TOKYO_EXPRESS: '02 Honda Accord Type-R, Satin Silver

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Daca o insonorizezi atat de tare nu o sa pierzi din feelingul sportiv? La o masina sport motorul trebuie sa se auda in interior.

    Comment


    • #17
      Originally posted by BlackMagic View Post
      Hehe, interesant de văzut aşa maşina. Cum e după antifonare?
      Interesant, dar destul de stresant. N-am luat inca masina. Un rezultat final al insonorizarii il astept dupa ce fac si usile si plafonul.

      Originally posted by BV26CAT View Post
      Daca o insonorizezi atat de tare nu o sa pierzi din feelingul sportiv? La o masina sport motorul trebuie sa se auda in interior.
      Asa este, dar eu nu vreau sa accentuez latura sportiva a masinii, vreau sa o fac un sedan cat mai confortabil la drumuri lungi, dar care atunci cand se supara sa nu se lase umilit de toate TDI - urile si 318 i -urile de pe strada. Un fel de lup in blana de oaie.
      I've Gotta Get a Message to You...

      Comment


      • #18
        ce cauta 318i, poate un 330d?
        _________________________
        2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

        Comment


        • #19
          Originally posted by merluciu View Post
          ce cauta 318i, poate un 330d?
          Ar trebui sa-mi refac lista cu "adversari", am ramas setat la cei pe care-i aveam cu vechea masina

          Ceva nu e in regula, ori cu mine, ori cu Asko, dar e clar ca traim in universuri paralele: au binevoit sa-mi raspunda la cererea de pret pentru racordul flexibil de la saxofon: 545 E (euro!) fara TVA! WTF? Parca mi-am luat Honda totusi, nu Veyron sau Pagani Zonda! Sau e din platina cu Swarovski?
          I've Gotta Get a Message to You...

          Comment


          • #20
            Ia legatura cu cei de la Topgear si te rezolva ei sigur, cu asta se ocupa
            Accord Type S, 2.4 190cp+
            Nissan Patrol '90, 2.8 116cp bestia de noroaie
            Land Rover Discovery 2, Td5 2.5 170cp, overland

            Comment


            • #21
              E foarte scump racordu ala, intr-adevar. Mie mi s-a stricat racordu de pe un header aftermarket si mi-au sudat unu oem sh, de atunci nu am mai avut probleme. Iti dau eu headeru oem cu totu la banii aia. ))
              _________________________
              2008 Honda Accord TypeS Dark Mocha

              Comment


              • #22
                Pana mai studiez problema cu racordul flexibil revin cu feed-back la insonorizarea facuta la Be Loud! : s-a atenut mult zgomotul de rulare si e mai liniste in masina pana in 4000-4500 rpm. Dupa asta motorul se aude destul de tare inca, dar are un timbru mai grav, s-au atenuat zgomotele metalice, acute. Sunt multumit ca totul a iesit foarte bine si nu se cunoaste ca s-a dat bordul jos, nu a aparut niciun greier, nu zornaie nimic. Saptamana viitoare merg sa fac usile si plafonul.
                Avem HU nou si buton de activare a inchiderii centralizate in masina in timpul mersului (util pentru pastrarea integritatii fizice in trafic):


                Click image for larger version

Name:	DSC_0103.jpg
Views:	1
Size:	41.4 KB
ID:	714669Click image for larger version

Name:	DSC_0104.jpg
Views:	1
Size:	24.6 KB
ID:	714670
                I've Gotta Get a Message to You...

                Comment


                • #23
                  un racord flexibil costa 100 RON maxim...

                  Comment


                  • #24
                    Masina ta imi placea la nebunie pe cand era a primului proprietar in Fagaras. S-o stapanesti sanatos.

                    Comment


                    • #25
                      Originally posted by diicot View Post
                      un racord flexibil costa 100 RON maxim...
                      Pret valabil intr-o lume normala. Asko probabil le importa dintr-o alta galaxie.

                      Originally posted by BV26CAT View Post
                      Masina ta imi placea la nebunie pe cand era a primului proprietar in Fagaras. S-o stapanesti sanatos.
                      Multumesc! Interesant sa aflu detalii din tineretea "Batranei Doamne".

                      Intrebare: stie cineva daca type R sau alte variante de Accord din aceeasi perioada veneau din fabrica cu mocheta care tapeteaza capacul portbagajului (trunk lid liner)? Ca sa stiu daca ma apuc sa caut pe la dezmembrari sau incerc sa fac una custom. Nu-mi place cum se vede tabla, ca la Logan, cand deschid portbagajul.
                      I've Gotta Get a Message to You...

                      Comment


                      • #26
                        http://www.lingshondaparts.com/honda...alogue_C01.php

                        intra aici, baga seria de sasiu a masinii tale si vei vedea o lista cu toate piesele masinii si codurile lor, impartite pe categorii.
                        Accord CL7 Executive 2.0 M/T Arctic Blue Pearl
                        Accord CL9 Type-s 2.4 M/T Carbon Bronze Pearl
                        ex - Civic 5D Executive 1,8 M/T Milano Red

                        Comment


                        • #27
                          Am gasit racord bun la Top Gear cu 120 RON dar baietii erau foarte ocupati saptamana asta asa ca am plecat cu el in traista prin oras sa gasesc pe cineva sa mi-l puna pe masina. N-a vrut nimeni sa se bage, aparent montajul e destul de dificil pentru ca nu prea e loc de manevra, racordul pleaca direct din buza saxofonului. M-am intors tot la ei si vor incerca sa dea jos saxofonul cu racordul pana la catalizator si sa-l faca pe bancul de lucru.

                          Click image for larger version

Name:	DSC_0084.jpg
Views:	1
Size:	39.4 KB
ID:	714676
                          I've Gotta Get a Message to You...

                          Comment


                          • #28
                            Are cineva o recomandare pentru o vopsitorie auto in sectorul 4/Berceni? Vreau sa repar gaurile ramase dupa ce am dat jos eleronul de pe portbagaj si sa vopsesc toata piesa la culoarea masinii. As mai da jos si bara din fata sa indepartez spalatoarele de faruri care oricum nu mai functioneaza, sa repar cu fibra de sticla orificiile care raman si sa o vopsesc . Toate recomndarile pe care le am (Top Lac, Hess Autoconcept) sunt in celalalt capat al Bucurestiului.
                            I've Gotta Get a Message to You...

                            Comment


                            • #29
                              Mai bine repari spalatoarele de faruri, o sa ai nevoie de ele. Plus ca xenon-ul e OEM si spalatoarele sunt OEM, altii care pun xenoane aftermarker ar vrea si spalatoare, dar sunt foarte scumpe si nu merita efortul.
                              Parere personala: tine-o cat mai stock, isi va pastra valoarea mai bine in timp, si e reprezentativa pentru un ATR. Printre altele, si spoilerul spate era tot OEM, pacat ca a disparut...

                              My 2 cents.
                              -------------------
                              There is no point of having if you can't share.

                              Comment


                              • #30
                                Problema cu spoiler-ul e ca ar fi fost apreciat doar de cunoscatori (extrem de putini), iar in rest as fi fost etichetat din start drept un cocalar care si-a luat un uscator de rufe din targ si l-a trantit pe portbagaj, pentru "bad boy look". Atrageam atentia cu el intr-un fel pe care nu mi-l doream. In cele cateva zile cat am circulat cu el se uitau la mine toti taximetristii la semafor si ma provocau la liniute toate cazanele.L-as fi pastrat chiar si asa doar ca sa nu mai repar si sa vopsesc din nou portbagajul pe care abia il vopsise Doc, dar sotia a avut ultimul cuvant. As always

                                Spalatoarele de faruri parca stiam si eu ca sunt obligatorii pt xenon, pe langa autoleveling. E o idee buna sa incerc sa le repar, ca sa nu am probleme mai ales cand ies din tara. Partea proasta e ca daca se activeaza la fiecare spalare de parbriz imi golesc rapid rezervorul de lichid si nu e chiar ieftin, mai ales la benzinariile din afara .
                                I've Gotta Get a Message to You...

                                Comment

                                Working...
                                X