Kit suspensie Accord 2.0 model 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Salut,


    Ca tot l-am intrebat pe tovarasul VIC despre amortizoarele nou achizitionate KYB si nu ne-a raspuns am s-o fac eu.
    Am optat pentru KYB Excel-G bitubular cum se stie cu gaz.

    Impresii:

    Amortizare buna pentru denivelari ( chiar mai confortabila ca cea OEM, parere proprie si personala ).
    Tinuta de drum pe viraje excelenta.Am tras un pic de ea pe Dealul Negru si chiar nu ma asteptam sa se comporte atat de bine. Contactul rotii cu asfaltul la fel de bun ca si cu cele originale.
    Km efectuati cu noua suspensie aproximativ 1500. Sper sa-si pastreze proprietatile.
    Sincer.... nimic de obiectat pentru varianta aleasa. Chiar ma bucur ca am facut aceasta alegere si cu un buget rezonabil aproximativ 1800 RON tot setul fata+spate si 380 RON manopera fata+spate.
    Pentru orice alte detalii va pot sta la dispozitie astept PM.
    Mentionez ca masina este un Accord CL 7 din 2008, 2.0 i-vtec.
    Spor !

    Comment


    • #17
      Salut tuturor.
      Scuze de lipsa de pe forum, intr-adevar nu am mai intrat de mult si am sa incep scurt cu un reply pentru colegii forumisti, in privinta schimbarii amortizoarelor stock cu cele after market.
      confirm ce a spus doru mai sus, KYB se comporta foarte bine, 50k rulaj in mai putin de 1 an jumatate. Comportamentul este la 90% fata de cele originale, cei 10% reprezinta diferenta de pret dintre OEM si AM. Overall, recomand KYB pentru schimbarea celor OEM. Daca banii nu sunt o problema, altfel se discuta.
      Comportamentul este bun pe viraje, ace de par, curbe stranse, Dealul Negru, etc. Poate nu absorb la fel de bine zgomotele de la denivelari (cele OEM au un zgomot discret, infundat, KYB se aud o idee mai tare).
      1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
      2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
      3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

      Comment


      • #18
        Salut,
        si eu caut sa schimb amortizoarele fata insa am probleme in a gasi coduri pentru cele aftermarket gen KYB, Sachs pentru ca masina mea e cu xenon.
        La care ma uit, le lipseste urechea de prins senzorul de autoleveling: de ex. super multumit de Bilstein la masina anterioara, la accord nu fabrica pentru masini cu xenon.
        Sigurele ce am gasit imagini clare sunt Koni insa nu gasesc un distribuitor in Romania sa imi fac idee de pret.
        La Sachs/Bodgem am codurile 312090, 313866/ 27-K68-A, 27-H55-A insa nu am gasit o poza sa le vad daca au urechea respectiva.
        Poate ma ajutati cu un sfat, sau o confirmare ca nu as da banii si apoi sa umblu sa le schimb.

        Comment


        • #19
          Pentru amortizoare Koni incearca aici
          http://www.volksparts.ro/index.php?l...ssr=0&lshmr=50
          ACCORD 2.2 I-DTEC 2010 M/T Executive

          Comment


          • #20
            Mi-am pus eu koni fsb pe cu2, au fost ~2400 de lei de la volksparts.
            ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
            Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
            Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
            Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

            Comment


            • #21
              Cum sunt, rezare? Ceva pareri vs stock? +/-? Chiar sunt curios legat de FSD-uri.
              -------------------
              There is no point of having if you can't share.

              Comment


              • #22
                Ca si confort par mai ok, "mai legate", asa cum de altfel se si lauda. Sunt un pic jumpy in anumite conditii (drum cu denivelari continue), dar overall in modul "dat blana" masina se inclina sensibil mai putin. Nu-mi ies dintii din gura la gauri, deci iti inchipui ca nici masina nu e chiar kart pe curbe.

                Acum na, oem-urile aveau 100kkm, deci erau probabil destul de obosite, daca le compar cu oem de noi diferentele se micsoreaza putin.
                ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                Comment


                • #23
                  Multumesc; legat de inclinarea in curbe, aici mai intervin si barile de torsiune, nu doar suspensia. Din ce spui, pare ce trebuie
                  -------------------
                  There is no point of having if you can't share.

                  Comment


                  • #24
                    Mai este vizibila si partea cu frana/acceleratie, unde masina nu se mai lasa de bot/fund.
                    ex Accord 2.0 ES M/T 2007 CL7
                    Accord 2.4 Executive M/T CU2 2008
                    Suzuki SX4 1.6 GLX 4WD 2008
                    Mitsubishi Outlander 2.3 Invite 4WD 2012

                    Comment


                    • #25
                      Koni FSD am si eu, dar pe Mazda 3. Pe drumuri proaste absorb mai bine denivelarile decat cele stock. Pe drumuri bune sunt mai rigide decat cele originale si pastreaza contactul cu drumul, pe viraje mai bine pentru ca au cursa mai lunga. Am facut rost si de niste Bilstein B4 noi pe care e voi testa in primavara posibil si cu niste arcuri sport.

                      Comment


                      • #26
                        A mai schimbat cineva amortizoare la CU1? Impresii?

                        Comment


                        • #27
                          Stie cineva daca flanse pentru amortizoare la Accord CU1 se gasesc si non OEM?

                          Comment


                          • #28
                            51675TA0A02 şi 51676TA0A02.... nu par să fie AM.
                            Cu cāt le-ai găsit OE?
                            '16 Suzuki SX4 S-Cross 1.4 BoosterJet 4WD 6MT Spirit Canyon Brown Metallic

                            Comment


                            • #29
                              cam 100 EUR, pt puntea fata

                              Comment


                              • #30
                                Am gasiti si asa ceva http://www.epiesa.ro/rulment-sarcina...piesa-2678106/ ...incerc sa ma lamuresc daca este compatibil.

                                Comment

                                Working...
                                X