MINDMUGGER: '93 Honda CRX Del Sol, Red

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Originally posted by Magos View Post
    Ma gasesti pe mine la Gaesti in fiecare weekend )
    Poate dau o fuga in weekend pana la Gaesti... sau vin vineri seara la Buc. vreau sa-mi zica si mie cineva daca merge ok masina... ca e primul meu Vtec si desii rad ca un tampit cand bag piciorul in ea, vreau sa stiu daca merge in parametrii cat de cat normali

    Comment


    • #17
      si mai am o intrebare... mi-am scos certificatul... si astia pe el mi-au trecut EH6 Civic Coupe !! nu trebuia EH6 CRX Del Sol ?

      Comment


      • #18
        s-o stapanesti sanatos, e mare diferenta intre eg4 si d16z6? )

        Comment


        • #19
          Originally posted by iml View Post
          s-o stapanesti sanatos, e mare diferenta intre eg4 si d16z6? )
          Mersi mult. diferenta e de la cer la pamant - singurul regret e ca n-am facut trecerea mai devreme dar recuperez
          dupa 1 an de D16 as vrea sa trec la B16...si tot asa ... urc incet incet... pana la un viitor type-r

          Comment


          • #20
            cine n-ar vrea.. cu toate ca sunt cam rarute masinile cu b16

            Comment


            • #21
              Cred ca o sa te sature un b18 pana la Type R sau un h22a

              Comment


              • #22
                Originally posted by iml View Post
                cine n-ar vrea.. cu toate ca sunt cam rarute masinile cu b16
                de gasit gasesti... numai ca scoti cam 1,000 su ceva din buzunar

                Originally posted by CTRnovice View Post
                Cred ca o sa te sature un b18 pana la Type R sau un h22a
                sincer sa fiu... e posibil sa ma sature B16le... nu sunt genul sa dau liniute...mie-mi plac drumurile cu f f f f multe curbe

                Comment


                • #23
                  Si fiind incantat de masina am decis sa ii fac niste cadouri... de fapt mi-am facut mie niste cadouri care urmeaza sa vina in cateva saptamani:
                  http://picperformance.com/store/scri...?idproduct=233
                  http://www.ebay.com/itm/TIE-RODS-BAL...d&vxp=mtr#shId
                  http://www.ebay.com/itm/AEM-Front-Br...0fa055&vxp=mtr
                  http://www.ebay.com/itm/EXEDY-CLUTCH...a&vxp=mtr#shId
                  http://www.ebay.com/itm/20-X-JDM-D1-...0756ae&vxp=mtr
                  dar din pacate dureaza cam 5 saptamani pana vin toate

                  Comment


                  • #24
                    La ce pret ajungi cu setul de bucse? Ai mai putea aduce un set pentru mine?

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by bogdan1337 View Post
                      La ce pret ajungi cu setul de bucse? Ai mai putea aduce un set pentru mine?
                      m-a dus la 320$ - cel mai sigur vorbesti cu Magnex265 - nu stiu daca are cont pe aici... iti las PM unde poti sa-l gasesti

                      Comment


                      • #26
                        NEED HELP !!!
                        Apa pe esapament + lipsa apa in radiator + miros diferit al gazelor de evacuare = GARNITURA CHILOASA arsa ?
                        Garnitura de solenoid imi vine saptamana viitoare multumita Prodetailing si sper ca asta imi rezolva si pierderea de ulei... daca nu, trecem la reconstructia motorului dar dn cate am vazut nu scoate fum de ulei ars pe esapament deci sper ca se rezolva repede si ieftin

                        Comment


                        • #27
                          faptul ca iti lipeste apa in radiator nu inseamna ca iese pe esapament in stare lichida.
                          se supraincalzeste ?
                          miros diferit in ce sens ? culoare ?

                          Comment


                          • #28
                            Asta e faza ca, nu se incalzeste. singura data cand mi-a urcat temp a fost in trafic in bucuresti dar cum m-am pus putin in miscare si-a revenit.
                            Am tot completat lichid si dupa testele mele... accelerat in parcare si verificat evacuarea, aveam umezeala la capat si picura putin cate putin... culoarea parca e mai deschisa decat de obicei si nu miroase doar a gaze arse deci presupun ca e de la antigel
                            Oricum, am comandat o garnitura de chiuloasa...luni imi desface capacul si cu ocazia asta vad si eu ce se afla inauntru

                            Comment


                            • #29
                              daca ai apa/antigel in combustie, atunci fumul tre sa fie de culoare albicioasa ....
                              undeva tre sa se duca antigelul ala daca nu-l pierzi !

                              Comment


                              • #30
                                Originally posted by Toyboy View Post
                                daca ai apa/antigel in combustie, atunci fumul tre sa fie de culoare albicioasa ....
                                undeva tre sa se duca antigelul ala daca nu-l pierzi !
                                pai cam albicios cand iese... si cum am zis, picaturile de "apa" din esapament dau de gol. sper sa fie doar garnitura dar asta o sa vad luni. Cu ocazia asta duc si chiuloasa la rectificat(daca e nevoie).
                                Incet incet o pun pe picioare.
                                Eu momentam am pusa o cutie de pe un EG4, S20 a000. E frumos cu rapoartele scurte, are "zvac" in oras dar la drum lung se tine turata rau.
                                Ma bate gandul la un S40 daca gasesc una in stare buna deoarece am inteles ca are final drive-ul mai mare. Pareri si idei sunt binevenite si apreciate!

                                Comment

                                Working...
                                X