MINDMUGGER: '93 Honda CRX Del Sol, Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #31
    daca dai chiulasa jos fa-i o decarbonizare totala, verifica nu numai planeitatea ci si etanseitatea, cu ocazia asta vezi cum stai si cu semeringurile de supapa
    apa in ulei sau ulei in apa ai ?

    depinde pentru ce ti masina, o cutie scurta e aur pentru unii, asa ca te vad ca scapi rapid de ea !

    Comment


    • #32
      S40 am eu pe masina, si desi doi posesori de ek3-uri s-au plimbat cu masina mea, si avem acelasi s40 pe masini, ei zic ca eu am rapoartele mai scurte.

      Poate si din cauza faptului ca nuca schimbatorului este cu aprox 1cm mai mica decat cea originala, si asta creaza senzatia ca schimba vitezele mai repede.

      In schimb, s40 la drum lung e perfecta! ai 2500rpm la 100km/h, nici macar nu auzi motorul, si aproape 3000rpm la 120km/h.

      Comment


      • #33
        Originally posted by Toyboy View Post
        daca dai chiulasa jos fa-i o decarbonizare totala, verifica nu numai planeitatea ci si etanseitatea, cu ocazia asta vezi cum stai si cu semeringurile de supapa
        apa in ulei sau ulei in apa ai ?

        depinde pentru ce ti masina, o cutie scurta e aur pentru unii, asa ca te vad ca scapi rapid de ea !
        Din fericire apa in ulei nu am... singurul loc prin care am vazut ca il arunca e pe la solenoid dar am luat deja amandoua garniturile pentru el si le voi schimba sapt asta. O sa duc chiuloasa la rectificat si curatat ca tot o dau jos. Sper sa nu fie si segmentii dusi, cel putin nu acum pt ca oricum am de gand sa trec la niste pistoane cu compresie ridicata. O sa vad maine care e nota de plata
        Ms mult de sfaturi

        Comment


        • #34
          Originally posted by andrei.g View Post
          S40 am eu pe masina, si desi doi posesori de ek3-uri s-au plimbat cu masina mea, si avem acelasi s40 pe masini, ei zic ca eu am rapoartele mai scurte.

          Poate si din cauza faptului ca nuca schimbatorului este cu aprox 1cm mai mica decat cea originala, si asta creaza senzatia ca schimba vitezele mai repede.

          In schimb, s40 la drum lung e perfecta! ai 2500rpm la 100km/h, nici macar nu auzi motorul, si aproape 3000rpm la 120km/h.
          Asta ma intereseaza si pe mine... sa nu trec de 3000 rpm pe autostrada. Am citit ca D16Z6 cu S40 ar avea viteza de croaziera pentru consum optim undeva la 114km/h (70 mph). In legatura cu rapoartele, din ce am citit eu cutiile sunt de 2 feluri, S40-a000 si S40-b000 si rapoartele sunt diferite deci acolo s-ar putea sa fie diferenta. S40-b000 a fost pe ex generatia 96-00 iar a000 a fost pe lx/dx - nu e parerea mea, e informatie gasita. Ar trebui sa scrie unde e stantat modelul pe cutie

          Comment


          • #35
            Azi se intoarce de la mecanic... a fost doar garnitura de chiuloasa(care cred ca era cea originala ) dar cu ocazia asta am facut si decarbonizarea si planeitatea. in rest totul se prezinta bine... am renuntat la scaunele alea cu piele intoarsa pentru ca erau destul de vechi si deja pielea intoarsa mirosea a vaca plouata.
            S-a mai curatat solenoidul, schimbat garniturile... schimbat o-ringul de la delcou si sper odata cu schimbarea chederului ala cu probleme nici nu voi mai afla cat de rece e ploaia de afara
            Poate ii trag niste poze azi

            Comment


            • #36
              ai scapat rapid

              Comment


              • #37
                Originally posted by Toyboy View Post
                ai scapat rapid
                speram, dar nu ma asteptam . se pare ca am facut o alegere buna cu masina asta... nu are gram de rugina.. a fost facuta anul trecut si a fost facuta bine, camasile nu au pic de uzura si acum nu-mi da pic de fum.
                Capota mai trebuie vopsita ca vine toamna/iarna si o sa raman cu gaura in ea
                Mai trebuie sa gasesc un S40-b000 in stare buna si mor de nerabdare sa-mi vina bucsile

                Am mai vazut pe ebay de la Nippon Racing niste pistoane cu compresie ridicata deci daca o sa-mi pice vreodata motorul cred ca o sa fac o incercare:
                http://www.ebay.com/itm/JDM-High-Com...item2a2c4dd716
                sau daca permite bugetul: http://www.ebay.com/itm/Nippon-Racin...item2577c905e9

                Acum sincer, marea mea nelamurire e daca ar merita in cazul in care tin motorul stock sau daca efectiv ma ajuta cu ceva.
                Intreb asta pentru ca am tendinta daca am bani sa iau tot ce-mi pica pe mana sau mi se pare interesant dar din moment ce sunt hondar de 1 an jumate incerc sa ma abtin cat pot pana invat mai multe

                Comment


                • #38
                  si am luat si o cutie de Y8 aseara la 11 noaptea de la TM - fix ce vroiam !... plus, ca asa am eu bafta... http://infinitysystems.com/product-d.../basslink.html cu 350 RON... saptamana viitoare se monteaza si reface sistemul audio ca deh, tre sa o pregatim pentru intalnirea nationala

                  Comment


                  • #39
                    eu unu nu as baga bani intr-un d16 N/A

                    Comment


                    • #40
                      Originally posted by Toyboy View Post
                      eu unu nu as baga bani intr-un d16 N/A
                      tinand cont ca masina m-a costat 1500 eur inmatriculata, merita si ea putina atentie iar daca ma decid vreodata la un B16 se poate fara probleme desii nu cred ca o sa ma complic...de motor nu ma ating momentan, dar cutia era un fel de obsesie. mai am de vopsit capota si sa trag firele de la amplificator din nou.
                      trebuie sa gasesc o solutie si pentru suieratul ala in boxe - o sa incerc sa trag un fir de la carcasa HU la masa RCAului si sa mut firele de semnal pentru ca ultima oara mi le-a tras cu cele de alimentare pe aceeasi parte. Daca nu, noise filter, daca nici ala nu face treaba bine tre sa incerc alt HU sau statie.. ca doar ne pregatim de nationala honda

                      Comment


                      • #41
                        frumoasa masinuta,sa ai parte de ea

                        Comment


                        • #42
                          caut jante de EK4 vti !!! careva?

                          Comment


                          • #43
                            lasata in grija la Honda Pitesti pentru intinerire... 34 de bucsi de schimbat, biletele de directie, garnitura de baie de ulei, placute AEM cu insertii de ceramica, ulei Motul 10w-40 semi-sintetic !!

                            Comment


                            • #44
                              De ce ai trecut pe ulei asa gros? cele 34 de bucsi reprezinta toate bucsile care se pot schimba la del sol?

                              Comment


                              • #45
                                Originally posted by andrei.g View Post
                                De ce ai trecut pe ulei asa gros? cele 34 de bucsi reprezinta toate bucsile care se pot schimba la del sol?
                                Am trecut pe 10w-40 semi-sintetic pentru ca asta recomanda producatorul in carte, o sa-l schimb cam la 5000 km. Mai sunt cate 2 bucsi la barile stabilizatoare si cam astea ar fi la trenul de rulare/suspensie din cate stiu.

                                Comment

                                Working...
                                X