Despre suspensie/amortizoare, camber kit si senzori de auto-leveling (xenon) - Accord CL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Despre suspensie/amortizoare, camber kit si senzori de auto-leveling (xenon) - Accord CL

    Ca tot mai intreba lumea una alta despre acest subiect ... mai jos gasiti un topic de al meu vechi cu niste poze
    despre suspensia de pe Accord model CL, camber kit spate si senzorii de auto-leveling fata + spate pentru xenon .
    Atunci aveam coilovere H&R care vin cu amortizoare Biltein.

    http://www.tsxclub.com/forums/1st-ge...eadlights.html

    Suspensia fata + senzor de auto-leveling (este doar pe partea stanga):
    - amortizorul fata stanga are o clema de care se prinde tija de la senzorului de auto-leveling fata
    - pentru amortizoarele care nu au acea clema cred ca se poate confectiona usor una folosind un colier sau ceva

    Click image for larger version

Name:	frontyd9.jpg
Views:	1
Size:	65.0 KB
ID:	727872

    Pentru spate (partea stanga) , tija de la senzorul de auto-lveling se prinde de unul din bratele suspensiei (care are o clema sudata de brat).
    Eu avand camber kit Ingalls, am optat pentru a prinde tija folosind un colier.

    Click image for larger version

Name:	rearvk1.jpg
Views:	1
Size:	113.6 KB
ID:	727873
    hondatu
    Administrator
    Last edited by hondatu; 23-03-13, 19:20.

  • #2
    Readuc la viata acest topic.
    Am cumparat pt Accordul CL7 SSE din profil un set nou de arcuri sport H&R, pe care urmeaza sa le montez pe masina. Numai ca, din cate am vazut, masina are deja putin camber pe rotile din spate, camber care va creste dupa ce voi monta arcurile sport, lucru pe care l-am patit si la Prelude.
    A montat cineva asa ceva:
    https://www.akr-performance.com/p/ha...shings-HR-6379
    ?

    Vreau sa montez camber-kit, NU pentru a mari camber-ul, ci pt a-l aduce la starea initiala, dupa montarea arcurilor sport si implicit coborarea suspensiei.

    Comment


    • #3
      Eu am folosit camber kit de la Ingalls, dar daca nu-i mare caderea, poti merge si fara.

      Comment


      • #4
        Originally posted by ivladbogdan View Post
        Readuc la viata acest topic.
        Am cumparat pt Accordul CL7 SSE din profil un set nou de arcuri sport H&R, pe care urmeaza sa le montez pe masina. Numai ca, din cate am vazut, masina are deja putin camber pe rotile din spate, camber care va creste dupa ce voi monta arcurile sport, lucru pe care l-am patit si la Prelude.
        A montat cineva asa ceva:
        https://www.akr-performance.com/p/ha...shings-HR-6379
        ?

        Vreau sa montez camber-kit, NU pentru a mari camber-ul, ci pt a-l aduce la starea initiala, dupa montarea arcurilor sport si implicit coborarea suspensiei.
        Cum zice si Dinoc, daca e sub un grad, poti sa mergi linistit asa, e chiar mai bine.
        '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

        Comment


        • #5
          am pus si eu H&R pe CL9, iese cam -2 grade pe spate cu amortizoare Koni
          ex '92 Civic VTi EG6 & ex '97 Prelude BB9 & ex '05 Civic Sport EP2
          '08 Accord Type S CL9 & '97 Prelude BB9

          Comment


          • #6
            Am facut niste calcule si ies undeva la 800 lei cu tot cu transport 2 brate Hardrace. Nu sunt foarte sigur ca merita. O sa montez arcurile si daca nu e mare camber-ul, o sa o las asa.

            Comment

            Working...
            X