VALINEB1: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Grey Metallic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • VALINEB1: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Grey Metallic

    M-am gândit sa postez o modalitate românească de reparat, poate o mai pateste cineva.
    Descoper într-o zi, uimit, ca amortizorul/telescopul de la ușa portbagaj era scurs, probabil un gospodar de la spălătorie a considerat ca sa îl stearga, sa-i dea un luciu.
    Ce era de făcut, sa caut pe net unul...degeaba, sub 600 RON nu am găsit. Eu personal nu dau atâta banet pentru o piesa care nu face multă treaba...
    L-am demontat pe inculpat si cu el in mana sa mă duc pe la dezmembrari. Cum CRV-uri nu am găsit, mă gândeam sa fac o adaptare de la un alt tip de mașina...la dezm. nu am găsit decât amortizoare cu prinderea prin clema. La noi, se prinde un capăt de masina( un surub cu cap stea) si de ușa cu un suport cu doua suruburi cu cap de 10. Demontati suportul dinspre ușa in așa fel încât sa ramaneti in mana doar cu telescopul si cu cele doua capete.
    Cu el in mana, am intrat din curiozitate la un magazin de piese Dacia, i-am arătat omului cam ce am nevoie si surpriza, se potriveste telescopul de haion de la Dacia break, e mai mic cam cu 1cm dar si numai 20 RON...se monteaza(se potriveste) pe suportul dinspre ușa, se insurubeaza la loc si gata.
    Nu este la fel de puternic, mai avea unul puternic de ARO dar era mai lung cu vreo 2 cm si poate îmi dădea peste cap ușa...si era si 70 RON ...
    Sper sa fie cuiva de ajutor...la banii astia....
    Scuzati povestea lunga...

  • #2
    Foarte tare... multmim! Uite, asta inseamna comunitate.
    Ex: CR-V 2,2 Diesel Executive 2012
    Ex: CR-V Elegance WP NAVI 2.0 A/T
    Now: CR-V Elegance e:HEV (hybrid)

    Comment


    • #3
      Frumos si romanesc!
      Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
      "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
      "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

      Comment


      • #4
        chiar nu ma asteptam... stiam ca e foarte scump dupa cum dealtfel spui si tu...iti multumesc ca ai impartit pontul cu noi.!
        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/ovidiutaras/

        Comment


        • #5
          Buna ziua si La multi ani...

          Din ciclul "Sunt roman si am avut Dacie" am mai facut o adaptare la masina.
          Poate s-a mai intamplat la cineva.
          Oglinda stanga nu se mai incalzea, am verificat siguranta, totul in regula, oglinda pe dreapta se incalzea minunat, asta pe stanga nimic....si chiar acum cand avem nevoie de dezghetare, iarna. Apoi, am dat frumos sticla jos, sa verific daca imi ajunge tensiune pana in oglinda, cu un bec cuplat la cele doua mufe am verificat si imi vine tensiune, se aprinde. Bun...pana aici. Si acum traseul de incalzire...acelasi bec l-am pus in serie cu mufele si cu traseul de incalzire sa vad daca am continuitate(o sa zic si de ce nu aveam) si nimic....Deci...e dus traseul, s-a ars nichelina. Hai sa caut oglinda de CRV cu incalzire, Bogdan di la Iasi nu mi-a gasit decat pe la 230 RON, si alta firma la 400 RON pe original....pentru o oglinda....Mult.Ce m-am gandit, sa refac cumva traseul de nichelina, sa vad pe unde e intrerupt....ei...inarmat cu feonu lu nevasta-mea am separat frumos suportul de plastic al oglinzii, ramanand doar cu sticla(si pe spate traseul incalzirii). Atunci am observat ca cei doi pini unde vine tensiunea pe traseul de incazire, nu se intalnesc in nici un punct liniile(sper ca m-ati inteles), ma asteptam sa fie ca la un resou normal, sau mai simplu sa fie ca la dezaburirea de la luneta. E altceva...
          Ce era de facut...cum sa refac traseul,cum sa-l repar...ghiciti....ca in prima mea "carpeala" am intrat in magazinul de piese Dacia...intreb...Loganul are incalzire in oglinzi? DA...cat costa? 18 RON....cu acelasi uscator de par, am separat folia intrerupta de la CRV, e ca un fel de autocolant mai gros, si acelasi uscator am facut aceleasi operatiuni la oglinda de Logan.....rezultatul final fiind...traseul de incalzire de pe oglinda de LOGAN pus pe oglinda de CRV, lipit totul la loc, asamblat, montat pe masina(aici la montarea pe corpul oglinzii trebuie strambati pinii sa incapa....).
          Si gata...cu 18 lei, oleaca de rabdare, mi-am reparat oglinda incalzita, si am si o oglinda de LOGAN fara incalzire.

          P.S.1 parca se incalzeste mult mai rapid asta de Logan...
          P.S.2 mergea orice alt traseu de incalzire de la dezmembrari..dar singurl mod de verifiacre era cuplarea la mufe,dat sa se incalzeasca...si nici nu era siguranta ca o sa tina mult....Macar asta de Logan e noua.

          Singurul dezavantaj, singura problema, este diferenta intre cele doua oglinzi, cele doua trasee, e mai mica oglinda de Logan, dar o sa vad cand or veni gerurile, cand o fi gheata pe oglinda cum se comporta.

          Sper sa ajute pe cineva. Daca aveti drum prin Bacau cu mare drag va ajut.

          Comment


          • #6
            VALINEB1: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Grey Metallic

            Cu putin noroc si multe cunostinte eu am dat 100 ron pe oglinda cu incalzire dr fata, numai oglinda. Acum 1 an. Bravo ție ai avut rabdare si te-ai si priceput. Traseul de Logan probabil ca e mai scurt , asa cum zici , si de aceea se incalzeste mai repede. Treaba cu telescopul pt usa spate e valabila pt CRV pana in 2006. Nu sunt in stare sa-mi dau seama la ora asta daca la modelele noi usa din spate se deschide la fel ca la noi ...dar 99,99% am impresia ca se deschide in sus nu in lateral. Posibil ca amortizorul sau telescopul sa fie de o alta factură. Mai spune-mi o data ce telescop ai cumparat. La mine e inca bun cu toate ca la inchidere usa imi da senzatia ca-i da drumul cam de sus..adica nu mai amortizeaza si la inchidere..cam face zdrang la inchidere...😂😂😂


            Sent from my iPhone using Tapatalk 2
            FLORIN CRISTEA
            Senior Member
            Last edited by FLORIN CRISTEA; 04-01-14, 01:03.
            Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

            Comment


            • #7
              Ii da drumul de sus? Va referiti la geamul cu cele doua telescoape, si la mine tot " clanc " face la închidere...acu realizez ca si dvs ca parca ar cam trebui sa țină si ele puțin geamul sa nu-l tranteasca de ușa.
              Eu am făcut adaptarea pentru deschiderea portbagajului, toată ușa... Un telescop de Dacia break, a fost 20 lei parca, mergea unul mai puternic, totuși ușa e mare, mai e si roata de rezerva pe ușa, e grea, dar totuși telescopul impinge lateral si nu ca la Dacia break in sus. La Dacia break erau doua telescoape.
              Mai era la magazin un telescop de la ARO, mai puternic, puțin mai lung, cam vreo 2-3 cm, singurul inconvenient este ca trebuie ținut de ușa sa nu o dea peste cap. Si era si mai scump, 70 RON parca.
              La mine își face treaba telescopul de break, as vrea sa pun si eu mana pe un CRV cu telescop original sa compar modul de închidere al usii portbagaj.
              Unii sigur ma critica de modul in care îmi " carpesc" masina, dar daca aveam bani cumpăram totul original, de calitate.
              Buna ziua, sunt Vali si sunt un zgarcit...
              Acum ma ocup sa repar actuatorul de la ușa.
              La portierele spate si portbagaj nu-mi mergea centralizata. Am montat/adaptat motorase universale de închidere centralizata, se găsesc la vreo 50 RON setul, nu e greu de adaptat.
              Parca îs puși pe o suma cei de la Honda, un actuator original de ușa este vreo 600RON... Poate n-am știut unde sa caut...
              E in procesul de reparare actuatorul, l-am desfacut, trebuie schimbat motorasul de 12v...sper sa meargă.
              Multumesc pentru atenție.

              Comment


              • #8
                Nu Vali....asa vine vorba...vorbim de portiera din spate nu de geam. In sensul ca atunci cand era mai noua usa nu se inchidea cu zgomot. Parca si amortizorul o tinea un pic la inchidere s'ar putea sa mi se para mie...,


                Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                Comment


                • #9
                  Geamul din spate de pe usā asa s-a închis de când il stiu...cu "pac"...😂..,


                  Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                  Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                  Comment


                  • #10
                    Da, la fel si la mine, e cu "fiori" când îl închid.

                    Comment


                    • #11
                      La închiderea usii tot nu e curată închiderea, e un clamp...de parca s-ar urca puțin ușa in portbagaj, parca se catara incuietorile între ele ...nu e o închidere ușoară cu zgomot normal ca la portiere. Da se închide.

                      Comment


                      • #12
                        VALINEB1: '04 Honda CR-V 2.0 i-VTEC, Grey Metallic

                        Sa nu-ti faci probleme...nici nu ai idee cat de rezistent la lovituri este geamul ala din spate....e si o poala de bani undeva la 900-1000 €. Face parte intr-un fel din structura de rezistentă a masinii. Este extrem de rezistent . Poti să ma crezi l-am testat...😉


                        Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                        FLORIN CRISTEA
                        Senior Member
                        Last edited by FLORIN CRISTEA; 04-01-14, 14:36.
                        Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by valineb1 View Post
                          La închiderea usii tot nu e curată închiderea, e un clamp...de parca s-ar urca puțin ușa in portbagaj, parca se catara incuietorile între ele ...nu e o închidere ușoară cu zgomot normal ca la portiere. Da se închide.
                          Exact de asta vorbesc. Am incercat sa mai reglez un pic din tamponul de cauciuc...stanga sus...la usă...am reusit ceva...dar nesemnificativ.


                          Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                          Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                          Comment


                          • #14
                            O sa mă joc si eu la tampoane poate merge.

                            Comment


                            • #15
                              N'ai ce pierde incearcă. Oricum felul cum a fost gandită usa din spate nu mi separe stralucit. Daca ar fi fost dreapta nu usor curbata sus eu zic ca ar fi fost mai ok. Asa cum e...ploaia sau zapada intra fara probleme. Ia sa te uiti de curiozitate sub capacul-masa din portbagaj..scoate "scoica" afara de tot...sa ajungi la podeaua masinii ...sa vezi daca ai apa acolo. Am scos-o de cateva ori si am curatat balta. Invariabil dupa un an aprox......apa era tot acolo. Am spus la service dar...fara solutie. Anul asta 2013 nu am umblat in primavara am sa caut sa vad.


                              Sent from my iPhone using Tapatalk 2
                              Our AWD differential is too weak to propel the car when front traction is lost.....

                              Comment

                              Working...
                              X