FEBRA: '99 Honda Accord Coupe 2.0i ES M/T, Black

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Cine are o pompa de apa pentru tasnitorile de faruri?
    A mea este defecta, si vreau sa rezolv problema asta
    Nu sunt complet inutil... Cel putin servesc drept exemplu negativ pentru altii!


    Accord '92 PGM-FI
    Accord Coupe '99 V-TEC

    Comment


    • #17
      Foarte frumoasa masina, chiar intrece civicul coupe la cat de frumoasa poate sa fie. Cu fiabilitatea cum e? Au mai inceput sa mai cada din piese?

      Eu la coupe tot bag bani din noiembrie de cand am adus-o, dar bine, ca a mea a fost foarte neingrijita, a avut o viata grea.

      Si eterna intrebare? Cu consumul in afara cum e? ca in oras nu prea ma intereseaza...

      Comment


      • #18
        Sunt destul de multumit, nu ma pot plange. De cand am cumparat-o nu am bagat nici un ban in ea, in afara de filtre, schimb de ulei, flacute si discuri de frana. Ce este musai de schimbat, dar nu am lovele momentan, sunt toate bucsile si pivotii fata, spate si suspensiile.
        Nici asta nu a fost foarte bine ingrijita dar cum ziceam, nu ma pot plange. Consider ca am facut alegerea potrivita tinand cont cat am dat pe ea :P

        Consumul la drum lung l-am facut in iarna de revelion cand am plecat la turci si am scos 6.9l% in conditiile in care eram 4 insi in masina si portbagajul full cu genti de voiaj. (apropo, daca merge careva in Turcia: litrul de benzina este intre 10 si 12 lei)
        Nu sunt complet inutil... Cel putin servesc drept exemplu negativ pentru altii!


        Accord '92 PGM-FI
        Accord Coupe '99 V-TEC

        Comment


        • #19
          Ce mai face masina?

          Apropo, o folosesti zilnic, sau doar la ocazii speciale?

          Comment


          • #20
            Originally posted by febra View Post
            Sincer nu pricep care este faza cu VTEC-ul, desi masina are mai multi cai este mai lenesa ca cea cu PGM-FI de la cea veche.
            M-am dat o liniuta cu un amic, eu la volanul ei si el la cea veche... am papat "fum" cum se zice. E drept aia consuma 14 in oras, iar asta 10 dar totusi...

            Astept pareri, opinii si ajutor pentru unele chichite despre care voi vorbi pe viitor.
            Cat de lenta e? Si-a schimbat intrucatva comportamentul (in bine) de cand este la tine?
            Cum te descurci cu reviziile? Consumabilele de unde le iei? Care sunt acele chichite?
            Te intreb toate astea pentru ca ma bate gandul sa iau una exact cum e a ta.
            Mii de kilometri fara probleme sa ai!

            Comment


            • #21
              Motoarele de 133 cp merg mai tare decat are lumea impresia.Un Civic de 1.8-140 cp de ex. nici in visele lui frumoase nu sta langa un Accord/Prelude 2.0 japonez. Nu cred ca e vreo problema cu masina coupe din punctul asta de vedere.Honda a facut masini mai lente (acelasi model /clasa) dupa jumatatea anilor 90 cu toate ca au cp. mai multi ,VTEC si alte sisteme mai moderne.
              L.E. Foarte frumoasa masina ! Multi km. impreuna.
              _41_
              Senior Member
              Last edited by _41_; 21-07-14, 15:49.
              No signature

              Comment


              • #22
                Sa nu uitam nici de ce e negru pe alb:

                - greutate medie undeva la 1.400kg
                - 2.0L la 133CP tip SOHC (aka motor F20B conceput la inceputul aniilor ´90)
                - 4.76m
                - 0-100km/h: 10sec.

                Oricum am da-o daca ne-am da jos ochelarii aia roz tip japo si am lasa-o morta cu comparatiile, in special cu commpactele actuale, nu scapam de un mare adevar:
                a fost si ramane un coupe de cruising nicidecum de curse, pentru mine cel mai frumos Accord Coupe facut vreodata de Honda.

                A fost mult timp pe lista mea de achizitii dar am renuntat din diverse motive. Parerea insa nu mi-am schimbat-o, motorizarea de 2.0L nu e deloc ceea ce trebuie pentru o masina asta (dar asta trebuie sa decida fiecare pentru el dupa un drive-test) deci cine isi permite si are multe drumuri afara si mai are ceva hot in parcare, sa ia V6-le la 3.0L si va fi mai mult decat incantat.
                J30A e altceva pe langa faptul ca e 5-6 ani mai nou ca si concept.
                HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                Comment


                • #23
                  Initiatorul thread-ului compara modelul coupe cu masina lui din '92 echipata cu motor F20A , masina care conform datelor de la producator face 9.1sec 0-100 km/h. In rest masina asta cu motor de 3.0 ar fi un vis pentru orice pasionat .
                  No signature

                  Comment


                  • #24
                    Aha, inteleg.
                    Poate sunt mai transant dar intre cele doua masini nu exista aproape niciun fel de punct comun (concept, motorizari, etc.).
                    ´92 Coupe cu silueta lui joasa si clar mostenita de la creatiile anilor ´80 (foarte frumoase dar imposibil de comparat cu o creatie aparuta un deceniu mai tarziu dintr-o cu totul alta faza a designului HONDA), e altceva fata de ´99 Coupe (in versiunea faceliftata precum cea de fata, cu atat mai mult).
                    F20A aparut pe piata la sfarsitul anilor ´80 nu cred ca mai necesita vreu comentariu nici chiar vs. F20B.

                    Asa e, 3.0L V6 e un vis dar ce n-am specificat nici unul din noi e faptul ca versiunea asta a fost disponibila exclusiv cu A/T si asta ar putea deranja pe ici pe colo.
                    HONDA. The finest from Japan. Since 1963.

                    Comment

                    Working...
                    X