DIY cum sa repari oglinzi electrice rabatabile care nu merg,sau merg incet,sau se misca partial.

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • DIY cum sa repari oglinzi electrice rabatabile care nu merg,sau merg incet,sau se misca partial.

    Buna,cind am cumparat masina omul a zis ca cineva ia ridicat oglinzile in sus ca a parcat nush unde si sau stricat oglinzile rabatabile.
    Mam uitat online si am gasit problema,este un releu stricat.Dar releul costa 80euro,asa ca mergem "mai adinc" in problema noastra si gasim ca siguranta DIN releu e stricata,asa ca cumparam o siguranta care costa 5lei

    CODUL LA PIESA NECESARA
    -Varistor/polymer fuse
    XF030 sau RXEF030 (<<<e acelasi lucru)
    (72 volti,0.3 amperi)
    cost 5 lei/buc
    (a trebuit sa cumpar mai multe ca nu miau vindut doar una,asa ca mai am inca 4,cine vrea si are probleme sa imi zica)
    Daca sunteti prin Cluj va pot si ajuta

    Din pacate nu am facut video ca ninge si sunt -1 grade.
    Oricum,e simplu:

    1.Trage de bucata de plastic (cea cu semnalizare) de la oglinda,e prinsa doar in clips,dar totusi ai grija cum tragi.
    (un sfat,incearca sa ridici partea de jos in sus un pic si dupaia baga-ti degetele dedesub,dupa ce ai auzit cum au puscat clip-urile,"wiggle" un pic de plastic pina vine afara)
    2.Deconecteaza cablul de la semnalizare.
    3.Scoate afara din locasul lui pe releul negru care are ceva fire care ies din el,dupa aceea deconecteaza firele.
    4.Cu un cutit,sau surubelnita foarte ascutita,scoate materialul galben din jurul sigurantei bagaate in releu pina vezi piciorusele din metal al sigurantei
    5.Taie cu un patent capul sigurantei jos,sa ramina doar piciorusele din metal,dupa aceea cositoreste impreuna siguranta noua RXEF030/XF030 cu piciorusele de metal.
    6.Re-anssambleaza si bucurate de oglinzile tale care merg :P

    Eu din pacate nu mam putut bucura doar 50% din cauza ca una din ele tot nu merge,din cauza ca propietarul vechi a deschis motorasul si nu la pus inapoi pe dintii pe care trebuia,asa ca merge aiurea.Dar cealalta care nu misca DELOC inainte,acum merge PERFECT.
    Sper sa va ajute si sa va salveze bani.

    Oglinda noua=400euro
    Releu nou de la honda =80euro
    DIY siguranta noua pt releu= 1euro

    Cum arata cind original releul (dar cu gropita facuta deja)

    acuma se vede gropita facuta si cu piciorusele de metal

    asa arata cind e gata,umpleti inapoi gaura si izolati bine inapoi,intra apa prin carcasa la oglinzi ca nu sunt izolate bine
    fiatowner
    Member
    Last edited by fiatowner; 15-03-13, 17:06.

  • #2
    Eu am fortat oglinda si acum nu se inchide. Am o honda civic 5d din 2006. Cand apas sa inchid oglinda merge doar jumatate , daca o ajut cu mana merge pana sus. Ce crezi a sarit motorasul de pe dinti?

    Comment


    • #3
      exact acelasi lucru e si la mine,si cred ca aia e cauza.Poti sa deschizi oglinda si sa te uiti.
      Da jos plasticul cu semnalizarea si desfa suruburile.

      Comment


      • #4
        Poti sa dai detalii cum sa dau jos plasticul....Ms

        Comment


        • #5
          trage de partea de jos a plasticului inspre afara.Baga cceva ascutit (surubelnita) intre plastic si oglinda,dupa aceea ridica.
          Dupa ce toate clipurile au puscat si poti baga degetele sub plastic,misca de plastic stinga dreapta pina iese.Nu stiu altcumva cum sa explic.Nu e greumincearca.

          Comment


          • #6
            Mersi. O sa incerc ...

            Comment


            • #7
              Am dat comanda si eu de o siguranta resetabila polimerica RXEF030. Astept sa vina sa incerc sa repar oglinda... Acel dispozitiv (Mirror Shut Off Device) este utilizat doar pt a plia oglinzile? Functiile de semnalizare si de reglare a oglinzilor sunt afectate daca acesta este scos? E ok daca pun silicon pt etansare? (am inteles ca e recomandat sa se izoleze cumva piciorusele sigurantei.
              2008 Honda Civic 5d i-shift

              Comment


              • #8
                Salut .am rezolvat si eu problema cu oglinzile ( cea de la sofer nu se inchidea de tot ,iar cea de pe stanga nu se mai inchidea total la a doua actionare repetata imediat )
                Am procedat la fel ca in acest DiY,cu mentiunea ca la al doilea releu am spart direct piesa fara sa mai sap gropitele ( dupa ce sa spart raman cele 2 placute de bimetal care cad in momentul cand le incalziti si astfel ramaneti cu picioruse mai lungi. Nu insistati prea tare cu letconul ,daca nu merg asa indepartatile mecanic cu un sfic. )
                Etansarea am facut-o cu un pistol cu bagheta de silicon ,mai mult pe cosiderent de oxidare si de vibratii ,nu ca ar intra apa .
                REZULTATUL :ambele oglinzi se inchid simultan ori cate actionari repetate ai face cu ele .
                Piesele le-am luat de la PROTEHNO INTERNATIONAL INVESTMENT la astronomicul pret de 11,22 lei 5 bucati(comanda minima ) ))
                Multumiri pe aceasta cale colegului FIATOWNER pentru initiativa .

                Comment


                • #9
                  Am rezolvat si eu problema...Cateva poze ca sa va faceti o idee...

                  Click image for larger version

Name:	20130824_183411.jpg
Views:	1
Size:	180.5 KB
ID:	716541Click image for larger version

Name:	20130824_183419.jpg
Views:	1
Size:	247.7 KB
ID:	716542Click image for larger version

Name:	20130825_181249.jpg
Views:	1
Size:	189.1 KB
ID:	716543Click image for larger version

Name:	20130825_232041.jpg
Views:	1
Size:	265.8 KB
ID:	716544Click image for larger version

Name:	20130825_235853.jpg
Views:	1
Size:	136.7 KB
ID:	716545

                  Cateva sfaturi pt cei care mai au aceasta problema:
                  Capacul se desprinde destul de usor...nu trebuie sa aplicati multa forta. Cele 3 clipsuri din partea de jos sunt cheia. E bine de inceput cu cel din dreapta (ca in poza) cu o surubelnita micuta sau o lama ceva se rezolva.
                  Eu unul nu am mai deconectat firele de la semnalizare (dupa cum se observa am sprijinit capacul de oglinda)
                  Dispozitivul iese destul de greu din locul sau, iar pt remontaj e bine de retinut traseele firelor.
                  Partea cea mai complicata o reprezinta inlaturarea plasticului turnat pt a descoperi piciorusele sigurantei...Va trebuie ceva ascutit si rabdare...Se poate si sparge siguranta (cum a zis byus) insa eu am preferat din motive estetice si pt o mai buna lipitura sa sap pana dau de picioruse.
                  Eu am luat sigurantele de la adelectrocom la incredibilul pret de 1.22 lei/buc fara TVA (a costat mai mult transportul cei drept - aprox 10 lei)
                  Rezultatul este o oglinda rabatabila 100%.
                  2008 Honda Civic 5d i-shift

                  Comment


                  • #10
                    E mai sigur sa spargeti piesa din 3 motive :
                    1.nu mai riscati sa taiati izolatia firelor ( vezi firul albastru la sava cristian in poza 3 ).Si eu am julit izolatia la primul releu ))
                    2.tot sapand in jurul celor 2 pini , inevitabil veti lua si din grosimea pinilor si s-ar putea sa-i rupeti de tot .R
                    3.Ramaneti cu o suprafata de contact mult mai mare .
                    Oricum nu mai aveti ce face cu piesa respectiva ,dupa ce ai taiat-o asa ca nu o menajati .

                    Comment


                    • #11
                      corect e mai simplu si mai comod de spart piesa...la pct 1 sa stii ca nu ai vazut bine...nu am atins absolut deloc firele (ce se vede in poza e tot acea rasina(plastic) care cand a fost turnata a format bule de aer.
                      2008 Honda Civic 5d i-shift

                      Comment


                      • #12
                        Bravo ,ai fost mai atent...eu le-am dat de le-am julit la primul releu ))
                        Al doilea a iesit incomparabil mai bine .

                        Comment


                        • #13
                          Daca are cineva disponibile 2 bucati de varistor, le-as cumpara eu. Astept PM. Multumesc.

                          Comment


                          • #14
                            Astazi mi-am comandat pe net 10 bucati. Daca aveti careva nevoie, spuneti-mi si dupa ce le primesc va trimt cu mare placere...

                            Comment


                            • #15
                              Mi-a dat si mie @flaviuf varistoare si azi am reusit sa il repar.Este foarte usor de reparat si merita decat sa dai banii pe un modul nou

                              Comment

                              Working...
                              X