Honda revine in F1!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Evident ca nu e este, mai ales in lumea F1.

    Acum cateva saptamani, intr-un interviu dupa un MP, Zak Brown a lasat sa se inteleaga ca McLaren ar fi dispusi sa renunte la Honda chiar si pentru o perioada scurta. Probabil si ei sunt constienti de faptul ca nu vor putea castiga curse cu un motor Mercedes/Renault de client, dar nici nu mai pot continua in ritmul asta (in afara punctelor, sau, la limita top-ului 10). Asadar, era o varianta pentru ei de a reveni la motorizarile Honda peste cateva sezoane, sau de ce nu, din 2021, cand va intra in vigoare noul regulament tehnic, iar motoarele vor fi infinit mai simple dpdv constructiv.

    Nici eu nu cred ca aerodinamic sunt peste Red Bull, cu toate ca in prima parte a sezonului s-a vazut ca monopostul austriecilor a luat-o pe cai gresite, dezvoltarea sa nefiind supravegheata de Adrian Newey. Incepand cu MP al Spaniei, au revenit unde le era locul, dar am mari dubii ca ei pot concepe un monopost de la zero (impropriu spus) fara aportul lui Newey. Asadar, probabil, singura explicatie pentru care McLaren doreste motoarele Renault o constituie viitorul upgrade pe care francezii il planifica pentru 2018, an in care ei au spus ca vor sa reduca ecartul de putere la zero fata de Mercedes. Renault doreste sa se bata pentru victorii incepand cu 2019, cand si monopostul (aerodinamica) va fi pe masura sperantelor lor.

    Comment


    • Pai din cate stiu eu McLaren l-au luat de prin 2013 pe Peter Prodromou, si asta fusese numarul doi la RedBull la partea aerodinamica (sub Adrian Newey). Daca nu chiar sef peste departamentul aero... Iar de prin 2016 McLaren tot zice ca motorul lor e nashpa da vitezele prin curbe sunt printre cele mai ridicate. Adica stau bine la aerodinamica, si asta nu cred ca sunt doar vorbe in vant. Exista GPS pe fiecare masina si toti stiu exact ce viteze au prin zonele virajate. Si hai sa zicem ca nu sunt chiar ca RedBull, dar ideea de a-i avea in masini apropiate pe Alonso, Ricciardo si Max...fara sa il mai punem la socoteala pe Vandoorne care isi intra incet dar sigur in mana ... pai asta ar face sa avem un campionat super tare. Nu i-ar mai pasa nimanui ce fac Mercedes si Ferrari.

      Comment


      • Si o stire de ultima ora:


        McLaren and Renault signed an engine deal for 2018 – Minardi

        The signs are growing by the day that McLaren and Honda are poised to split.

        As he waits for the saga to unfold, out-of-contract team driver Fernando Alonso has reportedly removed all reference to McLaren and its hapless Japanese engine supplier from his official Twitter profile.

        Former F1 team owner and boss Gian Carlo Minardi thinks the die is cast on a McLaren-Renault deal for 2018.

        “During the delayed qualifying session at Monza, Zak Brown apparently signed an agreement with Cyril Abiteboul,” said the Italian.

        Minardi said he thinks the deal will be announced this week, with Honda staying in F1 by switching to the junior Red Bull team Toro Rosso.

        “As I say this, Honda’s Yusuke Hawegawa is apparently flying to Japan to draw up the new programme,” he added.

        The Belgian newspaper La Derniere Heure reports that the saga could end over the course of the coming weekend.

        Hasegawa is quoted as sounding pessimistic that the McLaren-Honda relationship can be rescued.

        “We want to stay with McLaren, but our next big change (upgrade) is not planned until Suzuka,” said the Japanese. “We’re going to run out of time to convince them.”


        Sursa: thisisF1.com

        Comment


        • E o premiera motorizarea Renault pentru McLaren, nu?!
          Oricum, grija Honda ramane aceeasi.

          Comment


          • Da, din cate stiu eu, McLaren n-a mai utilizat motoare Renault in F1.

            Oricum, momentan aceasta stire nu prezinta nimic oficial. Dar, cel mai probabil saptamana viitoare vom afla sigur ceva concret. Si daca zvonul acesta se adevereste, inseamna ca Toro Rosso a renuntat la motoarele Renault in favoarea Honda pentru 2018.

            In aceasta varianta, n-ar fi chiar atat de rau pentru japonezi. In primul rand ca pretentiile echipei Toro Rosso nu sunt atat de mari precum cele ale McLaren si orice abandon tehnic va fi trecut cu vederea mai usor. Deci probabil imaginea Honda nu va mai fi asa de sterfelita. In al doilea rand, cred ca japonezii vor putea sa lucreze mai bine in liniste, nefiind atata presiune pe rezultate imediate. Iar in ultima instanta, echipa Red Bull va avea acces in permanenta la datele echipei Toro Rosso, iar daca Honda va produce un motor bun in anii urmatori, n-ar fi exclus sa ii motorizeze monoposturile lui Newey. Pana la urma obiectivul Honda ramane acelasi: un motor competitiv, iar de indata ce il vor produce, sunt aigur ca il vor vinde si altor echipe care se pot bate pentru titlu. De fapt, parca asa s-a intamplat si in anii '80, cand Honda era in F1 motorizand alte echipe mai putin cotate, pana sa semneze contractul cu McLaren. Iar baza aceasta va fi una foarte importanta pentru anul 2021, cand regulamentul tehnic se va schimba si vom avea niste motoare mai putin complexe decat in prezent.

            Comment


            • Si s-ar parea ca zvonurile vor deveni certitudine. In zilele urmatoare se vor face publice si anunturile oficiale.

              Asadar, Honda a decis sa paraseasca McLaren incepand cu sezonul urmator, insa va motoriza monoposturile Toro Rosso. Drept urmare, Alonso va semna cu McLaren si pentru 2018 (poate chiar si 2019), insa a fost de acord cu o micsorare de salariu, intrucat cele 100 de milioane de Euro pe care Honda le oferea echipei McLaren anual, nu vor mai veni (evident).

              Intre timp pilotul echipei Toro Rosso, Carlos Sainz a semnat cu echipa Renault, probabil si el a avut o parte in acest deal.

              Dupa cum spuneam mai sus, cred ca este o mutare mai sanatoasa pentru Honda, cel putin pentru perioada urmatoare, pana vor dezvolta un motor mai puternic, in liniste.

              Comment


              • Eu nu cred ca linistea e ceea ce le lipseste lor...
                "Liniutele sunt pentru masini rapide, curbele sunt pentru soferi rapizi" - un film

                '08 Civic Sedan ES 1.8 M/T Neutron Blue

                Comment


                • Ceea ce le lipseste celor de la Honda sunt oamenii foarte calificati, as putea spune chiar oameni speciali (nascuti pentru asta) care sa fie in stare sa mapeze un motor, dupa parerea mea fiind sarcina cea mai dificila in realizarea unui motor functional.
                  Se vede experienta celor de la Honda cu sistemele hibride doar daca ne uitam in ograda lor la modele precum civic hybrid, insight, care nu au fost niste masini foarte fiabile in comparatie cu Prius spre exemplu.

                  Comment


                  • Ma tem ca esti pe aratura rau de tot. Cum adica modelele hybrid HONDA n-au fost asa fiabile ca cele Toyota? Poate n-ai remarcat dar sunt diferente de conceptie intre cele doua de aici si comparatia cu mere si pere. Si ce are de-a face sistemul hybrid de strada cu cel din F1?

                    Intre constructorii prezenti in F1, HONDA au cea mai mare experienta la modelele de serie si tare ma tem ca tocmai siguranta asta de sine, i-a facut sa atace problema in F1 tot dupa aceasi filozofie ceea ce e posibil sa fie o greseala.
                    Cu siguranta ca le lipsesc si niste creiere luminate precum si alte detalii.

                    Eu tot mai astept ceva oficial.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • Mersi de compliment. Esti foarte slobod la limbaj, ne cunoastem de undeva, te-am jignit eu cu ceva?

                      Comment


                      • Eu zic sa ne calmam, nu rezolvam nimic cu astfel de dispute.

                        Ceva oficial vom afla cu siguranta in acest weekend, insa deja au scris prea multe publicatii pentru a nu fi adevarat.

                        Comment


                        • Originally posted by bogdi12001 View Post
                          Mersi de compliment. Esti foarte slobod la limbaj, ne cunoastem de undeva, te-am jignit eu cu ceva?
                          Asa sunt eu cand vad neadevaruri. N-am intentia sa (te) jignesc dar daca am facut-o imi cer scuze.
                          In rest, poate imi raspunzi si mie la intrebarile alea....ca sati dai seama ca n-ai avut dreptate.

                          Pai sa aflam odata ca de specula sunt satul.
                          HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                          Comment


                          • Interesanta miscare, daca e pe bune...

                            Red Bull may be forced into a switch to Honda engines for 2019, with current partner Renault working to end its supply deal at the end of next year.

                            Ferrari and Mercedes have no intention to extend supply deals beyond current commitments, and were not interested in Red Bull supply for 2016 when previously offered the chance.

                            Although Red Bull joining Toro Rosso with Honda power in 2019 has been an obvious option, should the Japanese engine show sufficient improvement next season, it now appears that the Milton Keynes team's hand has been forced.

                            Although an extended deal between Renault and Red Bull for 2019 and 2020 was never formally announced, Motorsport.com understands that it was agreed, but that it now in the process of being cancelled by the French manufacturer as part of the fallout of Toro Rosso's divorce from Renault for 2018.

                            That leaves Red Bull with no option but to agree a Honda deal sooner rather than later.

                            However, it's not thought that the arrangement will be part of tomorrow's raft of announcements.
                            A complete divorce between Red Bull and Renault after just one more season is no surprise given that they were forced into an uneasy marriage of convenience, with the engine badged as a TAG Heuer and no branding on the Red Bulls



                            https://www.motorsport.com/f1/news/r...s-2019-952699/
                            '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                            sigpic

                            Comment


                            • Si de la anul o sa alerge Daniil Kvyat cu motor Honda?

                              Sa vedeti ce "succesuri" o sa aiba Honda si Toro Rosso de la anul!
                              "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                              "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                              Comment


                              • "Honda just gave the nicest "F*** you" in Formula 1 history to McLaren after they dumped Honda's limpdicked engines."

                                https://drivetribe.com/p/honda-fires...source=organic
                                http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                                Comment

                                Working...
                                X