Masina de familie - Daca nu Honda, atunci ce masina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Toate masinile se scumpesc...

    CR-V nou cu 4x4 la 21000 Euro nu o sa mai iau eu niciodata...
    '08 Civic 5D 1,8 Sport Champagne Silver: Vicky

    sigpic

    Comment


    • Exista intotdeauna varianta sh, mult mai avantajoasa financiar...

      Originally posted by ticker View Post
      Toate masinile se scumpesc...

      CR-V nou cu 4x4 la 21000 Euro nu o sa mai iau eu niciodata...
      O splendida Honda CR-V 2008, 2.2 i-CTDi, Black Pearl, Executive, M/T

      Comment


      • Originally posted by ticker View Post
        Toate masinile se scumpesc...

        CR-V nou cu 4x4 la 21000 Euro nu o sa mai iau eu niciodata...
        Se apropie Black Friday ... cine stie!

        Comment


        • Originally posted by KMR View Post
          Are fratele meu un BMW 5252 d Xdrive cu Led adaptiv, mașina fabricație 2016. Se vede într-un mare fel noaptea, peste xenon cu mult, în opinia mea.
          Mers zilele trecute cca 100 de km cu un 520 cu LED Intelligent/Adaptiv...senzationala experienta. Realitatea este ca in filmul de prezentare. Cei 1500 de euro in plus se justifica pe deplin.

          Comment


          • Recunosc ca nu stiu nimic despre Infiniti, insa mi se pare o marca tot mai interesanta. Este o marca premium a producatorului Nissan, primele vanzari avand loc la finele anului '89, in SUA si Canada. In Europa apare abia in 2008 cu 4 modele in ca. 30 mari orase.
            Designul este unul exclusivist, motorizari destul de potente. O marca ce se aseamana din multe puncte de vedere cu Lexus.
            Echivalentul Accord-ului de la Honda cred ca este Infiniti Q50. Asadar, o alternativa, desi preturile nu le cunosc foarte bine, dar ma astept sa fie mai mari.

            In ceea ce ma priveste, parca Infiniti si Lexus ar fi marcile care mi-ar atrage mie in mod deosebit atentia si spre care m-as reorienta, desigur, deocamdata in necunostinta de cauza.

            Sorry daca am fost pe alocuri off-topic.

            Comment


            • Arata interesant, iar motorul de 2.2 si cutia automata ar fi de la Mercedes. Masina ar avea directie „by wire”...ceea ce ar da un feeling mai ciudat. Evident, vorbe si opinii.
              La nivel de SH preturile in RO sunt foarte jos, pt masini relativ noi.

              Comment


              • Daca e Infiniti, atunci neaparat V6 sau V8, in speta FX35/37 sau FX45/50. Doamne cum suna... Poate ne fac guvernantii o surpriza cu impozitul la motoare mari ca asa ma mananca de un V8 din asta...
                Xander
                Senior Member
                Last edited by Xander; 22-12-17, 17:20.
                '02 Accord Type-R CH1 / '07 Accord CL7 Elegance / ex '10 Civic Type-R FN2 LSD / ex '14 C Coupe AMG

                Comment


                • Xander, din ce stiu impozitele vor scadea drastic in Romania, daca nu ma insel. So go for it!
                  '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                  Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                  Comment


                  • Intr-adevar sa speram ca vor scadea impozitele, dar cica vor sa ne jupoaie pe partea cu norma de poluare (un alt fel de impozit), deci s-ar putea sa fie acelasi drac. Dar sa vedem ce iese in final.

                    On Topic: chiar ca go for the V8. Se aude si trage intr-un mod superb.

                    Comment


                    • Joszi stiu ca avea un Infiniti la un moment dat, va poate da mai multe detalii (stiu ca erau ceva inconveniente).
                      '08 Jaguar XF 3.0 V6 Premium Luxury A/T
                      Ex: 09 Honda Accord 2.4 CU2 EXEC A/T & '07 Honda Accord 2.0 EXEC M/T

                      Comment


                      • Daca scad impozitele de ce nu un Legend?
                        ....

                        Comment


                        • Eu am vrut sa iau un Infiniti FX50 dar era tare neglijata masina si am luat un FX30d extrem de ingrijit.
                          Motorul de 3.0d e un V6 de Renault-Nissan, cu cei 238 cai si 550 Nm trage surprinzator de bine masina de peste 2 tone. Cred ca au reusit sa imperecheze motorul foarte bine cu cutia Aisin in 7 trepte, sacrificand consumul care era cam la fel ca la fratele mai mare, benzina aspirat 3.7L 320 cai. Acesta ar fi o varianta ce as considera daca scade impozitul si de n-as fi ramas cu gust amar. Dupa ce am luat masina, am dus-o la reprezentanta Infiniti din Budapesta pentru o verificare si revizie completa. Abia ce ajung in tara, aud ca huruie un rulment pe fata. I-am rugat sa imi expedieze prin curier butucul (cu plata in avans si rasplata pentru favoare), doar pe teritoriul Ungariei (avand rude aproape de granita), pe motiv ca mi-a fost frica sa merg pe drum lung asa - ce fac daca se blocheaza roata?! Au refuzat, doar cu ridicare personala se putea. Bine ca am platit in plus pentru verificarea detaliata... in Romania unele piese se pot procura repede, altele cu timp de asteptare de 1-2 luni, iar unele banele deloc (filtru de aer OEM).

                          O alta varianta ce as considera este Legendul. Pe langa dotarile potente (motor V6 si SH-AWD), mai avem pe forum niste oameni specializati pe Legend care ii cunosc toate baiurile posibile.

                          O a treia varianta ar fi Lexusurile. Am vazut LS430 de prin 2005, V8 fara hybrid, consum extraurban de 6.3-6.8L la viteza de croaziera. Pare ireal. Indiferent de varianta, surplusul de putere ti-ar putea salva viata. Iar un V6/V8 aspirat cred ca ar fi mult mai fiabil decat un downsized benzinar turbo.

                          Comment


                          • S-a incheiat dilema, desi nu sunt sigur ca am facut cea mai buna alegere. Am luat un 320D AT xDrive, Luxury Line, 2017, 13.000 km rulaj. Dotari decente: piele „coniac”, scaune sport, LED adaptiv, navigatie profi cu 20 GB storage si alte prostii. Garantie si service inclus inca 3 ani.....Nevasta-mea mi-a cumparat deja un CD cu manele )

                            Comment


                            • Nu este cam mic ca masina de familie? De ce nu un Civic 1.5Turbo la jumatate din bani daca tot nu ai cautat mai mult spatiu?
                              Cresteri de putere Honda motorizari benzina si diesel.
                              Civic TypeR FK2 '16 Milano Red | Jazz '05

                              ex - Accord '06 CN1 |ex - Accord '02 Type-R | ex -CRX '92 DelSol VTI | ex - Accord '09 Tourer | ex - Type-R '07 Milano Red | ex - Honda S2000
                              ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X TC-SST | ex. Mitsubishi '12 EVOLUTION X GSR | ex. Type-R '07 Time Attack car | ex. BMW '07 X3 X-Drive 35d

                              Comment


                              • F30-urile nu reprezinta ele vreun reper in termeni de dimensiuni interioare in clasa lor... dar totusi nu sunt tocmai mici la interior pentru o masina de familie.
                                BMW 340i F30 | ex BMW 535d F11 | Honda Accord CU2 |BMW 118d F20 LCI | ex BMW 120d F20 | ex Peugeot 307 T5

                                Comment

                                Working...
                                X