RADU_BV88: '95 Honda Civic Hatchback, Aztek Green (EG3)

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RADU_BV88: '95 Honda Civic Hatchback, Aztek Green (EG3)

    Salutare!

    De cateva zile sunt si eu (in sfarsit) proaspat posesor de Civic. Cateva detalii: an 1995, motor 1.3l\75 CP, geamuri, trapa electrice, A/C, servo, dublu airbag, jante aliaj, inchidere centralizata, culoare Aztek green.

    Trebuie sa recunosc, nu doar ca nu m-a dezamagit, ma uimeste pe zi ce trece! Cred ca asa ar trebui sa fie toate masinile, sa te faca sa te urci in ele cu zambetul pana la urechi! Desigur, are si cateva minusuri, ca orice masina veche dar asta e, cu timpul se vor rezolva
    Iata si cateva din ele: in primul rand tabla. Rugina, are doar cateva pete mici la aripile spate si la baza usii din dreapta, no problem....in schimb, cateva indoituri in partea din spate si pe portiere + o grindina care a lasat ceva urme pe capota, trapa si eleron. Acestea cam strica imaginea dar se vor rezolva cat de curand.
    Ar mai fi martorul SRS care sta aprins (sper sa se rezolve dupa o resetare), si relanti-ul care sta cam ridicat - 1100-1200 rpm cand motorul e incalzit (la fel, cred ca se poate rezolva dupa o reglare a carburatorului).

    Ca si planuri de viitor ar fi pentru inceput readucerea masinii in stare cat mai apropiata de initiala: tinichigerie, vopsire (aceeasi culoare dar o tenta mai inchisa putin), as vrea sa ii ung mecanismul trapei si macaralele geamurilor, reconditionarea portbagajului (curatare, spalare, retapitare si schimbat sau refacut polita) etc. Ca parte mecanica se prezinta foarte bine, trebuie schimbate doar filtrele + ulei, verificat conducte si schimbat un burduf de planetara.

    Daca aveti ceva sugestii pt posibile verificari sau sfaturi pentru ideile de mai sus (de genul cum se demonteaza trapa, panourile interioare ale usilor etc.), sunt mai mult decat binevenite!

    Va doresc tuturor o zi faina si multi kilometri fara evenimente!
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 15-04-13, 10:36.

  • #2
    Salut
    Felicitari pentru achizitie Sfatul meu ar fi sa verifici ECU daca contine ceva coduri cu probleme.Eu tocmai am terminat la a mea si e destul de simplu de facut.
    Daca geamurile nu urca bine nu te grabi sa arunci bani pe piese.Demonteaza chederul si curatal bine dupa care dai cu silicon.O sa mearga de minune :X
    Cum merge A/C-ul?
    http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3Oq0ui_C-NU

    Comment


    • #3
      Mersi!

      Saptamana asta vreau sa schimb filtre, burduf de planetara si ulei iar cu ocazia asta o sa caut si mufa OBD sa-i fac o diagnoza. Nici eu nu vreau sa arunc bani aiurea, de aceea o sa fac prima data curatarea si ungerea mecanismelor si chederelor de la geamuri si trapa sa vad cum se comporta dupa. Ce silicon imi recomanzi sa folosesc?

      A/C-ul functioneaza bine, probabil o sa mearga si mai bine dupa ce schimb filtrele (sincer nu stiu daca are vreo legatura filtrul de habitaclu cu A/C-ul dar aflam )

      Mersi inca odata de sfaturi! Astept si altele legate de celelalte "probleme".

      Comment


      • #4
        Originally posted by radu_bv88 View Post
        Mersi!
        Ce silicon imi recomanzi sa folosesc?
        Eu am folosit OKS 1361 Aerosol Spray ca aveam pe acasa si a fost foarte bun.
        http://www.youtube.com/watch?feature...&v=3Oq0ui_C-NU

        Comment


        • #5
          sa ai noroc de masinuta!
          '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

          sigpic

          Comment


          • #6
            Mersi mult!

            P.S. Inca sunt in maxim extaz))

            Comment


            • #7
              Bine ai venit si sa o alergi sanatos!

              Sent from my S500 using Tapatalk 2

              Comment


              • #8
                S-o stapanesti sanatos! Martorul ala de SRS airbag nu cred ca se va stinge singur. Pe la aria tehnica, aici adica, vezi ce e de facut. Spor!
                http://www.hondafan.ro/forum/showthr...stingem-becul)
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Vezi album Hona Civic - EG3 http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=542

                  Comment


                  • #10
                    Salutare!

                    Mersi mult KMR, vazusem si eu postul lui Vali_lj acum ceva timp dar nu mai tineam minte exact ce si cum. Oricum, vestea buna e ca am urmat pasii respectivi si martorul de la SRS functioneaza acum in parametrii normali (se aprinde iar dupa cateva secunde se stinge si ramane asa).

                    Bara89, nu am OKS 1361 Aerosol Spray dar mi-a recomandat cineva glicerina boraxata, de la farmacie, 3,5 ron sticluta. Am uns mecanismul trapei, am dat chederul cu glicerina dar merge la fel de 'greu'. Ma gandesc totusi ca atata timp cat functioneaza nu are rost sa ma gandesc la un mecanism nou.

                    Am urcat masina pe elevator si am observat ca la baia de ulei am ceva ulei la garnitura, nu curge, nu pica dar cred ca voi schimba si garnitura cu ocazia schimbului de ulei, just to be safe.

                    Bara89, mai am o intrebare, am vazut ca tu ti-ai demontat panourile de la usi. Care este sistemul de prindere? Cand le dau jos exista riscul de a rupe vre-o clema din plastic sau ceva? Poate daca ai timp, poti sa-mi dai cateva sfaturi sa nu fac vreo nazbatie sau ceva...

                    Mersi si va doresc o zi faina tuturor!

                    Comment


                    • #11
                      Salut, pana sa gasesc filmuletul, vroiam sa iti explic cum sa dai fata de usa jos dar o face mai bine decat mine
                      http://www.youtube.com/watch?v=aov7wFACNAc

                      Comment


                      • #12
                        Mersi mult! O sa trebuiasca sa am grija la firele de la geamurile electrice dar sper sa fie ok.

                        Comment


                        • #13
                          Astazi urmeaza o mica vizita la service. Se schimba:
                          -filtru aer
                          -filtru benzina
                          -filtru habitaclu
                          -filtru ulei
                          -ulei
                          -garnitura baie de ulei
                          -burduf planetara
                          O sa mai trebuiasca umblat pe la carburator, curatat, reglat si bibilit putin.

                          Intrebare: Ma poate ajuta cineva cu o polita de portbagaj? Chestia aia de deasupra rotii de rezerva....momentan este pus un placaj naspa si o mocheta in stare groaznica si as dori sa scap de ele. Daca are cineva de vanzare second de prin apropierea Brasovului ar fi super

                          Mersi si bafta tuturor!

                          Comment


                          • #14
                            Vezi ca reglarea carburatorului la modelul tau e destul de tricky, sa stie ce face cel ce se apuca.
                            http://hondafan.etp.ro/gallery/v/den1grator/

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Den1GRator View Post
                              Vezi ca reglarea carburatorului la modelul tau e destul de tricky, sa stie ce face cel ce se apuca.
                              asa este,eu am eg3 si daca il dereglezi ai pus-o...cauta in spatele carburatorului,o sa gasesti o rotita de plastic pt reglarea relantiului.poate rezolvi asa.bafta.
                              http://www.hondafan.ro/forum/album.php?u=5392

                              Comment

                              Working...
                              X