absolute Efficiency deoarece filtreaza 20 microni cu eficienta de 98,7%




                  despre avantajele si beneficiile unui filtru bun, a se citi sintetic puteti sa REvedeti aici:




                  din linkul de mai jos:

                  https://www.yourbestpicks.com/best-oil-filters-reviews/


                  sau direct de la "sursa" din poza de mai jos:





                  in Civic hybrid am acelasi mix din redline-uri:



                  Apropo, civicul 5d din 2010 a lui fratemiu, fara sa vreau, are in acest moment are toate lichidele de la Amsoil (ulei motor 5w30 SS, lichid de frana, lichidul de racire, ultimul lichid schimbat fiind uleiul din cutia manuala de viteze si sincer sa va spun am simtit diferenta spre bine in timp ce schimbi treapta de viteza ... adica chiar am simtit-o!!! desi nu ma asteptam la un astfel de efect deoarece era un simpu schimb regulamentar la 60.000 km fara nici un fel de simptom de boala la cutia de viteze)

                  InjectoR
                  Senior Member
                  Last edited by InjectoR; 12-12-17, 10:52.
                  Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                  … Jazz do it ...

                  Comment


                  • #54
                    Vad ca ai luat Amsoil si pentru CVT, tu nu schimbasei uleiul cu OEM Honda, sau te incurc cu Doc?
                    Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by fbogdan View Post
                      Vad ca ai luat Amsoil si pentru CVT, tu nu schimbasei uleiul cu OEM Honda, sau te incurc cu Doc?
                      cred ca ma incurci cu @Doc,
                      am in gestiune 3 masini cu CVT, la toate am mers pana acum pe lichid cvt OEM, nimic de reprosat, dar acum am luat lichid CVT amsoil deoarece am incredere in acest brand, consider ca e mai bun decat OEM-ul.
                      Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                      … Jazz do it ...

                      Comment


                      • #56
                        Salut!
                        Da-mi te rog o varianta de ulei CVT cat mai ieftin, compatibil cu cel Honda, ca sa fac o spalare a transmisiei cu el si abia apoi sa pun uleiul OEM.
                        Nu scap de tremuratul ala de la plecarea de pe loc si parca nu-mi da mana sa cumpar 8 litri de ulei Honda CVT.
                        Multam fain!
                        Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                        Comment


                        • #57
                          Din categoria : ...Hold my vodka!

                          Se stie ca Jazzul are 8 bujii, respectiv 8 bobine de inductie.....adica nu e tocmai ieftin pur si simplu sa schimbi toate cele 4 bobine (pardon 8 mai ales daca vrei sa fie OEM piesele.
                          in videoul de mai jos puteti observa cum se pot cauta "scurgerile" de curent cand presupunem ca avem bobine de inductie defecte.
                          ...In principiu relevante sunt minutul 5:45 unde puteti intelege cum functioneaza device-ul No. 1 ( seringa) si la minutul 11:00 puteti intelege la ce e bun device-ul No. 2 ( sa-i zicem..."carligul capitanului Hook")
                          Ambele "deviceuri" se leaga cu masa caroseriei.



                          Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                          … Jazz do it ...

                          Comment


                          • #58
                            Foarte interesant experimentul si util daca vrei sa identifici strict care bobina face figuri.
                            I-as da o votka rusului ca ne-a mai invatat o traznaie )
                            Din experienta mea si a colegului
                            nazy , bobinele din spatele motorului sunt cele care cedeaza si incep sa piarda scanteia pe traseul pipei.
                            Exista 2 solutii mult mai ieftine decat sa schimbi bobinele cu unele OEM.
                            1. Metoda "schimb doar partea cu probleme" - Se gasesc de cumparat doar pipele noi (eu si nazy am gasit pe Aliexpress, circa 250 lei setul de 4 pipe daca-mi amintesc bine). Atentie la partea de montaj a bobinei.
                            2. Metoda neortodoxa: aplicarea de tub termocontractabil pe toata lungimea pipei bobinelor. Foarte ieftin, relativ rapid de realizat, cu efect 100% pozitiv in cazul lui Nazy si o imbunatatire semnificativa in cazul meu.

                            Cheers tovarisci
                            Era asa de frig afara, incat atunci cand am vrut sa-l scuip pe unul, i-am infipt un țurțure in gat!

                            Comment


                            • #59
                              Originally posted by fbogdan View Post
                              2. Metoda neortodoxa: aplicarea de tub termocontractabil pe toata lungimea pipei bobinelor. Foarte ieftin, relativ rapid de realizat, cu efect 100% pozitiv in cazul lui Nazy si o imbunatatire semnificativa in cazul meu.
                              am citit mai multe pareri care spun ca ai mari sanse sa nu poti extrage bobina din bloc motor ...in cazul in care o imbraci in tub termocontractabil in acelasi timp cineva recomanda in locul tubului termocontractabil banda termorezistenta din poliamida ( mai exact din Kapton ...by Dupont) se foloseste la electronice si unde sunt temperaturi mari, arata cam asa:

                              https://www.emag.ro/search/kapton?ref=effective_search










                              Acest fenomen a fost deja observat si studiat de către oamenii de știință si psihologii din Marea Britanie. S-a scris chiar si in Wikipedia".

                              … Jazz do it ...

                              Comment


                              • #60
                                dupa cum a spus
                                fbogdan
                                Senior Member
                                fbogdan, eu am toate bobinele "ambalate" in tub termocontractibil. Am umblat de doua ori de atunci la ele(am schimbat bujiile...initial cu unele normale si la vreo 2000km cu unele cu electrod de iridiu) si nu am intampinat nici o problema la manevrarea lor. Nu spun ca nu ar putea aparea probleme, doar ca...in cazul meu, nu ma pot plange de asa ceva.

                                Comment

                                Working...
                                X