Honda revine in F1!!!

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Din cate am citit, eu am inteles ca Honda ar fi incercat sa livreze motoare si altor echipe, dar toata lumea i-a refuzat, nu ca s-ar fi opus McLaren.
    "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
    "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

    Comment


    • Ulterior, posibil dar stiu sigur ca la inceput - cand mai visau ca imediat vor avea succesele din anii ´80 - au avut interdictie de la McLaren (Ron Denis scotea fum pe nari si-n somn la gandul ca trebuie sa imparta "succesul" cu altii).
      HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

      Comment


      • http://www.automarket.ro/formula1/mc...-un-76319.html

        Comment


        • Ar fi cireasa de pe tort. Oricum Honda nu mai este ce a fost, au luat-o rau de tot in jos.

          Comment


          • "No matter what, Honda still face one irrefutable truth. Their engines aren’t good enough and they must get better."

            (http://www.express.co.uk/sport/f1-au...rprise-saviour)
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • Din pacate este pretul pe care trebuie sa-l plateasca pentru lipsa prezentei lor in motorsportul de la cel mai inalt nivel din ultimii ani.

              Pe de alta parte, abia acum trec prin exact aceeasi situatie prin care a trecut Renault in 2015, an in care francezii au gasit solutii foarte bune in laborator, pe mono-cilindru, iar cand au transferat tehnologia respectiva la proiectorul final de V6, rezultatele au fost surprinzator de... diferite. Motiv pentru care, le-au trebuit luni bune sa inteleaga motivul.

              Honda a revenit in F1 cand ceilalti constructori deja aveau experienta cu noile motoare, iar acum trebuie sa parcurga si ei toate etapele astea, pentru ca altfel nu se poate. Din pacate tehnologia prezenta in F1 este extrem de complexa, dar nici japonezii nu cred ca au oamenii competenti pentru motorsport. Domeniul acesta extrem de competitiv n-are nici o legatura cu industria auto de strada, deci Honda trebuie sa-si trieze oamenii mai bine.

              Comment


              • Eu zic ca nici nu stiu pe ce planeta se afla saracii.

                Comment


                • Alonso la Indy 500:
                  http://www.mclaren.com/formula1/insi...tti-autosport/

                  Comment


                  • @bogdi2001: un post ca al colegului IB merita mult mai mult decat: "nu mai sunt ce au fost" si "nu stiu pe ce lume traiesc".
                    Hai sa vedem de ce:
                    - daca ai fi inteles cu adevarat macar partea a doua a acelui post ("Honda a revenit in F1......"), ti-ai fi dat seama ca stiu unde se afla: undeva foarte in spate - inca.
                    Vezi tu, mie (personal si nu ca admin!), nu-mi plac oamenii care vorbesc mult dar de fapt nu zic nimic. Ce insiri tu pe aici, sunt doar bagaturi de seama, pe un topic unde o mana de oameni (nu, nu ma numar printre ei), discuta la modul cel mai serios. Sunt de parere ca daca nu am cu ce completa sau ce raspunde, prefer sa tac.
                    In cazul in care n-ai aflat si Renault sunt pe acolo! Si aia sunt un nume mai greu in F1 decat Honda!

                    - si ma rog ce-a fost Honda asa mare daca la aproape 400 de curse au 72 de victorii? Asta inseamna ca peste 300 de curse au cam ars-o aiurea, nu? Dar nu cumva in fiecare epoca - atat in F1 cat si la masini de serie - se zbiara sus si tare ca nu mai sunt ce au fost? Normal, nu, fiecare cu gusturile lui! Ba chiar ai dreptate, intre un Civic Mk 9 si unul Mk 3 sunt niste diferente uluitoare, ce descoperire! In era clasica au stat aproape 4 sezoane dar n-au obtinut decat o victorie (noroc chior nicidecum merit prin propriile forte!!!), prin urmare....
                    Intre 1983-1992, 5 sezoane au fost de top, in 5 au platit tribut. Intre 2001-2009 au platit numai tribut (cu o victorie la noroc). Iar acum continua in acealasi ritm dramatic unde fusesera in 2008, prin urmare: sunt aceasi, nu au luat-o cu nimic rau in jos!!
                    Problema e ca daca ai pretentii la o discutie cu un oarecare nivel, acelasi nivel trebuie sa-l aduci si tu. Voi, criticii astia de carton, va faceti viata mult prea usoara aruncand cu 3 vorbe de 2 bani, dar unde-i partea constructiva a discutiei?


                    Alonso la Indy, imi plac cei de la Honda pentru cretivitatea lor! Cumva trebuie sa-l mai linisteasca pe Alonso ca de nu se suie pe pereti. JB is back!
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment


                    • Ok.
                      imi cer scuze ca mi-am expus parerea. Nu o sa se mai intample.

                      Comment


                      • Dupa trei curse, Honda a stabilit un nou record: 6 abandonuri (3+3).
                        "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
                        "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

                        Comment


                        • Ma asteptam sa fie o cursa dificila ca ritm pe tur, avand in vedere natura circuitului. Insa nu ma asteptam la asemenea probleme de fiabilitate. Vandorne nici n-a mai luat startul (deci si organizarea e la pamant), iar Alonso n-a putut nici macar sa termine cursa in conditiile in care a plecat in cursa cu un nou motor. Ma rog, nu stiu daca motorul cu ardere interna a fost problema, sau alte componente ale sistemului hibrid.

                          Asa cum sa prezinta lucrurile, situatia e similara cu cea din 2015. Diferenta de top speed e uriasa si va fi greu de surmontat cu imbunatatirile pe care le aduc ei odata la 3 luni si 10 cai in plus. E clar ca exista o diferenta de concept, de filosofie la camera de ardere intre Honda si restul lumii.

                          Acuma, sa vedem ce vor face in testele din urmatoarele zile, cand Honda va testa o noua specificatie de motor. Daca nu aduc urgent un motor capabil, cred ca divortul Honda Mclaren este iminent. Oricum, Alonso a inceput negocierile cu Renault pt a 3-a revenire la fosta sa echipa. Iar alte zvonuri ar fi ca Honda ar negocia cu Sauber pt a le oferi motoare gratis din 2018. Gratis le ofera si echipei Mclaren, doar ca, presupunand ca motorul va fi unul foarte performant in 2018, Sauber nu este echipa cu care Honda ar putea avea rezultate.

                          Singura varianta ramane Mclaren, pentru ca inca au oameni buni si resurse. Dar, din pacate, timpul ii preseaza, cred ca daca Honda nu livreaza rezultate notabile pana in vara, McLaren va reveni la motoare Mercedes de la anul.

                          Comment


                          • Revenirea la Mercedes e deja discutată în culise. Eu nu pot înțelege cum Honda a reușit ca după 3 sezoane să fie în același punct, fără să reușească să evolueze și să rezolve problemele de putere și fiabilitate.

                            Înțeleg că handicapul provine din lipsa participării câteva sezoane bune în F1, dar nu înțeleg ce anume îi ține pe loc. Sau chiar și mai rău, să se confrunte cu probleme de fiabilitate inimaginabile pentru nivelul acesta.

                            Și-n cele din urmă, sunt curios cât mai rezistă Hasegawa, prezența lui nu pare să fie benefică.
                            -------------------
                            There is no point of having if you can't share.

                            Comment


                            • Pai ce are de-a face Hasegawa cu situatia actuala? Uiti ca el e urmasul unuia care a trebuit sa plece? Hasegawa e stationat la baza Honda din Milton Keynes (alaturi de alti 25 de ingineri) si nicidecum la cea din Sakura unde se decide si fabrica totul.
                              Iar Hasegawa fata de predecesorul sau, nu face promisiuni si reclama cat e ziua de lunga ci e mult mai modest.
                              Evolutia de anul trecut (fata de 2015) a fost palpabila dar avand in vedere noile schimbari de regulament incepand cu acest an, se vede treaba ca iar au fost aruncati cu 2 ani in urma.
                              Cert e ca acum ne gasim in faza in care un motor complet nou e inca in constructie si deci nimic n-ar mai trebui sa ne mire (sau sa ne socheze).
                              Imi mentin parerea ca motivul pentru instabilitate e lipsa de continuitate din productie, Honda rotind la acei ingineri din 2 in 2 ani (productia de serie - motorsport - productie de serie), motorsportul fiind prin traditie doar o ramura a R&D-ului.
                              Si eu sunt de parere ca McLaren le va da timp pana la vacanta de vara sa vada de ce sunt in stare, ceea ce include deci si o oarecare perioada de acomodare si eventual de continua imbunatatire, dupa care vor stii mai multe legat de viitorul relatiei lor.
                              Pe de o parte contractul dintre ei e de lunga durata si nu prea stiu cum sa comentez o eventuala despartire. Pe de alta parte mi-e teama ca Honda nu va face fata acestui nou regulament (valabil pana in 2020) si la cata reclama negativa si-a facut deja, ar trebui sa se gandeasca foarte serios ce au de gand.
                              Se vorbeste de cooptarea lui Mario Ilien (Ilmor) care intr-adevar ar fi de milioane. Ma rog, daca i se da mana libera.
                              Se mai vorbeste si de faptul ca atat celor de la McLaren cat si celor de la Honda le lipsesc anumite tipuri de bancuri de teste fata de concurenta. Nu stiu ce sa zic, posibil, dar pana la finisaje, Honda mai are un mare gros de pus la punct asa ca n-o prea vad ca motiv principal.
                              Doamne si cand te gandesti ce frica le mai era celor de la Mercedes in 2014 ca Honda le copiaza sistemul si ii va bate.....
                              Il inteleg pe Alonso dar nu inteleg de ce zice ca ar vrea sa castige cu McLaren si Honda la Indy 500. Adica mai intai ii umilesti pe oamenii aia dupa care in incurajezi....

                              Cu siguranta ca McLaren e singura optiune serioasa de a ramane in F1, Sauber fiind la ani lumina de a da vreun semn ca-si vor reveni. Dar ma tem pentru ei ca daca ar vrea sa revina la motoarele Mercedes, nu numai ca nu le-ar fi usor (Ron Denis e inca actionar si cu siguranta s-ar opune) dar s-ar intoarce acolo de unde au plecat si deci au irosit niste ani aiurea, adica si ei s-ar face de ras ca ultimii caini. Dar oricum ar fi, e clar ca Benz nu le da lor cele mai noi specificatii asa cum nu au facut-o nici inainte, ca doar de aia s-a ajuns la divort. Le-ar merge mai bine, da, si dupa aia?
                              HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                              Comment


                              • Well, Hasegawa putea fi staţionat oriunde, chiar nu are nici o importanță acest detaliu, ci deciziile pe care le ia sunt importante, și vorbim de cele de strategie și management la nivel general.
                                -------------------
                                There is no point of having if you can't share.

                                Comment

                                Working...
                                X