GETICUL: '13 Honda Civic 5D 1,8 Sport A/T, Crystal Black Pearl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • GETICUL: '13 Honda Civic 5D 1,8 Sport A/T, Crystal Black Pearl

    Am dorit sa schimb masina care o aveam, un Mitsubishi Colt 2007 cu altceva mai mare. Am cerut o oferta la cei de la Litex, dealer mitsubishi ploiesti, dar nu au trimis nimic asa cum au spus. Astfel m-am dus la
    Autoklass sa vad la Honda ce si cum. oricum demult vroiam sa imi iau honda, chiar inainte de colt, dar neintelegeri cu dealerii.

    Dupa peripetiile de la Litex, cei de la Autoklass au fost foarte serviabili. Masina am ridicat-o cu o intarziere de o zi, datorita transferului bancar.

    dupa ce am primit masina, am vorbit pentru covorase. cand mi-au zis ce pret au am zis ca nu ma mai intereseaza. a doua zi mi-au facut propunerea sa imi aduca alte covorase la mai putin de jumatate din primul pret. diferenta era ca primele erau din mocheta si erau inscriptionate cu modelul masinii (CIVIC), cel de-al doilea set fiind de cauciuc, dar un cauciuc gros, am vazut dupa aia. covorasele de mocheta ma costau in jur de 550 lei. pe cele de cauciuc am dat numai 180 lei, dar cred ca sut mai convenabile.

    pana acum am facut aproape 1000 km si pot sa spun ca sunt foarte multumit de masina.

    masinuta avea pret de catalog de cca 22000 euroi si pretul achizitionarii e de putin peste 20000 euroi. oameni care vreau sa vanda masini.
    Attached Files

  • #2
    sa ai noroc de masinuta!
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • #3
      Felicitari pentru achizitie (de la un fost posesor de Colt!) Ma bucur sa intalnesc aici fosti colegi de forum de pe mitsu.ro!

      P.S. ce-ai facut cu Colt-ul?
      I've Gotta Get a Message to You...

      Comment


      • #4
        Coltul a ajuns la cumnata-mea. se bucura de el acum.
        geticul
        Senior Member
        Last edited by geticul; 17-06-13, 11:13.

        Comment


        • #5
          Acum ma intereseaza sa ma uit dupa setul de iarna.

          cine ma poate ajuta cu niste informatii pentru a alege un set bun de incaltari pentru fetita mea?

          ma intereseaza un set nou de jante de aliaj preferabil, cu diametrul mai mic decat cel actual, de 17".

          Am gasit ca prezoanele sunt de 5x114,3. Acum ma interesa sa stiu cam ce latime trebuie sa aiba janta, ca am vazut ca cele de 17 ar avea latimea de 7".

          si ceilalti parametri pentru o jeanta, cum ar fi ET-ul.

          M-ar interesa sa pun pentru iarna niste jeante de 15 si atunci trebuie sa calculez ce anvelopa ar trebui sa cumpar.

          Comment


          • #6
            Originally posted by geticul View Post
            Acum ma intereseaza sa ma uit dupa setul de iarna.

            cine ma poate ajuta cu niste informatii pentru a alege un set bun de incaltari pentru fetita mea?

            ma intereseaza un set nou de jante de aliaj preferabil, cu diametrul mai mic decat cel actual, de 17".

            Am gasit ca prezoanele sunt de 5x114,3. Acum ma interesa sa stiu cam ce latime trebuie sa aiba janta, ca am vazut ca cele de 17 ar avea latimea de 7".

            si ceilalti parametri pentru o jeanta, cum ar fi ET-ul.

            M-ar interesa sa pun pentru iarna niste jeante de 15 si atunci trebuie sa calculez ce anvelopa ar trebui sa cumpar.
            nu poti pune jante de 15". minim 16. nu ti incap etrierii.

            Comment


            • #7
              aha.ma intrebam si eu. mersi de informatie. as pune tot de 17 dar ar fi balonul foarte mic si iarna e nasol.

              LE. am gasit pe siteul honda.ro urmatoarele specificatii de anvelope:

              Tyres 195/65 R15
              Tyres 205/55 R16
              Tyres 225/45 R17

              Deci ar intra si jante de 15.
              geticul
              Senior Member
              Last edited by geticul; 17-06-13, 13:53.

              Comment


              • #8
                nu pune pe 17 de iarna. sunt scumpe anvelopele. mergi pe 16 cu set de jante de iarna.

                De exemplu poti lua un set de jante MSW pe 16 sau Dezent F. Mie imi plac cat mai simple, dar pana la urma e masina ta si le iei cum vrei tu

                http://www.ecauciuc.ro/marci-jante/jante-dezent-f-16
                http://www.ecauciuc.ro/marci-jante/jante-msw-19-16

                Si la anvelope e complicat:
                http://www.ecauciuc.ro/marci-anvelop...-205-55r16-91h
                http://www.ecauciuc.ro/marci-anvelop...-205-55r16-91t
                http://www.ecauciuc.ro/marci-anvelop...-205-55r16-91t

                Spor!
                ticker
                Administrator
                Last edited by ticker; 17-06-13, 14:16.
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Pe colt aveam jantele de vara OZ Racing care aratau bestial.

                  mai am timp sa ma uit dupa jante de iarna ca vara e doar la inceput.

                  Comment


                  • #10
                    Felicitari pe achizitie si multi km fara probleme .
                    De ce nu ai facut un scurt drum pana la Bucuresti ? Pretul de 20.000 este cu vreo 2.000 mai mare decat ai fi platit la Carpati sau la Asko . Pretul covoraselor mocheta ( originale ) este 250 lei + tva ( la Carpati )

                    Si eu iti recomand sa mergi pe jante de 16 - eu am cumparat modelul Rial Milano si le-am folosit un sezon pana acum - sunt rezistente si arata foarte ok pe masina.

                    Comment


                    • #11
                      Deci dupa 20.000 de euroi dati pe o masina noua, 500 ron (de fapt 320 ron) fac diferenta intre un set de covorase in ton cu masina si unul...sa fie acolo ceva sa nu se murdareasca prea tare. Anumite lucruri chiar nu le pot intelege. In fine. Iar la pret, cred ca am explicatia de ce e mai mult decat normal. Si eu sunt in tratative pentru un Civic acceasi echipare si culoare ca al tau iar oferta era undeva putin sub 18.000 de euro. Atata tot ca masina e fabricatie 2012 si aflata pe stoc, iar a ta e 2013. Dealerul mi-a zis ca daca vreau 2013 e alt pret. Nu stiu daca merita diferenta de 2000 de euro.
                      Jante de 15...fa o incercare inainte, s-ar putea sa nu arate deloc estetic. Am vazut un Civic cu roti mici de tabla si fara capace...odios de-a dreptul. Dar...ieftin

                      Multa bafta cu noua masina. Sper ca in curand sa pot sa o prezint si eu pe a mea

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by umblaretz View Post
                        Felicitari pe achizitie si multi km fara probleme .
                        De ce nu ai facut un scurt drum pana la Bucuresti ? Pretul de 20.000 este cu vreo 2.000 mai mare decat ai fi platit la Carpati sau la Asko . Pretul covoraselor mocheta ( originale ) este 250 lei + tva ( la Carpati )

                        Si eu iti recomand sa mergi pe jante de 16 - eu am cumparat modelul Rial Milano si le-am folosit un sezon pana acum - sunt rezistente si arata foarte ok pe masina.
                        Daca te uiti pe site-ul hondatrading.ro o sa vezi ca pretul masinii e in jur de 22000 euroi cu vopsea inclusa si cu TVA. Poate la Carpati sau la Asko obtineam un pret mai mic, dar nu garantez. Cu Asko oricum aveam o experienta neplacuta de acum 6 ani cand am vrut sa imi iau Jazz-ul si din punctul meu de vedere au fost neseriosi.
                        Modelul de janta Rial Milano de cine e facuta?

                        LE. Dupa ce am scris am vazut ca de fapt producatorul este Rial. nu am mai auzit de el pana acum.
                        geticul
                        Senior Member
                        Last edited by geticul; 18-06-13, 04:32.

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by BV26CAT View Post
                          Deci dupa 20.000 de euroi dati pe o masina noua, 500 ron (de fapt 320 ron) fac diferenta intre un set de covorase in ton cu masina si unul...sa fie acolo ceva sa nu se murdareasca prea tare. Anumite lucruri chiar nu le pot intelege. In fine. Iar la pret, cred ca am explicatia de ce e mai mult decat normal. Si eu sunt in tratative pentru un Civic acceasi echipare si culoare ca al tau iar oferta era undeva putin sub 18.000 de euro. Atata tot ca masina e fabricatie 2012 si aflata pe stoc, iar a ta e 2013. Dealerul mi-a zis ca daca vreau 2013 e alt pret. Nu stiu daca merita diferenta de 2000 de euro.
                          Jante de 15...fa o incercare inainte, s-ar putea sa nu arate deloc estetic. Am vazut un Civic cu roti mici de tabla si fara capace...odios de-a dreptul. Dar...ieftin

                          Multa bafta cu noua masina. Sper ca in curand sa pot sa o prezint si eu pe a mea
                          Chestia a fost ca pentru niste covorase de mocheta, care nu le poti spala pretul a fost de mai mult de 100 euroi, chiar daca erau din mocheta si la spalatorie nu se pot curata asa de bine ca cele de cauciuc. Oricum si cele pe care le-am luat sunt pe model, numai ca sunt din cauciuc. Astept sa vad cum esti cu noua masina. Si eu aveam posibilitatea sa iau modelul 2012, avea unul chiar in showroom cu vreo 5000 km, dar scaderea de pret nu era spectaculoasa, sa ma convinga sa o iau.

                          Comment


                          • #14
                            Frumoasa masina, sa o conduci cu placere! (vad ca am fost vecini, eu am stat pe strada banatului... :-) )
                            2017 Honda CRV 9AT Executive + Connect + Sensing
                            Ex:
                            2014 Honda Civic Executive
                            2011 Honda Civic GT

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by bacu View Post
                              Frumoasa masina, sa o conduci cu placere! (vad ca am fost vecini, eu am stat pe strada banatului... :-) )

                              eram cu piciul in parc. nu stau in zona aia.

                              Comment

                              Working...
                              X