Face ceva VSA sau e numai asa de forma?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    razvan p. ma scuzi dar nu am inteles, ce anume vrei sa imi transmiti mie?! eu am intrebat cu totul altceva in acest topic.

    Comment


    • #17
      Daca VSA ți se pare permisiv īncearcă ESP de la VW. Chiar am avut o ușoară dezamăgire cānd am trecut de la Golf la Civic īn sensul că golful mă lasă să mă "distrez" și īși făcea simțită prezența cānd deveneam tupeist și Civic-ul activa VSA la primul fulg de zăpadă.
      Ex: Honda Civic 1.8 i-VTEC

      Comment


      • #18
        La Accord VSA-ul este chiar OK, asta iarna pe zapada batatorita si soseaua goala am facut in mod repetat testul elanului, VSA-ul a semnalizat imediat in bord si masina a revenit imediat pe linie dreapta. Am patit in schimb la un Accent 1.6 hidramat sa ma bage in fata unui TIR (am piscat un pic frana intr-o curba in coborare in care intrasem cam tare dupa terminarea unei depasiri, moment in care ESP-ul a intrat brutal si m-a scos pe contrasens, desi masina nu intrase in derapaj, doar "tipasera" un pic anvelopele, am redresat in ultimul moment, la 4-5 metri de TIR care venea destul de incet, fiind in urcare.
        ex. Accord CL7 Executive 2,0 M/T Arctic Blue Pearl

        Comment


        • #19
          Cred ca e interesant de revigorat subiectul (sintem in sezonul mai degraba favorabil manifestarii): cind vi s-a aprins martorul VSA? Pe cite-mi dau seama e setat sa lase de la el, nu intra imediat sa taie putere/frineze roata interioara virajului. Zic de VSA nu de ABS ca pe-ala-l simti in pedala, da?

          Ce ati facut, pe ce erati (zapada, gheata, ud, uscat mers tare) cind a intrat?
          Mie mi s-a aprins incercind sa urc la Cabana Padina (150 m din drum) pe un strat de noroi de vreo 15 cm in panta de >10%, de s-a facut masina sanie si nu urca (in viteza 1), apoi cu piciorul pe frina mergea in spate unde-i dictau Newton si Navier-Stokes, deh
          Io si Ea
          Senior Member
          Last edited by Io si Ea; 21-01-16, 00:00.
          "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

          Comment


          • #20
            Mie mi s-a aprins foarte rar. Din ce-mi aduc aminte, odata cand incercam sa manevrez prin zapada proaspat depusa de vreo 30 cm si alta data cand eram pe ceva polei pe langa Ambasada Chinei. Poate sa se mai fi aprins de vreo doua, trei ori, dar nu mai stiu pe unde si de ce.

            Daca nu ma insel insa, la corectii minore nu se aprinde becul de VSA, dar sistemul lucreaza, adica masina se simte ca-si corecteaza traiectoria. Cel putin mie asa mi se pare.
            "Things are not what they appear to be: nor are they otherwise."
            "The truth may be out there, but the lies are inside your head." - Sir Terry Pratchett

            Comment


            • #21
              Si mie mi s-a mai aprins episodic in anumite momente de usor derapaj, dar in zilele trecute, dupa inceputul episodului de ninsoare/gheata, au fost mai multe momente cand s-a aprins, atunci cand imi faceam loc sa parchez in locurile ne-deszapezite, iar transmisia era solicitata la capacitate maxima (4x4, presupun).
              Si nu, nu cred ca e degeaba, isi face treaba cu succes.
              O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

              Comment


              • #22
                Azi dimineață, pantă ușoară, zăpadă puțin īnghețată, viraj la dreapta: mi-a blocat pentru scurt timp (max. 1 sec) roata dreapta-față.
                Concluzie: VSA -ul īși face treaba.

                Gesendet von meinem C6903 mit Tapatalk

                Comment


                • #23
                  Pe mine m-a scos VSA de-a lungul timpului din cateva situatii care putea deveni maro, nu ma pot plange. Inainte de a schimba anvelopele de vara cu unele noi (anul trecut) se activa aproape la fiecare plecare de pe loc (de bune ce erau anvelopele vechi). In prezent, isi face simtita prezenta discret, atunci cand simte ca masina aluneca pe sleaurile din minunatul nostru oras.
                  Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

                  http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

                  Comment


                  • #24
                    Pe mine era sa ma bage in maro VSA-ul cand am schimbat masina cu una Non VSA, dupa ce-am mers o zi pe zapada cu el activat am uitat cum e fara.
                    Ex: 06' Honda Accord 2.2 i-cdti
                    Current: '02 Peugeot 206 2.0hdi/ '10 Fiat 500 1.2L/ '02 Smart 42 0,6/ '07 Mitsubishi Outlander 2.0DiD

                    Comment


                    • #25
                      Am constatat că-și face simțită prezența și intervine doar atunci cānd pierd aderenţa la roată, indiferent de tipul de carosabil și starea lui.
                      Iarna mai des, iar cānd intenționez să mă urc peste vreun șleau mai zdravăn, īl decuplez pentru a nu-mi tăia puterea la roată.
                      -------------------
                      There is no point of having if you can't share.

                      Comment


                      • #26
                        Asta vara am avut chef de joaca prin serpentinele din munti, nu prea au fost curbe luate fara scartait de roti
                        Am sesizat ca nu s-a aprins niciodata VSA-ul in bord de unde am tras concluzia ca masina s-a descurcat minunat fara sa apeleze asistenta.

                        Iarna in schimb da, intra si recunosc ca m-a scos dintr-o situatie dificila zilele trecute. Stiu ca e acolo si isi face treaba iar eu conduc linistit.

                        Comment


                        • #27
                          Am observat ca VSA-ul intra mai mult la deraparile in laterala ca sa zic asa, nu m-ar ajuta cu nimic daca la plecarea in forta ar taia combustibilul cat sa nu alunece de loc rotile, mi-ar lua 5 min sa plec de pe gheata. Incercati sa luati o curba mai tare intr-o parcare undeva pe gheata sa vedeti ca VSA-ul franeaza imediat rotile ca sa anuleze alunecarea asta laterala. La plecarea de pe loc nu am nevoie, ma descurc sa folosesc ambreiajul si acceleratia cat sa nu derapez.

                          Comment


                          • #28
                            Mihainstef, ma-ntreb daca la CR-V VSA-ul are aceleasi setari ca la noi, cei cu o punte motoare, si parca n-ar trebui, cred. Cei mai priceputi, ce spuneti?
                            "In theory, there is no difference between theory and practice. In practice, there is."

                            Comment


                            • #29
                              Eu am intrat iarna trecuta intr-un sens giratoriu putin cam tare pentru gheata de pe jos. Ma pregatisem deja sa corectez traiectoria, dar VSA-ul a facut-o inaintea mea intr-un mod extrem de placut si de eficient. Am observat ca daca accelerez tare pe drum alunecos,intra autoamat in functiune si se aprinde becut (chiar daca traiectoria e dreapta).

                              Comment


                              • #30
                                Pe langa alunecarile de iarna cand a intrat cum l-a taiat capul, s-a intamplat sa intre inca o data intr-o situatie ceva mai periculoasa: eram pe digul Smardan-Macin, jud. Tulcea, aproape de Macin. In fata mea, pe linie dreapta era un Beetle si ceva mai incolo urma o curba care cu greu se putea lua cu 110. Am depasit Beetle-ul si am realizat ca se cam terminase linia dreapta. Am reusit sa ma incadrez pe banda mea, insa manevra asta mi-a stricat cu totul abordarea curbei (spre stanga) care urma. In plus, de pe urma depasirii aveam si viteza mare.
                                Am intrat tare in curba, am simtit ca masina cu greu se incadreaza cu fata, dar nu am calcat nicio secunda frana, gandind sa nu ma arunce in exteriorul curbei si afara drumului, mai ales ca aveam niste gume spate tocite rau (MaxxRT-urile) si pe carosabil mai erau si zeci de pietricele. Am incadrat botul, dar imediat a aparut corectia VSA-ului pentru rotile spate, simtind smucitura direct in coloana vertebrala.
                                Am convingerea si acum ca nu pateam nimic fara corectia VSA-ului. As fi fost bucuros sa fie decuplat.
                                Nu-s incantat de cum actioneaza.

                                Comment

                                Working...
                                X