Cenzura?

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Eu cred ca toata tevatura asta nu are substanta. Un user care isi doreste foarte multa socializare on-line pe un forum de pasionati de masini este suparat ca nu poate socializa pe toate ariile. Sunt suficiente arii unde se poate face off topic la greu dar sunt arii de interes general ( zona de intalniri, probleme si rezolvari tehnice ) unde nu are ce cauta off topicul. Aici informatia trebuie sa poata fi gasita cat mai usor. Nu cred ca a interzis, cenzurat, etc cineva povestiri de calatorii, "fapte de vitejie" in trafic, batut recorduri, etc, pe threadul masinii lui, pe threaduri de calatorii, curse, etc sau in zona de off topic.
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

    Comment


    • #32
      Pana la urma, ce anume s-a sters de a iscat toata discutia? Sau despre ce vorbim?

      Comment


      • #33
        despre asta:



        civic 2.2 5D FK3
        CR-V 2.2 AT RE6

        Comment


        • #34
          Originally posted by dragostan View Post
          Mie mi se pare ca a escaladat mult prea tare un subiect care altfel putea fi util



          Sunt reguli si e normal, asa functioneaza orice comunitate, insa aplicarea lor la sange in anumite arii mi se pare exagerare. Dpmdv ar trebui sa existe 2 regulamente distincte: unul foarte clar si aplicat strict pentru ariile tehnice, informatii, probleme, vanzari si un altul, bazat mai mult pe regulile bunul simt pentru off-topic, masina mea, intalniri, etc.
          Btw, la ora asta exista PATRU topicuri cu si despre nationala 2013, inafara de cel sticky cu informatii legate de cazare si program.

          Cat despre off-topic, un forum se cam hraneste cu off-topic.

          EDIT: o alta chestie cu care nu sunt de acord este luarea la misto a celor mai putin priceputi. Spune-le politicos ca gresesc si gata. N-am timp sa caut si sa exemplific, insa am observat ca e sport national pe forum, luarea la misto si raspunsul in 2 peri. Si nu e vorba de un anumit user civic 1.4 pe gpl, acolo e ceva mai complicat pentru ca nu era vorba doar de nestiinta.
          Asa se si intampla, moderarea e relaxata in zona de intalniri ( mai putin in topicul despre intalnirea nationala, unde cred ca trebuie sa fie posturi putine si sa gasesti informatia ), masina mea, off topic si mai stricat in rest.

          Iar aia cu forumul care se hraneste cu off topic cred ca e valabila la forumuri generale, nu specifice, de brand.

          L.E. Ce nu inteleg eu: de ce sunt atacuri la persoana intr-un forum in care toti avrem aceeasi pasiune, ca doar d'aia ne-am inscris pe forum.
          KMR
          Super Moderator
          Last edited by KMR; 12-07-13, 15:28.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #35
            Originally posted by astrul View Post
            Observ de la un timp ca se practica pe forum multa cenzura, reguli peste reguli, stergeri masive de posturi deranjante pe morive de offtopic, samd.
            Intrebare: se doreste trierea userilor? se doreste transformarea intr-un SRL pentru diversi care fac afaceri din acest forum izvorat din pasiune sau e doar un exces de zel din partea celor cu butoane?
            Nu de alta, dar ati putea face circuit inchis, doar pe baza de invitatii si cu asta s-ar rezolva problema.
            Acum ceva vreme era fun sa intru sa citesc sau sa postez, acum nu mai am acelasi sentiment.
            Poate mi se pare mie, nu acuz pe nimeni, dar as fi curios daca sunt singurul care am acelasi sentiment.
            Spune-mi ce-ai vrea sa-ti raspund ca sa fie pe placut tau pentru a fi primul om de pe planeta cu care sa fi de accord!
            Practica m-a invatat ca a sta de vorba cu tine (in afara de subiectul HONDA) e doar timp pierdut.
            Hai ca incerc, rogu-te a-mi da o sansa si a-ti pune deoparte ochelarii aia intunecati pentru a patrunde mai bine si in sfera mea de lumina.

            Cum bine ti s-a spus undeva mai sus, forumul sufera adesea modificari (structura, regulament, etc.), deci faptul ca au fost puse la punct unele detalii de structura ar trebui sa bucure pe oricine care cauta sfaturi practice si chiar se intampla acest lucru. Ca unul sau altul ar avea "de suferit" de pe urma asta, ne mai avand ocazia de a face garagata, e irelevant.
            Daca s-ar practica "multa cenzura" ar insemna ca topicul de fata sa fie disparut de la nastere, lucru ce nu s-a intamplat, ba din contra, ti s-a dat voie sa fi in centrul atentie, lucru extrem de important pentur tine. Ghinionul tau e doar ca felul asta al tau de a fi (pe forumul asta) nu se pupa bine cu filozofia mea de tip "noua nu ne trebuie staruri, comuinitatea e starul".
            Stergerile de posturi aiurea s-au practicat DINTOTDEAUNA, chiar daca intr-un timp functiona un topic pe rol de cloaca unde mutam totul acolo.
            Sigur ca e discutabila chestia dar daca pui atata pret pe timpul petrecut aici, atunci posteaza ce trebuie si nu are nimeni nimic de zis.
            In toata povestea asta n-am inteles un lucru: de ce dupa un om matur trebuie sa existe cineva care sa faca curatenie? Interesant ca sunt vesnic aceiasi!!
            Ani de zile ne-am confruntat cu reprosul ca suntem prea lejeri si ca ar fi mai bine sa strangem haturile pana nu ne fug iepele. Acum sunt ceva mai stranse (dar nici pe departe la maxim dupa cum ne sesizeaza cineva mai sus!), tot in interesul comunitatii sau ma rog, pentru cei cu adevarati interesati de subiectul respectiv, reprosul cel mai des intalnit fiind: " unde sa gasesc ba informatia cautata ca acolo o ard toti aiurea?" Intelegi?
            Nu se doreste nicio triere a niciunui fel de user, unii se triaza singuri.
            Transformarea forumului in vreun SRL e o ineptie provenita probabil din cauza caldurii dar care sunt sigur ca ti-o vei retrage de indata ce se mai racoreste.
            Bucura-te ca n-ai 75 de bannere pe aici, atunci ai fi putut sa vorbesti de interese financiare, dar acum?!
            Afacerile care se fac aici intre membrii forumului si diferite firme, e o situatie win-win, deci e acceptata ca atare, noi neavand absolut nimic de castigat (financiar privit).
            Excesul de zel are si el partile lui bune, iar noi ne limitam la a le privi doar pe acestea.
            Un forum cu circuit inchis n-a fost si nu va fi niciodata pe gustul meu, exclusivismul sa-l lasam elitelor nu posesorilor de Honde.
            Imi pare rau ca masurile cerute de atatia membri nu sunt pe placul tuturor, fun sau "nefun" tu alegi cum iti continui activitatea aici.
            HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

            Comment


            • #36
              Originally posted by astrul View Post
              In fine, parerea voastra n-are cum sa fie alta.
              Repet, e totusi un forum izvorat din pasiune si plin de pasiune, care a nascut ceva amicitii intre useri.
              Eu eram curios doar daca mi se pare mie ca se schimba directia catre ceva mai mult tehnic si comercial, pentru ca pe mine nu ma pasioeaza absolut deloc niciuna din variante.
              Nu e vorba de a fi contra cu orice pret dar daca se intampla sa fie asa, de ce ti-e greu sa accepti realitatea?
              Nu e numai izvorat din pasiune ci si mentinut, de toti cei ce activeaza constructiv aici zi de zi. Si mai naste si azi si va naste amicitii si pe viitor.
              Tehnicul e de baza, comercialul se cere, in rest a fost limitat cat s-a putut de mult, critica ta fiind una particulara vreau sa cred ca nu o luam tocmai pe cea mai rea carare.
              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

              Comment


              • #37
                Originally posted by astrul View Post
                1. Cat despre partea de servisare, aici esti intr-o grava eroare, dar lasam subiectul balta ASKO = Hondafan si oricine ar avea ceva de comentat e transformat in persona non grata.

                2. Eu nu trebuie sa fac nimic pentru comunitate, n-am nicio obligatie si nicio pretentie. Insa, ca si user am dreptul sa intreb.

                3. Asa ca, luand-o pe firul logic, astia ca mine formeaza forumul, cei ca voi se folosesc de el pentru a lega amicitii in viata reala. Iar toate discutiile raman departe de forum.

                4. in 2 ani de zile o sa va moderati intre voi.
                1. Daca tu vrei sa fi in continuare rautacios, nu te pot opri. Cert e ca n-ai jucat cinstit la acea intamplare si asta o stie o lumea intreaga.
                Cum s-a mai spus, nici ei nu sunt rupti din soare..............
                Nu are nimeni treaba cu critica adusa cuiva, atata timp cat adevarul si bunul simt sunt incluse. Ce nu e de inteles e genul de comentarii aparute in ultimele zile, care nu spune nimeni ca n-ar avea acoperire ci doar este asteptata si o explicatie. Daca imi recomanzi sa nu ma duc la ASKO, spune-mi si DE CE!! Despre asta e vorba si bineinteles despre a nu jigni. Ce ti se pare asa SF in toata treaba asta?

                2. Asa, asa! Tu faci o mare confuzie, pur si simplu confunzi forumul cu arena unui circ. Aici nu avem animale sau artisti care sa-ti faca tie pe plac, iar tu de la loja sa faci doar semn pentru urmatorul numar. Daca ai pretentii, fi parte a comunitatii daca nu, lasa pretentiile. Sa spui ca nu ai pretentii dar toata ziua sa dai cu tifla pe unde apuca asta ce inseamna? Nu-mi amintesc nici sa te fi obligat cineva vreodata la ceva, ramai linistit pasiv.

                3. Posibil dar un forum alcatuit NUMAI din lupi singuratici (si moralisti) si staruri individualiste nu va supravietui prea mult timp. Uita-te numai la ce eforturi se depun pentru organizarea unei Intalniri Nationale unde trebuie sa mearga mana-n mana atatea lucruri si apoi sa te aud. Sa-i fi intrebat pe amicii bulgari cum de au putut organiza o asemenea intalnire si garantat n-ai mai fi dat din tine asa ceva!!

                4. Daca ai stii cate pronosticuri si prognoze am auzit aici in toti acesti peste 8 ani de activitate, te-ai speria!
                Dar nu stiu cum naiba de mai existam? Dar stii ce pute cel mai tare in toate astea? Faptul ca NICIUNUL nu s-a mai intors vreodata sa recunosca ca n-a avut dreptate. Apropo, hai peste 2 sau 5 ani inapoi si da-ne-n freza cu prognoza ta sau daca va fi cazul, recunoaste-ti-o ca pe o ofuscare!
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #38
                  Originally posted by astrul View Post
                  Se vede ca Udo si-a cam luat mana de pe forum si l-a lasat pe mana unora care cred ca vor face mare forum cu bata legata de gat.
                  Nu, se vede treaba ca tu nu stii ca eu sunt zilnic aici. Ca sunt pentru scurta durata are de-a face cu viata mea privata (2 copii si un job in schimburi+naveta) si mai putin cu ce se intampla aici. Faptul ca postez extrem de putin mai are de a face si cu pasiunea si gusturile mele pentru ceea ce inseamna automobilism si HONDA, genul de discutii care ma satisfac pe mine fiind aproape inexistente aici. In practica sunt ca si tine: doar imi conduc masina restul face dealerul. Dar eu nu-l pacalesc niciodata.
                  Acum ma opresc, considerand ca te-am inteles respectiv ca m-ai inteles dar nu inainte de a-ti ura "navigare placuta" pe orice forum (HONDA) vei ajunge!
                  HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                  Comment


                  • #39
                    Originally posted by hondatu View Post
                    1. Daca tu vrei sa fi in continuare rautacios, nu te pot opri. Cert e ca n-ai jucat cinstit la acea intamplare si asta o stie o lumea intreaga.
                    Originally posted by hondatu View Post
                    In practica sunt ca si tine: doar imi conduc masina restul face dealerul. Dar eu nu-l pacalesc niciodata.
                    WTF!!! Cred ca se cuvin niste explicatii, m-am cam saturat de cuvinte aruncate in doi peri, de care nici macar nu am habar.
                    Se pare ca tot forumul stie ce s-a intamplat mai putin eu, care culmea, chiar stiu care este adevarul.
                    Adevarul (meu) e ca sunt un mare papagal fraierit de niste smecheri care in decursul timpului au fost ridicati in slavi (poate pe buna dreptate) de catre foarte multi useri bine intentionati. Am spus-o, o afirm inca o data si o voi face in continuare. Daca acum stau langa masina cand se schimba fiecare surubel si innebunesc mecanicul sau seful de service cu zeci de intrebari cretine, este doar pentru faptul ca am fost atat de idiot incat sa cred ca daca parchez masina in fata la ASKO, predau cheile, las cartea de service, iau taxiul pana la Mall sa-mi fac cumparaturile, ma intorc, platesc si plec si totul se va face ca la carte. Asa ca habar n-am ce versiuni vi s-au prezentat voua, dar imi place cacare mai de care, va dati cu parerea, desi nimeni, nici ramm, nici KMR si nici tu nu mi-ati pus vreodata vreo intrebare legata de acest aspect pentru a afla ambele versiuni.
                    Chestia asta mi se pare de tot rahatul, la modul cel mai sincer si de la asta a plecat si toata aceasta lehamite.
                    Ok, nu vreti sa intelegeti ca un forumist pasionat care sta pe langa masina este tratat diferit fata de o blonda proasta care pleaca la coafor (adica eu)? E strict problema voastra. Faza cea mai misto e ca pagubitul sunt eu, desi am platit cu sutele de milioane in contul ASKO, inclusiv masina adusa de noua, iar din toata treaba reiese ca sunt vreun zgarcit care m-am scumpit la tarate. Desi n-am venit niciodata cu uleiul si piesele in punga cum faci foarte multi forumisti care vor sa mai economiseasca un banut.
                    Dar asta e, asta e forumul, astia-s oamenii care cica tin itele in maini. Adevarul e unul singur, pe orice forum se practica un singur gen de mentalitate: take it or leave it, ceea ce e foarte corect avand in vedere natura privata a forumului.
                    As putea sa combat punct cu punct fiecare cuvintel, insa voi face un gest onorabil de a spune pas de data asta. Asta din respect pentru ceea ce faci. In rest gresesti, dar n-am de gand sa te combat public. Doar sa-mi explici in amanunt si public afirmatiile de mai sus, pentru ca sunt foarte vagi si foarte incorecte.
                    Sunt genul de om care, daca i se face o nedreptate nu mai poate da inapoi. N-am cum sa sterg cu buretele niste lucruri. Faptul ca situatia mea s-a discutat, dezbatut, s-au spus niste vorbe pe la spate ca sa se mai stearga rusinea, iar eu habar nu am de aceasta situatie nu ma face sa cred decat faptul ca forumul e de fapt bisericuta unor useri care nu mai au de fapt nicio treaba cu forumul, ci doar cu ceea ce fac in exteriorul lui. Asta se vede si din comportamentul lui ramm (care nu a facut obiectul acestui topic) si a altora cu care n-am avut vreodata nici macar 2 replici schimbate. Dar sentimentul de turma e puternic si da aripi.
                    Cam atat, in rest recititi primul post, apoi recititi replicile ce-au urmat si unde s-a ajuns. Asta exclusiv din cauza unr moderatori care, cica, ar trebui sa jongleze foarte elegant cu aceste lucruri si sa dezbata la subiect, daca e ceva de dezbatut.

                    Comment


                    • #40
                      PS. Vezi ca i-ai dat de lucru lui kmr sa-ti uneasca 5 posturi consecutive. Desigur, in cazul tau nu va remarca asta, la pariu.
                      Originally posted by Vali_lj View Post
                      @ astru : e primul post pe care ti-l scriu si sper ca va fi si ultimul in acest topic.
                      se vede ca rasfoiesti forumul doar la sectiuni unde postarea este minima ... Acesta este un forum auto , un forum in care fiecare membru sau nu cauta diferite informatii , rezolvari despre masina din dotare , viitoarea masina. Daca o iau pe logica ta atunci forumul ar trebui sa fie o sorcova cu nume de pasionati honda , de socializare cu discutii pe teme floral-vanatoresti , unde informatia tehnica este vaga iar sfaturile , rezolvarile problemelor si altele ar lipsi in mare parte , si raspunsul la probleme ar fi : cauta un service si vezi acolo. Te rog frumos sa rasfoiesti aria tehnica si celelalte arii de informare auto si sa vezi unde posteaza userii care cauta informatii , rezolvari ale problemelor si alte subiecte pe teme auto. Majoritatea userilor de pe acest forum au pus mana si capul la contributie la rezolvarea problemelor fiecaruia , au dat din timpul lor pentru a ajuta un coleg de forum , a pierdut din timpul personal doar in a te informa
                      . Eu unul prefer sa imi vad de timpul meu decat sa il pierd intr-o comunitate in care se vorbeste de floricele si cat a costat factura la service ca apoi sa vina sa se planga ca nu e ok masina. Sunt n forumuri romanesti unde este aceasta situatie , dar si forumuri foarte bine structurate.




                      Din partea colegilor care isi pierd timpul cu nimicuri , umbla cu presuri dupa ei si fac poze sa inteleaga fiecare unde , cum si ce sa faca pentru a rezolva anumite probleme pe care nu isi permit sa plateasca sau preturile din serviceurile sunt ridicole sau rezolvarile sunt simple , iti multumesc pentru acest comentariu. Ai facut putina lumina in ceea ce priveste pozitia ta si interesul tau fata de acesta comunitate.

                      Din tot ce ai relatat pana acum se pare ca timpul tau este rezumat doar la socializare asa ca te invit sa cauti un site de socializare gen sentimente.ro in care sa iti imparti nimicurile din viata ta .
                      Am inceput sa cred ca te simti precum batranii care nu vor sa scape de obiceiurile indoctrinate atata timp. Schimbarea va fi tot timpul de tine depinde daca o vei accepta sau nu sub o forma sau alta.
                      Cred ca e cazul sa aduc niste lamuriri suplimentare.
                      1. Sincer, nu stiu cine esti. Probabil vreo afirmatie de-a mea te-a lezat si imi pare rau ca n-a fost cu intentie.
                      2. Nu intelege gresit, fiecare are dreptul de a face ce vrea, de a avea ce pasiune vrea. Unii prefera sa conduca la serviciu o masina frumoasa, altii prefera sa faca sute de mii de km, altii sa surubareasca, altii s-o lustruiasca, s-o tuneze, sa se intalneasca si sa discute, fiecare are dreptul de a-si alege sa faca ceea ce-i place lui mai mult. Ma deranjeaza in schimb cand mi se imputa faptul ca eu nu fac nu stiu ce. Pai cu ce drept?
                      Cu ce drept kmr sau ramm imi imputa mie ca scriu pe forum dar nu vin la intalniri? Credeam ca asta e scopul forumului...de a posta si nu doar o platforma de socializare. Culmea, eu sunt cel caruia i se recomanda alte platforme de socializare, desi eu n-o fac. Ridicol nu? In fine, depinde din ce parte a camerei privesti pentru ca, uneori unghiurile sunt diferite.
                      3. Te respect pentru faptul ca ai invatat sa-ti ingrijesti masina. Eu nu stiu, nu am nici skill-ul necesar, nici know-how-ul si sincer, nici interesul. Stiu ca masinile sunt pasiunea baietilor inca de cand sunt mici, eu n-am avut pasiune decat cand am inceput sa conduc. In rest nu prea ma intereseaza din ce e compusa o masina. Din pacate a trebuit sa aflu, pentru ca m-am trezit cu masina pe butuci crezand ca totul e in regula daca ii fac niste revizii.
                      Tocmai aici e treaba aia inselatoare cu copacul laudat, iti lasa impresia ca nu mai trebuie sa rasfoiesti forumul ca sa stii ce sa ceri la un service, stiu ei mai bine ce-au de facut. In fine, urasc ca s-a tot deschis subiectul asta si as prefera sa nu mai revenim asupra lui. Masina e ok acum, am gasit si unde sa-i fac servisarile, sunt multumit, sunt mult mai atent de data asta si suflu si-n iaurt si pentru mine capitolul e incheiat. Intotdeauna mi-am impartasit experientele si sentimentele pentru ceilalti, de a nu cadea ca si mine in aceeasi capcana, departe de mine de a face rau cuiva.
                      Cand a fost de bine, a fost bine, cand a fost de rau...n-a mai fost bine. Asa ca pls, gata cu subiectul asta.
                      4. Da, pentru mine sunt nimicuri petru faptul ca eu vad masina ca pe un utilaj care ma duce din A in B. La fel ca o betoniera sau schela. Cu care nu-mi pierd timpul, le rezolv unde trebuie. Daca era doar o simpla masina de familie si care nu ar fi fost parte integranta din jobul meu, poate situatia era alta. Asta nu inseamna ca-i desconsider pe cei care fac asta, din partea mea tot respectul pentru ca stiti ceea ce faceti. Ar fi si culmea sa acuz pe cineva ca e prea priceput la ceva.
                      Dar asa e, nu prea ma intereseaza. Eu rezolv probleme in viata de zi cu zi, ma interesez cam ce probleme ar putea fi la masina pentru a sti ce sa cer la service si cam atat. Ccai, sa fiu sincer, daca-mi bag ghearele sub capota, sigur stric ceva caci n-am rabdare sa mesteresc. Asta ca sa intelegi ca de fapt, treaba cu presul nu e o jignire, ba din contra, desi suna total diferit. Sper ca ne-am lamurit.
                      5. Cat despre matrimoniale si batranei, o iau ca pe un moment de ratacire. N-am nevoie, sincer. Momentan am cam tot ce vreau si-am vrut de la viata asta. Ce am putut sa postez tehnic am facut-o cu exemple, preturi, coduri s.a.m.d. Apropo, nu cred c-au mai facut multi asta, caci e concurenta mare pe forum la partea de piese si-atunci lumea se cam codeste sa spuna pe sleau ce si cum. Stii si tu mai bine. E uite eu spun ca mi se rupe de cine face afaceri. Asa ca de fiecare data cand am putut sa ajut cu un post tehnic, cat m-am priceput si eu in toata nepriceperea mea, am facut-o. Cu scopul de a fi de ajutor, n-am trimis pe nimeni sa-si rezolve problemele la ASKO sau sa ceara piese de la x sau y. Am spus doar ce-am gasit, de unde si la ce pret, caci mie asta mi se pare o informatie utila.

                      Originally posted by ramm View Post
                      @ astrul: daca ti se rupe, ia pauza. Gaseste-ti un forum unde poti sa aberezi, contrezi, arunci cu noroi.
                      Arunci vorbe mari, care ar trebui sa fie si sustinute. Caci jigniri se pot arunca din toate partile, numai ca nu e un joc echitabil cand doar unul are butoanele in mana.

                      Originally posted by ramm View Post
                      Acest topic a pornit exact de la ideea ca s-au sters posturi offtopic si astrul se simte victima.
                      ramm, vezi, nu intelegi. Atunci intreaba nu se supara nimeni.
                      E vorba ca s-au strans prea multe de cand colegul vostru a inceput sa se comporte cum o face de la o vreme incoace.
                      Cand dau report la un topic tembel in care posturile unor useri sunt luate in batjocura, apoi sunt interpelat in privat de cel pe care l-am reportat. Pai cum dracu mai functioneaza treaba asta? Eu te reportez, dar tot tu iti faci singur legea si ma mai tragi si de urechi pentru asta. Gandeste nitel, ca de la tine chiar am pretentii. Stiu ca esti influentat, caci n-am avut niciodata ceva de impartit cu tine si nici nu am, dar mai cantareste nitel lucrurile si nu le lua doar cum ti se servesc de catre cei care nu fac decat sa genereze conflicte si sa-si arate pe fata antipatiile.
                      E vorba ca unii sar ca arsi ca primesc dislike la posturi, apoi dispar optiuni de like/dislike de pe unele sectiuni doar ca un ins a fost foarte deranjat. Treaba asta mi se pare de rasul curcii, legile se fac pentru unii dupa cum canta cucul in padure. In fine, gandeste-te si la asta.
                      Acelsi ins imi spune in privat ca sunt batjocura nu stiu carei bisericute ca nu vin eu sa dovedesc nu stiu ce prostie de care nu poate sa doarma acel individ noaptea de cand am postat eu acum vreo 5 ani ceva. Gizas! Frate, spune-i sa "get a life", a facut deja un cult pentru persoana mea.
                      Pe la intalniri racneste din toti raunchii la oricine care intreaba sau spune ceva, pe topicul ASKO ii ia la intrebari pe unii, pe alte arii face posturi de 2 lei, desi sunt interzise, cica, de regulament.
                      Si cate si mai cate stranse de-a lungul timpului. Ok, pot sa ignor, dar cand niste lucruri devin atat de evidente si individul vrea cu orice pret sa apara peste tot dand peste nas oricui i se pare lui mai antipatic, avem deja o problema.
                      Nu cred ca m-ai vazut pe mine pe jurnalele altora bagandu-ma in seama si ridiculizand posesorii. In schimb eu sunt luat la suturi. Ia mai gandeste si asta, ca stiu ca ai un cap pe umeri.
                      Nu trebuie sa-mi raspunzi, te-am rugat doar sa gandesti. Treaba ta la ce concluzii ajungi. Alunga-ti din cap prostiile bagate de altii si vezi doar ceea ce este relevant si real.

                      Originally posted by ady_uaic View Post
                      aici tine de voi (el si cel/cei cu care se "razboieste"); sper sa se ajunga la un numitor comun totusi.
                      Eu nu ma razboiesc cu nimeni. Nu stiu ce de pare asa. Sunt niste discutii, intr-adevar, mai barbatesti, precum se vede si eu tin destul de bine la contre, jigniri si tot felul de acuze fara sa ma basic prea tare. Ok, unii poate au o parere eronata, sunt sunt diverse influente, prin dialog (mai mult sau mai putin barbatesc) se ajunge la un numitor comun. Sau nu.

                      Originally posted by KMR View Post
                      Eu cred ............... Nu cred...........
                      Repet, nu ma intereseaza ceea ce crezi tu. Nu e o jignire, e o simpla afirmatie. Nu exista niciun argument, nicio baza de discutie.
                      Nu pot sa ma lupt cu credinta ta, cu niste argumente da.

                      Originally posted by KMR View Post
                      L.E. Ce nu inteleg eu: de ce sunt atacuri la persoana intr-un forum in care toti avrem aceeasi pasiune, ca doar d'aia ne-am inscris pe forum.
                      As putea spune ca si tu faci atacuri la persoana. Si nu de putine ori. Si? Ti-a rupt cineva picioarele pentru asta? E forum barbatesc, se mai spun una-alta, se mai nasc niste contre, nu-i bai, e forum de oameni nu de roboti. Se linistesc apele si gata. Cand tai orice discutie nu faci decat sa lasi apa la clocotit, care va rabufni la un moment dat.
                      Da-o dracu de imagine ca nu asta conteaza. Vor sa intrebe analfabeti, sa intrebe, sa posteze, lasa-i naiba in pace ca nu suntem pe forumul lui Pruteanu.
                      Mai sunt altii slabi de inger, fara cunostinte despre tehnica si mecanica, ajuta-i, sau macar lasa pe altii s-o faca. Nu-i ridiculiza.
                      Lasa forumul sa curga, nu-l fragmenta. E ca un meci de fotbal stricat de niste arbitri care fluiera la orice contact de umar la umar sau la orice flegma aruncata pe teren.
                      Ce pusca mea crezi ca am eu de impartit cu tine? Nimic, iti spun eu. Tu esti cel care te basici si faci afirmatii auirea. Faza e ca ti se permite treaba asta si mai esti si user mega-recunoscut. Sincer, ar trebui sa-ti fie rusine, mai ales ca ceri respect la o varsta venerabila pe care o posezi. Eu nu mi-as permite sa ma port asa cu nimeni, pentru ca n-am de ce. Am sufletul curat si lipsit de frustrari.
                      Ma simt uneori ca-n curtea scolii cand o gasca de smecheri care se holbeaza la reviste porno fac misto de unii care au gagici si actiune.
                      Bai, daca nu-ti place fatzaul meu, ignora-ma si cu asta basta. Eu am sa incerc s-o fac in limita in care nu ne vom mai intersecta vreodata. Caci daca o vom face sigur n-ai sa ma poti opri decat daca-ti folosesti butoanele, iar asta nu stiu cat de barbat de va face sa te simti.
                      Asa ca, daca vrei sa fie pace, give me a brake. Uita de existenta mea, caci sigur n-avem absolut niciun punct in comun, asa ca cel mai bine ar fi sa ne ignoram reciproc. Deal?
                      Guest
                      Guest
                      Last edited by Guest; 13-07-13, 01:16.

                      Comment


                      • #41
                        La anu', daca nu ma insel, se fac vreo 10 ani de cand hondatu' a inventat forumul asta. Pt mine a contat mult in alegerea masinii, desi aveam o varsta, era a zecea, iar naivitatea sau entuziasmul nejustificat erau ultimele lucruri de care puteam fi acuzat. Anii au trecut, am cunoscut datorita acestui forum oameni deosebiti, am primit sfaturi foarte bune, iar comportamentul ireprosabil al masinii m-a determinat s-o indragesc cum nu credeam a mi se intampla vreodata...pt multi oameni o masina e ca o bricheta, merge, e bine, nu merge, la gunoi, desi o trateaza tot ca pe o bricheta.....eu am alte obiceiuri. Cand am ales Honda, fiindca era vorba si de o sacosa de bani, mult mai mult au contat si alte analize, dar nu e cazul sa le expun aici. Incerc sa spun ca acest forum, pt mine, ramane unul serios, deosebit (chiar daca ma repet), util si usor de ignorat de catre cei care il considera deteriorat excesiv, pe principiul-nu-mi place postul TV, am telecomanda ! Nu exista ceva pe lumea asta care sa nu poata fi inlocuit, exista doar o problema legata de procente insa viata care e ca scara de cotet-scurta si plina de rahat-parca e pacat s-o pigmentam des cu dezbateri inutile..si eu ma mai "aprind", nu-mi plac toti cei cu care interactionez, dar incerc sa privesc doar partea plina a paharului si sa-mi vad de drum....repet, chiar daca deranjez, Hondafan este un club select, care trebuie sa mearga inainte indiferent de vremuri/pareri/necazuri, etc....cand nu va mai fi, va apare in secunda doi altceva, dar deocamdata e !! Cu respect, pt toti membri in frunte cu inventatorul forumului, acelasi WillyCR-VFAN !!
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #42
                          @ astrul , sicer daca ai fi avut aceeasi atitudine la posturile de pana acum ca la cel pe care mi l-ai adresat nu ar fi fost nici o problema cu nimeni. Ti-am urmarit topicul cu interes si chiar m-a prins mini jurnalul de calatorii ( si nu cred ca sunt singurul). Personal nu m-ai lezat cu nimic si nu cred ca ne-am intersectat pana acum in discutii . Scopul intalnirilor pe langa cel firesc mai are rolul de a comunica userii intre ei fata in fata. Altfel stau lucrurile si discutiile dupa ce intalnesti persoana din spatele tastaturii. Incepi sa intelegi pe fiecare in parte. O diferenta o poti face in domeniul tau cand primesti detalii date prin intermediul electronic si altfel cand stai fata in fata cu beneficiarul si incepi sa il intelegi ca persoana .
                          La majoritate dintre noi timpul este impartit intre diferite activitati si obligatii si totusi de macar o intalnire ne facem timp. Discutiile la intalniri nu se rezuma doar la honda si forumul hondafan ci la orice subiect. Ne mai destindem mai glumim, cunoastem diferite lucruri , idei dezbatem diferite subiecte . Au fost si in trecut divergente intre useri dar aceste intalniri fie ele nocturne fie nationale au pus capat discutiilor . Nu suntem un forum de oameni neintelegatori sau rauvoitori. Te inteleg ca ai vorbit mai barbateste dar modul tau de exprimare prin intermediul tastaturii lasa loc de interpretari. Eu personal le-am vazut agresive.
                          Acelasi respect il port pentru fiecare membru al forumului fie el novice in a lucra la propria masina sau nu. Atata timp cat intreaba cineva mereu ii va raspunde. Sincer nici eu nu am timpul necesar sau la anumite operatii skilul/sculele necesare si masina ajunge la mecanic. Vorba ta , decat sa stric mai bine las pe altul care se pricepe.
                          Daca te uiti atent la topicurile dealerilor ai sa vezi atat oameni multumiti cat si oameni nemultumiti de anumite servicii , dar asta nu inseamna ca formul este legat sau are parteneriat cu vreun dealer. Nu apreciez pe nimeni care lasa loc de discutii inutile prin simplul fapt ca arunca niste vorbe si noi restul trebuie sa interpretam ( aici nu fac referire la tine). Spune ce te-a deranjat , cu ce ai fost pacalit si mereu se vor gasi rezolvari intr-un fel sau altul ( vezi problema cu un dealer acum ceva vreme)
                          Ai sa fi uimit cata informatie am avut si avem pe forum din partea celor care comercializeaza piese , fie ei posesori de honda sau nu ( vezi userul Rooth , piese americane etc) care ne-au ajutat cu diverse siteuri de unde sa procuram codurile de oem , variante de preturi si producatori de piese cu o calitate foarte buna. Mereu fiecare a cautat un pret si o calitate acceptata de el. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa fiu fidel unui comerciant daca nu imi ofera ceea ce imi doresc , incerc si in alta parte , nu ?
                          Fiecare informatie care poate ajuta este utila , si dupa cum spuneam in primul post , aceste informatii ajuta acest forum si pe membrii lui sa gasesca ce au nevoie.

                          O seara ( dimineata ) placuta.
                          Touge is what we live for

                          Wait for it...... Here we go ....... Bwwwwaaaaaaahhhhhh!

                          Comment


                          • #43
                            @ astrul: ca nu mai zici ca sunt eu la butoane, de acum inainte cand o iei pe aratura o sa dau report post. Nu am nimic cu tine, doar ca nu imi plac flamerii de serviciu si trolli (cum este userul caruia ii iei apararea).
                            Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                            2 roti

                            Comment


                            • #44
                              Faci cum crezi de cuviinta. Din punctul meu de vedere n-o sa mai ai nevoie nici macar de butonul de report.
                              Eu vreau sa comunic dar n-am cu cine. Nu discutam despre probleme legate de bunul mers al forumului ci despre vietile private sau forumistice ale userior.
                              Ok, am inteles, ma conformez, nu-mi convine deloc situatia, schimb canalul.
                              Repet ca n-am nimic cu tine si topicul nu-ti era adresat. Oricum cred ca stiai asta iar spiritul de camaraderie e laudabil.
                              Faptul ca si tu ma ataci ma face sa cred ca trebuie sa-mi accept conditia si sa-mi vad mai departe de drum.
                              Cu asta am incheiat si scuze pentru deranjul provocat.
                              Guest
                              Guest
                              Last edited by Guest; 13-07-13, 14:57.

                              Comment


                              • #45
                                M-am tot gandit sa ma bag, sa nu, mai ales ca mie ca outsider mi se pare ca aici e vorba mai mult de antipatia personala intre niste useri si chiar n-am de ce sa ma bag la mijloc. Dar dincolo de asta, mi se pare ca s-au ridicat niste subiecte interesante pt forum - in particular, ca user care citeste mult, chiar daca posteaza putin, mi se pare ca totusi aria tehnica e foarte slaba pentru un forum tehnic/despre masini. In afara de ulei si placute de frana, si poate baterie, putine discutii relevante, parerea mea ca din cateva motive:
                                - lumea nu prea stie ce sa zica, si de regula se incheie cu "du-te la dealer in service", fair enough i guess
                                - majoritatea discutiilor tehnice sunt pe jurnale de bord - mi se pare motivul principal
                                - cand intreaba cineva pe aria tehnica celor care stiu probabil deja le e lehamite, s-a discutat pe jurnale de bord, oricum cu cateva exceptii nu prea raspund

                                Cert este ca atunci cand cauti o problema nu o gasesti in aria tehnica dar search-ul nu te ajuta sa gasesti posturile relevante din jurnalele de bord, unde sunt ingropate in 50 pagini de diverse. M-am lovit de problema asta in mod real, de cateva ori. Si atunci se pune intrebarea ce impinge lumea sa faca asta? Si ce e on-topic si off-topic atunci, si ce vrem de fapt? Ca forum tehnic clar nu prea este.

                                In plus, mi se par un lucru foarte frumos intalnirile, si eu am participat la unele, din pacate nu apuc la prea multe, dar din nou sunt de acord ca unii dintre userii mai priceputi discuta probabil atat de mult in intalnirile directe, fata in fata, ca nu prea ajunge nimic util pe forum pentru altii (nu ca ar fi obligati sa posteze pe forum). Dar atunci de ce forum, sau ce vrem cu forumul de fapt? In concluzie, eu cand am o intrebare "tehnica" despre masina mea, de multe ori prefer sa caut pe forumurile de afara, si presupun ca nu numai eu, si atunci ce ramane pentru forumul local - socializare? Nu ca m-ar deranja, imi place forumul foarte mult, dar in conditiile astea ar fi interesant de discutat in ce masura dorim sa penalizam off-topicul, cand on-topic cam subtire uneori.

                                Comment

                                Working...
                                X