Sfaturi Zakynthos

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfaturi Zakynthos

    Salut!
    ma tenteaza sa merg la inceput de septembrie in Zakynthos. In principiu prefer sa merg cu avionul dar nu exclud nici masina.
    Vreau un hotel (motel, vila, etc) curat,aproape de plaja si prefer o zona linistita.
    Ceva reomandari de cazare?
    Recomandari de agentii?
    Detalii despre drum?
    Multumesc
    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
    My cars:

    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -


  • #2
    Daca vrei ceva curat si foarte linistit, atunci cred ca Mediterranean Beach Resort e alegerea cea mai buna.
    Honda Civic Type-S PLUS Crystal Black Pearl .:. Eibach : Injen : OMP : Skunk2 : Enkei : Ferodo DS2500 : Alpine Type R : Rockford Fosgate .:.
    Honda S2000 AP1 Championship White .:. KW V2 : OZ : SKUNK2 : K&N : VOLK : Spoon : CUSCO : Mugen : Megan Racing : Goodridge : Ingalls : Powerflex .:.
    1000 Locuri de vizitat in Romania

    Comment


    • #3
      http://www.galaxytravel.ro/
      Fetele sint superprofesioniste si au pachete flexibile, pentru fiecare buzunar. Eu am fost in thassos si in halkidiki prin agentia lor.
      Hondafan forever

      Comment


      • #4
        http://www.berstravel.ro/

        Ne stim de multi ani si ofera multe optiuni.
        Nu ascult tot timpul Rammstein, dar atunci cand se intampla, asculta si vecinii...

        http://www.hondafan.etp.ro/gallery/v/Andrei+V/

        Comment


        • #5
          Originally posted by Rares View Post
          Daca vrei ceva curat si foarte linistit, atunci cred ca Mediterranean Beach Resort e alegerea cea mai buna.
          Multumesc pentru recomandare.

          Originally posted by sorinrs View Post
          http://www.galaxytravel.ro/
          Fetele sint superprofesioniste si au pachete flexibile, pentru fiecare buzunar. Eu am fost in thassos si in halkidiki prin agentia lor.
          Originally posted by Wagner View Post
          http://www.berstravel.ro/

          Ne stim de multi ani si ofera multe optiuni.

          Multumesc de recomandari, voi lua legatura cu agentiile.
          I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
          My cars:

          '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
          '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
          '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
          '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
          EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
          EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
          EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
          EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
          EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
          EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

          Comment


          • #6
            Subscriu la Mediterranean Beach. Am fost acum cativa ani (2-3). Curat, spatios, mancare buna, servire buna. Este chiar pe plaja, de la piscina hotelului cobori pur si simplu pe plaja, foarte frumos. Daca vrei agitatie poti ajunge pe jos in 15 min la stada cu cluburi si baruri mergand pe plaja unde sunt deasemenea destule carciumioare. Este un loc unde m-as intoarce, recomand. Eu am fost candva in August si a costat in jur de 750 E cu demipensiune parca si charter Romavia.
            Accord 2009 2.4 M/T White Pearl ex Accord 2009 2.4 A/t Black Pearl
            http://www.hondafan.ro/forum/album.php?albumid=193

            Comment


            • #7
              Gabi ce preferi peisaje, liniste sau agitatie??

              Daca mergi cu masina esti foarte flexibil si ai ce vizita
              ....

              Comment


              • #8
                Prefer peisaje, plaja frumoasa si apa limpede. Si, liniste
                Cu masina esti flexibil dar pierzi mult timp pe drum. Cu avionul esti mult mai lejer si te intorci odihnit
                I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                My cars:

                '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                Comment


                • #9
                  Drum cu avionul dupa care acolo poti inchiria o masina. Am prieteni care au fost acolo si au inchiriat o vila, nu mai stiu daca avea si piscina, pot cere detalii daca esti interesat. Ei au fost cu masina si au facut destul de mult pe drum, nu se merita decat daca stai vreo 2 saptamani.
                  Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                  In cautare de altceva

                  Comment


                  • #10
                    Cere detaliile Poate stau 2 săptămâni

                    Sent from my GT-N7100 using Tapatalk 2
                    I'm not anti-social. I'm anti-idiot.
                    My cars:

                    '09 Honda Accord Tourer 2.4 A/T, Executive, Cobalt Blue Pearl--all season daily car
                    '00 S2000, Silverstone Metallic - my new daily sunny day drive
                    '96 CRX Del Sol 1,6 SIR, Custom Metallic Green - sunny&warm days car
                    '78 Accord SJ 1,6 Yellow - historical car
                    EX-'11 CR-V 2,2 I-DTEC A/T Executive, Urban Titanium Metallic
                    EX -'09 Accord Sedan 2,4 M/T Executive, Cobalt Blue Pearl
                    EX-''00 HR-V 1,6, Custom Matt BlacK - Utility car
                    EX-'15 Civic 5D 1,8 Sport M/T Briliant Sporty Blue Metallic
                    EX- '95 Civic Eg 1,8 White - race car
                    EX-'08 Civic 5d 1,8 Sport M/T Alabaster Silver -

                    Comment


                    • #11
                      am fost acum 2 ani pe insula.
                      am stat la un hotel de 3* - a fost o conjuctura mai sensibila - hotelul mi s-a parut de 2*, mic dejun dezolant, iar piscina... de copii mai mult - cam toate pozele sunt facute wide
                      trecand peste aceste lucruri a fost una dintre cele mai bune vacante - locurile bune trebuie sa le cauti so ai nevoie de o masina
                      plajele salbatice sunt cele mai bune pt liniste
                      evita laganas
                      tavernele lor sunt cele mai bune dpdv mancare
                      daca poti face excursia catre blue caves & navagio - este o experienta - daca poti sa eviti yahturile turistice ar fi perfect. Si restul excursiilor sunt ok dar orietante catre turisti: o biserica, Legendele Olimpului, etc
                      zante ( "capitala lor " ) este de vizitat dar seara - o promenada, caffe latte, shopping.
                      Christian Tour - sunt bine ancorati in zona.

                      daca mai vrei si alte informatii please shoot!?!

                      Comment


                      • #12
                        Vezi Louis Zante Beach, am fost in 2009, in golful Laganas, un vis, acces usor si la terase si la orasel si la testoasele Caretta-Caretta ...tu stii ce cauti, eu cand ma voi intoarce acolo voi face nani in acelasi loc...nu uita de plaja de la Navagio si de Blue Caves !
                        Honda CR-V 2.0 i-VTEC A/T Executive, 2008, Black Pearl.
                        "Gândiţi pentru voi înşivă şi nu urmaţi paşii celorlalţi. Când rămâi fără vise, viaţa nu mai are nici un sens. De aceea mă voi strădui până la moarte să ating un scop.Trebuie să continui să îţi urmezi visele." Soichiro Honda
                        "Vreau să ştiu cum gândeşte Dumnezeu. Restul sunt detalii fără importanţă." Albert Einstein

                        Comment


                        • #13
                          am fost in august 2012 in kalamaki (tot pe insula), hotelul nu a fost asa cum parea in poze, dar zona a compensat minusurile hotelului (ne'au cerut 7 E pt aer conditionat si 5 e pt frigider pt fiecare zi, daca nu vroiam sa fie doar piese de mobilier, lucru inacceptabil pt un hotel de 3*). Zona e linistita, cu o apa geniala, la 5 min de LAGANAS - centrul distractiei din Zakynthos - plin de englezi. Ce recomand e sa inchiriezi o barca pe cont propriu (chiar daca nu ai mai condus niciodata o barca, vei invata in maxim 10 min). Noi am platit 40 E/pers (5 pers) pt 1 zi intreaga (NU UITA SA NEGOCIEZI - am omis partea asta cand am luat barca, dar cu siguranta o scoteam la 25-30 e/pers), si a fost de neuitat (se vedea "fundul" apei in larg la o adancime de aprox. 50 m). Tot in plimbarea cu barca, am vazut si vestita broasca careta-careta (superba imagine). Si acum sa revin la distractia din Laganas recomand bowl fish din care pot bea 10 pers pe saturate. IN SCHIMB nu recomand excursiile cu VAPORUL catre NAVAGIO si BLUE CAVES, sunt intradevar spectaculoase, dar sa mergi 8 ORE cu un vapor inghesuit pana la refuz e de-a dreptul oribil, plus ca ti se garanteaza ca se va opri la Navagio pt baie/poze dar acest lucru se intampla destul de rar din cauza valurilor (plaja aflandu-se pe partea insulei expusa catre mare unde sunt curenti foarte puternici, iar valurile sunt foarte mari), pe langa totate astea sunt sanse mari sa ti se faca rau datorita miscarii destul de violente a vaporului. 4 prieteni au vrut sa mearga si a 2 a zi sa vada Navagio, iar cel de la agentie "s-a jurat" ca ii va opri atunci sigur, ca e alta nava, ca nu sunt valuri, etc...si surpriza, s'au intors nervosi si au pierdut 2 zile pt un moft.

                          PS: INCA o data, nu uita sa negociezi totul, si sa ii lasi sa iti faca oferte. Spre exemplu, noi eram un grup de 10 pers, si in fiecare seara, cand ieseam la masa aveam fel de fel de oferte: bauturi gratis, shot-uri, plata mancarii la jumatate din pret, 3-4 sticle de sampanie. MANCAREA E ABSOLUT INCREDIBILA in zona asta.

                          PS 2: Am mers cu masina, la dus am facut 24 h si la intors 32 (am ocolit prin atena), cu opriri doar pt dezmortire si 2 h "odihna", 2 soferi/2 masini - deci cam obositor daca nu iei in calcul si o oprire pe drum
                          Last edited by 4dri4n; 04-02-13, 23:45.

                          Comment


                          • #14
                            Gabi eu am mers cu masina relaxat cu o oprire peste noapte in zona Litochoro. Daca ai timp poti face o vizita la Meteora ca merita. A doua zi am mers in directia Lamia si de acolo am facut dreapta prin munti catre Amfissa (drum excelent de o plimbare pe serpentine), apoi catre Patra pe faleza daca se poate spune asa. Zona e cu peisaje frumoase OK dar si unele mai putin spectaculoase. Dupa Patra mergi la Kilini pentru Ferryboat e usor de gasit ca sunt multe semne. Verifica din timp orele de plecare sa nu stau prea mult in port ca nu ai multe de facut pe acolo. Daca ajungi cu vreo ora inainte ai timp se te pregatesti sa bei o cafea la terase sa iei bilete ...

                            In Zakyntos eu am stat in Tsilivi la o pensiune insa nu mai stiu exact numele ei. Oricum grecii mi-au spus vino ca te asteptam . EU ca romanu' "hai sa va dau un avans", ei "nu e nevoie" eu "totusi sa va dau un avans sa tineti camera" ei "nu are sens ca platesti comision aiurea". IN fine m-am dus in full sezon doar cu un mail printat de la ei cu nr de telefon si adresa. La sosire ma asteptat grecul cu un scuter si ma conds pana la pensiune. Cazare ok dar nu stralucita.

                            Legat de vizitat iti recomanda:

                            1. Partea de sud a insulei este mai slabuta din punct de vedere a peisajelor asa ca poti sa incepi de aici ca invers o sa iti para rau Poti vizita plajele de la Agios Nokolau Gerakas, Laganas (cu vestita Turtle beach ), Keri bay, o vizita scurta la insula Marathonisi si o plimbare la Agios Sostis (o insula la vreo cateva sute de metri in larg legata cu un pod de uscat). Agios Sostis e langa Laganas iar pe insula parca e o manastire insa nu prea merita vizitata. In rest zona asta e mai mult de viata de noapte si stat cu burta la soare. Plaje faine apa OK dar fara peisaje deosebite.

                            2. Singura zona cu adevarat spectaculoasa din sud este Cape Keri unde trebuie sa mergi la asfintit (e incredibil de frumos). Aici sa iti iei o ora inainte si dupa asfintit sa vezi toate fazele lui. E o betie de culori. La Keri este cel mai mare steag al Greciei din lume care e foarte spectaculos si tot aici e un restaurant cu o terasa pana in buza prapastiei, daca nu deasupra ei. Nu stiu daca o sa poti manca pe margine dar merita sa incerci. In zona asta e de venit spre dupamasa pentru ca nu ai unde face baie sau alte activitati marine.

                            3. Zona de la nord de Zakynthos pana pe la Alikes e cu plaje mai linistite, mai mult pentru familii si pentru copii.

                            4. Zona de la Xigia pana la Cape Skinari e superba. Xigia e o plaja micuta si relativ retrasa iar in apa spun ei ca sunt izvoare termale ??? MIe mi sa parut ca sunt izvoare sulfuroase cu apa foarte rece. Daca iti place apa mai rece e ok de scaldat. E frumos insa nu recomand pentru baie desi ei zic ca are proprietati benefice. Makris Gialos e o alta plaja faina insa se cam aglomereaza pe la pranz si aici oricum ai soare mai mult dimineata. Apa e superba. Inainte de Xigia pe dreapta cum vii dinspre Zakynthos sunt cateva plaje superbe cer nu le gasesti pe harta sunt doar cateva semne in greaca daca nu ma insel insa deduci usor ca e vorba de plaja. NU mai stiu numele insa daca te opresti aici cobori niste scari sapate in pamant si ajungi la cateva golfulete mici cu apa splendida nisip frumos si liniste multa. In general la genul asta de plaje nu gasesti mai mult de 20 de persoane. Sunt si cateva plaje la care ajungi doar de pe mare si daca iti pui in minte ajungi la ele si stai singur toata ziua pe plaja ta.
                            Pentru o cina excelenta recomand Portul Agios Nicolaos (atentie nu Agios Nicolau). Acolo am luat cea mai buna si spectaculoasa cina pe plaja in port. E un port micut si foarte frumos. De aici poti merge in excursii la Blue Caves si la plaja Navagio, insa ca punct de plecare pentru Navagio iti recomand Cape Skinari. La Cape Skinari este un restaurant frumos, insa se ca astepta dupa mancare, sau cel putin asa era cand am fost eu. Aici cobori la un miniport de unde se pleaca la Navagio si la Blue Caves. Intr-o zi cu apa linistita iti recomand sa mergi la ambele cu mentiunea sa te "intelegi" cu grecii sa te lase la Navagio mai mult decat o fac de obicei. Pentru ceva banuti in plus pot sa te lase sa jicem la ora 14 si sa te aduca inapoi cu ultima cursa in jur de 19 ca sa prinzi si un asfintit de la Navagio. Sa te pregatesti pentru o orgie a simturilor cum nu iti poti inchipui. Uita ce ai vazut in poze sau ai auzit de la prieteni ca nu vei fi pregatit. De aia mai bine mergi intai la Blue Caves care sunt si ele extrem de spectaculoase.
                            Cu masina tot in zona asta iti recomand o zi in care sa vezi Navagio de sus de la "balcon". Mergi in zona Bolimes si dupa aceea dupa semne pana la Navagio . E frumos si in zilele cu apa linistita si cand sunt valuri. Un apus si de aici e spectaculos. In rest in zona as mai recomanda Porto Vromi.

                            Toate cele bune!

                            Daca mai ai nevoie de ceva informatii poti sa ma intrebi
                            ....

                            Comment


                            • #15
                              Salut, am vb cu baiatul ala dar ei au fost in Corfu. Rezervarea au facut-o pe site-ul http://www.ownersdirect.co.uk/zakynthos.htm (au foarte multe locatii printre care si zakintos) si au platit un avans de ~40%. Ce au gasit acolo a fost conform descrierii si pozelor.
                              Ex - Honda CIVIC 5D 1.8 M/T SPORT - Milano Red
                              In cautare de altceva

                              Comment

                              Working...
                              X