Kit suspensie Accord 2.0 model 2009

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Kit suspensie Accord 2.0 model 2009

    Deschid un nou topic, legat de schimbarea amortizoarelor/arcurilor/kit suspensie la un accord 2.0, model 2009, CU3.
    Din cate am vazut, nu a schimbat nimeni (sau cel putin nu am vazut eu) amortizoarele de pe accordul 2009. Cei care au schimbat au schimbat la modelul anterior si au optat pt chestii mai rigide, sau sport.
    Ca sa trec la subiect, ce optiune am ( honda, oem, eibach, hr,...) pt suspensie noua? Schimb doar amortizoare, schimb si arcuri, pun eibach, pun hr, combinatii intre ele, merg pe original, oem, aftermarxket? Sunt bulversat complet.
    Cu caracter obligatoriu, confortul vreau sa ramana acelasi ca cel conferit de suspensia initiala (conf dlui Stan Alexandru - salut maestre-, amortizoarele de pe spate se intaresc sau raman moi in functie de drumul pe care se ruleaza). Am alta optiune in afara de original, fabrica eibach, sau hr, sau... La partea asta, sunt nevoit sa iau in considerare si costurile schimbarii lor.
    Astept discutii suplimentare pe aceasta tema
    1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
    2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
    3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

  • #2
    Totusi, 61 de vizualizari si niciun sfat?.... Chiar nimeni nu a schimbat amortizoarele la Accordul din 2009?...
    1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
    2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
    3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

    Comment


    • #3
      Pai pe de abia gasesti cativa pe generatia 2003-2007 cu kitul schimbat si tu cauti pe cea din 2009 ? Posibil sa nu fi schimbat inca nimeni de pe la noi ...
      Honda Accord - 2006 2.0 Executive

      Comment


      • #4
        Salut, e prea devreme încă să găseşti suspensii schimbate la Accord 2009, cred.
        Aceeasi problemă/dilemă cu confortul o aveam şi eu, adică nu vreau să-l pierd.

        Prima întrebare a mea ar fi de ce vrei să schimbi amortizoarele, s-au dus? Ai făcut un test de amortizoare?
        Teoretic, nu ai de ce să schimbi şi arcurile, poate doar dacă au suportat greutăţi foarte mari/au fost deformate dincolo de punctul de no return. Asta cel putin pe termen scurt, în timp mai îndelungat mai pot ceda, dar după o vreme destul de îndelungată.

        Legat de alegeri hr, eibach...hr sunt mai dure, eibach sunt aproape de stock. Asta legat de arcuri...
        Cât despre amortizoare...100% nu pierzi confortul folosind OEM, dar sunt foarte scumpe. Eu de exemplu, am optat pentru KYB la amortizoare, voi vedea rezultatul pe la finele lunii când o să le montez.

        BTW, KYB şi Koni au proprietăți de adaptare la starea drumului (lin, denivelat, etc).
        -------------------
        There is no point of having if you can't share.

        Comment


        • #5
          Salut. Vreau sa schimb amortizoarele, am 125.000 imediat si se simte o idee efectul de "barca". Plus ca nu mai absorb cum trebuie denivelarile, gropile, zgomotul resimtindu-se in habitaclu. La trecerile peste denivelari in fata se aude "fier pe fier", spatele parca pica din pom. Fara pic de amortizare. Plus, cand trag de masina mai tare pe serpentine o simt cum se "chinuie" pt stabilitate.
          Legat de arcuri, le schimb doar daca pun alte amortizoare decat cele honda sau alte amortizoare care nu corespund ca dimensiune (cel putin asa am citit pe forum pt honde modelul pana in 2008). Totodata, daca pun alte amortizoare decat honda este posibil ca pretul amortizoarelor gen eibach, kyb, koni sa fie mai mic, dar overall, daca schimb si arcuri, sa ies mzi scump decat prima varianta.
          Astept zilele astea niste preturi pt mai multe variante.
          Oricum, inca nu m-am lamurit daca merita puse alte amortizoare, ca marca, decat cele honda. In afara de pret, bineinteles. Confortul e tot ce ma intereseaza si masina sa fie la fel de "ferma" pe serpentine ca at cand era noua.
          1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
          2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
          3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

          Comment


          • #6
            Atentie ca e de ajuns sa ai o bucsa dusa rau si se va auzi fier pe fier. Nu e neaparat de la amortizoare. Pot fi si ele dar nu sunt doar ele.
            Eu le-as invinovati pe ele dupa ce as fi eliminat toate celelate surse de zgomot. Dar banuiesc ca deja ai facut asta ...
            Honda Accord - 2006 2.0 Executive

            Comment


            • #7
              Originally posted by wolfydRg View Post
              Atentie ca e de ajuns sa ai o bucsa dusa rau si se va auzi fier pe fier. Nu e neaparat de la amortizoare. Pot fi si ele dar nu sunt doar ele.
              Eu le-as invinovati pe ele dupa ce as fi eliminat toate celelate surse de zgomot. Dar banuiesc ca deja ai facut asta ...
              Ok, bucsa bucsa, dar efectul de "barca"?.... Si ce fac daca ma apuca alergatul pe serpentine, in locuri in care nu prea am nevoie de frane?...
              1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
              2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
              3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

              Comment


              • #8
                barca e de la amortizoare
                '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

                sigpic

                Comment


                • #9
                  Clar, barca de la amortizoare dar poate fi si de la presiunea in pneuri prea mica. Ce presiune ai de obicei ?
                  Honda Accord - 2006 2.0 Executive

                  Comment


                  • #10
                    La 125k km, cred că omul îşi cunoaste destul de bine masina si putem exclude cauze precum presiunea anvelopelor.
                    Oricum, la 125k km simptomele sunt ok, adica si eu pot sa confirm acelasi comportament - mai zgomotoasă, efect de barcă, in curbe mai strânse se luptă pentru aderenţă...

                    Eu de ex nu stiu să fi înlocuit cineva amortizoarele OEM cu ceva aftermarket doar în ideea de a restaura comportamentul initial al masinii, fara a pierde confortul. Cel putin nu pe Accord.
                    -------------------
                    There is no point of having if you can't share.

                    Comment


                    • #11
                      Comportamentul masinii pe sosea, stabilitate, si altele, iti este dat de amortizoare.
                      Arcurile iti dau intaltimea masinii, cat si sarcina maxima pe care ai putea-o transporta. Doar la arcuri care suporta sarcini foarte mari putem incepe sa vorbim despre cat de mult intra ele in aceasta ecuatie. Eibach, H&R, si alte arcuri pamantene, vin doar sa coboare garda la sol, si sa mareasca putin sarcina acceptata pe fiecare mm de deplasare. De exemplu, un arc stoc sa zicem ca are 3kg/mm, si in total are o cursa de 10cm, un arc sport va lasa masina cu 3 cm, va avea o cursa de doar 7cm, si deci va avea o sarcina acceptata mai mare, de exemplu 6kg/mm.

                      Da, sunt un pic mai tari...si cu ce te incalzeste asta pe tine cand o arzi la 5500, cu masina plina, incercand sa urci panta aia din fata, iar la capatul ei e un viraj care ai vrea sa-l iei in blana cu motorul urland la peste 6000 si sa schimbi treapta imediat dupa viraj cu un zambet de copil pe fata?
                      Pai cu nimic. Sau cel putin, nu cu mare lucru.
                      Treaba de comportament pe viraj si tinuta de drum (confort & stuff), ti-o dau amortizoarele: daca ele sunt rigide, masina ta nu se misca deloc, sta ca o caramida, si iti da impresia ca mergi cu un fel de tanc, si iti boncane toate-n cap. Daca sunt prea moi, atunci o sa zici ca te dai cu barca, rotile o iau razna, se pune prea multa greutate pe o parte a masinii, devine instabila, si zici...pana mea, trebuie sa fac ceva cu tinuta asta de drum, hai sa-i mai intreb pe baieti, pe forum

                      Da, amortizoarele in timp se defecteaza. Daca vrei sa pastrezi confortul, ramai pe amortizoare stock (fie ele aftermarket sau OEM).
                      Daca vrei sa te dai cu masina pe fiecare viraj care-l vezi in fata ta, ia-ti amortizoare sport. Dar sa nu te miri ca te injura pasagerii cand ii iei la o plimbarica.

                      Iar daca vrei sa faci o combinatie profi si sa te mai murdaresti si din cand in cand pe maini, strange bani si ia-ti amortizoare reglabile pe duritate (Koni Yellow, Bilstein B6, etc). Pe duritatea cea mai mica ele sunt de regula la fel ca cele stoc, daca nu poate si mai moi. Confortabile.
                      Iar cand vrei sa te joci cu masina pe fiecare viraj din fata ta, iti poti gasi combinatia in care masina se va comporta pe sosea exact asa cum o stii, o vrei si o simti tu cel mai bine. Dar evident, inseamna ca din cand in cand sa te bagi in portbagaj, si prin motor, sa le reglezi.
                      Merita? Depinde de fiecare.


                      Ce combinatii nu prea merg? De regula merg cam toate.
                      Dar arcuri sport cu amortizoare stock, le va scurta durata de viata (amortizorul saracu nu va mai ajunge sa fie extins total niciodata).
                      Iar amortizoare sport, daca nu au cursa indeajuns de lunga, pot fi fortate in capat de niste arcuri normale, care sunt destul de inalte. Dar nu sunt cazul Koni-urilor, sau Bilstein-urilor, care au cursele destul de lungi.
                      Citesti pentru fiecare amortizor in parte exact ce specificatii si ce restrictii are.

                      Si pe scurt cam asta este tot ce trebuie sa stii despre amortizoare si suspensii.

                      Spor la ales!

                      Comment


                      • #12
                        Am primit pret pt amortizoare, originale Honda. Spate 170€/ buc, fata 150€/buc. Imediat postez si pe forumul dedicat cu piese, intreb si de alte optiuni, koni si bilstein.
                        1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                        2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                        3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                        Comment


                        • #13
                          Dupa indelungi cautari, am optat pentru amortizoare KYB, stock. Pe un site din America am gasit specificat faptul ca pt motorizarea de 2.0 si 2.4 (acura), KYB este producatorul de facto al celor de origine. Arcurile sunt bune, au ramas. Mansonul de cauciuc de protectie bun, a ramas si acela.
                          Preturi KYB. fata 435 lei bucata X2. spate 275 lei X 2
                          Preturi> pe O.E, amortizor fata 760 bucX 2. Amortizor spate 870 lei bucX2. Faceti voi totalul.
                          Nu m-am riscat pt alte optiuni, Koni, Bilstein etc. pt ca nu am vrut alt feeling decat cel original. Revin cu impresii dupa 1.000 km.
                          Pt alte detalii, va stau la dispozitie.
                          1) Civic 1.8 Sport M/T Alabaster Silver (prima iubire)
                          2) Accord 2.0 Executive M/T Volcano Grey (a doua iubire)
                          3) Accord 2.2 Executive M/T Volcano Grey (un motor f reusit, dar parca tot benzina e miezul

                          Comment


                          • #14
                            As avea si eu aceesi dilema/problema: as vrea sa schimb amortizoarele/bucsele/suspensii...brate ...ca se cam aude la gropi Posibil sa fi facut o prostie dar am incarcato cu vreo 800kg .....de nevoie, poate va imaginati cum sa lasat masina ).
                            Este cineva care stie sa-mi recomande ceva pagine web pt asa ceva ? Suspensii tuning sau chiar si de fabrica? Ceva preturi si ceva pareri.Am auzit ca alea din fabrica au niste cleme speciale de care se prind senzorii de stabilitate.Daca cumpar alte suspensii, trebuie sa fie complete de asa ceva ?

                            Multumesc la toata lumea

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Vic Vic View Post
                              Dupa indelungi cautari, am optat pentru amortizoare KYB, stock. Pe un site din America am gasit specificat faptul ca pt motorizarea de 2.0 si 2.4 (acura), KYB este producatorul de facto al celor de origine. Arcurile sunt bune, au ramas. Mansonul de cauciuc de protectie bun, a ramas si acela.
                              Preturi KYB. fata 435 lei bucata X2. spate 275 lei X 2
                              Preturi> pe O.E, amortizor fata 760 bucX 2. Amortizor spate 870 lei bucX2. Faceti voi totalul.
                              Nu m-am riscat pt alte optiuni, Koni, Bilstein etc. pt ca nu am vrut alt feeling decat cel original. Revin cu impresii dupa 1.000 km.
                              Pt alte detalii, va stau la dispozitie.

                              Salut Vic,


                              Si eu vreau sa optez pentru varianta KYB dar as vrea sa ne spui cateva impresii de cand le-ai schimbat. Esti multumit de cum se comporta masina? Ai tras de ea pe viraje? Cum se comporta fata de amortizoarele OM ?
                              Sper sa poti raspunde in timp util, adica pana sa nu apuc face schimbarea "cu ochii inchisi" adica fara alte pareri/ impresii.

                              Comment

                              Working...
                              X