HELP Condensul de la AC se scurge pe la pasager dreapta fata prin lacasul pt filtru

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • HELP Condensul de la AC se scurge pe la pasager dreapta fata prin lacasul pt filtru

    Am gasit umeda podeaua sub covoras, am crezut ca nu e grav dar cand am scos capacul de la filtru de habitaclu surpriza juma de litru de apa a navalit de acolo, ajutor ce trebuie sa fac!

    Multumesc

  • #2
    Cel mai probabil s-a infundat furtunul de scurgere iar condensul rezultat s-a scurs la tine in masina . Verifica intai furtunul de scurgere.
    Touge is what we live for

    Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

    Comment


    • #3
      Originally posted by Vali_lj View Post
      Cel mai probabil s-a infundat furtunul de scurgere iar condensul rezultat s-a scurs la tine in masina . Verifica intai furtunul de scurgere.
      Salut, unde este localizat acel furtun sau aceea scurgere, e legata cumva si cu scurgerea de la grila parbriz?

      Comment


      • #4
        Ai rezolvat problema? E comuna nu numai la honda problema asta... la unele masini e aceiasi scurgere cu cea de la parbriz, la altele e diferit. Cauta cel mai bine poza cu furtunul respectiv pe google, e mai usor sa vezi decat sa iti explice cineva.
        It is not turbo lag... it-s foreplay!

        Dezmembrez Del Sol esi 1995 1.6 vtec D16Z6
        Vand VTEC Controller Apexi VAFC 2

        Comment


        • #5
          E sub masina undeva pe langa scutul fata. Asa e la accord. De regula se rezolva sufland aer comprimat pe el.

          Sent from the nexus
          "Ethics. That's always so inconvenient."
          Cal Lightman

          Comment


          • #6
            Salut,
            Ati reusit pana la urma sa desfundati acel furtun de scurgere? Am si eu o problema similara, doar ca eu am identificat-o doar la ploaie pana acum, in dreapta intra apa, nu-mi dau seama pe unde. Am spalat masina la furtun si acceasi problema. La final am scos masca de plastic de la piciarele pasagerului dreapta si am gasit destul de multa apa in scobiturile din ea, plus pe covorasul de la picioare. Pe langa asta de ceva vreme la ploaie se incarca si portiera stanga cu apa si trebuie s-o tin deschisa vreo 5 min pana se scurge. A desfundat cineva portiera, pe unde se intervine?

            Comment


            • #7
              Pe la service se intervine. Sau, cel putin, eu asa as face.

              Comment


              • #8
                Mersi de sfat, asa ma gandeam si eu ca e cel mai sigur, dar ma gandeam ca o rezolv rapid in weekend si nu mai pierd vremea pe la service. in trecut am avut un Opel Vectra A si acolo se vedea destul de clar pe unde e furtunul, l-am scos si l-am curatat/spalat si nu am mai avut probleme.
                Daca totusi cineva a reusit singur sa faca curatarea sunt interesat de sfaturi.

                Comment


                • #9
                  Daca gasesti o rampa sau elevator, sa poti intra sub masina, e usor de localizat orificiul pe unde se scurge condensul, este exact sub consola centrala. Ti-ar mai trebui un compresor, ca sa poti sufla aer comprimat in el.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc pentru indicatii!

                    Comment


                    • #11
                      Cred că ar fi bine să scoți filtrul de polen de sub bord și să te uiți acolo de partea de scurgere și tot pe acolo să sufli cu aer comprimat, să se ducă mizeria afară. Dacă vei sufla cu aer comprimat de sub mașină, mizeria ca rămăne în interior și poate obtura din nou furtunul de scurgere.
                      I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                      My cars:

                      '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                      '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                      '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                      '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                      EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                      EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                      EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                      EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                      EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                      EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                      Comment


                      • #12
                        Doar ca partea de scurgere nu e in compartimentul filtrului, este sub vaporizator.

                        Comment


                        • #13
                          Atunci n-are sens ce am scris acolo.

                          L.E. Uite ceva pe aici: https://www.youtube.com/watch?v=DfXyo7a2F9A#t=128
                          KMR
                          Super Moderator
                          Last edited by KMR; 21-09-15, 13:49.
                          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                          My cars:

                          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                          Comment


                          • #14
                            La service ar putea folosi o pompa de vacuum, precum e cea de scos uleiul din motor.

                            In legatura cu portierele, si ele au in partea de jos niste orificii de drenaj, care, probabil s-au infundat. Ar merita suflate.

                            Comment


                            • #15
                              Multumesc pentru sfaturi. Foarte util filmuletul. Asta seara o sa arunc o privire la portiera. Intre timp am sunat si la ASKO si maine dimineata le fac o vizita baietilor.
                              Va tin la curent cu situatia, poate mai intampina si altii probleme asemanatoare.

                              Comment

                              Working...
                              X