GETICUL: '13 Honda Civic 5D 1,8 Sport A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    Usile se inchid automat dupa 30 sec daca nu ai deschis nici o usa sau portbagajul in acest interval. Daca deschizi una din usi, nu se mai inchid automat.
    My cars:
    2015 Honda Civic Tourer 1.8 i-VTEC A/T
    ex.: 2007 Honda Civic Sport 2.2 i-CTDI M/T

    Comment


    • #32
      Salut,
      Cum se comporta vopseaua masinii dupa cateva luni de utilizare? Cresc simtitor sansele sa iau si eu una noua de culoare neagra, si sunt curios cum se comporta la acest capitol. Am auzit de la alt proprietar ca se vad multe urme de la lovituri de pietricele luate de pe drumurile noastre minunate.

      Comment


      • #33
        Originally posted by BV26CAT View Post
        Salut,
        Cum se comporta vopseaua masinii dupa cateva luni de utilizare? Cresc simtitor sansele sa iau si eu una noua de culoare neagra, si sunt curios cum se comporta la acest capitol. Am auzit de la alt proprietar ca se vad multe urme de la lovituri de pietricele luate de pe drumurile noastre minunate.
        pana acum nu am avut asemena probleme. se pastreaza bine vopseaua, numai ca se vede murdaria imediat.

        Comment


        • #34
          m-am uitat dupa incaltarile de iarna si am gasit la prima strigare astfel:

          janta de aliaj

          http://www.nft.ro/ifream/corsa-ice-57.html?id=45
          http://www.nft.ro/ifream/venti-84.html?id=45

          imi plac cum arata jantele.


          anvelope de iarna

          http://www.anvelope-torom.ro/produse...-germany).html - am avut pe colt 5 ierni si inca mai mergeau cel putin o iarna.

          http://www.anvelope-torom.ro/produse...,b,db=72).html - am avut tot pe colt, dar erau de vara, pirelli pznero, si au fost foarte bune. din cele 3 ar fi cele mai galagioase.

          http://www.anvelope-torom.ro/produse...-germany).html - nu am folosit, dar din cele 3 ar fi cele mai putin galagioase.

          niste sfaturi se poate?

          Comment


          • #35
            Pentru iarna ti-as recomanda niiste jante mai clasice (gen MSW 19). Sau un MAK Score daca vrei Mak neaparat
            Cel putin pe CR-V asa am luat.

            Ca anvelope as merge pe UG8 sau pe 4D. Sunt mai Ok decat Pirelli.
            Ar merge si Continental TS850. http://anvelopejantepromotii.ro/2072...al-model:TS850

            PS-> vezi ca minim pe Civic e pe 16 toli, nu pe 15...
            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

            sigpic

            Comment


            • #36
              Originally posted by ticker View Post
              Pentru iarna ti-as recomanda niiste jante mai clasice (gen MSW 19). Sau un MAK Score daca vrei Mak neaparat
              Cel putin pe CR-V asa am luat.

              Ca anvelope as merge pe UG8 sau pe 4D. Sunt mai Ok decat Pirelli.
              Ar merge si Continental TS850. http://anvelopejantepromotii.ro/2072...al-model:TS850

              PS-> vezi ca minim pe Civic e pe 16 toli, nu pe 15...
              Pentru civicul de 2013 pe site la honda spune ca merge si 15.

              Comment


              • #37
                In talon ai trecuta si dimensiunea pe 15? Daca da atunci esti norocos

                Atunci iata si TS850 pe 15: http://anvelopejantepromotii.ro/2058...al-model:TS850
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #38
                  Originally posted by ticker View Post
                  In talon ai trecuta si dimensiunea pe 15? Daca da atunci esti norocos

                  Atunci iata si TS850 pe 15: http://anvelopejantepromotii.ro/2058...al-model:TS850
                  Pe talon nu se mai trec dimensiunile la jante.

                  daca pe site honda spune ca se poate incalta cu diametru 15, inseamna ca etrierii si tot ce e acolo se pot incadra pe un diametru minim de 15.

                  Comment


                  • #39
                    ar trebui totusi sa scrie pe CIV, nu contest ca nu e scris.

                    De exemplu la generatia veche discurile au o protectie metalica, din cauza careia nu intrau decat unele jante pe 15.
                    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                    sigpic

                    Comment


                    • #40
                      ce a mai facut japoneza vara asta.

                      Am avut doua drumuri de vacanta luna asta.

                      Primul drum a fost la mare, la bulgari si a am facut cca 900 km. Ca si consum am fost foarte multumit pentru o masina sub 5000 km la bord.

                      Plecat de acasa, Ploiesti, pe DN1 spre A2. La intrare pe A2 Cb arata comsum mediu de 5,4 l/100km. Eram multumit. La iesire din A2 la Constanta arata 7,4. Pana la bulgari, Nisipurile de aur, a scazut pana la 7,2. La reintoarcere cand am ajuns acasa consumul mediu arata 7,4 pentru toata calatoria.
                      Ca viteza de drum am mers in limetele legale, 60 in localitati (80 pe DN1) si 140 pe A2. La bulgari nu am calcat-o peste limita legala, 90. Oricum am intalnit intre Vama veche si Nisipurile de aur vreo 4 echipaje de politie. Unul avea sigur radar, ca aveau ceva pe bord. Toti se uitau dupa mine cand treceam.

                      Al doilea drum l-am facut la munte. Mi-am dorit sa fac Transfagarasul. Plecat de acasa si ajuns la Ramnicu Valcea la niste amici unde am stat vreo 3 zile. Am plecat din RV spre Curtea de Arges. Vizitat manastirea lui Neagoe Basarab. La plecare CB arata 7,4 l/100km. Multumit. Cand am ajuns la Balea lac CB arata 8,3 l/100 km. Pana acum tot timpul am folosit la AT pozitia D. La plecarea de la Balea lac am mers pana jos in pozitia S si am tinut masina in viteza 2. Comportament foarte bun. Rareori am apasat frana. Dupa coborare am trecut prin Sibiu, Sighisoara si am intrat in Moldova pe la Onesti si am revenit acasa prin Buzau. Lungime totala vreo 1100 km. La coborarea de pe Transfagaras CB arata 7.3 si acasa a ajuns sa arate 7,4.


                      In leagatura cu consumul sunt foarte multumit. Masina a fost cu 2 adulti si un copil si portbagajul plin.

                      Ce am observat la masina? Fiind in pozitia D, la depasire cand apesi pedala are un lag de 2-3 sec pana reactioneaza. Asta e normal fiind AT. Ca sa nu mai am acel lag la apasarea pedalei, schimb eu din padele viteza, o descresc sa intre in putere, si fac depasirea.

                      Comment


                      • #41
                        am patit o chestie la masina mai ceva de cascadorii rasului.

                        cand am plecat la bulgari asta vara, am facut plinul la bidonul cu apa pentru stergatoare. cand s-a pun capacelul inapoi, mi-a scapat intre bidon si aripa. am mutat masina sa vad daca nu e sub ea. nu era. am plecat spre bulgari si am trecut pe la autoklass, sa imi rezolv problema cu capacul. acolo baietii au fost foarte serviabili. au urcat-o pe un elevator si a venit cineva de la intretinere/service sa se uite. au incercat sa vada pe dedesubt cum e, dar scuturile nu au vrut sa dea voie sa se vada unde e capacelul. baiatul de la service mi-a spus ca ar trebui dat scutul jos. cand l-am intrebat cat dureaza, mi-a spus ca cca 45-60 min. cum ma grabeam am intrebat daca se poate face altceva. altcineva a venit cu o idee geniala. a luat o cutie din aia de guma gen orbit, i-a taiat gura sa fie mai mare si putin pe lateral si s-a potrivit de minune. dupa aproape 2 luni ala e inca capacul bidonului de apa pentru stergatoare.

                        Comment


                        • #42
                          Originally posted by geticul View Post
                          .... a luat o cutie din aia de guma gen orbit, i-a taiat gura sa fie mai mare si putin pe lateral si s-a potrivit de minune. dupa aproape 2 luni ala e inca capacul bidonului de apa pentru stergatoare.
                          Buna idee..de 2 saptamani ma chinui sa gasesc o solutie..la fel am patit si eu. Am incercat fel de fel de capace ..nimic nu s-a potrivit. I-am pus o bucata de punga cu un zgarci..cum punea bunica la borcanele de muraturi..... Capacul banuiesc ca a cazut si a ramas in scut. Chiar am un "borcan" de Orbit in masina, astazi montam....10X pentru idee....
                          Daca ar fi sa-l comand ma costa :


                          CAP, WASHER MOUTH (MITSUB - 38513SB0961


                          Goods Total
                          £11.46

                          Shipping Total
                          £13.80

                          Order Total
                          £25.26
                          FLORIN CRISTEA
                          Senior Member
                          Last edited by FLORIN CRISTEA; 29-08-13, 08:29.
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #43
                            Originally posted by FLORIN CRISTEA View Post
                            Buna idee..de 2 saptamani ma chinui sa gasesc o solutie..la fel am patit si eu. Am incercat fel de fel de capace ..nimic nu s-a potrivit. I-am pus o bucata de punga cu un zgarci..cum punea bunica la borcanele de muraturi..... Capacul banuiesc ca a cazut si a ramas in scut. Chiar am un "borcan" de Orbit in masina, astazi montam....10X pentru idee....
                            Daca ar fi sa-l comand ma costa :


                            CAP, WASHER MOUTH (MITSUB - 38513SB0961


                            Goods Total
                            £11.46

                            Shipping Total
                            £13.80

                            Order Total
                            £25.26

                            asa de ieftin! la honda dealer ai intrebat cat ar costa? inca nu am avut curajul sa ii intreb.

                            Comment


                            • #44
                              Ma uit in scut si apoi vad daca e cazul sa intreb la ASKO


                              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment


                              • #45
                                ca sa te uiti in scut trebuie sa il dai jos. ca la mine a desfacut putin si a incercat sa se uite cu o lanterna dar nu a vazut nimic.

                                Comment

                                Working...
                                X