IORGA: ´98 Honda Civic Coupe 1.6, Cypress Green Pearl (EJ6)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • IORGA: ´98 Honda Civic Coupe 1.6, Cypress Green Pearl (EJ6)

    Salut! Urmaresc acest forum de 2 ani deja si abia de astazi am reusit sa fiu fericitul proprietar unui coupe demult visat. M-am hotarat cu greu, ce Honda sa "fie" dar prima iubire nu se uita niciodata. Prin 2001 un tip "popular" din acest oras (extrem de infumurat si insuportabil) si-a facut aparitita cu un coupe rosu cu niste jante deosebite, chiar prin zona unde imi faceam eu veacul. Am ramas din acea zi indragostit de modelul asta, am ramas atat de uimit incat chiar am avut tupeul sa ma duc la el si sa il intreb una alta despre bijuteria aia (asa o consideram). N-am incetat nicodata sa visez la ea.....in fine, dupa 2 sapt de cautat am dat de asta la un turc, a 2-a zi rezervare, peste 2 zile am avut-o. Ma asteptam sa fie ok, din poze asa arata......ei bine am ramas uimit! E (poate exagerez putin din cauza entuziasmului) perfecta, primul proprietar a fost un tip nascut in 1933, a luat-o de noua, si tot el a fost pana cand a donat-o handler-ului, a strans toate facturile posibile, la 100.000 i-a schimbat tot esapamentul plus sonda lambda...?....etc. Din pacate am vazut ca, dintr-un motiv sau altul, a inceput sa bage 10w-40 si tot cu asta a mers.....nu stiu daca e ok.
    In interior e ca si noua, cu exceptia manerului capotei care lipseste cat si cel de rabatat scaunul soferului, pe ext. mai are mici imperfectiuni datorate varstei...n-are rugina deloc.....cauciucuri noi, dar, DEBICA 4 anotimpuri de care va trebuii sa ma scap, dar deocamdata merg.
    Ok destul cu lauda, sunt foarte fericit ...... Am 3 poze....Numai bine tuturor!
    Attached Files
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 28-06-13, 22:46.
    Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

  • #2
    Cat ai dat pe ea?
    http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

    Comment


    • #3
      faina , sa o stapanesti sanatos cat mai multi ani fara nici o treaba

      Comment


      • #4
        E sora cu a mea la culoare sa o stapanesti sanatos si cati mai multi km fara probleme!!!

        Comment


        • #5
          Sa o folosesti sanatos si responsabil.
          Avand in vedere ca are cel putin 13 ani (probabil nici kilometri nu sunt chiar putini) nu cred ca e o problema sa mergi cu ulei 10w40. A mea are 17 ani si merge ceas cu ulei 10w40.
          SB-14-CVC

          You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo

          Comment


          • #6
            Va multumesc baieti! De asemenea va urez si voua la fel! Ce parere aveti despre Eneos?
            Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

            Comment


            • #7
              Eu am bagat Sustina 5w40, deocamdata multumit, dar nu este specificatia 10w40...

              Comment


              • #8
                Eneos este super-ok daca utilizezi masina in conditii normale, adica nu curse sau raliuri ! daca o mai duci pe la curse, baga-i Motul!

                Comment


                • #9
                  @emylio: vorbesti din reclame sau ai folosit ambele uleiuri in conditii variate?
                  Eu am vti si sunt foarte multumit de Sustina in toate regimurile de turatie. Motul nu inseamna numai ulei racing, au si uleiuri 'normale'.
                  Ex: Civic 1.8 Executive NHB 2007/ Del Sol ESI/ Del Sol VTi
                  2 roti

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by ramm View Post
                    @emylio: vorbesti din reclame sau ai folosit ambele uleiuri in conditii variate?
                    Eu am vti si sunt foarte multumit de Sustina in toate regimurile de turatie. Motul nu inseamna numai ulei racing, au si uleiuri 'normale'.
                    Am zis cumva ca Sustina nu e bun?? doar ne-a intrebat parerea despre Eneos, care de asemenea este foarte bun! Si Motul normal ca face si uleiuri normale nu doar pt racing! stima

                    Comment


                    • #11
                      Motul 10w40 folosesc de cand am masina si n-am nici o problema. Schimb uleiul tot la 10000 si n-am fost nevoit niciodata sa completez cu ulei de la un schimb la altul .... deci un big de la mine pt Motul.
                      SB-14-CVC

                      You can turbo a vtec but you can't vtec a turbo

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by romarshall View Post
                        Motul 10w40 folosesc de cand am masina si n-am nici o problema. Schimb uleiul tot la 10000 si n-am fost nevoit niciodata sa completez cu ulei de la un schimb la altul .... deci un big de la mine pt Motul.
                        MOTUL 5100 - asta e? si daca tot suntem la capitolul asta...ulei de cutie? Mtf am inteles, dar am vazut ca e si asta de mai multe feluri....mtf 3, am vazut ceva 0w-20, toate sunt asa? Va rog sa veniti cu ceva pareri! Multumesc!
                        Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                        Comment


                        • #13
                          Doar MTF-3

                          Comment


                          • #14
                            [QUOTE=cipriotu;482422]Doar MTF-3[/QUO
                            De unde fac si eu rost?
                            Ignorati va rog lipsa sau surplusul de "i" am probleme cu tastatura!

                            Comment


                            • #15
                              De la magazin piese auto, ceri direct sa ti comande codul asta ...0826799902HE...ii in jur de 80-90 de lei litru

                              Comment

                              Working...
                              X